Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

UWAGA BĘDZIE DŁUGO BO STARAŁEM SIĘ TROCHĘ POGOOGLAĆ I POPRZEGLĄDAĆ TO FORUM, ŻEBY NIE BYŁO ŻE NIC NIE WIEM I PRZYCHODZĘ Z NICZYM
MASA KONKRETNYCH PYTAŃ, DZIĘKUJĘ JEŚLI DOTRWASZ I ZNASZ SIĘ NA TYM, BY UDZIELIĆ JASNYCH ODPOWIEDZI


Wymieniłem Huawei B525s-23a na Cudy LT700, bo temu pierwszemu zepsuło się zapamiętywanie ustawień.
Oba routery LTE kat. 6.
Mam wrażenie, że Cudy działa gorzej, być może z tego powodu, że antenę zewnętrzną mam 2x2 MIMO, a ten router jest 4x4 MIMO (4 gniazda)?
Myślę nad zakupem czegoś lepszego jak i wymianą samej anteny w związku z tym. Od lat nie było nic poprawiane, więc dlaczego nie.
Jak modernizować to modernizować...
Kiedyś to wszystko dobrze mi działało, odkąd wymieniłem jeszcze starszy Huawei B315s-22 (kat. 4) właśnie na B525s-23a (kat. 6).
Po jakimś czasie Orange coś pozamieniał, że zaczęło gorzej... Nie znam się, w sumie nie wiem, czy coś na BTS pozmieniali, czy po prostu więcej osób z okolicy dołączyło do zabawy w LTE.


Kilka faktów:

- mój główny BTS jest za lasem w odległości 2km (wg BTsearch (UKE) posiada LTE 800/1800/2100/2600 a nawet 5G)
- inny BTS też za lasem w odlełości 3,5km (zbliżony kierunek do mojego głównego)
- jeszcze inny BTS nie za lasem jest w odległości aż 4km (nigdy nie próbowałem z niego korzystać - mogą być inne przeszkody po drodze i jest to zupełnie inny kierunek)
- na dachu stara prostokątna antena "791-821 & 1710-2700 MHz dual MIMO 48dBi" (raczej to jest naciągane bo wymiary 25x17cm, jakaś marka niby "Theta")
- kable niestety długie bo 10m z pigtailami/konektorami na SMA
- router Cudy łączy się PCC na B1 (15MHz LTE2100) oraz SCC na B3 (10MHz LTE1800, bywało też samo PCC na B3 LTE1800, czasem z SCC na B20 (10 MHz LTE800) (to B20 pojawia się i znika)
- RSRP mam mega słabe bo od -109dB do -114dB ale podobnie zazwyczaj bywało
- RSRQ tak samo słabe bo -16dB
- SINR nie najgorzej bo 13dB
- odczyty dla poszczególnych pasm ze starego routera:

LTE800 - RSRP: -93, RSRQ: -11, SINR: 4
LTE1800 - RSRP: -107, RSRQ: -9, SINR: 2
LTE2100 - RSRP: -113, RSRQ: -10, SINR: 6

- wstępnie niezależnie jak podepnę kabelki (są gniazda MAIN/DIV/MIMO1/MIMO2), nie robi to większej różnicy, ale raczej zostało wpięte na MAIN i DIV (chyba tak powinno być?) + dwie pokojowe na pozostałych, których dokręcenie lub odkręcenie nic nie wnosi

Pytania podzielę na trzy grupy, bo tego dotyczyć będzie cała modernizacja: router, antena, kable

ROUTER:

R1) czytając forum zauważyłem, że często polecane są routery wysokich kategorii LTE, ale z dwoma gniazdami antenowymi - czy nie lepiej kupić z czterema, żeby było 4x4MIMO?
R2) myślę nad wymianą routera jednak z Cudy LT700 na Cudy LT12, bo wtedy będę już mógł zagregować w teorii 4 pasma - chyba kat. 18 już tu niewiele zmieni jak mam taki słaby zasięg LTE i tak? chwilę miałem Cudy P5 (LTE kat. 18 + 5G) to z moją starą anteną nic się nie zmieniło, tak samo działał gorzej od Huawei B525s-23a jak Cudy LT700
R3) coś gdzieś było o modulacji QAM256 - nie wiem dokładnie co to, ale rozumiem że LTE12 i 18 mają nawet jeszcze inną lepszą dla agregacji 4 pasm?
R4) ODU-IDU, np. ZTE MF258K - czy to ma sens? gdzieś pisali że ten antenorouter zbiera gorzej, no bo to małe prostokątne a anteny można porządniejsze - wiadomo - wtedy tłumienie na kablach - pytanie co z tych dwóch opcji wyłapie lepiej sygnał...

ANTENA:

A1) sąsiad ma anteny typu "chorągiewki" (chodzi o trójkątny kształt obudowy), zainstalowane ukośnie do masztu - czy to robi jakąś różnicę, czy równie dobrze mogłyby być zainstalowane w poziomie i pionie, ważne żeby do siebie były w nachyleniu 90 stopni?
A2) pod "chorągiewkami" sąsiad ma antenę wyglądającą na telewizyjną - ale może to antena do LTE800? ale wtedy trzy kable do routera a nie cztery?
A3) jaką antenę najlepiej kupić? czy całkiem nową 4x4 MIMO prostokątną, czy może dokupić drugą 2x2MIMO (np. te "chorągiewki") i wtedy obie będą pracować tak jak jedna 4x4 MIMO, a może nawet lepiej, bo różnie je będzie można zostawić? czy to w ogóle ma znaczene, czy raczej wszystko ma być skierowane w stronę BTS?
A4) czy jest sens kupować jakieś osobne anteny, każda przystosowana wyłącznie do jednej częstotliwości, w nadziei że jeszcze lepiej będą zbierać swoje pasma? np. gdzieś na tym forum polecana była Cybertech CT15 dla LTE1800/2100 - a co wtedy z LTE800 i potencjalnie LTE2600?
A5) tutaj ktoś wymyślił odbicie sygnału od talerza anteny satelitarnej do anteny LTE prostokątnej - https://www.youtube.com/watch?v=WUNnsJy4U_I - może coś takiego by miało sens? :) rezultat bardzo dobry a ja posiadam stary talerz satelitarny! :D
A6) jak to właśnie potem podłączyć wszystko w te gniazda MAIN/DIV/MIMO1/MIMO2? jakaś kolejność ma znaczenie?

KABLE:

K1) na tym forum spotkałem się ze stwierdzeniami że max. 10 m? zgadza się to? nie powinno być problemów z tłumieniem przy tej długości?
K2) czy bywają lepsze (grubsze?) i gorsze kable do wyboru, tak by uniknąć własnie zakłóceń sygnału?
K3) wtyki dowolne takie jak obsługuje router czy są lepsze/gorze? routery Cudy mają SMA
GAW1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2024-02-15, 19:17

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: GAW1 »

KABLE:

K1) na tym forum spotkałem się ze stwierdzeniami że max. 10 m? zgadza się to? nie powinno być problemów z tłumieniem przy tej długości?
K2) czy bywają lepsze (grubsze?) i gorsze kable do wyboru, tak by uniknąć własnie zakłóceń sygnału?
K3) wtyki dowolne takie jak obsługuje router czy są lepsze/gorze? routery Cudy mają SMA
K1) Zależy od jakości kabla (izolacji szczególnie), podobno też jego ułożenia

K2) Bywają i kosztują od razu sporo więcej. Przykładowo w sprzęcie audio HiFi masz kable od kilku do kilkuset zł za metr, a HighEnddowe kosztuje nawet kilka razy tyle :) Tu też jest spory wybór i różne ceny

K3) Wtyki muszą pasować do danego gniazda :) I tyle, nie spodziwałbym się dużej różnicy po wtyczkach lepszego producenta ;)
wojtekPBK23
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2023-11-02, 22:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojtekPBK23 »

Do czaszy satelitarnej można kupić promienniki GSM . Mają dwa wyjścia low 700-900 MHz i H 1600-2900.
Robiłem próby (w podobnych warunkach do Twoich) na małej czaszy 60 cm i wyniki są obiecujące szczególnie dla stabilności sygnału. Na wiosnę wznowię próby.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

GAW1, co do K2, orientujesz się czy faktycznie te "złote i platynowe kable" są takie super czy to raczej chwyt marketingowy? ;) A znasz jakieś marki czy parametry kabli do anteny LTE właśnie pod kątem wyboru lepsze-gorsze?
Ostatnio zmieniony 2024-02-16, 20:56 przez Noob567, łącznie zmieniany 1 raz.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Wojtek, dzięki za ciekawą informację. Widzę że mają po dwa wyjścia. Myślisz że wtedy można by spróbować podłączyć taką czaszę satelitarną z promiennkiem do dwóch gniazd routera a np. do pozostałych dwóch inną antenę kierunkową i dzięki temu odbiór może być bdb?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

Lokalizacja i screeny z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US i speedtestu, telefon z kartą Orange, test na zewnątrz. No i skad to parcie na Cudy i zakupy w ciemno?
Póki co nic nie wiadomo, nadmiar pseudo wiedzy z internetu i YT moze szkodzić.
Ostatnio zmieniony 2024-02-16, 21:02 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Kable mają być niskostratne dla wysokich częstotliwości i zwykle są czarne, wtyki antenowe niskiej jakości potrafią dużo zepsuć przy gigahercowych częstotliwościach. O prawidłowym zarobieniu wtyków też trzeba pamiętać.

Parcie na Cudy to zapewne dlatego że z cudem się kojarzy i tani.
Nie pomagam na PW!
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Jestem zdania, że zadałem wiele konkretnych pytań oraz podałem dokładne informacje. Sprawdzę tę apkę i dorzucę screeny. Cudy bo miałem Cudy P5 chwilkę, spodobał mi się interfejs w porównaniu do już całkowicie amatorskich Huawei, które wcześniej miałem. Jeśli znasz coś konkretniejszego matek451 to chętnie się oczywiście dowiem. :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

Podstawą jest odpowiedż na moje pytania, Cudy z modemem LTE 6 KAT. za 500 zł to żaden cud, no i po .. .j mu 4 złacza i anteny zew. skoro 6 kat nie obsługuje MIMO4X4, pomijam fakt że praca routera na nim nie jest taka oczywista.
Z kolei LTE12 KAT. za 700 zł to tez żaden luksus. Pytanie czy znam coś konkretniejszego , poczyytaj to sam się dowiesz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Wybór routera po wyglądzie/funkcjonalności interfejsu to słaby pomysł, powiedziałbym że nawet bardzo słaby. Ale co kto lubi. Cudy przy Huawei nawet na półce nie stał, bliżej mu do Tp-Linków czy innych D-Linków.
Nie pomagam na PW!
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Dzięki za odpowiedzi. To Cudy wynikło faktycznie z interfejsu i szybkich filtrów na Allegro - nie znalazłem jakichś też złych opinii, nie wiedziałem, że są jak TP-Link czy chyba jeszcze gorzej D-Link. Tak jak mówię do tej pory B525 czyli jeszcze uboższy router (aczkolwiek na to wygląda że lepiej działający niż Cudy... chyba że nie umie w starą antenę jak pisałem) Jeśli znacie coś lepszego to ja bardzo chętnie. Tak jak mówię najlepiej pewnie min. LTE12 co by była ta potencjalna agregacja 4 pasm i to 4x4MIMO. W załączeniu screeny z tej apki ale one raczej nie oddają tego co rozpisałem powyżej w poście. Złapało tylko LTE800. Tak generalnie za dnia mam 20-30 Mbit DL a w nocy 40-50 Mbit. Kiedyś było 70... a za dnia 50...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Uparłeś się na to MIMO 4x4 ale ono musi mieć idealny poziom sygnału i 4 anteny, o ile na wewnętrznych antenach przy doskonałym sygnale to ma prawo zadziałać (o ile stacja bazowa ma to wdrożone) to przy antenie zewnętrznej (zwykle dual, zresztą routery raczej nie mają wyjść na 4 anteny) zapomnij o MIMO 4x4.
Nie pomagam na PW!
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Rozumiem, czyli raczej dla ludzi w dobrym zasięgu nadajnika... Z mapki Orange wynika że niby tam jest agregacja 4 pasm, dlatego pomyślałem że nawet gorzej,ale mogłoby to działać "jakoś" z dobrą anteną, na pewno lepiej niż obecnie mam. Czyli mówisz jednak kupować router z dwoma gniazdami? Te 4 gniazda w tym Cudy to raczej właśnie na antenki wewnętrzne niż do podłączenia zewnętrznych? I czy idąc z uporem maniaka tak jak by mi się marzyło w to 4x4 MIMO może to właśnie gorzej działać niż gdyby nie iść w to? ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Zapomnij o MIMO 4x4 jak na telefonie w ogóle nie łapiesz wysokich pasm. Agregacja 4 pasm to coś zupełnie innego niż MIMO 4x4. Nawet z anteną mogą być problemy z agregacją pasm.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

Router z modemem 12KAT. LTE to agregacja 3 pasm w QAM256 z MIMO2X2 a nie 4 pasm. MIMO4X4 na nim to tylko agregacja 2 pasm LTE.Uparcie brak lolakizacji, nie wiadomo czy test na telefonie na zewnątrz ale na LTE800 słaby sygnał co mnie nie dziwi bo domyślam się lokalizacji.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Test na telefonie na zewnątrz, ale ja nie mam super nowego telefonu bo był wykonywany na Redmi Note 4. Lokalizację podam na priv.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

Telefon bez agregacji pasm ale i tak nie zalogował się do pasma pojemnościowego LTE, zapewne na nich parametry sygnału bardzo słabe. Na Cudy z antena którą masz na LTE1800/2100MHz też słabo.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

Zgodnie z moimi przewidywaniami, lokalizacja w której wybór Orange wątpliwy, Ponad 3 km do BTS-a z czego połowa to las,na dodatek na skraju sektora 2, na wiele bym nie liczył. Aż się prosi o test innego operatora.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Nie jest źle, bo dziś ok 35Mbit za dnia. Po prostu liczę, że mogę poprawić skoro stary router pół-zdechł. Właśnie odpowiednim routerem, lepszą anteną i krótsze/lepsze kable, tylko właśnie... co wybrać ;) Co do BTS to ponad 2km, nie 3. Ponad 3 to od innego, w zupełnie przeciwnym kierunku. Sąsiad, o którym mowa w pierwszym poście twierdził że wyciągał 100Mbit (to było rok-dwa lata temu, gdy za dnia miewałem 50Mbit). Także... byłbyś jednak w stanie doradzić mi coś? Bo i tak kupić minimum nowy router muszę i jeśli nie ma żadnego pomysłu to pewnie ten (nie)szczęsny Cudy LT12.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: alias »

Co do Cudy LT12 to mogę napisać jak się sprawuje u mojego kuzyna. Operator T-Mobile, dość daleko (ze 2,5 km), bez czystej widoczności. Podobnie jak ma Twój sąsiad ma 2 komplety szerokopasmowych anten typu "aluminiowa choinka" na maszcie ustawionych pod kątem 45 stopni - czyli na X , a nie na +. Jedna wisi pod drugą w odległości ok. 1 metra. Kable 5 metrowe. I teraz co ważne (chyba) to ma je podłączony w ten sposób:
- pierwsza antenę (tą wyżej) ma do gniazd MAIN i DIV,
- a drugą (tą niżej zamocowaną) do gniazd MIMO1 i MIMO2.

W panelu ustawień ma poblokowane niektóre pasma, tak aby agregowały mu się 3 (chyba 2100, 1800 i 800 - nie jestem pewien, ale to u Ciebie przecież zupełnie inaczej może wyglądać). Montaż i konfigurację wykonała mu lokalna firma, chwalona na tamtym terenie (małopolskie).

Transfer ma 60/30 (bo wynika on z ograniczeń w umowie) więc nie wiem ile jest w stanie wyciągnąć ta konfiguracja. Ping to kilkanaście ms do czterech ósemek. Ale sam router pracuje bardzo stabilnie, nie zawiesił się nigdy, nie przeszkadzają mu upały na strych jakie były latem, ani teraz mrozy w styczniu.
Natomiast nie korzysta z WiFi, wszystko ma po kablu bo izolacja podłogi strychu na bazie płyt ze styroduru pokrytego aluminium całkowicie odcięła mu WiFi.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Dzięki serdeczne za input! To ciekawa informacja z tymi gniazdami i być może przydatna. Zastanawiam się nad takimi antenami ale myślę, czy promiennik z talerzem satelitarnym nie da jeszcze lepiej.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: alias »

Noob567 pisze: 2024-02-17, 18:34 Zastanawiam się nad takimi antenami ale myślę, czy promiennik z talerzem satelitarnym nie da jeszcze lepiej.
Nie znam się na promiennikach do czasz kompletnie, i nie wiem czy istnieją jakieś szerokopasmowe. Może zapodaj link do tego o czym myślisz.
Jego anteny to chyba są te (albo bardzo podobne):
https://sklep.satserwis.pl/antena-logar ... 15dbi.html

W każdym razie miał z tej firmy fakturę na anteny które mu założyli.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: alias »

Noob567 pisze: 2024-02-17, 18:34 Dzięki serdeczne za input! To ciekawa informacja z tymi gniazdami i być może przydatna.
No może jest to ważne, żeby mu się to MIMO zapinało. Router w/g specyfikacji ma 4x4.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Żeby działało MIMO 4x4 musi to obsługiwać stacja bazowa i musi być odpowiedni poziom sygnału a te "anteny" to raczej słaby wybór na wysokie pasma (1800/2100/2600) bo zwykle 800/900 się zupełnie nie liczy.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

700 zł za router z agregacją 3 pasm w QAM256 na EG12, tanio jak barszcz, po co brać taki z modemem 18 kat. LTE na EG18EA za 600 zł. No i ta wiara ze tylko odległość od BTS-ama znaczenie, kto by tam brał pod uwagę, wysokość zawieszenia anten na BTS-ie, azymuty anten, moce na poszczególnych pasmach no i ponad kilometr wysokiego lasu po drodze.
Nie wspominajac ze inny operator, lokalizacja i zapewne inne obciązenie sektora,firma chwalona i anteny choinki wiec na bank musi działać cacy.
Można pisać ze 4 anteny do routera to MIMO4X4, co z tego ze 12 kat na MIMO4X4 to tylko w agregacji 2 pasm LTE, co z tego ze jest trudne do uzyskania, szczególnie w takich warunkach, że BTS musi działać w MIMO4X4( na LTE800/900 oczywiście u żadnego operatora nie ma)
. Magia trwa, mozna pisać tysiace razy a i tak znajduja się chętni na takie pomysły.
A promiennik z antena satelitarna to juz będzie zapewne kosmos, pytanie tylko jaki ten promiennik.
No i mało znaczacy fakt ze tego typu anteny słabo spisują sie w warunkach gdy przed nimi w odległósci 30m znajduje się ściana lasu.
To jest fizyka a nie Cudy. Parametry sygnału na LTE1800/2100 z obecną antena są dalekie od poprawnych bo lokalizacja względem BTS-a jest trudna.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Dzięki Matek. W międzyczasie faktycznie rozmyśliłem się z tego Cudy i myślę nad testem ZTE MF289F z tą anteną, którą już mam na dachu - jeśli nie będzie działać gorzej niż mam obecnie, to przynajmniej będę potem miał czas myśleć, czy coś dalej udałoby się osiągnąć. Stacja BTS niby obsługuje to MIMO 4x4, ale już się trochę doedukowałem też w międzyczasie i widzę, że to ma związek z LTE2600, którego ja i tak nie odbieram. Router ZTE niby i tak jest 4x4MIMO... mam nadzieję, że nie będzie działał w związku z tym gorzej, że jego nie będzie? Czy mylę się? Ma dwa porty na anteny, więc już zgłupiałem zupełnie po co niektóre mają 4... Wiem że są anteny 4x4 MIMO z właśnie czterema kablami... i tyle tylko wiem. Odsyłałeś mnie wcześniej do jakichś lektur, ja chętnie poczytałbym, tylko żebym wiedział gdzie... FAQ na tym forum są niezaktualizowane na obecne czasy niestety....

// Ten ZTE widzę że chyba ma to QAM256, ale nie wiem co z tym EG12... To ten byś polecił czy jeszcze coś innego?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

A czy ja kiedy kolwiek polecałem MF289f do jakiej kolwiek anteny zewnętrznej, tak samo jak jakiś router ZTE z serii MF286/297?
Na temat warunków do uzyskania z BTS-a MIMO4X4 wypowiadałem się setki razy, to nie jest tak ze jak sobie goście na filmikach z YT podpieli 4 antenki to od razu im zadziałało.
MIMO4X4 na BTS-IE zwiększa przede wszystkim jego pojemność a to wcale nie oznacza ze klienci z niego skorzystaja.
Ten temat to z reguły są legendy, ogólnie wszystkim steruje i tak stacja bazowa i zależy odwarunków radiowych jakie są na terminalach klientów.

12 kat. LTE oznacza ze modem spełnia pewne warunki, czyli z na 3x20MHz pasma w agregacji DL przy QAM256 w MIMO2X2 pozwala w teorii na DL do 600Mb/s, jesli na modemie załaczy się MIMO4X4 to modem zagreguje tylko 1 pasmo na 20MHz na 4X4 i drugie na 2X2 z 20MHz i DL też do 600Mb/s czyli tak jak w opisach routerów z tym modemem, po prostu modemy z 12 kat.obsługuja na DL tylko 6 strumieni.
Biorąc to wszystko pod uwagę dużo łatwiej uzyskać 3 CC CA QAM256 MIMO2X2 niż 2 CC CA MIMO4X4 +2X2, kluczem jest poprawa SINR bo to od niego zalezy wejście modemu na wyższą modulację QAM256.
Wskazuję na to kolejny raz, może wreszcie dotrze doludzi, szczególnie tych którzy wyprowadzja ten las anten z routera i sadzą ze pobiją rekord świata na LTE.A te Cudy LT12 z tymi 4 patykami wyglaąda po prostu śmiesznie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

matek451 pisze: 2024-02-17, 20:06 Wskazuję na to kolejny raz, może wreszcie dotrze do ludzi
Nie dotrze, szkoda czasu na przekonywanie.
Nie pomagam na PW!
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Nie to że Ty polecałeś, ale na pewno niepolecałeś Cudów, stąd szukałem czegoś innego. MIMO 4x4 już wiem, że nie mam co sobie wymyślać dalej, zrozumiałem to. Czy ktoś umiałby mi po prostu wskazać na dobry router właśnie w cenie ok 700 zł, który by dobrze radził sobie z 3 CC CA QAM256? Oraz najlepszą możliwą do niego antenę i kable? I myślę że tym moglibyśmy zamknąć ten wątek.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

Pytałeś o FAQ w tej kwestii, kto miałby go zrobić, widzisz kogoś w tej roli?
Zagadnienia internetu mobilnego to są skomplikowane rzeczy na dodatek technologia się ciągle zmienia, tak samo jak sprzęt czy sieci operatorów.
Tutaj i na Elektrodzie są tysiace moich postów w których od lat cierpliwie tłumaczę te sprawy ale jest też mnóstwo bzdur i te jak widać cieszą się większym powodzeniem.
No i nie ma uniwersalnego przepisu dla kazdego. Wymagane jest z reguły indtywidualne podejście do konkretnej lokalizacji.
Nie bez powodu napisałem ze ORANGE z tego BTS-a to nie jest zapewne optymalny operator. PLAY ma BTS przy stacji paliw w Kruszynie, tonieco ponad kilometr od ciebie, zapewne widzisz tą stację bazową, pracuje w agregacji LTE2100+1800+800, ma 1 sektor na azymut 0 stopni czyli na ciebie. Dosył radiolinia 1803Mb/s z Wojnowa.
Agregacja LTE2100+1800 z anteną CT15 i routerem obsługujacym tę agregację pozwala z reguły w tych warunkach na SINR powyzej 16dB i zapięcie sięQAM256, co biorąc pod uwagę ze PLAY ma w tej agregacji 30MHz pasma pozwalana DL do 300Mb/s, LTE800 w PLAY bez znaczenia.Realne prędkości zależą od obciązenia sektora, ten pierwszy jest na kierunku gdzie nadmiaru klientów to raczej nie ma, takie BTS-y PLAY potrafią dzialać nawet po 200Mb/s.
ODPOWIEDZ