lichy EDGE w Orange na Novatel Merlin xu870 p - dlaczego?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mauros
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2007-04-07, 21:15
Lokalizacja: Łódź

lichy EDGE w Orange na Novatel Merlin xu870 p - dlaczego?

Post autor: Mauros »

czy to normalne że taki modem daje mi upload ok 50kb/s [zróżnicowanie ze względu na porę doby]

mam biznes everywhere w orange
jeszcze nie dotarł do mnie UMTS, ale chciałbym mieć choć w miarę poprawnie działający EDGE !

max deklarują 237kb/s
program biznes everywhere wyświetla mi ok. 80% deklarowanej szybkości

to jak sie ma 80% z 237kb/s to moich 50kb/s ?!!!!!!!!!
Valdi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-03-30, 09:45

Re: lichy EDGE w Orange na Novatel Merlin xu870 p - dlaczego?

Post autor: Valdi »

Nie ma szans na poprawny EDGE chyba że w nocy.
Powód jest prosty technologia EDGE działa na tych samych szczelinach co szczeliny rozmowne. A jak wiadomo transmisja głosowa ma priorytet.
Jedyne wyjście to składać reklamacje to dostaniesz 50% rabatu na usługę.
Smutna prawda ale niestety tak jest ponieważ jest za dużo telefonów a za mało szczelin na nadajnikach.

Valdi
Mauros
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2007-04-07, 21:15
Lokalizacja: Łódź

Re: lichy EDGE w Orange na Novatel Merlin xu870 p - dlaczego?

Post autor: Mauros »

a czy ten sam modem w samym centrum miasta [w budynku] może sobie skakać z umts na hsdpa ? czy to nie jest przypadkiem jakas usterka ?

i jeszcze jedno - czy gdziekolwiek w polsce zlapal ktos merlinem 3,6?
na moim hsdpa w centrum mialem ostatnio 1,3 ...

wiem ze jest juz kilka tematow o merlinie, ale naprawde za wolny mam ten "ziup" i nie mam cierpliwosci aby wertowac cale Forum
OrangeBiznesEverywhere+MerlinXU870=EDGE max150kbs up
NewWalk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 296
Rejestracja: 2007-02-27, 11:17

Re: lichy EDGE w Orange na Novatel Merlin xu870 p - dlaczego

Post autor: NewWalk »

Mauros pisze: max deklarują 237kb/s
program biznes everywhere wyświetla mi ok. 80% deklarowanej szybkości

to jak sie ma 80% z 237kb/s to moich 50kb/s ?!!!!!!!!!
max 237kb/s, średnio 100kb/s
a co do tych 80% deklarowanej szybkości... to nie jest czasem poziom zasięgu ?
marcus64
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2007-04-26, 09:36

Re: lichy EDGE w Orange na Novatel Merlin xu870 p - dlaczego?

Post autor: marcus64 »

U mnie również przeskakuje z UMTS na HSDPA i odwrotnie.Co do szybkości to bywa różnie,ale ostatnio w Warszawie ściągałem z prędkością 360kb/s,więc te 3,6 chyba działa,bo to jest grubo więcej niż 1,8.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: lichy EDGE w Orange na Novatel Merlin xu870 p - dlaczego?

Post autor: mar_kow »

Kolega Valdi ma rację:
"...Powód jest prosty technologia EDGE działa na tych samych szczelinach co szczeliny rozmowne. A jak wiadomo transmisja głosowa ma priorytet..."

Wszystko zależy od rozbudowy infrastruktury antenowej operatora. Jeżeli operator podszedł oszczędnościowo to niestety takie przypadki będą miały miejsce bez względu na rodzaj modemu.
Jedyna rada to zmienić operatora.
I muszę tu pochwalić ...PlusGSM. Polkomtel podszedł do sprawy z dużym rozmachem i w zasadzie nie spotkałem się z większym problemem ani w centrum Wawy ani też na Mazurach.
Jedyny problem który wystąpi ze strony modemu jest właśnie jego typ. Nie znam akurat tego modelu od strony praktycznej ale zdażały się przypadki że modem przełączał się z UMTS na EDGE aż ...10 min z urwaniem transmisji...
I znowu muszę pochwalić modem Sierra AirCard który bez względu na typ 750, 775, 850, 860 działa niezawodnie - przełącza się błyskawicznie, jest bardzo czuły i nie zrywa połączeń (ewentualnie w ustawieniach zwiększyć czas oczekiwania na sygnał jeżeli jest faktycznie słaby i zanika)
ODPOWIEDZ