Nagły spadek prędkości WiFi

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kamilg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-12-30, 19:28

Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: kamilg »

Mam router AX11000(V1) i światłowód 600/60 mbps. Urządzenie od światłowodu (dasan h665) mam podłączone do routera kablem kat 7. Od ponad dwóch lat wszystko działało prawidłowo, po WIFI miałem pełną prędkość łącza (590-600mbps).
Od paru dni jednak jest problem - po wifi mogę uzyskać max. 300-400mbps. Nagle prędkość spadła - nie wprowadzałem ostatnio żadnych zmian.
Nie jest to problem operatora, bo po kablu wszystko jest w porządku (łącząc komputer z routerem po kablu) uzyskuję pełną prędkość łącza.
Router działał na oprogramowaniu 1.3.4 Build 20230906 rel.74809, ale po downgrade i instalacji 1.3.3 Build 20230719 rel.78410(4555) problem wciąż istnieje.
Szukałem na forum i znalazłem kilka potencjalnych rozwiązań:
- wyłączenie QoS (lub ręcznie wpisanie tam parametrów łącza)
- wyłączenie antywirusa
Ale żadna z tych opcji nie przyniosła u mnie rozwiązania.
Router resetowałem do ustawień fabrycznych, lecz problem wciąż jest.
Problem występuje na wszystkich urządzeniach jakie mam w domu.
W załączniku wrzuciłem wynik (z komputera, który stoi od routera jakieś 3-4 metry, w tym samym pomieszczeniu) z NetSpot - nie wiem jak wyglądała siła sygnału wcześniej.
Wrzucam też screeny z ustawień Wifi routera.

Skończyły mi się już pomysły co z tym zrobić a przyznam, że trochę jednak odczuwalny jest spadek prędkości WIFI.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: Mig25 »

Można mu ustawić ręcznie kanały oraz szerokości kanałów ( on ma możliwość 160MHz ? ,bo tam skanuje tylko 80Mhz).
No i po co Ci to trzecie radio 5Ghz ? Używasz jakiś kombinacji , że do jednego to tylko najbardziej "internetożerne urządzenie" na raz , a reszta do drugiego ?
kamilg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-12-30, 19:28

Re: Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: kamilg »

Zawsze miałem dwa 5GHz i 2.4GHz. I zawsze to działało poprawnie.
Próbowałem już wyłączać i zostawiać tylko jedną sieć - zero poprawy.
Ma 160MHz i próbowałem też z wymuszaniem szerokości pasma, ale zero poprawy.
Spróbuję jeszcze wymienić anteny w routerze, choć nie wiem czy to ma jakikolwiek sens bo wątpię żeby mogły zepsuć się ot tak i zmniejszyć siłę/moc sygnału.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: wojteks »

Obrazków żadnych nie widać.
Nie pomagam na PW!
kamilg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-12-30, 19:28

Re: Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: kamilg »

Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 512
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: Zeusek »

wojteks pisze:Obrazków żadnych nie widać.
Sprawdź u siebie co Tobie je blokuje, używam Firefox w filtrami i obrazki widzę. Na Chrome i Edge też widzę.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: wojtekPBK23 »

Na przeglądarce androidowej, na tablecie obrazki też bez problemu.
kamilg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-12-30, 19:28

Re: Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: kamilg »

Problem udało się rozwiązać. Archer jest jednak zdrowy. Problem wynikał z urządzenia ONT od operatora.
Pomimo wymiany na nowy egzemplarz Dasana H665 prędkość wifi cały czas była ucięta o jakieś 40-50% w stosunku do tego co było do tej pory. Dopiero zmiana na całkowicie inne urządzenie (w tym przypadku to Halny HL-4GXV-F) załatwiło sprawę. W internecie gdzieś wyczytałem, że ten Dasan ma czasami problemy z buforami, które skutkują obcinką prędkości po wifi ale po kablu wszystko wygląda dobrze.
Także w sumie temat do zamknięcia.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: Mig25 »

Nie mogę sobie tego wyobrazić ,żeby ONT miało wpływ na różne prędkości routera za nim , w zależności od tego ,czy router wysyła po kablu lub po wifi...
Chyba ,że samo w sobie ten ONT jest strasznym siewnikiem w eterze ( bo przecież wifi nie ma) , i zakłóca pasmo 5Ghz....
kamilg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-12-30, 19:28

Re: Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: kamilg »

A jednak miało. I jak się okazuje, to nie jest odosobniony przypadek problemów, które powodował ten Dasan, bo na innym forum jeden z użytkowników napisał o tym problemie z buforami Dasana i że jedynie wymiana na inne urządzenie pomagała (ponoć wpływ na to może mieć skopany shaping operatora).
A co do zakłócania pasma 5Ghz to na pewno ten dasan tego nie robił, bo nie miał w sobie wifi (to było proste jednoportowe urządzenie).
kamilg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-12-30, 19:28

Re: Nagły spadek prędkości WiFi

Post autor: kamilg »

Ogólnie sytuacja naprawdę absurdalna, ale dobrze, że udało się ją rozwiązać. I im dłużej siedzę w IT tym częściej się przekonuję, że najbardziej absurdalne rozwiązania problemów, które odrzucamy na samym początku to najczęściej one okazują się rozwiązaniami danego problemu.
ODPOWIEDZ