Air Card 860 vs SE GC89 - spostrzeżenia

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
maroo_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2007-07-15, 20:44
Lokalizacja: Kraków, Busko-Zdrój

Air Card 860 vs SE GC89 - spostrzeżenia

Post autor: maroo_s »

Witam

Ponieważ u mojej dziewczyny nie ma innej możliwości korzystania z i-netu jak tylko GSM rok temu zaopatrzyłem ją w modem Nokia D211 - tylko GPRS. Jakoś się ten rok przebiedowało ale wiadomo - potrzeby rosną ;)
Dla sprawdzenia zasięgu EDGE (korzystam z iPlusa) pożyczyłem od znajomego SE GC89 wraz z anteną zewnętrzną dookólną. Okazało się, że zasięg jest i to całkiem nienajgorszy, bo antena wystawiona na parapet "dopalała" zasięg na 3 kreski EDGE w Wireless Manager'ze. Transfery wychodziły powyżej 10KB/s, czasem do 15KB/s.

Zwiedziony zatem możliwościami oraz opisami pochwalnymi dla AirCard 860 zakupiłem ten modem i zabrałem się za testowanie:

- kwestia pierwsza - nie chce działać na jednym laptopie (HP), wyrzuca błędy, podczas uwierzytelniania rozłącza, są problem z otwarcie portu (stosowałem wszystkie porady użytkownika "bliski", podawałem DNSy, komendy dodatkowe - wszystko. Niestety bez rezultatu.
- udało mi się natomiast odpalić modem na moim laptopie (również HP). Zastanawia mnie informacja pokazywana w 3G Watcher - wyświetla mi po odszukaniu sieci EDGE na 4 kreski, po połączeniu transfer nie przekracza 4KB/s więc idzie po GPRS'ie. Nie wiem co znaczy EDGE w obwódce a co wypełnione.
Dlaczego pokazuje mi że jest połączony zPlusem poprzez EDGE a nie idzie tak jak po EDGE. Czasem z 4 kresek EDGE przeskakuje nagle na 4 kreski GPRS.
- Testując GC89 jeśli zasięg spadał do jednej kreski EDGE to np. po chwili przełączał się na 5 kresek GPRS - nie wiem czy to ma jakiś związek ?
- w Krakowie mam EDGE na 4 kreski i transfer max 11KB/s podczas gdy na GC89 transfery (w tym samym miejscu, na tej samej antenie) wychodziły ponad 16KB/s

Może ktoś ma podobne przejścia? Jakieś rady, uwagi? - Będę wdzięczny :)
---------------
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Air Card 860 vs SE GC89 - spostrzeżenia

Post autor: mar_kow »

...Jeśli chodzi o AirCard-y - pracują z 99% rodzajami sprzętu... Problem z połączeniem może być związany z programami szpiegowskimi lub dialerami... Dobry program antywirusowy i np. Ad-Aware może pomóc... Edge w obwódce oznacza że modem "złapał" zasięg ale nie pracuje w tej technologii, natomiast wypełniony - pracuje w EDGE.
...Przełączanie GPRS/EDGE możed wynikać z dwóch rzeczy: że modem jest w zasięgu dwóch BTS-ów (na pograniczu) lub faktycznie jest taki słaby sygnał... Antena powinna poprawić sygnał. Rozumiem że antena jest ta sama a wymienne są konektory...
...Powiem szczerze że jestem zdziwiony działaniem AirCard-a, miałem do porównania OPTION GLOBETROTTER COMBO EDGE - do 860-tki nie miał szans... Nawet przy słabym zasięgu "ciągnął" grubo powyżej 20 kB/s... Obecnie 875-tka również nie sprawia problemów...
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Air Card 860 vs SE GC89 - spostrzeżenia

Post autor: Jaco »

mar_kow pisze:Nawet przy słabym zasięgu "ciągnął" grubo powyżej 20 kB/s...
Sprecyzuj słaby zasięg.Dla mnie słaby zasięg to jedna kreska gdzie przy rozmowach telefonicznych potrafi rozłączyć.Miałem GT COMBO EDGE i na dwóch kreskach w MM ciągnął więcej niż 20 kB/s.Tyle że nie cały czas i dlatego dokupiłem antenę zewnętrzną tyle że do okólną.Zasięg wzrósł o 1-2 kreski niekiedy a transfer był w granicach ok 30 kb/s.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Air Card 860 vs SE GC89 - spostrzeżenia

Post autor: mar_kow »

...AirCard na wskaźniku zasięgu miał 1-2 kreski natomiast GT Combo miał urywający się sygnał. Dwa laptopy pracowały obok siebie w tym samym czasie więc eksperyment nie był naciągany. Wniosek jaki się nasunął mi i koledze że czułość modemu AirCard jest lepsza... Po zainstalowaniu dodatkowo sterowników GT na laptopie z AirCard pokazało że AirCard pracuje normalnie, natomiast GT już nie odpalił - pokazał błędy... Na pewno ma też zalety - nie przeczę - w końcu tylu użytkowników go posiada i na nich pracuje (między innymi mój kolega). Moje opinie na pewno ciężko brać za obiektywne bo pracuję na tym sprzęcie - suma wszystkich pozytywów i negatywów da jakiś wypośrodkowany pogląd na ten rodzaj modemów...
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Air Card 860 vs SE GC89 - spostrzeżenia

Post autor: Jaco »

maroo_s pisze:Jakieś rady, uwagi?
Spróbuj zamiast tych managerów połączeń zrobić dial-up.Aplikacje typu Managery Połączeń niekiedy różnie pracują ze sprzętem i robią przeróżne numery.Być może jest tak i w tym przypadku.Co i jak znajdziesz w FAQ.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Air Card 860 vs SE GC89 - spostrzeżenia

Post autor: mar_kow »

...Rada Kolegi Jaco jest bardzo dobra, ja akurat nigdy nie próbowałem alternatywnych sposobów łączenia w przypadku modemu bo ich nie potrzebowałem - zamieszczenie swoich doświadczeń będzie wskazówką dla pozostałych użytkowników forum...
maroo_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2007-07-15, 20:44
Lokalizacja: Kraków, Busko-Zdrój

Re: Air Card 860 vs SE GC89 - spostrzeżenia

Post autor: maroo_s »

mar_kow pisze:Problem z połączeniem może być związany z programami szpiegowskimi lub dialerami... Dobry program antywirusowy i np. Ad-Aware może pomóc...

Komputer jest czysty, monitoring non stop, skanowanie regularne - kwestia dialerów odpada.
mar_kow pisze: Edge w obwódce oznacza że modem "złapał" zasięg ale nie pracuje w tej technologii, natomiast wypełniony - pracuje w EDGE.
Tak się domyślałem ale z powodu "fluktuacji" transferu nie byłem pewien.
mar_kow pisze: ...Przełączanie GPRS/EDGE możed wynikać z dwóch rzeczy: że modem jest w zasięgu dwóch BTS-ów (na pograniczu) lub faktycznie jest taki słaby sygnał... Antena powinna poprawić sygnał. Rozumiem że antena jest ta sama a wymienne są konektory...
Dlatego właśnie pytałem czy to ma tak wyglądać że przy wzrastającym sygnale liniowo (dla przykładu) :
rośnie sobie sygnał, mam GPRS na 1 kreskę, na 2,... potem na 5 kresek, sygnał polepsza się i łapie EDGE i powinno być na 1 kreskę i rosnąć.

Nie wiem czy jasno się wyrażam ale dziwi mnie zachowanie 3G Watchera, że jest GPRS na 4 kreski i nagle przeskakuje na 4 kreski EDGE - to chyba jedynie przy łapaniu zasięgu z dwóch BTSów?
Antena ta sama, wymieniam tylko konektory.

Jak dowiem się gdzie i jakie BTSy pracują w tej okolicy to wtedy popróbuję z przestawianiem anteny.
Dziwi mnie tylko prędkość w Krakowie - zasięg wczoraj złapałem na full EDGE, połączył się a transfery i tak nie wychodziły powyżej 15KB/s :?

Jeszcze jedna kwestia - 3G Watcher ma domyślnie skonfigurowane połączenie WWAN czy coś takiego - nie jest to połączenie dial-up, tylko jakby LAN? Dodam, że łączy się zarówno przez to połączenie jak i przez Dial-up, który wczesniej miałem stworzony dla iPlusa.
---------------
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Air Card 860 vs SE GC89 - spostrzeżenia

Post autor: mar_kow »

maroo_s pisze: Nie wiem czy jasno się wyrażam ale dziwi mnie zachowanie 3G Watchera, że jest GPRS na 4 kreski i nagle przeskakuje na 4 kreski EDGE - to chyba jedynie przy łapaniu zasięgu z dwóch BTSów?
...Dzieje się tak z powodu obciążenia sieci lub innych "dziwnych rzeczy". Spotkałem się tak podczas pracy w HSDPA gdzie przy pełnym zasięgu był niski transfer lub całkiem się urywał...
maroo_s pisze:Jeszcze jedna kwestia - 3G Watcher ma domyślnie skonfigurowane połączenie WWAN czy coś takiego - nie jest to połączenie dial-up, tylko jakby LAN? Dodam, że łączy się zarówno przez to połączenie jak i przez Dial-up, który wczesniej miałem stworzony dla iPlusa.
...Zawsze pokazuje jako dodatkową kartę sieciową. Nie sprawdzałem ale prawdopodobnie można z modemu korzystać jak z karty WiFi po zainstalowaniu managera. Nie instalowałem bo mam WiFi na pokładzie laptopa. Dostępny jest na stronach producenta (Sierry)
ODPOWIEDZ