Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

Tak , APN mówi serwerowi DHCP jaki adres przydzielić. I to ,że jest ciągle ten sam (staly) to nie oznacza , że dostaje lease na wieki, tylko tak samo dostaje go w zależności od modemu , nawet w ekstremalnym przypadku na 3minuty.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Tak, mam usługę VPN w Orange, a zatem zawsze ten sam stały IP.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

Co nie zmienia faktu , że za każdym razem przydzielany przez DHCP operatora , z leastime zależnym od modemu , przez co w połowie czasi modem pyta o re-lease , i przeważnie dostaje ponownie ten sam twoj "stały" adres . No chyba ,że za którymś razem dostanie NACK.... No i wtedy zależy od modemu/routera , czy się rozłączy i połączy od nowa ,ale to potrwa parę sekund , a użytkownicy zanotują co najmniej laga....
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Będę upgrade'ował firmware modemu, bo problem nadal występuje. Jeśli to nie rozwiąże to już nie znalazłem co.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: jfk »

Mig25 pisze: 2024-02-27, 05:43 Tak , APN mówi serwerowi DHCP jaki adres przydzielić. I to ,że jest ciągle ten sam (staly) to nie oznacza , że dostaje lease na wieki, tylko tak samo dostaje go w zależności od modemu , nawet w ekstremalnym przypadku na 3minuty.
Wiesz ja z tego internetu korzystam 16 lat/od 2009 z publicznym IP i mimo nastu modeli modemów z których korzystałem (w tym 4 modeli z firmware-opcja bridge) jakoś uciążliwie się z tym nie spotkałem (CPE Zyxela raz mi nie odnowił, Teltonika co prawda się nigdy nie wyłożyła ale pobieranie adresu w bridge miała podobnie ciężkie do CPE Zyxela i wg mnie tj. problem w budowie firmware urządzenia, bo np. ZTE MF286D z firmware Nordic działał dla testu w bridge ponad 150dni i 0 problemów).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

Ale czytałeś ten temat ?
Tam jest tak ,że MC7010 na tej samej karcie SIM działa i dostaje re-lease za każdym razem , a MC889 z niewiadomych powodów za którymś razem go nie dostanie...
Więc temat jest raz ,że lokalny (bo ten sam MC889 w innej sieci ,lub innej lokalizacji nie ma takich problemow),
no i indywidualny..(bo inny modem na tej samej sieci tego nie doswiadcza)
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: jfk »

Mig25 pisze: 2024-02-28, 06:43 Ale czytałeś ten temat ?
Tam jest tak ,że MC7010 na tej samej karcie SIM działa i dostaje re-lease za każdym razem , a MC889 z niewiadomych powodów za którymś razem go nie dostanie...
Więc temat jest raz ,że lokalny (bo ten sam MC889 w innej sieci ,lub innej lokalizacji nie ma takich problemow),
no i indywidualny..(bo inny modem na tej samej sieci tego nie doswiadcza)
BTS to nie klasyczny router brzegowy, sprzęt/oprogramowanie na nich jest dostarczane przez kilku dostawców. W przeciwieństwie dziesiątek modemów/modemo-routerów różnych dostawców, a z telefonami to nawet setki- w większości problemów użytkowników przyczyną ich jest urządzenie klienckie i warunki w jakich pracuje. Sieć tzw. mobilna nigdzie nie jest kopią-w każdym miejscu występują odmienne warunki-od tych stricte geograficznych, po szkielet sieci/obciążenie nadajnika (przy "pustym" nawiąże połączenie/uzyska adresację w 1 sek, przy przeciążonym nawet kilka, kilkanaście mało, oczywiście jeżeli firmware urządzenia pozwala na regulację czasu dzierżawy można sobie próbować czy to coś pomoże... ).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

Tak to jasne, tylko co począć w takim wypadku , gdzie BTS nie "lubi" MC889 ...
Wczoraj włączyłem w to samo miejsce MC888 i on nie dostał odmowy ani razu przez noc (dhc time ustawiony na 1h więc release było co 30min) ,kiedy MC889 dostaje NAK praktycznie za każdym razem.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Dziwny problem. To teraz mogę domniemywać, że kilka lat temu mój problem z routerem ZTE mógł dotyczyć właśnie tego samego - o czym wtedy nie wiedziałem, tj. nie znałem przyczyny tego, że tam też internet przestawał działać. Moim pierwszym routerem był Huawei B315s-22 (LTE cat.4), który chciałem wymienić na ZTE MF286D (LTE cat.12) - tam właśnie pojawiał się ten problem, reklamowałem, zamawiałem dwa kolejne - to samo... Aż przesiadłem się zamiast niego na Huawei B525s-23a (LTE cat. 6), który na szczęście w owym czasie działał podobnie jak ten ZTE (oba dawały szybszy internet niż B315s-22). Ciekawa historia i jak widać ta moja obecna modernizacja w związku z usterką na B525 jeszcze chwilę potrwa... Albo będę musiał wrócić do B525... Póki co Zyxel na firmware modemu LTE o numerku A12 nie naprawił problemu. Trzeba będzie wgrać A13, którego oficjalnie Zyxel nie udostępnia, ale o którym to pisali, że problem likwiduje... To już ostatni pomysł odnośnie tego Zyxela, który sprawdzę i dam znać o wyniku. Chciałbym, żeby został ze mną Zyxelek, ale cóż...
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: tomekwwa »

To w Zyxelu nie masz opcji Static IP i nie możesz go wpisać z palca na stałe, by nie korzystał w ogóle z DHCP operatora?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

A Ty w jakim routerze to masz ,że możesz na stałe wpisać IP modemu (nie routera w LAN) ?
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Nie wiem, czy to do mnie pytanie, ale to się zmienia poprzez ustawienia APN na vpn.static.pl w przypadku Orange. Nie rozwiązywało to problemu. Od dziś jadę na firmare w wersji A13, zobaczymy...
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

No i niestety, nie pomogło. Ciekawe że po reboocie nie ma problemu z re-otrzymaniem tego IP... Propozycja alternatywnego modelu routera?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

Może wgrać openwrt. Tam będziesz mógł przynajmniej zrobić automat do resetowania połączenia (albo całego routera) w przypadku braku internetu. A i logi będą obszerniejsze...
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: jfk »

Mig25 pisze: 2024-03-01, 20:28 Może wgrać openwrt. Tam będziesz mógł przynajmniej zrobić automat do resetowania połączenia (albo całego routera) w przypadku braku internetu. A i logi będą obszerniejsze...
OpenWRT może sobie poradzić na kilka sposobów z tą niedogodnością https://eko.one.pl/?p=openwrt-3g, ale @Noob567 jest za wcześnie na walkę z nim/tam jest problem z utrzymaniem połączenia-te 2Mbps na upload mówią same za siebie (przy zmiennym IP i modemem dającym sobie radę z tymi odnowieniami moglibyśmy zauważyć że jest zrywana sesja... ). Ja na zmiennym IP mam statusy sesji od 20-60dni, ale u mnie ruch sieciowy jest zawsze na interfejsie i parametry sygnału na modemie właściwe. Przy tak słabych gubione są pakiety i 3 cyfrowe lagi/co finalnie się kończy zawieszeniem interfejsu i tutaj wspomniany monitor połączenia w OpenWRT zrobiłby robotę.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Mig25 pisze: 2024-03-01, 20:28 Może wgrać openwrt. Tam będziesz mógł przynajmniej zrobić automat do resetowania połączenia (albo całego routera) w przypadku braku internetu. A i logi będą obszerniejsze...
Ciekawe czy by to działało, bo jak ręcznie je resetowałem, to nie wstawało do czasu reboota routera - co nawet robione przez automat min. 1x dziennie byłoby rozwiązaniem mocno takim sobie.
jfk pisze: 2024-03-01, 22:14 OpenWRT może sobie poradzić na kilka sposobów z tą niedogodnością https://eko.one.pl/?p=openwrt-3g, ale @Noob567 jest za wcześnie na walkę z nim/tam jest problem z utrzymaniem połączenia-te 2Mbps na upload mówią same za siebie (przy zmiennym IP i modemem dającym sobie radę z tymi odnowieniami moglibyśmy zauważyć że jest zrywana sesja... ). Ja na zmiennym IP mam statusy sesji od 20-60dni, ale u mnie ruch sieciowy jest zawsze na interfejsie i parametry sygnału na modemie właściwe. Przy tak słabych gubione są pakiety i 3 cyfrowe lagi/co finalnie się kończy zawieszeniem interfejsu i tutaj wspomniany monitor połączenia w OpenWRT zrobiłby robotę.
Dzięki, może na potem. Na razie jeszcze powiedzmy daję mu szansę testując kilka rzeczy. Co do uploadu to nie ma znaczenia, a i tak obecnie już jest 3-5Mbit (prawdopodobnie po odcięciu LTE800 w opcjach pasm) - natomiast po zabawach z antenami (Cybertech panelowa ale chętnie też pobawię się w parabolę) podejrzewam, że w ogóle ten problem wyeliminuję - ale najpierw chcę mieć stabilny router, żeby przejść do tego kroku. Na Huawei nic mi nie zrywało, lub mega rzadko i niezauważalnie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Upload ma znaczenie i może bardzo istotnie wpływać na download.
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: jfk »

Noob567 pisze: 2024-03-02, 12:16 może na potem. Na razie jeszcze powiedzmy daję mu szansę testując kilka rzeczy. Co do uploadu to nie ma znaczenia, a i tak obecnie już jest 3-5Mbit (prawdopodobnie po odcięciu LTE800 w opcjach pasm) - natomiast po zabawach z antenami (Cybertech panelowa ale chętnie też pobawię się w parabolę) podejrzewam, że w ogóle ten problem wyeliminuję - ale najpierw chcę mieć stabilny router, żeby przejść do tego kroku. Na Huawei nic mi nie zrywało, lub mega rzadko i niezauważalnie.
Jak jest około 10Mbps to ujdzie-radio to transmisja dwukierunkowa, Ty możesz mieć 20-80Mbps, a zużywać 50kbps, ale w takim przypadku jest płynny dostęp do pasma. Finalnie jak będziesz miał tak niski upload, to jak wspomniał wyżej @wojteks z download też nie poszalejesz. ;)
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

To się zgadzam z tą zależnością download-upload. Ja pisałem w sensie zrywania tego połączenia, że absolutnie nie zauważam związku, żeby niski upload miał to powodować. Coś jest nie tak z tym routerem, bo też na forum Zyxela niektórzy wspominają o tym problemie. Niestety u mnie nie pomogły upgrade firmware. Może inny egzemplarz... Może inny model... nie wiem. Staram się mu dać jeszcze kilka szans, zmianami w konfiguracji. Niestety nie chce ani jednej wykorzystać ;) OpenWRT, za dużo trochę roboty dla mnie na tę chwilę no i najpierw to sporo nauki, żeby to ogarnąć, a mam też inne projekty na głowie.

Także miało być dalej o antenach... a temat zrobił się trochę offtopic, bo router ma problemy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Najpierw udaj się w dobry zasięg i sprawdź jak tam działa bez żadnych anten i na ustawieniach domyślnych. Jeżeli tam będzie działał źle to reklamacja/zwrot.
Nie pomagam na PW!
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

matek451 pisze: 2024-02-17, 21:25 (...)
Dosył radiolinia 1803Mb/s z Wojnowa.
(...)
To info pochodzi z jakiejś aktualniejszej mapy niż http://www.btsmap.one.pl/uke/linie/ ?
Do znalezienia coś aktualnego może? Chetnie bym spojrzal na podobna ale aktualna mapke.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Mega! Dzięki
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Jestem w trakcie testów anten Cybertech 1800-2600 5m i 10m kabli. Chcialbym jednak zapytać, czy jest też jakaś warta antena logarytmiczno-periodyczna (to te "chorągiewki" których nie umiałem profesjonalnie w poprzednich postach nazwać, które ma sąsiad i od niedawna inny też - nie mają panelowych)? Na forum pisano o ATK-504 ale obecnie takiej nie znajduję wpisując to na Allegro. Pytam gdyż czas na zwroty kończy się, więc mógłbym jeszcze jakąś poza Cybertech kupić dla porównania i ciekawych testów.

// Router od 6 dni nie zawieszony, nawet podczas testów i przełączania anten nie stracił łączności - być może pomogło wyłączenie zbierania logów (szkoda by było, jeśli to) lub tryb LTE Auto (zamiast wybranych na sztywno 4 pasm - raczej agreguje tak samo dobrze w Auto) - z tym również dam znać w podsumowaniu, gdy ta cała historia zakończy się.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

"Chorągiewki" to specyficzny rodzaj anten szerokopasmowych obejmują również pasmo 800/900 ale mają mały zysk na wszystkich pasmach, to że sąsiedzi mają to nie znaczy że są dobre.
Nie pomagam na PW!
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Ok dzięki, jeśli nie ma sensu to nie ma sensu. Sądziłem że być może będzie różnica. Podaję wyniki testu z rana przy małym obciążeniu sieci mojej pseudo-starej-anteny vs Cybertech 10m kabli obie:

BC20 - LTE800

RSSI: -61 (stara) / -80 (CT)
RSRP: -91 (stara) / -110 (CT)
RSRQ: -12 (stara) / -13 (CT)
SINR: 6 (stara) / 8 (CT)

BC3 - LTE1800

- ostatnio stara antena nie łapała czasem tego pasma, z innego odczytu było vs CT dziś:

RSSI: -82 (stara) / -75 (CT)
RSRP: -112 (stara) / -110 (CT)
RSRQ: -15 (stara) / -17 (CT)
SINR: 6 (stara) / 7 (CT)

BC1 - LTE2100

(jeśli dobrze to odczytuję to router bierze to pasmo jako główne)

RSSI: -83 (stara) / -71 (CT)
RSRP: -112 (stara) / -111 (CT)
RSRQ: -14 (stara) / -14 (CT)
SINR: 8 (stara) / 12 (CT)

BC7 - LTE2600

RSSI: -86 (stara) / -70 (CT)
RSRP: -122 (stara) / -109 (CT)
RSRQ: -17 (stara) / -18 (CT)
SINR: -1 (stara) / 13 (CT)


Speedtesty:

stara: 48 na 3,5
CT: 94 na 5,5
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Na LTE2100/2600 na CT jest zdecydowanie lepiej, wyższy SINR pozwala na dużo większe prędkości.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

A jak to wygląda z CT17 z 5m kabla?
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Właśnie sam jestem ciekawy czy będzie diametralna różnica na 5m. Dopiero test na dniach zrobię. Jeśli drobna to nie będę miał kłopotu, jeśli znacząca to będę musiał przeorganizować trochę. :)

//edit: Aha, dodam że przed antenami podnosiłem router pod niebiosa, wyniki Speedtest były bardzo zbliżone do internetu jak przez starą antenę, upload odrobinę lepiej. Parametry sygnału pozapisywałem gdzieś, ale nie porównywałem tego dokładnie, bo skoro prędkości wyszły niemal identyczne to mnie to tak nie interesowało.

A tutaj foto :)

Obrazek
Obrazek
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Sobota, gdy jeszcze wszystko śpi:
(to nadal 10m kable na razie)

Obrazek
ODPOWIEDZ