Jaki router z agregacją trzech pasm LTE?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zacny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2023-01-27, 13:07

Jaki router z agregacją trzech pasm LTE?

Post autor: Zacny »

Cześć wszystkim!
Jakiś czas temu prosiłem was o pomoc w wyborze nowego sprzętu do odbioru Internetu.
Na początku zastanawiałem się nad Mikrotikiem LHG LTE18 KIT, jednak na końcu zdecydowałem się na Huawei B628-350 i antenę: https://www.cybertech.com.pl/p166,anten ... -mimo.html
Niestety pojawił się problem, Huawei nie produkuje już tych routerów, są one dostępne pod nazwą SOYEALINK.
Planuję rozbudować moją sieć domową poprzez dodanie AP z technologią mesh. W tym celu planowałem użyć Huawei Mesh 7, jednak router SOYEALINK zdaje się nie wspierać tej technologii. Dodatkowym minusem jest również brak wifi 6.
Szukam więc routera obsługującego agregację trzech pasm LTe (800,1800,2100) i wspierającego technologię mesh (jeszcze nie kupiłem AP), fajnie byłoby gdyby posiadał też wifi 6.
Zastanawiam się, czy w moim przypadku dobrym rozwiązaniem okazałby się jednak ten Mikrotik do którego podłączone byłyby AP (np tplink Deco).
Nie wiem jednak jak wygląda kwestia agregacji pasm w przypadku tego urządzenia.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Jaki router z agregacją trzech pasm LTE?

Post autor: piotrzet »

Daj spokój sobie z MESH opartym o TPLink czy inne badziewia. Jeśli chcesz mieć porządną sieć to tylko Asus lub Netgear.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router z agregacją trzech pasm LTE?

Post autor: matek451 »

A jak ma być rozwiązany ten MESH? Deco M4 to budzetowy sprzęt na 2 kanałach WiFi bez dedykowanego kanału do backhaul po Wifi ale działa z backhaul po Ethernet no i bez AX. LHG18 to 1200 zł ale do niego jeszcze router wewnętrzny więc DECO M4 jest jakimś tam rozwiązaniem, 3 pak kosztuje około 600 zł, jak ma być DECO z AX1800 to X20 ale za 2 pak około 800 zł, no i to tez budżetowy sprzęt.
Oczywiście można skorzystać z innego routera MESH i satelit niz TP-LINKA, także z dedykowanym backhaul po WiFi i po Ethernet. Wszystko zalezy od potrzeb, wymagań no i budzetu.
Można też skorzystać z routera LTE minimum 18 kat. LTE z MESH z anteną zewnętrzną i satelity do niego, wybór mocno ograniczony , praktycznie jeden z AC2200 i drugi z AX1800.
Sam korzystam z rozwiąznia pierwszego czyli CPE 5G/LTE w BRIDGE i do niego zestaw router MESN AC3000 na 3 kanałach z dedykowanym backhaul po WIfI lub Ethernet oraz satelity AC3000 oraz z routera LTE 18 KAT. MESH, z satelitami, radio na AC2200 z dedykowanym backhaul na 5GHz lub po Ethernet, oczywiście rozwiązania raczej wymagające sporego budżetu . To nie TP-link czy inny Cudy, choć i TP-Link z porządnym MESH tani nie jest.
Zacny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2023-01-27, 13:07

Re: Jaki router z agregacją trzech pasm LTE?

Post autor: Zacny »

Sytuacja u mnie wygląda tak, że zwykle router pokrywał prawie 50% przestrzeni domowej, chciałem postawić jeden AP mesh na dolnym piętrze. Ten AP podłączony byłby do routera głównego za pomocą kabla. Już sam router i AP pokrywałyby przestrzeń w której przez 90% czasu przebywają domownicy. obszar najrzadziej używany, mógłby zostać obsłużony przez drugi AP, tym razem już po wifi, ponieważ w tym przypadku parametry sieci nie są takie ważne. Zależy mi głównie na tym, abym mógł poruszać się w obszarze mojego domu i jego okolic, bez konieczności ciągłego przepinania się na różne wifi. Kiedyś próbowałem rozwiązać ten problem za pomocą dwóch różnych routerów, jednak w miejscu gdzie sygnał z dwóch urządzeń pokrywał się, pojawiały się problemy w postaci ciągłego zmieniania się sieci i utraty połączenia. Wifi 6 wystarczy mi już w przypadku samego routera głównego, używałbym go w zasadzie tylko do bezprzewodowego łączenia gogli Quest 2 z komputerem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router z agregacją trzech pasm LTE?

Post autor: matek451 »

Ja dysponujac zestawem MESH składającym się z routera głównego i 2 satelit pokrywam zasięgiem dwa parterowe, nieduze domy i garaż a na lato dodaję jeszcze 3 satelitę zewnętrznego do pokryci 2000m2 działki i na całym terenie mam praktycznie niezmienną prędkość w Play 250-300Mb/s, spinam satelity po Wifi choć mam sieć lokalną Ethernet, z reguły z lenistwa lub dla testów choć korzystałem też z backhaul po Ethernet. No i oczywiście sieć MESH zapewnia mi szybki roaming po Wifi.
Zacny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2023-01-27, 13:07

Re: Jaki router z agregacją trzech pasm LTE?

Post autor: Zacny »

Myślę że na moje potrzeby i możliwości wystarczy coś tańszego, i tak pewnie nie wykorzystam pełni możliwości tych urządzeń.
Moim priorytetem jest maksymalne wykorzystanie mojego BTS i osiągnięcie najlepszych parametrów połączenia.
Jeśli chodzi o sieć domową, WiFi 6 potrzebuję w zasadzie tylko w jednym pomieszczeniu, więc drugi AP nie musiałby posiadać tego standardu.
W zasięgu mojego obecnego routera znajdują się obecnie praktycznie wszystkie urządzenia korzystające z Wifi.
Ogólnie mówiąc, sam pomysł na mesh w domu wziął się po prostu z chęci swobodnego poruszania się po jego obszarze z telefonem.
Brak mesha i ograniczony zasięg przeszkadzał mi podczas rozmowy przez komunikatory, czy podczas puszczania muzyki z telefonu siedząc latem na tarasie. Nie oczekuję więc jakichś kosmicznych parametrów tych urządzeń.
Obecnie zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:
- MikroTik + 2 AP mesh (w tym przypadku nie wiem jednak jak wygląda kwestia agregacji pasm i muszę wybrać jakieś AP)
- Router z anteną zewnętrzną + 1 lub 2 AP (Tutaj problemem jest fakt, że nie znalazłem jeszcze routera pozwalającego na agregację trzech pasm, posiadającego WiFi6 i mesh).
Ciekawi mnie też jaka jest różnica w prędkości między anteną zewnętrzną, a MikroTikiem.
Dodatkowo, czytałem ostatnio o B628-350 i zauważyłem, że nie wspiera on WiFi calling, a muszę przyznać że bardzo przydałaby się mi ta opcja.
Na całość chciałbym przeznaczyć ok 2000zł, ale oczywiście, fajnie by było gdyby dałoby się to zrobić nieco taniej :D
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki router z agregacją trzech pasm LTE?

Post autor: pawel_b »

Jeśli chodzi o TPlink Deco to przy ewentualnym wyborze należy zwrócić uwagę na model który wspiera Manual source selecion czyli możliwości wyboru źródła do którego podłącza się satelita, obecnie tylko modele M5, X50 i X55 mają to w oficjalnym oprogramowaniu, modele M9 Plus i M4 (tylko wersja 4 hardware) obsługują to w najnowszej wersji beta
To jest ważne ponieważ w TPlinku wybór topologii mesh jest generalnie automatyczny i często jest to gwiazda nawet jeśli ta topologia nie jest optymalna i np.odległość którejś satelity od bazy jest duża i lepsze byłoby połączenie typu chain
W praktyce najlepszym połączeniem jest hybryda gwiazdy i łańcucha, TPLink ma swoje mocne strony bo w kwestii roamingu WiFi czyli wsparcia protokołów 802.11k/v/r akurat Asus i Netgear mogą się sporo nauczyć od TPLinka ;)
Ale w przypadku sieci mesh ważne są też inne parametry o których koledzy wspominali jak dedykowany backhaul czyli odrębne (trzecie) pasmo na 5Ghz, nie każdy ma okablowanie skrętkowe co jest najlepszym rozwiązaniem przy połączeniu satelitek z bazą
Korzystam z Wifi Calling regularnie i znam ten temat od podszewki….i problemy związane z fast roamingiem Wifi w sieci mesh i działaniem Wifi Calling przy przemieszczaniu się między APkami ;) ale nawet najlepszy mesh nie rozwiąże problemu jeśli smartfon nie wspiera przynajmniej 802.11r a najlepiej kompletu 802.11k/v/r, Wifi Calling jest bardzo wrażliwy na opóźnienia a jeszcze bardziej na przełączanie pomiędzy APkami i jeśli nie masz wsparcia dla 802.11r to zapomnij o bezprzerwowym działaniu Wifi Calling podczas wędrówki po domu z telefonem przy uchu
Ale nie bardzo rozumiem co ma B628-350 do wsparcia Wifi Calling….wifi calling to funkcja po stronie smartfonu a nie routera
A najlepiej zamówić sobie mesha w sklepie wysyłkowym z możliwością jak najpóźniejszego zwrotu i przetestować w praktyce :)
Zacny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2023-01-27, 13:07

Re: Jaki router z agregacją trzech pasm LTE?

Post autor: Zacny »

Dziękuję za rozwinięcie tematu AP, teraz zostaje jeszcze kwestia wyboru samego połączenia się z siecią. Mikrotik, czy router + antena zewnętrzna. Interesuje mnie osiągnięcie największej prędkości pobierania. Które rozwiązanie bedzie dla mnie najlepsze?
Stachu_1988
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-02-14, 11:34
Lokalizacja: Katowice

Re: Jaki router z agregacją trzech pasm LTE?

Post autor: Stachu_1988 »

co wybrałeś? wątek umarł
ODPOWIEDZ