rSIM - czy ma to sens?

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

rSIM - czy ma to sens?

Post autor: alias »

Nie wiem czy było, więc tylko link:

https://www.telepolis.pl/wiadomosci/spr ... y-w-jednej

co myślicie?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 512
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: rSIM - czy ma to sens?

Post autor: Zeusek »

Moim zdaniem ma to niewielki sens, przynajmniej ja go nie widzę tzn. w telefonach. Natomiast w różnych urządzenia do monitoringu może się to przydać...chyba.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: rSIM - czy ma to sens?

Post autor: wojteks »

Moim zdaniem to rozwiązanie ma sens w krytycznych zastosowaniach a opieranie krytycznych rozwiązań na GSM/LTE jest z góry obarczone dużym ryzykiem i żadne z takich rozwiązań nie będzie gwarantem niezawodności. Tam powinno być niezależne 2 modemy a nie jeden z dziwnym SIM.
Nie pomagam na PW!
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: rSIM - czy ma to sens?

Post autor: alias »

wojteks pisze: 2024-02-21, 17:27 Tam powinno być niezależne 2 modemy a nie jeden z dziwnym SIM.
Uważam podobnie, natomiast w tym rozwiązaniu nie widzę żadnej przewagi w stosunku do tego co już dawno mam w swoim telefonie gdzie mam w kartę eSIM wgrane dwa profile i transmisja danych jest backupowana przez sam android.
Ale, jedną przewagę widzę w tym, że z tego co doczytałem to to rozwiązanie pozwala mieć jakby ten sam u dwóch operatorów (jako bazowy plus wirtualny dubler) - mamy więc sytuację, że można się do nas dodzwonić kiedy jeden z operatorów zalicza właśnie awarię lub nie jesteśmy w jego zasięgu, a jesteśmy w zasięgu drugiego. Podobnie my dzwoniąc do kodoś prezentujemy się swoim numerem bez względu na to z jakiego operatora udało się zestawić połączenie.
Ma to też działać w roamingu (będąc za granicą mamy zalogować się do dwóch różnych operatorów jeśli tylko są w danym kraju).

I to wszystko ma zapewnić sama karta.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 512
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: rSIM - czy ma to sens?

Post autor: Zeusek »

Jeżeli dobrze zrozumiałem cel tego to operator sam musi posiadać umowę o roaming...czyli to co już jest obecnie. Mam numer w Play ale gdy mają awarie (nadajnik) to przełącza sie na Orange bo mają umowe z nimi.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: rSIM - czy ma to sens?

Post autor: wojteks »

Roaming krajowy to trochę co innego ale tak, ma podobny skutek. W PL tylko Play ma roaming krajowy (obecnie z Orange, miał kiedyś z t-mobile i plusem) ale tylko dla tryf głosowych. Były miejsca gdzie wiele telefonów z kartą Play było na siłę (ręcznie) przełączone na innego operatora bo Playowi mocno brakowało pokrycia GSM.
Nie pomagam na PW!
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: rSIM - czy ma to sens?

Post autor: alias »

Zeusek pisze: 2024-02-21, 21:39 Jeżeli dobrze zrozumiałem cel tego to operator sam musi posiadać umowę o roaming...czyli to co już jest obecnie.
Co żródło czytam, to każda redakcja inaczej rozumie i interpretuje to co ogłosili. ;)
Ale wczytując się w te ich patenty, zauważam trzy rzeczy:
- po pierwsze patent aby dwóch operatorów przypisać do jednej fizycznej kart SIM i co najważniejsze do jednego numeru IMEI (i to jest pierwsza różnica w stosunku do telefonu z dwoma kartami SIM gdzie mamy przecież dwa numery IMEI)
- po drugie, założenia są takie, że użytkownik sam ma sobie wybrać drugiego operatora jakiego chce, a tylko ten pierwszy ma mieć zapewnione supportowanie i wydawanie kart rSIM (teoretycznie ten dugi nic nie musi)
- po trzecie, przełączenie między operatorami ma odbywać się samodzielnie z poziomu samej karty rSIM (karty jakby inteligentnej) - nic nie musi robić ze swojej strony operator i nic nie musi robić od siebie telefon.

Tyle w teorii, o ile dobrze to wszystko rozumiem. Nie ma chyba mowy o tym, że to jest wszytko na bazie jednego numeru telefonu, nie widzę takiego zapisu.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 512
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: rSIM - czy ma to sens?

Post autor: Zeusek »

Hmm, nie rozumiem po co komuś ten sam numer IMEI, do czego to jest przydatne ?
Współczesne telefony często mają dwa wejście sim...rozumiem że przy rSIM to samo przełączy...tylko to samo można chyba zrobić programowo. Gogle nad czymś tam pracuje aby sam Android miał eSIM czy coś takiego. Jak kolega wspomniał to ma sens tylko przy monitoringu...tylko że więcej pewności by zapewniły dwa niezależne modemy.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: rSIM - czy ma to sens?

Post autor: alias »

Twórcom pewnie chodzi o te urządzenia które nie mają obsługi dwóch kart SIM, a przecież takich jest na świecie miliony, bo nie tylko o telefony chodzi ale np. o kamerki, alarmy (obiektowe, samochodowe), lokalizatory, urządzenia sterowania ruchem, metrologia i meteorologia, liczniki energii i gazu, a nawet kosiarki. Więc pewnie potencjał biznesowy w tym widzą.
I te urządzenia w 99% nie mają i będą miały dwóch slotów SIM, a o dwóch modemach to już nie wspomnę.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: rSIM - czy ma to sens?

Post autor: alias »

cd. No oczywiście bankomaty - jakże mogłem o nich zapomnieć. :)
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: rSIM - czy ma to sens?

Post autor: alias »

Ile może być na świecie terminali płatniczych z kartą SIM? No właśnie, aż się proszą o taką kartę.
ODPOWIEDZ