Problem z Wi-Fi

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kubaaa216
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-10-24, 19:59

Problem z Wi-Fi

Post autor: kubaaa216 »

Witam,
Mam od jakiegoś czasu dość dziwny problem z Wi-Fi.
Posiadam router ZTE MC801A 5G i w salonie (2 pokoje dalej i piętro niżej) przy TV znajduje się wzmacniacz Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro.
Problem polega na tym, że chociażby ostatnio przy oglądaniu czegoś na TV po internecie, dość często po około 3 minutach potrafi w pewnym sensie wywalić internet. Czyli telewizor komunikuje brak dostępu do internetu i w tym momencie to samo mam na telefonie (na Wi-Fi ze wzmacniacza i z routera). Wszystko wraca do normy po ok. 3 min. Jak nietrudno się domyśleć jest to dość wkurzające.
Telewizor nie jest tu regułą - to samo dzieje się czasami gdy tylko robię coś na telefonie, będąc "z tamtej strony" routera
Pobrałem Wi-Fi Analyzer i zauważyłem, że router i wzmacniacz siedzą na tym samym kanale, tzn. 7 więc przełączyłem router na kanał 11 i widzę, że w tym momencie również wzmacniacz jest na tym samym kanale.
Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie w tym przypadku, ale jeden z telefonów domowników, gdy jest włączone Bluetooth również zakłóca Wi-Fi (na moim tego problemu nie ma) przez co prędkość pobierania i ping wpadają w szał (głównie właśnie na tym telefonie).
Domyślam się, że urządzenia wzajemnie się zakłócają, ale czy ktoś spotkał się kiedyś z czymś takim i wiadomo jak temu zaradzić? :?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z Wi-Fi

Post autor: wojteks »

Wzmacniacz/repeater to zło w każdej sieci. Jedyna opcja to mesh z dedykowanym kanałem radiowym albo kabel między routerem a dodatkowym AP.
Nie pomagam na PW!
kubaaa216
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-10-24, 19:59

Re: Problem z Wi-Fi

Post autor: kubaaa216 »

Ale jak to jest tak naprawdę? Czemu obecność repeatera potrafi tak zaszkodzić sprawnemu działaniu WLAN w domu powodując chwilowe, losowe zaniki Wi-Fi na 2,4GHz?
Wydaje mi się, że gdyby kanały były osobne, a najlepiej skrajne na obu urządzeniach to wszystko powinno działać normalnie. A tu z jakiegoś powodu Extender wskakuje na dokładnie ten sam kanał co router.
Teoretycznie dałoby radę przenieść ZTE do pokoju obok gdzie widziałby się bezpośrednio z nadajnikiem poprawiając sygnał i dociągając jedynie RJ'kę do komputera (+ wtedy obeszłoby się raczej bez wzmacniacza czy AP) mimo, że głupio przyzwyczajony jestem do posiadania routera obok
W czym ma pomóc AP? Czym różni się on od wzmacniacza? Zasada działania wydaje mi się taka sama :niepewny:
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Problem z Wi-Fi

Post autor: tomekwwa »

A jak miałby działać te repeater będąc na innym kanale? Przecież to tania chińszczyzna z pojedynczym torem radiowym, więc musi odebrać sygnał z routera głównego i wysyłać do niego sygnał na tym samym kanale co on i jeszcze obsługiwać inne urządzenia. Czyli zasadniczo musi sam siebie zakłócać w celu działania oraz przełączać się co chwila z RX na TX, czyli w porywach uzyskiwać z 40% oryginalnej prędkości na głównym routerze.
kubaaa216
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-10-24, 19:59

Re: Problem z Wi-Fi

Post autor: kubaaa216 »

Aaa, chyba już rozumiem. Czyli z AP nie byłoby tego problemu polegającym na działaniu na tylko jednym kanale bo da radę obsłużyć w pewnym sensie oba, tak?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Problem z Wi-Fi

Post autor: tomekwwa »

Nie rozumiem pytania, natomiast AP podłączony po kablu, może być na innym kanale i będzie miał te same prędkości co router główny. Jak AP będzie łączył się po wifi z routerem to będzie miał te same problemy co repeater, bo... będzie repeaterem.
ODPOWIEDZ