Awaria BTS'ów 7.02.2024

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
luk4444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2023-08-19, 14:46

Awaria BTS'ów 7.02.2024

Post autor: luk4444 »

Zaczynam ten wątek w nadziei, że uda się dowiedzieć coś więcej na temat powodów tej awarii, i czy to jest tylko problem NetWorkS i np posiadanie karty Plus'a(który w moim rejonie ma swój Bts) by pomogło w takiej sytuacji. Może to być interesujące dla innych bo podobno problem jest ogólnopolski (nie wszystkie BTSy, ale BTSy w różnych miejscach).

Konkretnie, zauważyłem, że (t-mobile na maszcie NetWorkS Tomaszyn) "internet znikł" o 23, 7 litego zaraz wyjąłem Network Monstera na komórce z Orange i zauważyłem że wszystkie okoliczne BTSy mają tylko jedno widoczne pasmo (900mhz) a internet działa tylko na jednym (Sudwa, k. Olsztynka).

Na downdetector widać skok raportów o problemach z t-mobile i Orange w większości miast wojewódzkich (czyli pewnie wszędzie).

Pomyślałem że to może jakiś upgrade sieci (w środku tygodnia?) i położyłem się spać. Rano sytuacja taka sama. Zadzwoniłem do t-mobile i dowiedziałem się że "mają awarię" i hak spytałem o zasięg awarii to też potwierdzili "mają dużo zgłoszeń z całego kraju".

Nastawiłem antenę na Sudwe (bez wielkiej nadziei bo to jest dość daleko) ale udało się złapać 5mbit więc do (mojej) pracy zdalnej wystarczy.

W związku z tym chciałbym spytać, wiedzących o co chodzi co to za awaria co obejmuje tyle BTS'ow na raz obydwu operatorów. I czy dałoby się takiej awarii uniknąć posiadając kartę Plus, lub innego operatora (lokalizacja 2km od Tomaszyn, k. Olsztynka na pd-pd-wsch).
kapcer
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2023-08-13, 11:40

Re: Awaria BTS'ów 7.02.2024

Post autor: kapcer »

Na moje zwykła awaria sieci. Zdarza się. Jakiś czas temu mocno wiało w moim regionie i pozrywało linie energetyczne. BTS z którego korzystam nie działał przez 2-3 dni. Dobrze mieć w takiej sytuacji zapasowy starter innego operatora albo najlepiej wszystkich czterech.

Na forum telepolis też ludzi zgłaszali, że im BTS Networks nie działa. Pewnie dzień-dwa i wszystko wróci do normy.
siedle
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2021-04-02, 11:46

Re: Awaria BTS'ów 7.02.2024

Post autor: siedle »

A czy ta "awaria" to nie był przypadkiem tzw. refarming BTS-ów połączony z uruchamianiem 5G na pasmach 3,5-3,8 GHz ? :) :cfaniak:
luk4444
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2023-08-19, 14:46

Re: Awaria BTS'ów 7.02.2024

Post autor: luk4444 »

siedle pisze:A czy ta "awaria" to nie był przypadkiem tzw. refarming BTS-ów połączony z uruchamianiem 5G na pasmach 3,5-3,8 GHz ? :) :cfaniak:
No właśnie to mnie interesuje :-)

Inny operator (orange) tutaj nie pomógł, bo używa tych samych BTS'ów. Wydaje mi się, że plus ma swój własny Bts w okolicy. Mylusze kupić starter is sprawdzić.

Może to jest "normalna" awaria. Wiem jedno, nie było w okolicy problemów z zasilaniem (poza tym jak wyłączają prąd przez jakąś gałąź na linii to BTSy nadal działają, więc chyba mają UPSy), nie było mocnego wiatru. A infolinia mówiła coś o "przeciążenie", ale nie wiem czy to ma jakiekolwiek związek z problemem.

Powrót do stanu poprzedniego zajął ponad dobę.
ODPOWIEDZ