Pomoc w doborze sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ggjur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-16, 17:29

Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ggjur »

Cześć wszystkim.
Krótko, doradźcie mi proszę wybór router i antena.
Posiadam umowę z t-mobile.
Moja lokalizacja 51.074654175344804, 17.122175029579424 (Mokry Dwór). W zasiegu dwa BTSy które moim zdaniem są osiągalne z uwagi na odległość.
1. W linii prostej 1,3 km do Wrocław, ul. Tyska 12 - wieża Plusa (niewidoczny z domu)
2. W linii prostej 4,5 km do Siechnice,ul. Fabryczna 22 - widoczny z okien z piętra.
Posiadam router (nie jestem do niego przywiązany:) ZTE 286d - otrzymałem razem z Umową.
W g. niskiej aktywności download jest jak dla mnie wystarczający 40 Mbps - niestety jest to tylko w nocy i przy ładnej pogodzie.
Wieczorami i w wekendy zjazd do 1-2 Mbps.
Z góry dziękuje za pomoc.
ggjur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-16, 17:29

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ggjur »

pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

ggjur pisze: 1. W linii prostej 1,3 km do Wrocław, ul. Tyska 12 - wieża Plusa (niewidoczny z domu)
2. W linii prostej 4,5 km do Siechnice,ul. Fabryczna 22 - widoczny z okien z piętra.
A coś więcej na temat tej pierwszej lokalizacji BTS? masz możliwość wystawienia go na inne okno albo wyżej? zdecydowanie ta lokalizacja BTS jest bardziej interesująca bo w przypadku tej drugiej to bez anteny się nie obejdzie
być może łapiesz z BTS Łany (gm. Czernica) a nie Siechnice
uruchom na telefonie Netmonster z kartą TMobile i zobacz w zasięgu którego BTS jesteś
z routera tez możesz odczytać jaki to BTS (eNB ID)
ggjur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-16, 17:29

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ggjur »

Dziękuje za odpowiedź. Router mam w oknie na piętrze (pozostaje strych bez okien) i jest w najlepszej możliwej lokalizacji jeśli chodzi o ten BTS - skierowny bezpośrednio w jego kierunku i w przestrzeni 300 metrów żadnych przeszkód. Dalej rzeczywiście widać aleje dębową.
Czy lepiej na routerze ustawić żeby router zawsze łaczył się szerokopasmowe czy automatycznie?
Nie do końca wiem jak sprawdzić z jakim bts się łączę. Czy jest jakaś aplikacja do tego, czy PC (nie widzę na tym routerze takiej możliwości) czy na telefonie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Diagnostyka BTS-a i sygnału powinna być w zakładce Informacja o połaczeniu i szczegółówe informacje ale to sprzęt z T-mobile więc softowo ubogi, bład w wyborze sprzętu, co najwyzej mozna korzystać z pobliskiego BTS-a i zapewne z routerem na zewnątrz. Ogólnie to rejon gdzie NetWorks nie powala infrastrukturą.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

ggjur pisze:Dziękuje za odpowiedź. Router mam w oknie na piętrze (pozostaje strych bez okien) i jest w najlepszej możliwej lokalizacji jeśli chodzi o ten BTS - skierowny bezpośrednio w jego kierunku i w przestrzeni 300 metrów żadnych przeszkód. Dalej rzeczywiście widać aleje dębową.
Czy lepiej na routerze ustawić żeby router zawsze łaczył się szerokopasmowe czy automatycznie?
Nie do końca wiem jak sprawdzić z jakim bts się łączę. Czy jest jakaś aplikacja do tego, czy PC (nie widzę na tym routerze takiej możliwości) czy na telefonie?
Próbuj złapać sygnał z pierwszej lokalizacji czyli tej 1,3km od siebie
Wymuś połączenie LTE żeby nie próbował skakać między LTE a 3G i poobserwuj
Na Windows masz LTE HMonitor ( szukaj oznaczenia eNB Id a potem w beta.btsearch.pl), na Androida masz HManagaer (wersja np. 3.1.2) który od razu pokazuje lokalizację BTS
ggjur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-16, 17:29

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ggjur »

Cześć
Zrobiłem kilka zrzutów. Zaskoczyło mnie że LTE ciągnie z Łanów a nie jak myślałem z Tyskiej - chyba że źle to czytam.
Zerknijcie i dajcie znać co jeszcze może pomóc w postawieniu "diagnozy".:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z góry dziękuje za pomoc.
ggjur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-16, 17:29

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ggjur »

Dzień dobry

Czy jesteście w stanie mi coś podpowiedzieć?
Z góry dziękuje.
Grzegorz
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Na pierwszym screene to Tyska, LTE800 z tego BTS-a i bardzo słaby sygnałtaki sam, w sąsiadach też LTE800 z BTS-a Łany i sygnał taki sam, co ciekawe w kolejnej zakladce widać ze telefon w ciagu 5 minut logował się do 5 róznych stacji bazowych T-mobile, z reguły na LTE800 choć jeden raz było to lTE2600 z pierwszego sektora w Siechnicach. Ogólnie wyglada to słabo, test wykonany w domu czy na zewnątrz? Nie należało brać tego routera do takiej lokalizacji, będzie zachowywał się podobnie jak telefon, bogactwo nadiaru BTS-ów czasami szkodzi, te BTS-y są na róznych kierunkach więc wymuszeniekonkretnego raczej tylko antena zewnętrzna.
ggjur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-16, 17:29

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ggjur »

Pomiar na zewnątrz z telefonu. NIe mam problemu z wymianą routera.
Jeśli masz pomysł jaki router i jaka antena chętnie skorzystam z Twoich rad. Ja nie mam pomysłu na rozwiązanie. Sąsiad ustawił antenę na Siechnice i osiąga 100 Mbps w godzinach gdzie jest mały ruch, natomiast wieczorami mocny zjazd.
ggjur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-16, 17:29

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ggjur »

Panowie proszę o sugestie.
Dziękuje.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

tak jak kolega matek napisał, konieczna co najmniej antena, Ty masz ten 286D bez anteny? kupić router zawsze zdążysz ale antena jest Ci i tak potrzebna tyle że 286D ma nietypowo rozwiązane wyjście antenowe i trzeba to brać pod uwagę czyli drugie wyjście antenowe, to na szersze pasmo a nie tylko 2600Mhz...i na Twoim miejscu próbowałbym mimo wszystko celować najpierw na Łany...i zaktualizuj bazę danych TMobile w Netmonster
ggjur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-16, 17:29

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ggjur »

Na co zwrócić uwagę przy zakupie anteny? Czy kupować antenę dookólną czy raczej kierunkową? czy antena ma agregować pasma od 800 do 2600 czy taka która będzie agregować w określonym zakresie np. 1800-2600?
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

Tu są koledzy którzy mają większą wiedzę i doświadczenie w doborze anten, raczej kierunkowa ale sprawę komplikuje układ anten zewnętrznych w mf286d gdzie jedno gniazdo obsługuje pasmo 2600 a drugie jest szerokopasmowe 800 - 2100 a na to wszystko nakłada się konfiguracja BTSow wokół Twojej lokalizacji gdzie w większości z nich nie ma pasma 2600 (jest w Siechnicach) więc nie do końca jestem przekonany do nastawiania się do korzystania z tej częstotliwości, może koledzy coś tu doradzą w kwestii doboru anten
O ile pamiętam to najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie pojedynczej zewnętrznej anteny (w Twoim przypadku na pasmo 1800 - 2600) bo na dwóch zewnętrznych nie uzyskasz agregacji ale może niech ktoś mnie tu poprawi ;)
ggjur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-16, 17:29

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ggjur »

Dziękuje Ci bardzo za wskazówki. Czytałem że jak wgram do routera OpenWRT to będę mógł zarządzać agregacją pasm na konkretnej antenie - poprawcie mnie jeśli się mylę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Cuda panie, cuda . Skad takie informacje? Anteny i złacza anten zew. to jest kwestia sprzętowa a nie softowa, anteny w MF286d pracuja na konkretnym paśmie i nie mają wiele wspólnego z samą agregacją, odpowiadają za parametry sygnału na pasmach na które są przeznaczone. Pisałem wiele razy jak to wyglada z nimi ale wciąż pojawiają się jakieś dziwne wpisy. Po raz ostatni napiszę, ogólnie to anterny wewnętrzne skladają się z głównej działajacej na 800-2600MHz oraz z dwóch anten pomocniczych, jedna pracuje tylko na 2600MHz a druga na 800-900-1800-2100MHz, w ten sposób realizowane jest na nich MIMO2X2. Złacza anten zew. sa połaczone z tymi pomocniczymi więc jedno działa na LTE2600 a druga na LTE800/900/1800/2100 i z antenami zew. jest SISO 1X1 bo antena zasadnicza szerokopasmowa nie ma zew. złacza antenowego. Czasami ludzie wystawiają router na zewnątrz i podłaczją anteny zew. a do tego parametry sygnału na antenie zasadniczej wewnętrznej sa poprawne i całość w takim mieszanym trybie działa w MIMO2X2.
ggjur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-16, 17:29

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ggjur »

Dziękuje. Zamówiłem antenę
https://telkob.pl/pl/p/Antena-ATP-15-MI ... 90-MHz./67

Dam znać jak zamontuję (na razie pogoda nie pozwala wchodzić na dach). Zobaczę, zawsze mam możliwość wymiany.
ODPOWIEDZ