Pomoc przy wyborze rutera

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dobropols
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2024-04-10, 12:35

Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: dobropols »

Witajcie, skierowano mnie tu z innego forum słowami że jest to jedno z ostatnich forów trzymajacych poziom które nie dało się wciągnąc fb.

Mieszkam w Smolcu pod Wroclawiem , mój tel Samsung M51 pokazuje mi prędkość transferu 5Mb a jak wejde na dach to ok 15Mb, mam internet mobilny w innym miejscu w orange i bede chciał go tam przenieść, nie sprawdzalem jeszcze ile wyciągnie ruter z orangu tam ale zakładam że pewnie mało , sprawdze na dniach.

Załączam widok stacji i map 5G, potrzebuje internet na codzień i do pracy, niedaleko jest OSP wiec pewnie tam cos jest ale ulica przy której ja jestem jest ślepa i prywatna i szansa ze wkopią tam światłowód jest mała. Szukam jakiegoś dobrego routera , moge też zmienić sieć. Myślałem bardzo wstępnie o MikroTik ATL LTE18, pomóżcie prosze.

Czy jest sens kupowania routera 5G ? jesli tak to jakiego ?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: wojteks »

Kup starter Play, włóż do smartfona, przetestuj z dachu.
Nie pomagam na PW!
wojcio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2024-04-08, 19:17

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: wojcio »

Choć jestem fanem Mikrotika i w innym wątku pisałem o cudownych właściwościach w trudnych warunkach (modelu ALT nie próbowałem) to raczej stawiam na model 5G - zewnętrzny - jak MC889 z ZTE albo wewnętrzny z antenami. Może kolega ma telefon 5G - zobacz jak on łapie na dworze. Alt jest na tyle drogi, że wiele innych modeli jest w twoim zasięgu. Może odpowie tu jakiś spec od planów radiowych jak to wygląda u ciebie. Ale jak jest słabo, to LHG ma znacznie czulszą antenę, szczególnie w "zasięgowym" pasmie B20. Istotne w doborze sprzętu jest wybranie nie najlepszego w ogóle, ale tego, który najlepiej wykorzysta pasma dostępne na miejscu, a tu widzę lepszych ekspertów. Sprawdzenie kilku operatorów też ma sens. I jak kupujesz sprzęt przez net, to masz prawo zwrotu - możesz sprawdzić jak sobie radzi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: matek451 »

W Smolcu zaczyna sie od sprawdzenia prawdziwego 5G3500 na N78 od T-mobile, BTS NetWorks na pozwoleniu T-mobile w Krzeptowie od m-ca działa na tym paśmie, dodatkowo na LTE2600+2100+1800+800+900 i w 5G2100 na DSS z LTE2100. Orange ma tam te pasma ale bez 5G N78.
Dodatkowo stacja NetWorks Orange Smolec za torami tez ma te pasma LTE oraz 5G N1 na 2100MHz.
Plus na kościele ma swoje 5G2600 +5G2100+LTE1800.Play
ma na kościele LTE2600+2100+1800+800, do tego BTSza torami iw Krzeptowie działa na tych 4 pasmach plus 5G2100 na N1 w DSS z LTE2100.
W takiej sytuacji zakup Mikrotika za 1200 zł to poroniony pomysł, 5G Plusa na N41+N1 juz działa, w ofercie MC889+T300 za 529 zł na raty, T-mobile masz tez szanse na prawdziwe 5G N78 na zew. punkcie dostępowym 5G, a w perspektywie zapewne i Orange z BTS-a za torami a i Play pewnie też kiedyś odpali N78 naktórymś z tych 3 BTS-ów.
Mikrotik to żaden luksus, sprzętowo odstaje znacznie od konkurencji, nie posiada w ofercie CPE 5G, a wewnętrzne routery z 5G są w kosmicznych cenach, niestety ale przespał fakt rozwoju 5G w Europie a teraz w Polsce.
Zew. punkt dostępowy 5G mozna mieć za 800-1200 zł więc zakup z modemem LTE18 kat. w takiej lokalizacji jak twoja to 1200 zł w błoto.
dobropols
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2024-04-10, 12:35

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: dobropols »

Dzięki Matek451 za odpowiedz. Bardzo dużo informacji. Co zatem polecasz w jakiej kolejności ?
Jesli chodzi o Tmobile to ktorys konkretny router ?
z tego co widze Tmobile i tak ogranicza transfer usługą no ale lepsze to niz 5Mb
Obrazek

jesli chodzi o plus to pewnie to ?
https://www.plus.pl/telefon?deviceTypeL ... Code=MODEM

mapa 5g Ultra z plusa faktycznie pokrywa ten obszar
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2024-04-10, 21:55 przez dobropols, łącznie zmieniany 3 razy.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1732
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: Mig25 »

Jak kupujesz przez internet to masz 2tyg na odstąpienie... No ale miałeś zacząć od T-Mobile...
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 506
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

matek451 pisze: 2024-04-10, 20:23 Mikrotik to żaden luksus, sprzętowo odstaje znacznie od konkurencji, nie posiada w ofercie CPE 5G, a wewnętrzne routery z 5G są w kosmicznych cenach, niestety ale przespał fakt rozwoju 5G w Europie a teraz w Polsce.
Że nie posiada (przynajmniej do teraz) outdoor'owych 5G to bezdyskusyjny fakt. Ale z całą resztą to się bym nie zgodził.
Na Mikrotika nie można patrzeć tylko przez pryzmat modemów LTE/5G, bo przede wszystkim są to fantastyczne routery, i dużą zaletą ich systemu są częste aktualizacje, które poprawiają błędy i dodają nową funkcjonalność. Jakie firmy w tej klasie cenowej dają aktualizacje do routerów kilkunastoletnich? Jakich innych firm routery niewzruszenie, niezawodnie i wyjątkowo stabilnie pracują po tylu latach pracy nonstop?
Które firmy tak jak Mikrotik udostępniają jakieś dodatkowe oprogramowanie - jak choćby The Dude Network Manager pozwalający na łatwiejsze monitorowanie sieci, np. w małej firmie?
Sam w domu używam staruszka patrząc kalendarzowo (RB2011UiAS-2HnD-IN) i przez te lata zmieniali się parokrotnie dostawcy internetu, zmieniały się prędkości i technologie, a on wciąż trwa i wciąż zapewnia wystarczającą wydajność i funkcjonalność (obecnie dla światłowodu 900/60Mbps).
Jest u mnie na nieocieplonym strychu gdzie latem temp. dochodzi do 60 stopni, a zimą jest zimno jak na dworze, a ja nie pamiętam żeby on się chociaż raz się zawiesił. Paradoksalnie, widzę że mojego staruszka nadal można kupić za śmieszne pieniądze ( https://www.cyberbajt.pl/produkt/5004/m ... nd-in.html ). :)
O ogromnych możliwościach funkcjonalności i konfiguracji nie będę się rozpisywał bo temat ogólnie znany.
Więc jak piszesz o kosmicznych cenach, mając za pewne na myśli MikroTik Chateau 5G ax to ja się z tym nie zgadzam i w mojej ocenie ten router jest relatywnie tani, np porównując go do Cradlepoint'a 5G (mam w biurze w firmie E3000 gdzie za samą licencję za chmurowe oprogramowanie zarządzające płaci się paręset dolców na rok).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: wojteks »

95-98% użytkowników nie potrzebuje 95% funkcjonalności Mikrotików. Owszem sprzęt stabilny, dobry ale nie dla masowego użytkownika który oczekuje sprzętu "włącz i zapomnij".
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1732
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: Mig25 »

Też kiedyś miałem dyskusje z człowiekiem, od którego kupowałem nowy MF258 na testy. Twierdził, że wziął go tylko żeby odsprzedać, a on ma profesjonalny sprzęt do łączności, kosztował majątek no ale musi , no i jest to Teltonika RUT950 (albo inny , w każdym razie cat.4 lte).

No i skoro dla niego ważniejsze było to ,że to profesjonalny router , od tego ,że na dzień dobry przy agregacji MF258 będzie o wiele szybszy , no to ok...
Ostatnio zmieniony 2024-04-11, 10:47 przez Mig25, łącznie zmieniany 1 raz.
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 506
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

wojteks pisze: 2024-04-11, 09:38 Owszem sprzęt stabilny, dobry ale nie dla masowego użytkownika który oczekuje sprzętu "włącz i zapomnij".
Ależ on jak najbardziej klasyfikuje się do kategorii "włącz i zapomnij", oczywiście po pierwszej konfiguracji która banalna nie jest, ale którą można zautomatyzować i spersonalizować.
W stanach widziałem CHATEAU 5G R16, brandowanego marką jakiegoś dużego developera domów z Florydy, przygotowanego fabrycznie do usług T-Mobile, o interfejsie www jeszcze prostszym niż to co obecnie mamy w znanych nam masówkach. Dokładnie "włącz i zapomnij". Nawet korciło mnie by go zakupić (ok $300), ale ostatecznie skończyło się na tym co już opisywałem: https://www.outdoorrouter.com/product/c ... lte-cat19/
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1732
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: Mig25 »

Co to za poprawiacz się tu wpier... Przecież poprawna forma to "w z i ą ł" i tak piszę ,a on zamienia to na "w z i ą ć" :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: wojteks »

Mig25 pisze: 2024-04-11, 10:49 Co to za poprawiacz się tu wpier.
Poprawiłem poprawiacza.
alias pisze: 2024-04-11, 10:33 oczywiście po pierwszej konfiguracji która banalna nie jest,
Czyli znowu eliminujemy 98% potencjalnych klientów na sprzęt "włącz i zapomnij". Konfiguracja to tylko kłopot, zwykły użytkownik ma włączyć i zapomnieć.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: matek451 »

Z wyznawcami Mikrotika nie da rady dyskutować bo to jest religia, Chateau 5g sprzętowo to żaden rarytas, modem 5G RG502Q-EA ale chipset wiekowy czyli IPQ4019 więc nie widzę żadnego uzasadnienia aby wydawać na niego 2 koła, soft RouterOS nie jest wart dopłaty 1 tysiaca. Podobnie jak z Chateau 5G AX na IPQ6010 za 2400 zl skoro Cudy P5 AX oparty na tym samym sprzęcie jest o 1000 zł tańszy a softowo to OpenWRT. Funkcjonalność zblizona do RouterOS a konfiguracja bardziej przyjazna.
Warto dodać też że społeczność OpenWRT w polskim wydaniu to mega paka, ukłony dla naszego kolegi z tego Forum
No a co do aktualizacji to np. Netgear w tej kwestii nie odstaje od Mikrotika, u wielu klientów dziadki od tego producenta są wciąż wspieranerane.
Reasumując w 2024 roku wobec szybkich zmian w sieciach operatorów mobilnych decydujace znaczenie ma kwestia sprzętowa,konkurencja producentów wymusza niższe realne ceny z korzyścią dla klienta.
Mikrotik mógłby namieszać gdyby był w tej kwestii tańszy a soft RouterOS byłby wartościa dodaną a brak CPE 5g w ofercie przy zalewie wielu modeli z LTE w tym zabytkowych jest niezrozumiały.
Oczywiście to moje prywatne zdanie.
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 506
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

matek451 pisze: 2024-04-11, 14:19 Z wyznawcami Mikrotika nie da rady dyskutować bo to jest religia,
Dokładnie to samo dotyczy wyznawców OpenWRT. :D
Ja nie jestem wyznawcą ani jednego ani drugiego, jak już to najbliżej mi do świata Cisco.

Co do porównań, to nie ma sensu takie zestawienie bo chociażby kwestia wydajności sprzętowej tych routerów jest znacząco różna. I można tak ciągnąć temat w nieskończoność, tylko po co. Ważne że jest wybór i różnorodność. ;)
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1732
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: Mig25 »

W jakim sensie wydajność sprzętowa jest znacząco różna ? Właśnie sprzedałem Mikrotkia MB750Gr3 , miałem na nim Openwrt , ale na RouterOS szybszy nie był... I w drugą stronę miał on w sobie procek MT7621AT , 256MB RAMu , 16MB flash... I ni cholery nie był szybszy od takich samych sprzętów , jak Linksys EA7500v2 , czy DIR-3060., czy choćby DIR-878 ( ale ten już ma 128MB RAM)....
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 506
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

W sensie ile możesz na jednym routerze a ile na drugim: prze-rurować pakietów na sek., ile zestawić tuneli VPN i czy enkrypcję robi programowo czy sprzętowo, ile możesz zestawić sesji NAT, ile reguł firewall'a ustawić zanim go zamuli, ile VLAN'ów, itd, itd.
Chateau 5G AX ma cpu czterordzeniowego IPQ-6010 1.8 GHz i 1GB RAM DDR3L, a Cudy P5 AX to jak pamiętam dwurdzeniowy Qualcomm 1GHz z 256MB RAM DDR3.
Oczywiście, że w domowym użytku ta przewaga wydajnościowa nie ma znaczenia (i nie ma sensu przepłacać), ale w małej firmie już sytuacja może wyglądać zgoła inaczej.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1732
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: Mig25 »

Skoro patrzysz tylko na możliwości natowania ,a pomijasz modem ( bo rzeczywiście Cudy ma dwurdzeniowy procesor IPQ5018 , ale za to ma nowszy modem RM520N ,czyli X62 z możliwością agregacji pasm n..) , to postaw w szranki z Chateau 5G AX innego chińczyka w postaci Arcadyan AW1000... Modemy te same na X55 , ale procesor IPQ8072 o dwie klasy szybszy od Chateau , przy cenie dużo niższej ( tu zależy gdzie się kupi , jak z chin bezpośrednio to nawet 3x tańszy). Do firmy jak znalazł , aliexpres faktury wystawia :) Oczywiście swojej firmy , bo jak się u kogoś pracuje ,to się inaczej na pieniądze patrzy , niech właściciel kupi Mikrotika , stać go :)
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1732
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: Mig25 »

alias pisze: 2024-04-11, 21:24 Oczywiście, że w domowym użytku ta przewaga wydajnościowa nie ma znaczenia (i nie ma sensu przepłacać) .....
Czyli jednak do domu tańszy Cudy :)
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 506
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

Mig25 pisze: 2024-04-12, 06:49 Czyli jednak do domu tańszy Cudy :)
Zapewne, a może nawet inne modele i marki wchodzą w grę. Ja wielu mniej popularnych lub egzotyków po prostu nie znam.
Zawsze każdy sobie powinien dobrać coś do swoich potrzeb i możliwości finansowych.
Ja do swojego MikroTika mam bardzo utrudniony dostęp, a jego warunki pracy jak już wspomniałem bardzo odbiegają od optymalnych. Rzekłbym, że są tragiczne. Ponieważ dużo pracuję zdalnie (jak również moja żona) nie stać mnie na to, że router mi się zawiesi i jedyne co mogę zrobić to wchodzić na ten strych żeby fizycznie go zresetować. Przy czym "nie stać" nie ma tu oczywiście wymiaru czasowego. :)

Wyczuwam po tym i kilku innych wątkach, że na forum brakuje jakiegoś aktualnego (aktualizowanego) - zestawienia, porównania obecnie dostępnych routerów i modemów, z krótką informacją, że ten lepszy do tego, tamten do tamtego a do takich celów jeszcze inny. Niby wiele tych informacji jest przemyconych w różnych wątkach, ale czasami bardzo trudno je wyłowić czy odnaleźć wertując archiwalne posty.
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 506
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

Mig25 pisze: 2024-04-12, 06:23 Skoro patrzysz tylko na możliwości natowania ,a pomijasz modem ( bo rzeczywiście Cudy ma dwurdzeniowy procesor IPQ5018 , ale za to ma nowszy modem RM520N ,czyli X62 z możliwością agregacji pasm n..) , to postaw w szranki z Chateau 5G AX innego chińczyka w postaci Arcadyan AW1000... Modemy te same na X55 , ale procesor IPQ8072 o dwie klasy szybszy od Chateau , przy cenie dużo niższej...
No i widzisz, wygląda naprawdę bardzo ciekawie jeśli chodzi o specyfikację i cenę a nawet wygląd. Ale oceny na poziomie 2,7 z 5 już dają mi do myślenia. I od razu zapala się czerwona lampka "zawiesza się czy się nie zawiesza", przegrzewa się czy nie, jak z awaryjnością, itd. Czy system ma długie wsparcie producenta, tak żeby sobie przysłowiowy Kowalski zrobił aktualizację jednym kliknięciem?
Taki typowy MikroTik ma w/g deklaracji producenta 200000 MTBF i z autopsji wiem że producent nie kłamie. A ten ile ma? Czy producent się tym w ogóle chwali?
Więc router fajny, dla wielu osób propozycja godna rozważenia. Dla mnie akurat nie bardzo.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: wojteks »

Hmm, to jest dyskusja w stylu wyższości jednych świąt nad drugimi.

Każdy ma swoje racje i opinie.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1732
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: Mig25 »

No to mogę Ci potwierdzić ( bo mam takiego AW1000 ) ,że działa bardzo dobrze , tylko jego bolączką jest to ,że to czysty OpewWRT , czyli system nie dla każdego (zresztą tak samo jak RouterOS) ,do tego dochodzi brak supportu producenta... Z jednej strony dla środowiska OpenWRT ok , bo mogą się wykazać , z drugiej strony dla zwykłego zjadacza chleba nie do przeskoczenia. Stąd na pewno taki AW1000 jest nie dla każdego ,ale swoje miejsce znajdzie.
Dla Ciebie nie bardzo , bo jesteś jak człowiek od Teltoniki , co z tego ,że osiągi kiepskie , najważniejsze ,że jest dla "profesjonalistów" czyli jest odpowiednio drogi , przez co mnie nie zawiedzie ( żebyś się nie zdziwił : ) ) No ale ok.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: matek451 »

Nad funkcjonalnością RoS raczej nikt nie dyskutuje bo lata pracy nad nim robią swoje, że nie jest dla każdego to tez powszechnie wiadomo. Ale kwestia sprzętowa oraz cena to dla wielu uzytkowników to główne kryterium doboru.
Dla zwolenników Mikrotika jest kompromis, jako modem 5G któryś z dostepnych zew.punktów dostępowych np. MC889 w bridge i do niego wewnetrzny router Mikrotika jako IDU z potrzebnymi zaawansowanymi funkcjami sieciowymi MIKROTIK HAP AX3 .
Za 1800-2000 zł duzo bardziej funkcjonalny zestaw na X62 i IPQ6010.
Zalety to ODU na zewnatrz, port 2.5Gb/s i MC889 ze wsparciem kolegi @Mig25 :ok: , taki kompromis dwóch srodowisk :) .
Sam korzystam z MC889 z Netgear SXR50/SXR80.
Co do niezawodności CPE Mikrotika z serii LHG/LHGG to wcale nie jest tak różowo, sam mam ze 3 sztuki w elektrozłomie, przestały u klientów czytać karty SIM.
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 506
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

Mig25 pisze: 2024-04-12, 09:06 Dla Ciebie nie bardzo , bo jesteś jak człowiek od Teltoniki , co z tego ,że osiągi kiepskie , najważniejsze ,że jest dla "profesjonalistów" czyli jest odpowiednio drogi , przez co mnie nie zawiedzie ( żebyś się nie zdziwił : ) ) No ale ok.
I tu się zdziwisz, dwie godziny temu zamówiłem sobie takiego cudaka. Tak dla zabawy i do testów, na strych nie trafi bo ja mam światłowód (ONT też jest na strychu) i mój staruszek MikroTik tam zostanie.
Będzie to więc mój trzecie router z OpenWRT, i w końcu muszę się baczniej przyjrzeć temu systemowi bo aż wstyd że do tej pory nie miałem na to czasu. :niepewny:
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 506
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

matek451 pisze: 2024-04-12, 10:43 Dla zwolenników Mikrotika jest kompromis, jako modem 5G któryś z dostepnych zew.punktów dostępowych np. MC889 w bridge i do niego wewnetrzny router Mikrotika jako IDU z potrzebnymi zaawansowanymi funkcjami sieciowymi MIKROTIK HAP AX3 .
Za 1800-2000 zł duzo bardziej funkcjonalny zestaw na X62 i IPQ6010.
Bardzo słuszna koncepcja, dokładnie tak bym zrobił jak bym potrzebował mieć Internet bezprzewodowy, albo lepszy backup do mojego światłowodu.
Piszę o lepszym, bo na tę chwilę mam na strychu podpięty pod drugi port WAN MikroTika (też wysłużonego B525) z kartą OrangeFlex, i na nim mam transfer za dnia 80/40 Mbps (bez żadnych zewnętrznych anten) co na backup całkowicie mi wystarcza, a nic mnie nie kosztuje.

Niestety mój światłowód od TOYA nie jest idealny, i w ciągu ostatniego niecałego roku miałem kilka kilkuminutowych przerw - na dodatek w ciągu dnia i jedną trzygodzinna w nocy. Więc czasami myślę o powrocie do LTE/5G bo przez kilka lat korzystania z nielimitowanego domowego T-Mobile miałem wręcz perfekcyjny Internet. Żadnych przerw, żadnych wyłączneń. Nawet jak coś robili na stacji to mój router błyskawicznie logował się do innego BTS'a (akurat mieszkam w miejscu gdzie mam masztów pod dostatkiem i to wszystkich operatorów - do tego mało obciążone).
A ponieważ bardziej mi zależy na pewności działania niż na dużej przepustowości naprawdę rozważam po zakończeniu umowy pożegnać się ze światłowodem.
Jedyne co mnie lekko powstrzymuje to publiczne stałe IP jakie daje TOYA w ramach abonamentu, ale jak wiadomo brak takiego IP (np. do zestawienia tunelu VPN) łatwo ominąć innymi rozwiązaniami.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: matek451 »

Toya czyli kolega z łódzkiego, ja w Łodzi czekam juz kilka lat na ich światełko, w tej chwili maja ze 3 lata opóźnienia, ostatni termin to koniec 2024 ale wg. mnie niewykonalny.
Ja z nimi nie tęsknię bo mobilny od 4 operatorów hula u mnie 150-300Mb/s na LTE , BTS-y 400m z widocznościąi w perspektywie N78 od Orange a pewnie kiedyś i T-mobile, Play pozwolenie ORANGE, graty już wiszą a sprzęt u mnie 5G czeka .
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 506
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

matek451 pisze: 2024-04-12, 13:53 Toya czyli kolega z łódzkiego, ja w Łodzi czekam juz kilka lat na ich światełko, w tej chwili maja ze 3 lata opóźnienia, ostatni termin to koniec 2024 ale wg. mnie niewykonalny.
Trochę odjechaliśmy od tematu wątku - więc przepraszam niezainteresowanych, ale już tu Ci odpowiem. Miałem to samo, więc zadzwoniłem do BOK'u i pytałem czy jak już będą u nas w przyszłości podłączać to czy będą mi przysługiwały zniżki i promocje podane na stronie w cenniku. Pani sprawdziła i powiedziała, że niestety nie bo teren gdzie mieszkam jest objęty dofinansowaniem. I to mi wystarczyło. Wraz z sąsiadami napisaliśmy pismo do nich, z prośbą o maksymalne przyśpieszenie prac w związku z tym, iż dostali dofinansowanie na nasz obszar. Pismo do wiadomości Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Po miesiącu pojawiła się pani projektant z Technitela, po 3 miesiącach był projekt, po kolejnym miesiącu go zatwierdzili i niedługo potem rozpoczęli prace które trwały ze trzy tygodnie. I tak od dwóch lat mamy światełko w ulicy, ja podłączyłem się niecały rok temu (nie śpieszyłem się).
Gdyby nie ta akcja z pismami to do dziś byśmy nie mieli tej infrastruktury - jestem tego pewien. :)
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 506
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

wojteks pisze: 2024-04-12, 09:02 Hmm, to jest dyskusja w stylu wyższości jednych świąt nad drugimi.
Każdy ma swoje racje i opinie.
Mamy spodziewać się linczu? :niepewny:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: wojteks »

Mnie to obojętne, dopóki nie bluzgacie i wydłubujecie sobie oczu to dyskusja ma sens. Może ktoś poczyta i coś wybierze na tej podstawie.
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: jfk »

wojcio pisze: 2024-04-10, 13:43 Choć jestem fanem Mikrotika i w innym wątku pisałem o cudownych właściwościach w trudnych warunkach (modelu ALT nie próbowałem) to raczej stawiam na model 5G - zewnętrzny - jak MC889 z ZTE albo wewnętrzny z antenami.
W kwestii sieci 4-5G Mikrotik był,jest i będzie zawsze w tyle za ZTE, Zyxel, inne chińskie klony... . Ma rozbudowany system z którego w przypadku sieci 4-5G może korzysta mniej niż 1% klientów (a ta legenda o nim w PL powstała w małych miejscowościach, miasteczkach gdzie dawno temu WISP/ISP korzystali z rozbudowanego QoS pozwalającego wysycić łącze na maxa... ).
alias pisze: 2024-04-12, 19:33 Trochę odjechaliśmy od tematu wątku - więc przepraszam niezainteresowanych, ale już tu Ci odpowiem. Miałem to samo, więc zadzwoniłem do BOK'u i pytałem czy jak już będą u nas w przyszłości podłączać to czy będą mi przysługiwały zniżki i promocje podane na stronie w cenniku. Pani sprawdziła i powiedziała, że niestety nie bo teren gdzie mieszkam jest objęty dofinansowaniem. I to mi wystarczyło. Wraz z sąsiadami napisaliśmy pismo do nich, z prośbą o maksymalne przyśpieszenie prac w związku z tym, iż dostali dofinansowanie na nasz obszar. Pismo do wiadomości Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Po miesiącu pojawiła się pani projektant z Technitela, po 3 miesiącach był projekt, po kolejnym miesiącu go zatwierdzili i niedługo potem rozpoczęli prace które trwały ze trzy tygodnie. I tak od dwóch lat mamy światełko w ulicy, ja podłączyłem się niecały rok temu (nie śpieszyłem się).
Gdyby nie ta akcja z pismami to do dziś byśmy nie mieli tej infrastruktury - jestem tego pewien. :)
Prawda jest taka że tam w tej chwili nie ma żadnego ciśnienia na budowę sieci światłowodowej (było dekadę temu), teraz to nawet gdy ona powstanie z jakimś tam opóźnieniem to skończy się tak https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyd ... -hurtowych.
ODPOWIEDZ