Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kragg5
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-27, 02:09

Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: kragg5 »

Cześć, zamierzam kupuć router b628, który będzie umiejscowiony na 2p. (strych).

1. Mam pociagnięty kabel na 1p oraz parter i chciałbym podłączyć tam urządzenia po kablu aby pracowały w trybie wifi mesh. Co wybrać?
Wszystkie kondygnacje mają ok. 80m^2, kable są wyprowadzone w miarę w centralnej częsci piętra.
Czy jak dokupie TP-Link Deco M4 2-Pack to będzie ok? Będzie to współpracować z huwawei?

2. W razie gdybym potrzebował anteny zewnętrznej - co polecacie do tego b628 :) ?

Z góry dziękuję za pomoc.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: Mig25 »

No i wszędzie Mesh.... Co to za mesh jak chcesz mieć dwie "satelity"... Sieć kratowa to z definicji przynajmniej trzy....

Skoro masz kable ze strychu na pierwsze i drugie piętro , to robisz na nich głupie AP , włączasz Fast Transition na nich i masz to co potrzeba.
kragg5
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-27, 02:09

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: kragg5 »

@Mig25 czyli jakie urządzenia kupić? Zależy mi na jak najlepszym zasięgu wifi na piętrze.
Mesh ma jeszcze tę zaletę że urządzenia nie będą sie przełączać gdy przejde na inne piętro, a gdy połącze poprostu AP na kazydm piętrze to telefon będzie to widział jako inne sieci - tak?

No i czy wiesz moze jaka jest różnica pomiędzy B628-350 a B628-265?
kragg5
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-27, 02:09

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: kragg5 »

Chciałbym w takim wypadku kupić AC do 150 zł.
Czy dobry będzie TP-Link Archer C6 ? Warto aby mial MIMO - tak myślę. Czy znacie moze inne urządzenie w tym przedziale cenowym z MIMO ale mniejsze, aby się trzymało "w gniazdku"?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: Mig25 »

Jak dasz radę wgrać Openwrt o dwa razy tanszy jest Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition.
_cheetah_

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: _cheetah_ »

kragg5 pisze:Mesh ma jeszcze tę zaletę że urządzenia nie będą sie przełączać gdy przejde na inne piętro,
Coś za szybko napisałeś, bo przy MESH typowo jest właśnie jedna sieć wifi w mieszkaniu i "płynne przełączanie" mobilnego mobilka przy poruszaniu się po domu.
kragg5 pisze:a gdy połącze poprostu AP na kazydm piętrze to telefon będzie to widział jako inne sieci - tak?
To zależy.

Jeśli ustawi się te same SSID i system kodowania (szyfrowania), wtedy będzie jedna sieć w domu. Tyle, że z przełączaniem może być różnie. Aby był błyskawiczny "fast roaming", czyli płynne i, powiedzmy, niezauważalne przełączanie pomiędzy AP-kami, trzeba użyć AP z zaimplementowaną funkcją "fast roaming), czyli standardami 902.11 k,v,r.
kragg5 pisze:Chciałbym w takim wypadku kupić AC do 150 zł.
Nie patrz tak na cenę, ale na ilość MIMO, bo to one robią zasięgi i prędkości. Czym więcej MIMO, tym lepiej. Oczywiście, klienci MUSZĄ mieć taką samą ilość MIMO co router, bo inaczej szkoda wywalać pieniądze na router z dużą ilością MIMO.

Jeśli router / AP ma. powiedzmy, MIMO3x3, a klienci wifi będą mieli po MIMO2x2, to połączenie zestawi się i tak na MIMO2x2. Więc router z MIMO2x2 byłby w tym, przypadku odpowiedni.
kragg5 pisze:Czy dobry będzie TP-Link Archer C6 ?
Sprawdza się ludziom przy nie za dużych prędkościach po wifi.
kragg5 pisze:Zależy mi na jak najlepszym zasięgu wifi na piętrze.
Nikt ci tego odpowiedzialnie nie powie, bo moce routerów / AP zależą od warunków w danej lokalizacji i użytych klientów wifi. W praktyce, jedyna droga to kupić, włączyć i zobaczyć, jakie daje zasięgi. I ewentualnie wypróbować kolejny. Tak to się niestety odbywa.
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 22:51 przez _cheetah_, łącznie zmieniany 1 raz.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: skansen »

Deco M4 połączone kablem będą OK, urządzenia będą się szybko przełączać jeśli będziesz szedł z parteru na piętro :) Będzie to tzw. roaming WiFi...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19163
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: matek451 »

Na tym forum propagowanie nowoczesnych rozwiązań w oparciu o zaawansowany sprzęt jest niemile widziane, sam jestem zwolennikiem kabli i taka sieć mam w 2 domach , połączonych też kablem ale poniewaź pada wiele pytań w kwestii MESH to dla testów postawiłem sobie dwie takie sieci w oparciu o sprzęt LTE i jestem pozytywnie zaskoczony ich działaniem. Ale MESH zaczyna się od 3 zakresowego AC2200 z kanałem dedykowanym na 5GHz do komunikacji miedzy elementami sieci MESH, wszystko co poniżej to namiastka. I tyle mojego zdania, szczegółów nie przedstawię, bo pisałem juz wcześniej i nie chcę być posadzony ze kolejny raz chwalę się czy zostać za to zbanowany.
No i najwyższa pora żeby do końca wyjaśnić kwestię routera B628 i agregacji pasm na nim, router ten wystepuje w 2 wersjach, polscy operatorzy oferuja wersję B628-265 czyli z 2CC CA mimo4x4 lub MIMO2X2 QAM256, druga wersja dostępna w wolnej sprzedaży to B628-350 z agregacja 3CC CA MIMO 2X2 QAM 256, obsługuje HILink MESH , ma RJ11 wspiera VoLTE,sprawdzam przy okazji czy nie sa oferowane też w Play.
No i jeszcze przy okazji kwestia B535 bo tez są 2 wersje, pierwsza B535-232 z 2CC CA MIMO2X2 QAM64 i druga B535-333 z 2CC CA MIMO2X2 QAM 256 z DL do 400Mb/s, oraz RJ11.
kragg5
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-27, 02:09

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: kragg5 »

Dziękuje za obszerne odpowiedzi. Rozjaśniło mi się to troche :)
_cheetah_ pisze:
kragg5 pisze:Czy dobry będzie TP-Link Archer C6 ?
Sprawdza się ludziom przy nie za dużych prędkościach po wifi.
"nie za duże" - jakiego rzędu prędkości masz na myśli? I czy tutaj chodzi Ci o prędkości pomiędzy urządzeniami w sieci lokalnej? Bo jeśli chodzi o prędkość do sieci Internet to chyba wąskim gardłem jednak będzie LTE..


Tak na prawde rozwiąznaia:
* 2 AC Acher C6
* 2 Deco M4 po kablu w trybie Mesh
cenowo wychodzą podobnie.. Tzn 100 zl drożej wyjdzie Mesh - warto doplacac?
_cheetah_

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: _cheetah_ »

kragg5 pisze:"nie za duże" - jakiego rzędu prędkości masz na myśli? I czy tutaj chodzi Ci o prędkości pomiędzy urządzeniami w sieci lokalnej? Bo jeśli chodzi o prędkość do sieci Internet to chyba wąskim gardłem jednak będzie LTE..
Tak, to odnosiło się do kilkustmegabitowych obciążeń po wifi. Czyli generalnie przy rzeczywiście szybkich netach, jak kablówka czy światłowód. Po prostu NAT może nie wyrabiać, jeśli będzie kilku, szybkich i silnie obciążających klientów LAN + wifi.

Przy typowych prędkościach po LTE problem nie istnieje oczywiście.
kragg5 pisze: Tzn 100 zl drożej wyjdzie Mesh - warto doplacac?
Moim zdaniem się opłaca, bo przy Deco masz "fast roaming" pomiędzy nimi, a przy c6 - nie. A to duża różnica. Przy czym Deco też połączone kablem, czyli w trybie AP.

Choć przy kilkudziesięciu Mbps być może mogą też dobrze pracować po radiu. Ale to tylko próbami można określić.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: Mig25 »

Po wgraniu Openwrt do C6 też będzie Fast roaming... No ale jeśli to ma być urządzenie "dla ludu" podłącz i zapomnij to tak.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: onken »

używałem taki fast roaming z dwoma routerami z openwrt i jak byłem podłączony po wifi calling to przy zmianie routera niestety było zerwanie rozmowy a dokładniej kilku sekundowa cisza co było bardzo irytujące...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1725
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Wifi mesh w oparciu o B628 + ew. antena zewn.

Post autor: Mig25 »

Też z tym walczyłem , ale od prawie roku mam wgrane na głupich AP X-WRT , i już tego nie doświadczam.
ODPOWIEDZ