Internet mobilny podlaskie - okolice Augustowa

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
BrX19
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-04-24, 16:21

Internet mobilny podlaskie - okolice Augustowa

Post autor: BrX19 »

Mam ciężki orzech do zgryzienia ponieważ stoję przed wyborem Internetu mobilnego w dość niesprzyjającej lokalizacji - wsi Ponizie. W obecnej sytuacji jest dostęp tylko do starej "neostrady" w Orange i maxymalnie 7 megabitów, a światłowód jest nieopłacalny ze względu na odległość od instalacji, a więc w związku z tym skłaniam się ku opcji mobilnej.

Z uwagi na lokalizację jest dostęp do 3 stacji bazowych:
  • AUG4485 - we wsi Kolnica od Play z pasmami:
    • LTE (1800,2100,2600,800)
      GSM (1800,900)
      UMTS (2100,900)
    10600 (97969N!) - we wsi Kolnica od Orange / T-Mobile z pasmami:
    • 5G (2100)
      LTE (1800,2100,2600,800,900)
      GSM (1800,900)
      UMTS (2100,900)
    BT13089 - we wsi Białobrzegi od PLUS z pasmami:
    • LTE (1800,900)
      GSM (900)
      UMTS (2100,900)
Z uwagi na barierę lasu stacja BT13089 wydaje się być najmniej odpowiednia, co chyba też pokazują pomiary z NetMonster poniżej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pomiary zostały wykonane z telefonu z dual SIM z kartami z Play oraz Plus, nie mam obecnie na stanie niestety karty od T-mobile lub Orange żeby porównać.

Czy powyższe wyniki dają jakikolwiek obraz sytuacji i jest w ogóle sens iść w którąś z tych opcji? Zakładam że bez instalacji anten kierunkowych się nie obędzie.

Celuję w jak najwyższy limit transferu danych, zakup routera i anten chce ukierunkować w jak najlepsze wyniki bazując na opisanych powyżej warunkach. Jeśli test na kartach T-mobile / Orange coś da to jestem w stanie i te warianty przetestować, chociaż powinno być raczej podobnie do Play...

Zwracam się z prośbą o doradzenie co dalej robić.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny podlaskie - okolice Augustowa

Post autor: matek451 »

A dlaczego w Orange ma być podobnie do Play? Testy w domu czy na zewnątrz? Optymćalny wybór to zapewne Play choć na dziś jesteś na skraju 3 sektora z Kolnicy, stacja bazowa Osowy Grąd powinna poprawić parametry sygnału, pozwolenie z grudnia 2022, trzeba sledzić czy stoi i czy działa. Na dziś LTE800 Play z Kolnicy i słabe parametry sygnalu a do tego szczatkowe na LTE1800/2100. W sąsiadach 2 inne stacje bazowe, jedna zapewne z komina na PEC Augustów.
BrX19
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-04-24, 16:21

Re: Internet mobilny podlaskie - okolice Augustowa

Post autor: BrX19 »

matek451 pisze:A dlaczego w Orange ma być podobnie do Play?
Bo wieża stoi jedna obok drugiej praktycznie, więc tak by wychodziło, chyba że to nie takie proste.
matek451 pisze:Testy w domu czy na zewnątrz?
Test zrobiony na zewnątrz, z telefonu Samsung S20 FE 5G.
matek451 pisze:stacja bazowa Osowy Grąd powinna poprawić parametry sygnału, pozwolenie z grudnia 2022, trzeba śledzić czy stoi i czy działa
Z tego co mi wiadomo ta stacja obecnie nie istnieje, więc to tylko informacje na papierze.
matek451 pisze:W sąsiadach 2 inne stacje bazowe, jedna zapewne z komina na PEC Augustów.
Tak, tylko tutaj kierunek jest na las czyli takie samo osłabienie sygnału jak w przypadku wieży w Białobrzegach + dużo większa odległość.

Ogólnie w kierunku Kolnicy nie ma zbyt wielu przeszkód terenowych, dlatego skłaniałem się ku tej opcji najbardziej, jednak jeśli sytuację rozjaśniłoby wykonanie testów z Orange/T-mobile to jest to również do rozważenia.

Jednak jak to się ma do anten kierunkowych które finalnie tutaj pewnie będą najlepszym wyborem?
ODPOWIEDZ