Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

O Play mogłem wspomnieć, że odpada. Fakt, że z Play testowałem nawet 5G NSA (na tej właśnie antenie dachowej, ale odwróconej w zupełnie odwrotną stronę na Orange) to w nocy poszło 160Mbit. Za dnia nie było tak ładnie. BTS Play jest względnie nowy. Z Orange korzystałem od lat. W Orange mam pewne usługi, na których mi zależy, tj. VPN i stały adres IP, oraz drugą kartę SIM, w dodatku jestem związany umową, która jeszcze się nie kończy. Także dziękuję Ci serdecznie za wypowiedzenie się w kwestii Play, ale niestety muszę ogarnąć rozwiązanie dla Orange. I jak pisałem, nie jest źle a było lepiej - 35Mbit za dnia to całkiem przyzwoity wynik, wysył słaby bo 2Mbit, przydałby się lepszy. Nawet bym tego nie ruszał, gdyby nie usterka routera, przy okazji której pomyślałem - a dlaczego by nie zmodernizować - skoro tak jak mówię, sąsiad podobno wyciągał 100Mbit. Dlatego byłbym wdzięczny za jakaś podpowiedź co do Orange. Wiesz, ja będę szukał pewnie dalej, i znowu znajdę nieodpowiedni sprzęt, bo nie mam tak ogromnej wiedzy jak Ty. Prawie kupiłem ten ZTE. A Cudy to już drugi pójdzie do zwrotu... Co do FAQ - gdybym tylko miał wiedzę, to bym chętnie poaktualizował - jak być może zauważyłeś w pierwszym poście - stosuję podejście metodyczne. Jeżeli komuś na tym zależy z tego forum, to nawet mogę to zrobić - choć na głowie mam masę projektów z różnych dziedzin IT - ale tu musiałby mi ktoś udzielić godzinnych wykładów, z których ja poukładał bym to w przyzwoity dla laika sposób...
Dobrej nocki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

Te 100Mb/s sąsiada to bajki, w takich warunkach bez porzadnych parametrów sygnału na 1800-2600MHz z podstawą na LTE800 nie do osiagnięcia, wyniki masz słabe, szczególnie nie wiem jak można pracować z takim UL ale to normalne jesli na Cudy zapina sie jako pasmo podstawowe LTE1800 lub LTE2100 z takimi parametrami sygnału jakie podałeś, o dużo lepsze będzie trudno.
Las robi swoje, router https://www.amazon.pl/Zyxel-Udost%C4%99 ... e27e6&th=1 , kup i przetestuj pasma LTE1800/2100 a nawet LTE2600 na antenie którą masz.
A co do PLAY to przy optymalnych warunkach, routerze , antenie zapewne byłoby dużo szybciej na DL a UL bez porównani do tej nędzy którą masz ale rozumiem o co ci chodzi.
Nie lic na jakieś fajerwerki w ORANGE bo po prostu masz lokalizację która ogranicza jakieś mega osiagi.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 381
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: jfk »

Noob567 pisze: 2024-02-17, 22:03 O Play mogłem wspomnieć, że odpada. Fakt, że z Play testowałem nawet 5G NSA (na tej właśnie antenie dachowej, ale odwróconej w zupełnie odwrotną stronę na Orange) to w nocy poszło 160Mbit. Za dnia nie było tak ładnie. BTS Play jest względnie nowy. Z Orange korzystałem od lat. W Orange mam pewne usługi, na których mi zależy, tj. VPN i stały adres IP, oraz drugą kartę SIM, w dodatku jestem związany umową, która jeszcze się nie kończy. Także dziękuję Ci serdecznie za wypowiedzenie się w kwestii Play, ale niestety muszę ogarnąć rozwiązanie dla Orange. I jak pisałem, nie jest źle a było lepiej - 35Mbit za dnia to całkiem przyzwoity wynik, wysył słaby bo 2Mbit, przydałby się lepszy. Nawet bym tego nie ruszał, gdyby nie usterka routera, przy okazji której pomyślałem - a dlaczego by nie zmodernizować - skoro tak jak mówię, sąsiad podobno wyciągał 100Mbit. Dlatego byłbym wdzięczny za jakaś podpowiedź co do Orange. Wiesz, ja będę szukał pewnie dalej, i znowu znajdę nieodpowiedni sprzęt, bo nie mam tak ogromnej wiedzy jak Ty.
Tj. kwestia budżetu na ten cel/perspektywy używania takiego dostępu. Typowo budżetowe gotowe rozwiązanie/łatwe w montażu i konfiguracji https://allegrolokalnie.pl/oferta/zyxel ... 608-router .
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Dzięki Matek, kupuję i sprawdzę. Faktycznie zerknąłem na Huawei, łapie to LTE2600 ale ledwo co, kiedyś nie brało (może nie było).
Dzięki jfk, to nie wchodzi w grę bo mam słaby dostęp do dachu - wymiana SIM czy coś... odpada. Jeśli już to w przyszłości wymiana anteny/skrócenie kabli - ale na razie router który zasugrował Matek z tym, co jest na dachu.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Szanowni Państwo, Matiku, jest improvement. Z 35Mbit jest 35Mbit (a nie gorzej jak w przypadku tych Cudy) lub gdy czasem ma lepszy moment i łapie LTE-A to i 70Mbit. Upload jest do bani bo 2Mbit, ciekawe czy dałoby się to jakoś poprawić... Niemniej upload upadł już jakiś czas temu - kiedyś był nawet 10x lepszy - coś może pozamieniali albo jakieś drzewo urosło - nie wiem. W każdym razie jestem ciekawy, co wyjdzie w nocy. Mega serdeczne dzięki za polecenie routera Zyxel - jest kapitalny - urządzenie bdb dla sieciowca. Coś pewnie w stronę Mikrotik Chateau, ale nie aż tak hardcorowo. (Nie miałem z nim do czynienia ale widziałem co nieco na YouTube.)

Przykładowy odczyt:

Service Information

Access Technology
LTE-A
Band
LTE_BC3
RSSI
-82
Cell ID
62769204
Physical Cell ID
70
UL Bandwidth (MHz)
10
DL Bandwidth (MHz)
10
RFCN
1749
RSRP
-112
RSRQ
-15
RSCP
N/A
EcNo
N/A
TAC
54514
LAC
N/A
RAC
N/A
BSIC
N/A
SINR
6
CQI
7
MCS
14
RI
1
PMI
2

SCC Information
# 1

Physical Cell ID
70
RFCN
75
Band
LTE_BC1
RSSI
-82
RSRP
-113
RSRQ
-11
SINR
7

# 2

Physical Cell ID
264
RFCN
3025
Band
LTE_BC7
RSSI
-81
RSRP
-120
RSRQ
-16
SINR
1

# 3

Physical Cell ID
352
RFCN
6200
Band
LTE_BC20
RSSI
-67
RSRP
-94
RSRQ
-12
SINR
5

https://www.speedtest.net/result/15920939347.png

Ja wierzę, że da się jeszcze lepiej i będę researchował w kable i anteny, a może i pokuszę się o test ODU-IDU. Chyba że ktoś (Matik? :)) poleci tak z palca jakąś mega fajną antenę? W bajki sąsiada o 100Mbit jestem po tym, co tu wyszło w stanie uwierzyć, bo na pewno ma lepsze dwie anteny "trójkąciki", (nie wiem czym jest jak wspominałem też ta telewizyjna (a wiem że takie bywają do LTE800) - czy faktycznie jego telewizyjna czy może zakombinowane jakoś na LTE800, które o dziwo u mnie najrzadziej łapie... - głównie siedzi na LTE1800 chyba jako podstawowe), no i kable raczej zrobił sobie krótkie może 2m - router na strychu + drugi w domu.

Także jak ktoś ma coś mądrego do napisania w kwestii kabli i anten, to ja bardzo chętnie. Natomiast sam z siebie postaram się za jakiś czas po jakimś rozeznaniu dopisać coś również.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Słaby upload to słaby/bardzo słaby sygnał na paśmie podstawowym.
Nie pomagam na PW!
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Kiedyś było ok 5Mbit-10Mbit, a na wymuszonym paśmie LTE800 na routerze Huawei B525 - 20Mbit... Także nie wiem...

https://www.speedtest.net/result/12042012625 (LTE800 09/16/2021 4:42 AM)
vanicus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2024-01-01, 15:16

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: vanicus »

Na moje oko masz słabą siłę sygnału, choć ultra tragedii chyba nie ma.
Nie masz zewnętrznej anteny ?
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 381
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: jfk »

Noob567 pisze: 2024-02-19, 00:58 to nie wchodzi w grę bo mam słaby dostęp do dachu - wymiana SIM czy coś... odpada. Jeśli już to w przyszłości wymiana anteny/skrócenie kabli - ale na razie router który zasugrował Matek z tym, co jest na dachu.
Ja nie przypadkiem dałem tego linka/bo to rozwiązanie na cito, nie wymagające dodatkowych/dużych inwestycji w instalację (poza zakupem odpowiedniej długości kabla LAN/który jest tani... ). Sprzęt zaproponowany przez @matek451 daje o wiele większe możliwości/ale wymaga sporych inwestycji w instalację antenową i sporego nakłady pracy (i też wskazany label LAN z zasilaniem PoE i adapterami zasilania 48V/12V oraz krótkie kable antenowe ).
Noob567 pisze: 2024-02-22, 20:03 Kiedyś było ok 5Mbit-10Mbit, a na wymuszonym paśmie LTE800 na routerze Huawei B525 - 20Mbit... Także nie wiem...
https://www.speedtest.net/result/12042012625 (LTE800 09/16/2021 4:42 AM)
I to są właściwe transfery DL/UL cechujące uniwersalne łącze (przedstawione wyżej 2Mbps takim nie jest-aplikacje/usługi działające w real-time będą działać kulawo, bo tam nie jest tylko niski transfer, lecz skoki wysokich pingów i straty pakietów... ).
Noob567 pisze: 2024-02-22, 18:30 Coś pewnie w stronę Mikrotik Chateau, ale nie aż tak hardcorowo.
Daj sobie luz i daruj sobie tą mitologię Mikrotika (też go polecam w pewnych przypadkach lecz bez zachwytu... ). To mitologia wytworzona przez WISP-ów/których już praktycznie nie ma na rynku a oparta o QoS na łączach... .
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Noob567 pisze: 2024-02-22, 20:03 Kiedyś było ok 5Mbit-10Mbit,
Skoro sąsiedzi też mają LTE to prędkości musiały spaść, to że kiedyś było 5-10 to nie znaczy że dziś tyle będzie nawet jeżeli dostawca rozbudował infrastrukturę. Słaby sygnał to słabe osiągi, stacje bazowe też nie lubią słabego sygnału od klienta.
Nie pomagam na PW!
kapcer
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2023-08-13, 11:40

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: kapcer »

Sam ostatnio się przekonałem, że niskie RSRP bardzo wpływa na upload. Mam ~3 km do BTSa z bezpośrednią widocznością jeśli router jest na zewnątrz. Wewnątrz widoczność zasłania tylko połać dachu. Sektor mniej więcej w moim kierunku.

Router przy prawej krawędzi okna, RSRP -106 dBm, SINR 12-16 dB: upload 2 Mbps.
Router przy lewej krawędzi okna, RSRP -100 dBm, SINR 12-16 dB: upload 8-15 Mbps.
Router na zewnątrz, RSRP -86 dBm, SINR 16-20 dB: upload 20-50 Mbps. Tu już też SINR się bardzo poprawił, stąd taka różnica.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

wojteks pisze: 2024-02-23, 07:03 Skoro sąsiedzi też mają LTE to prędkości musiały spaść, to że kiedyś było 5-10 to nie znaczy że dziś tyle będzie nawet jeżeli dostawca rozbudował infrastrukturę. Słaby sygnał to słabe osiągi, stacje bazowe też nie lubią słabego sygnału od klienta.
Nie jestem pewny czy to to bo o 3:00 w nocy będzie też 2Mbit... co jest trochę dziwne. Ale jeszcze będę sprawdzał na Zyxelu, choć to raczej nic nie zmieni - dopiero mooooże jeśli temat anteny/kabli ruszę.
kapcer pisze: 2024-02-23, 08:27 Sam ostatnio się przekonałem, że niskie RSRP bardzo wpływa na upload. Mam ~3 km do BTSa z bezpośrednią widocznością jeśli router jest na zewnątrz. Wewnątrz widoczność zasłania tylko połać dachu. Sektor mniej więcej w moim kierunku.

Router przy prawej krawędzi okna, RSRP -106 dBm, SINR 12-16 dB: upload 2 Mbps.
Router przy lewej krawędzi okna, RSRP -100 dBm, SINR 12-16 dB: upload 8-15 Mbps.
Router na zewnątrz, RSRP -86 dBm, SINR 16-20 dB: upload 20-50 Mbps. Tu już też SINR się bardzo poprawił, stąd taka różnica.
Ciekawa obserwacja, dzięki za info. Mam wrażenie, że kiedyś miałem odrobinę też lepszy RSRP, więc może to to... Kiedyś bliżej -106, obecnie bliżej -113... Ciekawe w sumie co ma na to wpływ. Jak pisałem może jakieś drzewa urosły przez kilka lat nie wiem ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

A przestawiles z tyłu routera przełącznik anten na zewnętrzne?
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Żałuję, ale: tak, przestawiłem. :) Właśnie pobierał się plik z prędkością 70-80Mbit, gdy zgubiło LTE-A to z prędkością 50-60Mbit. Wiem, że mamy sobotę rano. Tak czy siak naprawdę jestem ciekaw tematu kabli i anten, zacząłem po mału jutubową edukację.

Router tak jak pisałem wcześniej jest kapitalny, ale ma jakąś wadę, o której piszą tutaj:
https://community.zyxel.com/en/discussi ... net-access
(na razie się w to jeszcze nie miałem czasu wczytać)

Znalazłem to samo w moich logach i będę sprawdzał, czy da się to naprawić, czy to taki egzemplarz. Firmware wgrałem najnowszy jeszcze przed jego konfiguracją. Symptom: brak sieci po 17-24h pracy.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

Zobacz ,czy z tych logów nie wywnioskujesz tego : https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=22202
vanicus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2024-01-01, 15:16

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: vanicus »

Edukowania Ci raczej nikt nie odradza ale jeśli chcesz sobie życie ułatwić to kup antenę z Cybertech 1800-2600 z kablem do 5m i już. Zakończysz swoje rozważania.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

Tylko Cybertech "nie wylaczy sieci po 17-24h pracy" ?
Reszta ma jakiś wyłącznik?
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

vanicus pisze: 2024-02-24, 10:07 Edukowania Ci raczej nikt nie odradza ale jeśli chcesz sobie życie ułatwić to kup antenę z Cybertech 1800-2600 z kablem do 5m i już. Zakończysz swoje rozważania.
Tylko co wtedy z pasmem 800MHz?
A co myślicie o antenach Dipol?
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Mig25 pisze: 2024-02-24, 09:34 Zobacz ,czy z tych logów nie wywnioskujesz tego : https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=22202
Dzięki, zerknę, choć tamte poprzednie doczytałem i coś wymóżdżyli update firmware modemu LTE. Ja update'owałem jedynie firmware routera.
vanicus pisze: 2024-02-24, 10:07 Edukowania Ci raczej nikt nie odradza ale jeśli chcesz sobie życie ułatwić to kup antenę z Cybertech 1800-2600 z kablem do 5m i już. Zakończysz swoje rozważania.
Tylko co wtedy z pasmem 800MHz?
A co myślicie o antenach Dipol?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Noob567 pisze: 2024-02-24, 10:38 Tylko co wtedy z pasmem 800MHz?
A co myślicie o antenach Dipol?
O paśmie 800/900MHz zapomnij.

Anteny Dipola ATK są słabe w wysokich pasmach a tylko przy agregacji wysokich pasm są wyższe prędkości możliwe.
Nie pomagam na PW!
vanicus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2024-01-01, 15:16

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: vanicus »

Tak jak napisał wojteks.
800 niech nie przykuwa twojej uwagi. Interesują cię pasma 1800, 2100, 2600 czyli pojemnościowe.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Hmm, a to że router pokazuje mi (co wklejone jest powyżej), że korzystam z LTE1800 i poniżej SCC: 2100, 2600 i właśnie 800, to nie oznacza, że mi to 800 też dodaje do agregacji? Tak pytam, bo wiadomo, że to częstotliwość wolna, ale o największym zasięgu, a więc u mnie ma najmniej złe RSRP i myślałem, że zawsze to coś doda do prędkości?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: wojteks »

Skoro wolisz mieć małe prędkości z wysokich pasm i walczyć o dobry sygnał w paśmie 800/900MHz to kup antenę na 850MHz w stylu ATK 20 (2 sztuki), zamontuj i przetestuj. Anteny log-period to słaby wybór w takich warunkach.
Nie pomagam na PW!
vanicus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2024-01-01, 15:16

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: vanicus »

Doda do prędkości ale nie jest źródłem mocy. Moc ukryta jest w pasmach pojemnościowych.
O nie musisz się starać. 800 to taki dodatek do całości.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Ok dzięki, kupię raczej tę 1800-2600 zatem, choć oczywiście ciekawie by było podłączyć razem z nią i taką 800, ale tyle gniazd to tam nie ma... Widziałem tutaj również komentarze o tym, że ODU-IDU albo router wewnętrzny w puszce hermetycznej robią lepszą robotę niż anteny zewnętrzne podpięte kablami? W przypadku ODU-IDU to jestem w stanie zrozumieć. Natomiast nie do końca chce mi się w to wierzyć, jeśli chodzi o routery wewnętrzne. Ale ja jestem laikiem. Po prostu dla laika antena to coś "duże porządne" a router ma w środku "małe antenki". Ale jeśli tak jest, to myślę, że mógłbym przez zakupem anteny zrobić jeszcze test wynosząc sam router na dach/wysoko? Zauważyłbym, czy faktycznie mógłbym osiągnąć lepszy sygnał. Co o tym myślicie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: matek451 »

Testy z routerem LTE w miejscu anteny pokzuj z reguły jak skutecznamsz antenęzew.,porównujesz parametry sygnału i prędkości na pojedyńczych pasmach LTE z antenąa potem to samo bez niej z routerem w okolicy anteny,w ten sposób sprawdzisz tez jak działa zasięgowe LTE i czy warto o nie walczyć do agregacji.Noi pamiętaj na czas testów na samym routerze przesunąćwłącznik z tyłu routera na antenay wewnętrzne.
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: consigliero »

Nigdy nie byłem zwolennikiem anten, głównie ze względu na estetykę, te minimum dwa kable trzeba jakoś schować. Z tego powodu inwestowałem w urządzenia które można wystawić na zewnątrz i pierwszym tego typu był ZTE 258 K ale w poszukiwaniu lepszych wartości próbowałem go zastąpić nowszym ZTE bez powodzenia aby na końcu zakupić mikrotik atl 18 kit i ten działał najlepiej.
https://youtu.be/8pdKjFvEgNs?si=VxpOIpTeNuZO0K6y
Niestety nie nacieszyłem się nim długo bo założyli nam we wsi światłowód.
Noob567
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2024-02-16, 12:07

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Noob567 »

Mig25 pisze: 2024-02-24, 09:34 Zobacz ,czy z tych logów nie wywnioskujesz tego : https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=22202
Ciekawe z tą dzierżawą, ale raczej odpada, bo mam stały IP. Poza tym pomimo przerwanego połączenia, jeżeli dzierżawa nadal trwa dla adresu A, to powinien po prostu ponownie otrzymać adres A... Póki co brak konkluzji, na razie był spokój po zmianie jednej opcji, którą tam na forum zasugerowali (IPv4->IPv4/IPv6). Dalej piszą o upgrade firmware modemu LTE (robiłem tylko upgrade routera). Także "jeździć obserwować" póki co. Na razie nie doszedłem tu do niczego - za mało wody w rzece przepłynęło i ENEA zepsuli moją obserwację brakiem prądu na 1 sekundę dziś...
matek451 pisze: 2024-02-24, 18:30 Testy z routerem LTE w miejscu anteny pokzuj z reguły jak skutecznamsz antenęzew.,porównujesz parametry sygnału i prędkości na pojedyńczych pasmach LTE z antenąa potem to samo bez niej z routerem w okolicy anteny,w ten sposób sprawdzisz tez jak działa zasięgowe LTE i czy warto o nie walczyć do agregacji.Noi pamiętaj na czas testów na samym routerze przesunąćwłącznik z tyłu routera na antenay wewnętrzne.
Dzięki serdeczne za to info. W tematach antenowych zdobyłem w między czasie też odrobinę nowej wiedzy, więc porobię pewne testy i na koniec za jakiś czas podsumuję. :)
consigliero pisze: 2024-02-26, 06:42 Nigdy nie byłem zwolennikiem anten, głównie ze względu na estetykę, te minimum dwa kable trzeba jakoś schować. Z tego powodu inwestowałem w urządzenia które można wystawić na zewnątrz i pierwszym tego typu był ZTE 258 K ale w poszukiwaniu lepszych wartości próbowałem go zastąpić nowszym ZTE bez powodzenia aby na końcu zakupić mikrotik atl 18 kit i ten działał najlepiej.
https://youtu.be/8pdKjFvEgNs?si=VxpOIpTeNuZO0K6y
Niestety nie nacieszyłem się nim długo bo założyli nam we wsi światłowód.
Rozglądając się za routerami, gdy pisałem tu pierwszego posta, spotkałem się z tym modelem. Bardzo ciekawy.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: Mig25 »

Masz stały adres ,który sam wpisujesz , czy stały adres ,który i tak dostajesz po DHCP , na który i tak dostajesz lease , i w połowie tego okresu modem zaczyna posić o "re-lease"
Jak dzierżawa przerwana , to przecież od nowa prosisz o lease....
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 381
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Mega rozpiska-pytanko nt. routera, anteny i kabli - LTE na wsi przez las

Post autor: jfk »

consigliero pisze: 2024-02-26, 06:42 pierwszym tego typu był ZTE 258 K ale w poszukiwaniu lepszych wartości próbowałem go zastąpić nowszym ZTE bez powodzenia
Z oczywistych powodów-zbyt mały zysk dB ze zintegrowanej anteny w nowych CPE/w Twoich warunkach lokalnych.
consigliero pisze: 2024-02-26, 06:42 aby na końcu zakupić mikrotik atl 18 kit i ten działał najlepiej.
Też polecam Mikrotika w niektórych przypadkach, zwłaszcza tego https://www.wisp.pl/p9027,mikrotik-lhg- ... 46f4f4e170 , bo aby mu dorównać zyskiem anteny trzeba zbudować ekstremalne rozwiązanie (niektórzy takowe zbudowali), lecz nie jestem przekonany że akurat w przypadku @Noob567 i dlaczego bez entuzjazmu? Bo jakość Mikrotika jest "średnia", cena 1100zł bez obsługi 5G szału nie robi/jeżeli ktoś w dłuższej perspektywie będzie skazany na taki dostęp to OK.
Mig25 pisze: 2024-02-26, 19:48 Masz stały adres ,który sam wpisujesz , czy stały adres ,który i tak dostajesz po DHCP , na który i tak dostajesz lease , i w połowie tego okresu modem zaczyna posić o "re-lease"
Dostęp do stałego IP otrzymuję się poprzez profil połączenia APN https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domo ... d-p/292538.
ODPOWIEDZ