Kompresja danych

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gość

Kompresja danych

Post autor: Gość »

Mam pytanie w sprawie kompresji danych. Czy modem USB NetBox
obsługuje w ogóle jakąkolwiek kompresję danych? Z tego co zauważyłem to bez względu na to co się przesyła w GPRSie czy plik tekstowy czy spakowany ZIPem jest jedna i ta sama szybkość. Dziwne, bo nawet na modemie 56kb/s w tepsie widać było że kompresja działa i plik tekstowy leciał ze 15kB/s. a spakowane 5kB/s.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Kompresja danych

Post autor: kemott1 »

Użyj programu Traffic Compressor 0,5 beta, a na pewno będzie działać kompresja. Pozdro
link: http://www.tcompressor.com/
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez kemott1, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Re: Kompresja danych

Post autor: Gość »

Dzięki. Nawet nie wiedziałem że taki program w ogóle istnieje.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Kompresja danych

Post autor: kemott1 »

ok :)
Gość

Re: Kompresja danych

Post autor: Gość »

Na GPRSie daje naprawde niezłego kopa. Strony z dużą ilością tekstu wczytują się chyba z 10x szybciej. Dziwi mnie tylko dlaczego tak
prosta rzecz jak kompresja danych nie jest implementowana sprzętowo w modemach GPRS/EDGE?
chris
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2005-11-29, 11:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompresja danych

Post autor: chris »

Anonymous pisze:Na GPRSie daje naprawde niezłego kopa. Strony z dużą ilością tekstu wczytują się chyba z 10x szybciej. Dziwi mnie tylko dlaczego tak
prosta rzecz jak kompresja danych nie jest implementowana sprzętowo w modemach GPRS/EDGE?
Czy ktoś z czytelników forum korzysta jeszcze z programu do kompresji danych GPRS/EDGE , bo sprawa wygląda ciekawie. Jeśli tak , to jakich programów , ile one kosztują i jakie dają efekty ?

pzdr
Gość

Re: Kompresja danych

Post autor: Gość »

1. Jak na razie jest tylko jeden program przeznaczony do kompresji
danych w locie Traffic Compressor 0.5.
2. Na razie jest darmowy i trudno powiedzieć jak długo będzie bo to faza
testowa.
3. Sam program jest jeszcze we wstępnej fazie i zawiera trochę błedów.
Są też problemy z zapychającym sie serwerem.
4. Program daje dużo pod warunkiem co się w sieci robi. Przy ściaganiu
plików EXE, RAR, ZIP, torrentów, z eMULE nie daje praktycznie nic.
Ale przy przeglądaniu witryn widać bardzo duży wzrost prędkości
zwłaszcza na GPRSie.
5. Polecam poczytać sobie wszystko na stronie programu, link jest u góry. Wyjaśniono tam dokładnie co można a co nie skompresować itd.
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompresja danych

Post autor: Tomekłódź »

Mam taki mały problem. Program mi sie nie chce zainstalowac. Pisze mi ze mam zainstalowane download accelerators i sie nie zainstaluje bo ich nie obsluguje. Miał ktoś coś takiego u siebie?
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Kompresja danych

Post autor: kemott1 »

Pod tym linkiem http://devil.frame.net.pl/kemot/tc/Traf ... ressor.exe masz już zainstalowanego TrafficCompressor,jeśli program nie wymaga wpisów do rejestru to powinien działać.

P.S: Ostatnio ciężko jest zalogować się na serwer TrafficCompressor-a.
Ostatnio zmieniony 2006-01-19, 18:19 przez kemott1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
keiw
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2005-11-08, 10:03

Re: Kompresja danych

Post autor: keiw »

Anonymous pisze:Na GPRSie daje naprawde niezłego kopa. Strony z dużą ilością tekstu wczytują się chyba z 10x szybciej. Dziwi mnie tylko dlaczego tak
prosta rzecz jak kompresja danych nie jest implementowana sprzętowo w modemach GPRS/EDGE?
Kilka spraw:
1. Jeśli loguję się na serwer TrafficCompressor to co z anonimowością i bezpieczeństwem danych? Wszystko co robimy są w stanie śledzić i przechwycić.
2. Serwer często pada a czasem jak działa (niby) to żadna strona nie chce się w ogóle otworzyć - coś im czas oczekiwania pada, więc zamiast zyskać tracę, bo co z tego, że otrzymam skompresowany materiał, kiedy nieskompresowany już dawno by się załadował (za ilość danych IN/OUT nie płacę).
3. Modem SE GC89 obsługuje kompresję danych:
Obrazek
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Kompresja danych

Post autor: Szadzik »

keiw pisze: 3. Modem SE GC89 obsługuje kompresję danych

GC85 też obsługuje, można ustawić podczas tworzenia połączenia przez akreatora w WM.
Ostatnio zmieniony 2006-01-11, 21:43 przez Szadzik, łącznie zmieniany 1 raz.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
keiw
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2005-11-08, 10:03

Re: Kompresja danych

Post autor: keiw »

Szadzik pisze: A gdzie jest to ustawienie?
Wireless Manager -> Kreator Połączeń -> Modyfikuj połączenie

wybieramy nasze połączenie np. "ERA" i klikamy "Dalej" jeszcze raz "Dalej" a teraz klikamy "Zaawansowane" i jedna z zakładek to "Kompresja" ;)
chris
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2005-11-29, 11:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompresja danych

Post autor: chris »

keiw pisze: 1. Jeśli loguję się na serwer TrafficCompressor to co z anonimowością i bezpieczeństwem danych? Wszystko co robimy są w stanie śledzić i przechwycić.
2. Serwer często pada a czasem jak działa (niby) to żadna strona nie chce się w ogóle otworzyć - coś im czas oczekiwania pada, więc zamiast zyskać tracę, bo co z tego, że otrzymam skompresowany materiał, kiedy nieskompresowany już dawno by się załadował (za ilość danych IN/OUT nie płacę).
Zajrzałem na stronkę TrafficCompressor i dowiedziałem się że program rzeczywiście działa w ten sposób ,że wszystkie moje dane przechodzą przez serwer TrafficCompressor ,gdzie są kompresowane.
Nie wiem jak wy , ale ja ze względu na anonimowość i bezpieczeństwo nie chcę takiego programu.
Awatar użytkownika
Kuna
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2005-12-28, 21:44

kIEPSKI

Post autor: Kuna »

Kiepski ten program, u mnie działa szybciej bez tego programiku...
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Kompresja danych

Post autor: kemott1 »

Spróbuj w nocy :D <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> zobaczysz róznice:) to jest spowodowane opciążeniem serwera :(
chris
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2005-11-29, 11:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompresja danych

Post autor: chris »

kemott1 pisze:Spróbuj w nocy :D <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> zobaczysz róznice:) to jest spowodowane opciążeniem serwera :(
A dlaczego akurat w nocy ?? Gdzie jest zlokalizowany ten serwer ? Czy korzystają z niego głównie użytkownicy z naszej strefy czasowej ? ;)

pzdr
Gość

Re: Kompresja danych

Post autor: Gość »

Z tym bezpieczeństwem to można dyskutować. W końcu każdy kto
korzysta z internetu łącz się przez jakiś serwer, jak nie w Plusie to
Orange lub Erze. Oni też mogą sobie nasze dane analizować, przeglądać
zapisywać i to pod każdym kątem. W końcu to ich usługa i nikt z użytkowników nie ma pojęcia co oni tam robią. Bezpieczeństwo w Internecie to rzecz mocno względna i nikt nigdy nie będzie się czuł w 100% bezpieczny.
chris
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2005-11-29, 11:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompresja danych

Post autor: chris »

Anonymous pisze:Z tym bezpieczeństwem to można dyskutować. W końcu każdy kto
korzysta z internetu łącz się przez jakiś serwer, jak nie w Plusie to
Orange lub Erze. Oni też mogą sobie nasze dane analizować, przeglądać
zapisywać i to pod każdym kątem. W końcu to ich usługa i nikt z użytkowników nie ma pojęcia co oni tam robią. Bezpieczeństwo w Internecie to rzecz mocno względna i nikt nigdy nie będzie się czuł w 100% bezpieczny.
No to podyskutujmy.
Faktu, że nasze dane przechodzą przez routery dostawców internetu nie można podważyć. Tego, że są techniczne możliwości żeby je śledzić i przetwarzać także nie.
Jednak tacy dostawcy jak operatorzy sieci GSM czy TP SA są znani i wiemy że nie stoją za nimi hakerzy czy złodzieje np. haseł do banku internetowego.
Jeśli taki provider przetworzyłby nasze dane bez naszej zgody, możemy domagać się swoich praw w sądzie.
Natomiast , jeśli chodzi o Trafficcompresor to nie wiem , kto za tym stoi i jaką mam pewność czy moje dane są bezpieczne i gdzie w przypadku złamania prawa dochodzić swoich praw.
lidmar
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2005-11-23, 21:01
Lokalizacja: Siedlce

Re: Kompresja danych

Post autor: lidmar »

Dziala wam ten comprsor bo u mnie od chyba 3 dni nie dziala i nie wiem czy to cos u mnie nie tak?
Gość

Re: Kompresja danych

Post autor: Gość »

Sądząc po zainteresowaniu programem i obciążeniu serwerów , to chyba
nie jest z nim aż tak źle. Pozatym w kwestii hackerów to przynajmniej
w USA ktoś ich <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> ściga i idą do paki na długie lata a w Polsce? Nawet gdybyś go policji na złotej tacy przyniósł to i tak by go wypuścili
z powodu niskiej szkodliwości czynu. :) Ale to już inna historia. Pozdro.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Kompresja danych

Post autor: kemott1 »

chris pisze:
kemott1 pisze:Spróbuj w nocy :D <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> zobaczysz róznice:) to jest spowodowane opciążeniem serwera :(
A dlaczego akurat w nocy ?? Gdzie jest zlokalizowany ten serwer ? Czy korzystają z niego głównie użytkownicy z naszej strefy czasowej ? ;)

pzdr

Serwer znajduje się w Chorwacji (HR)

"Your IP Address is 217.116.101.11 via proxy 65.110.40.49

You're located in (PL) POLAND

You're connecting to the Internet through PTK-CENTERTEL DIALUP

You're using proxy server in (HR) CROATIA

Proxy connecting to the Internet through MARIO STARCIC"


Czyli wiesz czemu w nocy lepiej działa :D Bo ludzie idą spać i ma takiego ruchu na tym serwerku.

lidmar pisze:Dziala wam ten comprsor bo u mnie od chyba 3 dni nie dziala i nie wiem czy to cos u mnie nie tak?
Nie mam żadnych problemów z zalogowaniem :wink: (czasem czekam 30min). Zobacz czy masz dobry login i hasło :)
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Kompresja danych

Post autor: kemott1 »

Obrazek
lidmar
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2005-11-23, 21:01
Lokalizacja: Siedlce

Re: Kompresja danych

Post autor: lidmar »

zaczeło mi dzisaj działac,nie wiem dlaczego wczesniej nie dzialalo.Ten compressor to daje niezlego kopa na gprs.
chris
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2005-11-29, 11:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompresja danych

Post autor: chris »

kemott1 pisze: Serwer znajduje się w Chorwacji (HR)

"Your IP Address is 217.116.101.11 via proxy 65.110.40.49

You're located in (PL) POLAND

You're connecting to the Internet through PTK-CENTERTEL DIALUP

You're using proxy server in (HR) CROATIA

Proxy connecting to the Internet through MARIO STARCIC"


Czyli wiesz czemu w nocy lepiej działa :D Bo ludzie idą spać i ma takiego ruchu na tym serwerku.
Dzięki kemott , widzę że temat Cię trochę wciągnął.
Mi natomiast chodzi o nieco inną kwestię. Dlaczego np. Amerykanie nie korzystają z tego programu. Mógłbym zaufać takiemu programowi, gdybym wiedział ,że korzysta z niego setki tysięcy czy milion użytkowników w krajach , gdzie internet bezprzewodowy jest już dawno dobrze rozwinięty. Ciekawe jakich programów do kompresji GPRS używa się np. w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Czy ktoś wie ?
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Kompresja danych

Post autor: kemott1 »

Jak będę miał czas to spróbuje coś znaleźc na ten temat :)
Linman

Polecam zwykle stare dobre SSH :)

Post autor: Linman »

Kuna pisze:Kiepski ten program, u mnie działa szybciej bez tego programiku...
Pod linuxem po prostu:
## ssh -C -2 -N -f -l username ipservera -D 8888
Po zalogowaniu mam na 127.0.0.1:8888 proxy do polaczen z netem z kompresja w locie i szyfrowaniem pomiedzy mim boxem a serwerem (ipserwera) :))
Pod windows mozna zrobic cos takiego z Putty-polecam do GPRS'a;
trzeba tylko miec sensowne konto z mozliwoscia logowania na zdalnym serwerze-
ale to juz inna bajka nie znana wiekszosci wyznawcom "Winzgrozy" :)

Nie ma jak starre poczciwe SSH z kompresja (pod Windows http://www.PUTTY.nl );

Na moim Linuxie ustawiam PROXY na jakims wybranym porcie (pozniej inne programu i
przegladarke wystarczy tylko przestawic na proxy SOCS na: 127.0.0.1:8888)
i.... rzeczywiscie strony z tekstem ladnie sie kompresuja-nie wnikam czy
modem cos robi jeszcze czy nie-dodatkowo mam szyfrowana komunikacje z tym serwerem;
a mozna nawet poprzez ten serwer wystawic sobie widziany jakis lokalny port na zewnatrz
jak tylko na zdalnej maszynie nie ma firawali....!!!

Ja od zawsze uzywam kompresji i szyfrowania danych pomiedzy moim kompem ze zwyklym modemem GPRS z czasow Go Internet a dostawca netu gdzie mam konto Linuxowe i... trochu bardiej bezstresowo sie pracuje jak ma sie swiadomosc ze to co leci pomiedzy mna a tym serwerem jesz kompresowane w locie-poki co uzywam GPRS'a....
i liczy sie kazdy kilobajt ( iPLUS SIMDATa 0.03 groszy za 100kB Internetu-to nie tak najgorzej).

Tego post wlasnie lecial skopresowany i szyfrowany przez "Komorczakow" :)

Pozdr.

Linman.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Polecam zwykle stare dobre SSH :)

Post autor: kemott1 »

Linman pisze:
Kuna pisze:Kiepski ten program, u mnie działa szybciej bez tego programiku...
Pod linuxem po prostu:
## ssh -C -2 -N -f -l username ipservera -D 8888
Po zalogowaniu mam na 127.0.0.1:8888 proxy do polaczen z netem z kompresja w locie i szyfrowaniem pomiedzy mim boxem a serwerem (ipserwera) :))
Pod windows mozna zrobic cos takiego z Putty-polecam do GPRS'a;
trzeba tylko miec sensowne konto z mozliwoscia logowania na zdalnym serwerze-
ale to juz inna bajka nie znana wiekszosci wyznawcom "Winzgrozy" :)

Nie ma jak starre poczciwe SSH z kompresja (pod Windows http://www.PUTTY.nl );

Na moim Linuxie ustawiam PROXY na jakims wybranym porcie (pozniej inne programu i
przegladarke wystarczy tylko przestawic na proxy SOCS na: 127.0.0.1:8888)
i.... rzeczywiscie strony z tekstem ladnie sie kompresuja-nie wnikam czy
modem cos robi jeszcze czy nie-dodatkowo mam szyfrowana komunikacje z tym serwerem;
a mozna nawet poprzez ten serwer wystawic sobie widziany jakis lokalny port na zewnatrz
jak tylko na zdalnej maszynie nie ma firawali....!!!

Ja od zawsze uzywam kompresji i szyfrowania danych pomiedzy moim kompem ze zwyklym modemem GPRS z czasow Go Internet a dostawca netu gdzie mam konto Linuxowe i... trochu bardiej bezstresowo sie pracuje jak ma sie swiadomosc ze to co leci pomiedzy mna a tym serwerem jesz kompresowane w locie-poki co uzywam GPRS'a....
i liczy sie kazdy kilobajt ( iPLUS SIMDATa 0.03 groszy za 100kB Internetu-to nie tak najgorzej).

Tego post wlasnie lecial skopresowany i szyfrowany przez "Komorczakow" :)

Pozdr.

Linman.

Witam

Mam taki programik (putty.exe)i mam mozliwosc logowanie się na zdalnym serwerze który jest na poll-packu.

Co mam dokładnie zrobić by mieć to kompresje bo jestem ciekawy jak to działa?
Linman

Re: Polecam zwykle stare dobre SSH :) putty tez moze byc...

Post autor: Linman »

kemott1 pisze:
Witam

Mam taki programik (putty.exe)i mam mozliwosc logowanie się na zdalnym serwerze który jest na poll-packu.

Co mam dokładnie zrobić by mieć to kompresje bo jestem ciekawy jak to działa?
Konfiguracja podobna do zestawienia polaczenia SSH z tym hostem: http://www.banita.pl/konf/sshputty.html
z tym ze trzeba zaznaczyc w menu putty: Connection/SSH
enable compression.
Niezly opis konfiguracji SSH z zaznaczona komprasja jest tez tutaj:
http://www.oi.pg.gda.pl/var/index.php?n=00023

Brakuje tylko zaznaczenia sekcjie: Connection/SSH/tunnels-
nie mam putty pod reka teraz zeby potestowac w ktore pole wpisac:
Wazna jest wersja putty (w miare swierza-ktoras starsza miala buga);
Z tego co pamietam trzeba zaznaczyc "Dynamic forwarding"
wpisac port pod ktorym ma byc widoczny
zdalny serwer (np. 8080 )-juz nie pamietam czy adres lokalnej maszynki tez (np. 127.0.0.1)
w wersji ktora mialem byla rowniez mozliwosc udostepnienia tego proxy rowniez innym komputerom z sieci lokalnej !!! (opcja u gory: local hosta acceps connections from other hosts)

Proxy w firefoxie jest wtedy: 127.0.0.1:8080;
jak znajde jakiegos linka to podesle, albo wrzuce na stronke te szczegoly konfiguracji samego tunelu (w necie pod IP forwarding mozna znalezc wiecej)
chyba w manualu putty to opisali dokladniej:
http://the.earth.li/~sgtatham/putty/0.5 ... forwarding
o tunelowaniu wiecej tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tunel_(informatyka)

PS2:
Najprosciej napisac to w lini polecen w SSH (chyba jest tez wersja SSH pod Windows
-ty potrzebujesz klienta SSH)....
;wymienic klucze (dodac do authorized keys po stronie serwera)
i napisac skrypcik ktory wczesniej zestawia polaczenie z "komorczakami"
a pozniej automatycznie tworzy proxy na twoim kompie:

Udanego kompresowania :)

Linman.
http://www.TOC.pl
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Kompresja danych

Post autor: kemott1 »

Dzięki zaraz będę kombonował :) znalazłem jeszcze coś takiego dla tch co maja neta od Orange a jest to "Optimisation Service Node). " czyli:
-"W odpowiedzi na oczekiwania użytkowników transmisji EDGE / GPRS, uruchomiony został mechanizm OSN (Optimisation Service Node). Jego efektem jest polepszenie użytkowania dostępu do Internetu przez APN internet z wykorzystaniem pakietowej transmisji danych. Pozytywny wpływ tej funkcjonalności, można zauważyć np. w przyspieszeniu tempa otwierania stron WWW.

OSN to automatyczna optymalizacja i kompresja ruchu http, niewymagająca instalowania dodatkowych aplikacji przez użytkownika w jego telefonie.

Mechanizm ten umożliwia:

optymalizację korzystania z Internetu za pomocą EDGE / GPRS (np. strony www otwierają się szybciej);
szybszą nawigację - najpierw pobierana jest strona z tekstem, później obrazki;
zmniejszenie wielkości danych przesyłanych/ odbieranych przez użytkownika, co wpływa na zmniejszenie opłat za EDGE / GPRS"

i odsyłam do linka: http://www.orange.pl/portal/map/map/og_ ... d=301900#2
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Kompresja danych

Post autor: kemott1 »

Tunelowanie ssh plus przeglądarka FLOCK i włączona komprsja w putty .śmiga ładnie :) przypomina mi TrafficCompresor-a działającego w nocy :)

dzięki Linman
ODPOWIEDZ