Problem z commanderem i linuxem

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
norbi15
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2007-04-06, 09:32

Problem z commanderem i linuxem

Post autor: norbi15 »

Witam wszystkich i mam bardzo wielką prośbe, czy ktoś móglby mi wytlumaczyć jak uruchomić iplusa pod linuksem suse 10.1?? Bardzo proszę bo czytałem już wszystkie posty ale jestem zielony w linuksie więc nie wiem, proszę wytłumaczcie mi to tak b.prosto, np wejdz w menu kliknij to i tam. Z góry dziękuje wszystkim. Pozdro for all
Awatar użytkownika
Maciek
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 343
Rejestracja: 2006-12-02, 14:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z commanderem i linuxem

Post autor: Maciek »

Dawno mnie tutaj nie było :)
norbi15
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2007-04-06, 09:32

Re: Problem z commanderem i linuxem

Post autor: norbi15 »

no tak, wszystko byłoby dobrze jakbym umiał się linuksem posługiwać a ja kompletnie się nie znam. Pomóżcie, wytłumaczcie mi to jakoś łopatologicznie.
caithuniverse
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2007-06-27, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z commanderem i linuxem

Post autor: caithuniverse »

Zmuszenie Comandera do zadziałania w Linuxie(od razu zaznaczam, że mam Comandera 2, ewentualnie znanego jako Comander EDGE 2 SA) zajęło mi 3 dni, ale się udało.
A teraz: jak to zrobić? Niestety, wymaga to trochę zabawy z modułami kernela, więc zanim zaczniesz czytać dalej, upewnij się, że masz ściągnięty i zainstalowany pakiet ze źródłami.

1) Nie będę opisywać wszystkiego po kolei. Na stronie http://www.comander.pl/pl-5-item10.html, po kliknięciu opcji "więcej" pokaże się ikona "download". Ściągasz plik zip, w którym znajduje się szczegółowa instrukcja podmiany modułu oraz dwa niewielkie programiki do podawania PIN-u - nimi sobie na razie głowy nie zawracaj.

2)Wyjmij kartę SIM z Comandera i przełóż do dowolnej komórki w Plusie (albo bez simlocka :) ). Na komórce wyłącz żądanie kodu PIN dla karty - oszczędzi Ci to czasu, nerwów i kombinowania (programik producenta nie działał u mnie najlepiej, ale o tym przekonałem się po dość długim czasie). Włóz kartę SIM do Comandera z powrotem.

3) Postępujesz wg instrukcji w pliku i kompilujesz kernel z "podrasowanym" modułem (jak kompilować kernela, przeczytasz np. tu http://members.lycos.co.uk/fenio/ ). Polecam zrobienie kopii zapasowej :) Po upewnieniu się, że "nowy" system działa, wydaj polecenie:

dmesg

Wśród tego, co wyrzuci kernel, powinny być następujące (lub podobne) wpisy:

usb 5-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 3
usb 5-2: configuration #1 chosen from 1 choice
cp2101 5-2:1.0: cp2101 converter detected
usb 5-2: reset full speed USB device using uhci_hcd and address 3
usb 5-2: cp2101 converter now attached to ttyUSB0

Zakładam, że moduł cp2101 jest załadowany. Jeśli nie, załaduj go poleceniem:

modprobe cp2101

i podłącz Comandera ponownie. Ja dla pewności ładuję jeszcze moduły usbserial i ftdi_sio (niezbędne dla pierwszej wersji Comandera).

To, co nas interesuje, to ostatnia linijka. Widać, że modem jest wykryty i obecny w systemie jako /dev/ttyUSB0. Teraz (no, prawie) można przystąpić do łączenia z internetem.
Producent podaje opis łączenia przez kppp, ale u mnie nie działa (o tym później). Zamiast tego łączysz się przez skrypty, z konsoli.

Musisz stworzyć następujące pliki (pojawiły się one już na tym forum w wersji dla Sony Ericsson, ja podaję wersję nieco zmodernizowaną):

/etc/ppp/peers/iplus:

noauth
connect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/ppp/iplus-connect"
disconnect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/ppp/iplus-disconnect"
debug
/dev/tts/USBx */(x=0 lub 1, zależnie od wykrycia przez udev)
460800
defaultroute
crtscts
lock
local
nodetach
usepeerdns
lcp-echo-failure 4
lcp-echo-interval 65535

I tu uwaga: Dlaczego /dev/tts/USBx, a nie /dev/ttyUSBx, tak jak pojawia się w systemie? U mnie (Gentoo 3.4.6-r1, kernel 2.6.16) nie mogę się połączyć bezpośrednio z urządzeniem. Straciłem na dojście do tego 3 dni. Plik /dev/tts/USBx jest po prostu linkiem do urządzenia /dev/ttyUSBx, i jakimś cudem połączenie z linkiem działa.
Z tego samego powodu nie używam kppp - na liście urządzeń nie mam /dev/tts/USBx.
U Ciebie może być inaczej, modem może również być wykryty jako inne urządzenie. Właśnie dlatego musisz dobrze przeszukać /dev i zobaczyć co się pojawia (najprostsza metoda: przeszukać na odłączonym modemie, a potem jeszcze raz na podłączonym), a potem poeksperymentować ze skryptem.

Dalej:
/etc/ppp/iplus-connect:

TIMEOUT 600
ABORT 'BUSY'
ABORT 'NO ANSWER'
ABORT 'ERROR'
SAY 'Starting GPRS connect script\n'

"" 'ATZ'


OK 'ATE1\d\d\d'

SAY 'Setting APN\n'
OK 'AT+CGDCONT=1,"IP","www.plusgsm.pl"'

ABORT 'NO CARRIER'
SAY 'Dialing...\n'
OK 'ATD*99#'

CONNECT ''

/etc/ppp/iplus-disconnect:

"" "\K"
"" "+++ATH0"
SAY "GPRS Disconnected."

Z tym ostatnim mam trochę problemów, bo nie chce się rozłączać. Kończę połączenie
poleceniem: killall pppd. Może nieeleganckie, ale działa:) Łączysz się za to poleceniem: pppd call iplus .

Oczywiście, wszystkie powyższe pliki muszą mieć ustawione uprawnienia read/write. Przydałoby się też dodać swojego użytkownika do grupy tty, żeby nie mieć problemów z dostępem do urządzeń.
Aha, zakładam że masz zainstalowane pppd (większość dystrybucji ma od razu).
Zdarzyć się może jeszcze jedna rzecz. U mnie nie jest tworzone przy starcie urządzenie /dev/ppp, niezbędne do uruchomienia całości. Trzeba je dodać ręcznie poleceniem: mknod /dev/ppp c 108 0 (albo lepiej dodać do skryptów startowych KDE, Gnome lub czego tam używasz:)
Awatar użytkownika
reilord
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 349
Rejestracja: 2007-02-24, 19:14
Lokalizacja: Kuj-pom.

Re: Problem z commanderem i linuxem

Post autor: reilord »

Hej MOD's moze zrobic jakis dzial dla linux'owiczow bo widac coraz wiecej tego towarzystwa a coraz mniej korzystajacych z "SZUKAJ".
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Problem z commanderem i linuxem

Post autor: vegas »

reilord pisze:Hej MOD's moze zrobic jakis dzial dla linux'owiczow bo widac coraz wiecej tego towarzystwa a coraz mniej korzystajacych z "SZUKAJ".
Ja też czekam na dział związany z Linuxem :wink:
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: Problem z commanderem i linuxem

Post autor: Fanta »

reilord pisze:Hej MOD's moze zrobic jakis dzial dla linux'owiczow
Rozpatrzymy Twoją uwagę...
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
kilbas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2008-12-16, 19:44
Lokalizacja: ziemia

Re: Problem z commanderem i linuxem

Post autor: kilbas »

Witam.Zrobiłem wszystko według instrukcji Caithuniverse ,jednak cały czas próbuje się połączyć i nic,już sam nie wiem może ja coś źle zrobiłem błąd w skryptach dlatego dorzucam fotkę i proszę o odp co jest nie tak,za odpowiedź z góry wielkie dzięki :)
ODPOWIEDZ