antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: asiek120 »

Mam modem option combo EDGE jestem w zasięgu EDGE, do BTS mam w lini prostej 400m
Do tej pory łączyłem się z netem przez palma z modułem gsm i zasięg był idealny ale jak połączyłem się przez modem to w GTMM pokazuje mi 2-3 kreski na 5 i 48-61% gsm.
Wyczytałem w faq ze warto dokupić do EGDE antenę wiec zamierzam to uczynić ale nie jestem do końca pewien którą.

Na allegro znalazłem 3 anteny 0dBi, 3dBi, 7dBi i nie wiem, na którą się zdecydować.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: Jaco »

Coś mi tu nie pasuje. Na 400 m i tylko 2-3 kreski ? Ja na ponad 10km w linii prostej z mało zyskowną anteną do okólna miałem tyle.Coś mi się wydaje że nie z tego nadajnika korzystasz tylko z innego.Jak to sprawdzić masz w FAQ.
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: asiek120 »

AT+CREG=2
OK
+CREG: 1,"7955","974C"

Z tego samego ciągnie co zawsze.

Czy możliwe jest osłabienie zasięgu tym, że modem pracuje w PC na przejściówce, jest prawie przy samej podłodze i w jego bliskim bardzo sąsiedztwie jest kilka kabli zasilających

I jeszcze pytanko które nasuneło się po rozmowie ze wsparciem technicznym iPlus.
Opisałem konsultantowi gdzie korzystam z czego i jak daleko jestem od BTS na co on mi powiedział, że modemy pcmcia sa przystosowane tylko do pracy w laptopach, że w PC czesto ulegają awarią, że w moim przypadku podłączenie anteny nie poprawi sygnału a jedynie moze mi zaszkodzić ponieważ modem bedzie bardziej obciązony co moze wpłynąc na jego żywotność.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: Ufo atakuje »

asiek120 pisze: Czy możliwe jest osłabienie zasięgu tym, że modem pracuje w PC na przejściówce, jest prawie przy samej podłodze i w jego bliskim bardzo sąsiedztwie jest kilka kabli zasilających
No i to jest właśnie przyczyna.
asiek120 pisze: Opisałem konsultantowi gdzie korzystam z czego i jak daleko jestem od BTS na co on mi powiedział, że modemy pcmcia sa przystosowane tylko do pracy w laptopach, że w PC czesto ulegają awarią, że w moim przypadku podłączenie anteny nie poprawi sygnału a jedynie moze mi zaszkodzić ponieważ modem bedzie bardziej obciązony co moze wpłynąc na jego żywotność.
Bardzo ciekawa teoria, szczególnie to, że antena zewnętrzna nie poprawi sygnału. Z tego co wiem to właśnie przy słabym sygnale modem jest bardziej obciążony.
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: asiek120 »

więc którą antenę najlepiej ?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: Jaco »

asiek120 pisze:więc którą antenę najlepiej ?
A jakie transfery osiągasz teraz.Może się okazać że antena poprawi ci zasięg ale nie poprawi osiągów ze względu że być może już masz wszystko z niego wyciągnięte.
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: asiek120 »

~25 / ~5 (w kagańcu) czyli tak samo jak na palmie ale czasem sa problemy z zalogowaniem sie do sieci przez słąby zasięg który np. wczoraj gubił się podczas burzy.
Na karcie z Orange, która ma BTS 200m od moich okien jest tak samo.
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: Darecky »

Moim zdaniem to antena nie będzie zbyt potrzebna, chyba że jakaś z małym zyskiem...
sowajack
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2007-07-12, 07:58

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: sowajack »

Ja bym się tak bardzo nie przejmował zasięgiem.Sprawdź najpierw pingi , czy nie ma utraty pakietów.Start-programy-akcesoria-wiersz polecenie.Potem wpisz ping a po spacji adres jakiejś strony.Jeśli nie ma utraty pakietów i czasy są niskie tj ok. 200-300 ms to jest ok.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: asiek120 »

sprawdzić pingi ?? po co parzcież nigdzie nie pisałem, że strony otwierają się z błędami a jedynie o słabym sygnale i zrywaniu połączenia.

Zdecydowałem się na 7dbi.
Możecie mi jeszcze powiedzieć czytaka antena do modemu poprawi też sygnał wifi czy tylko gsm ?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: Jaco »

asiek120 pisze:Możecie mi jeszcze powiedzieć czytaka antena do modemu poprawi też sygnał wifi czy tylko gsm ?
Nie poprawi bo: http://bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=34185#34185
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: antena do option combo EDGE - którą i czy jest sens ?

Post autor: asiek120 »

Dziękuje

Edit:
Dziś odebrałem antenę. Sygnał podskoczył na 100%. Jest pochmurno i na samym modemie bez anteny w taki dzień miałem sygnał 48% i kłopoty z połączeniem.Teraz wszystki śmiga aż miło :wink:

Edit2:
Tak się niechcący stało, że ułamałem bat i odkupiłem od znajomego antenę(y) (1 magnez - 2 baty jeden 70 cm drugi 30)

Na antenie, której bat ułamałem miałem sygnał 100% a na tych odkupionych mam 83-90% na dłuższej i od 93-100% na krótszej.

W związku z tym, jak rozpoznać ile dbi ma antena? Czy to jest zależne od długości bata ??
ODPOWIEDZ