Alternatywa dla ZTE MF258K

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vic
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-02-01, 22:24

Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: vic »

Hej,

Posiadam zestaw z T-Mobile z limitem 60mb/s. Zazwyczaj jednak nie jestem w stanie przekroczyć 20 mb/s. Powodem wydaje mi się być mały SINR.
Moja lokalizacja: 53.07280543187483, 18.46247140957843
Obrazek
DO BTSów:
1 - 6,8 km
2 - 2,5 km
3 - 4,8 km
Mimo ustawienia anteny na BTS 3 czy też 2 w 95% przypadków łączy mnie z BTS 1. Dlatego tak teraz mam skierowaną antenę.
Moje pomiary:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Robiłem też testy pojedynczych pasm. 800 - przerzuca mnie na jeszcze dalsze BTSy, z których wyższych pasm nie jestem w stanie złapać, 1800 i 2100 porównywalne szybkości, 2600 nie łapie wcale.

Jaki router oraz jaka antena mogłyby poprawić moją prędkość? Warto skupiać się na LTE czy może spróbować 5G? Teoretycznie T-Mobile ma u mnie zasięg, ale jestem na krawędzi.

Dzięki za pomoc :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: matek451 »

A czego oczekiwałeś po tej ofercie, operator od dawna stosuje QoS na własnych zasadach, oferta jest do 60Mb/s. Na dodatek BTS z którym się łaczysz jest wieczorami zapchany, norma w wielu lokalizacjach. No limit wymaga zasobów radiowych, tych jak widać T-mobile u ciebie nie wystarcza, widać że stacja bazowa dzieli klientów pomiedzy pasma, wieczorem sa problemy z agregacja pasm LTE. Parametry sygnału na LTE1800/2100 są słabe a SINR niski, poranne speedtesty pokazuja jak agregacja tych pasm działa u ciebie w tych konkretnych warunkach sygnału na nich. Nic z tym pewnie nie zrobisz, na zapchane stacje recepty nie ma. Sprawdź tylko jeszcze jak działa wieczorami T-mobile z BTS-a , ten BTS ma sektor na Czarne Błoto, możesz być na krawędzi zasięgu z niego. To dowieszka na maszcie Plusa, to typowy kucyk tego operatora na którym anteny NW wiszą ponizej tych Plusa a na dodatek od razu las po drodze do ciebie. To nie Play z 60m masztem i antenami na szczycie.
Z tym 5G T-mobile to ty na powaznie? Sprawdź sobie LTE2100 z anteną na Przysiek to się sam przekonasz co warta jest ta mapa zasięgu T-mobile.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: jfk »

@ vic jeżeli w perspektywie czasowej nie masz szans na inny dostęp do internetu, to można spróbować zastosować inne zintegrowane rozwiązanie CPE np. takie https://www.wisp.pl/p9027,mikrotik-lhg- ... 18-ea.html o większym zysku anteny (te wskaźniki na ZTE nie powalają)/ spróbować można (przy zamówieniu internetowym zwrot bez podawania przyczyn), pewności nie ma żadnej że będzie jakieś wow/gdyż nadajnik przeciążony i QoS zrobi swoje.
vic
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-02-01, 22:24

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: vic »

Nic z tym pewnie nie zrobisz, na zapchane stacje recepty nie ma.
Jak pisałem wcześniej użycie innego routera i anteny zewnętrznej pozwoliłoby z takiej odległości ściągnąć sygnał na 2600?
Ewentualnie poprawienie sygnału, aby w trakcie dnia połączenie było na poziomie 40/50 mb.
To nie Play z 60m masztem i antenami na szczycie.
Czy jako alternatywa BTS play zlokalizowany w odległości 1,3 km? Jak z jego obciążeniem?
Obrazek
można spróbować zastosować inne zintegrowane rozwiązanie CPE
Masz na myśli aby tego Mikrotika podpiąć zamiast modemu zewnętrznego do routera ZTE?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: Mig25 »

Zamiast to może nie wyjść , bo ta jednostka wewnętrzna bez dedykowanej zewnętrznej raczej nie pociągnie....
Raczej trzeba mieć drugi "typowy "router , ale na próbę można tego mikrotika bzpośrednio ( przez zasilacz poe) odłączyć do kompa i testować.
vic
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2023-02-01, 22:24

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: vic »

Hej,
Odgrzebię trochę temat bo nie daje mi to spokoju i potrzebuję informacji od bardziej doświadczonych kolegów.

<font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> sobie na testy mikrotika, niestety nie poprawiło to sygnału, nie udało mi się połączyć z inną stacją bazową aniżeli tą w Przylubiu (1 na screenie). Jakość parametrów porównywalna do ZTE.
Obrazek

Zmieniłem dostawcę z T-Mobile na Orange, przez pierwszy tydzień było spoko, łączyłem się do najbliższej stacji czyli nr 2 z obrazka. Download/Upload znacznie lepsze, w okolicach 50/20. W okresie zwiększonego ruchu spadki do 30/15 - relewacja.
Od tygodnia około zaobserwowałem, że Orange łączy się do stacji w Przyłubiu (1 ze screenu) czyli tej oddalone +- 6km. Transwer delikatnie mniejszy niż do najbliższej stacji w okolicach 40/15.
W tym samym czasie posiadam 2 zestaw ZTE, w którym dalej pracuje T-Mobile. Podłączony do tej samej stacji bazowej co Orange, jednak transwer na T-Mobile w najlepszym razie jest na poziomie 20/10.

Nasuwają mi się pytania:
-dlaczego mimo podłączenia do tego samego BTS z tego samego sprzętu prędkości osiągane różnią się o 2krotnie?
-czy na ZTE MF258 da się jakoś wymusić konkretny BTS lub zablokować?
-czy oprócz Mikrotika istnieje jakaś inna alternatywa (np. Huawei z anteną zewnętrzną kierunkową) która jest w stanie poprawić jakość a tym samym osiągnąć jeszcze lepszą prędkość?

Dzięki za info!
diam0nd88
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2023-03-27, 17:14

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: diam0nd88 »

Możesz spróbować zablokować/Wymusić PCI konretnego BTS-a.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: Mig25 »

O ile nie masz fw z Playa z zablokowanymi opcjami..
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: consigliero »

Jaka jest konkluzja ? Czy istnieje alternatywa dla tytułowego bohatera ? Nie aby mnie specjalnie uciskał ten temat, ale może akurat coś można poprawić. Co do ZTE, jeżeli jest on zakupiony a nie w dzierżawie, to możesz spróbować go wysłać do ZTE z prośbą o zaktualizowanie do najnowszej wersji oprogramowania. W ten sposób mam takie urządzenie które kupiłem w Play ale bez ich usług, niestety z firmowym oprogramowanie Play urządzenie nie nadawało się do użytku. Teraz mam internet z nadajnika w odległości 8,5 km na dwóch pasmach 2600 i 2100 który działa. Oczywiście zawsze szuka się dziury w całym i być może mógłby działać lepiej. Chociaż ostatnio na wsi rozpięli nam na słupach kable światłowodowe i być może już niedługo będzie można mieć internet bardziej stabilny, a byłem święcie przekonany że to się nigdy nie wydarzy
marcinwuwua
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-02-28, 22:49

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: marcinwuwua »

Zmiana routera na inny w t-mobile spowoduje że zablokują ci po pewnym czasie internet. W umowie są zapisy że masz korzystać ze sprzętu jaki dostałeś. Ja akurat mam do nadajnika 10 km i udało mi się ustawić że SINR wacha się od 5 do 7 przy a inne parametry są trochę lepsze od twoich. Mam sprzęt na dachu na niewielkiej fajce na kominie. Przy kombinacji zmiany nadajników w moim przypadku trzeba czekać i robić reset routera bo internet jest przypisany do lokalizacji, warto też dzwonić do nich i zgłaszać że masz słabe osiągi jak trafisz na dobrego konsultanta to ci pomoże i sprawdzi kilka rzeczy.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: Mig25 »

marcinwuwua pisze:Zmiana routera na inny w t-mobile spowoduje że zablokują ci po pewnym czasie internet.
To jakiś potwierdzony fakt , czy tylko czysto teoria ? Komuś zablokowali internet ,bo używał innego urządzenia ,niż ten który dostał?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: onken »

Juz ktoś pisał jako potwierdzenie ( jakieś smsy z T-Mobile)

Aczkolwiek to tyczy się pewnie samej oferty internetowej ( karta internetowa + router )

I nie tyle blokują a zmniejszają prędkość do 1 Mb/s

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: consigliero »

Wydaje mi się że w moim wypadku znalazłem taką alternatywę. Oczywiście używam po amatorsku, ale sygnał wydaje się być lepszy a całość pracuje bardziej przewidywalnie. W moim przypadku gdy do pokonania jest spora odległość do nadajnika wykorzystanie faktu że urządzenie pracuje lepiej na wyższych częstotliwościach może być kluczem do sukcesu. Jednakże najczęściej korzystam z pasma 2600 jako pojedyncze, agregacja trzech pasm rzadko kończy się sukcesem chociaż widziałem taką konfigurację, jednak w takim przypadku wyniki nie były lepsze. Najlepsza kombinacja to chyba połączenie pasm 1800 i 2600


https://youtu.be/5AwzzlzbA-U
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Alternatywa dla ZTE MF258K

Post autor: consigliero »

Dzięki podszeptom i sugestiom oraz kombinowaniu znalazłem jeszcze lepszy internet zmieniając BTS na dalszy 16,15 km ale mam teraz trzy niezakłócone pasma do dyspozycji i można je zagregować

https://youtu.be/8pdKjFvEgNs
ODPOWIEDZ