Pomoc w doborze sprzętu - zmiana operatora na Orange

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dokti
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-08-22, 14:42

Pomoc w doborze sprzętu - zmiana operatora na Orange

Post autor: dokti »

Dzień dobry wszystkim ;)

Mam prośbę o pomoc w doborze sprzętu. Obecnie korzystam z ZTE WF830 od Play. Przez ok.2 lata było powiedzmy przyzwoicie, niestety od ok.roku mam z nim problemy (zrywanie połączenia z internetem i konieczność restartu, czasem kilkukrotnego w ciągu dnia, a do tego DL potrafi spaść wieczorami i w weekendy do 2Mbit/s).

Po kilku testach na WF830 jestem przekonany do zmiany operatora na Orange i tutaj chciałbym poradzić się Was w kwestii doboru routera i anteny LTE (1800/2100/2600).

Nie ukrywam, że najchętniej skorzystałbym z podobnego rozwiązania do WF830 (ODU-IDU) gdyż na zewnątrz w miejscu mocowania anteny mam wyprowadzoną jedynie skrętkę. Jeżeli jednak będzie taka konieczność, to kable antenowe ostatecznie dam radę wyprowadzić.

Odległość do BTS-a z którym się łączę to ok.7km (Kielce, Wojska Polskiego - wieża kratowa Orange).

SINR w Orange to średnio ok.15, czasem spada do 8 ale i rośnie do 18-19. (poniżej test z niedzieli g.20:35)

Obrazek

Moja lokalizacja: 50°46'31.1"N 20°42'01.6"E

Budżet powiedzmy ok.1000 PLN

Czy ZTE 258k od Orange różni się od 258K oferowanego w sprzedaży poza Orange? Czy jest sens brać go w ogóle pod uwagę? Widzę, że nie zbiera zbyt dobrych opinii tutaj na forum :)
Cenowo jakaś tam różnica jest więc pytanie z czego ona może wynikać? Inny soft? Infolinia zapewnia, że router nie jest brandowany i posiada oryginalne oprogramowanie producenta.

Jestem ogólnie otwarty na propozycje routerów z agregacją przynajmniej trzech pasm 1800/2100/2600, wifi 2,4 i 5ghz, jakieś filtrowanie mac adresów i dla mnie wystarczy.
Nie potrzebuję mesh czy innych funkcji, z których nie skorzystam, bo nie ukrywam, że nie jestem oblatany w materii. Generalnie ustawić i zapomnieć :D

Cel to głównie praca zdalna, która potrzebuje stabilnego połączenia na zoomie itp., a do tego YT czy Netflix (max .1080p).



Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Pomoc w doborze sprzętu - zmiana operatora na Orange

Post autor: jfk »

Szedł w kierunku MIKROTIK LHG LTE18 KIT (LHGGM&EG18-EA) ale budżet wyższy +200...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze sprzętu - zmiana operatora na Orange

Post autor: matek451 »

I do tego minimum około 200 zł na porzadny router wewnętrzny jako IDU.
dokti
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-08-22, 14:42

Re: Pomoc w doborze sprzętu - zmiana operatora na Orange

Post autor: dokti »

Dzięki @matek451 i @jfk za polecenie :ok: Zupełnie zapomniałem o tym Mikrotiku.

A jak sądzicie, jak ten Mikrotik może wypaść w porównaniu do B818-263?

Udało mi się dostać B818 na testy (z anteną dualną Cybertecha).
Stoi w zamkniętej kotłowni (miejsce docelowe) i choć nie ma jak sądzę większego użytku z pozostałych dwóch wbudowanych anten,
to osiągi na Huawei są przynajmniej x2 :hurra: w porównaniu do WF830.

Jest podstawa do dołożenia srebrników :D

Pozdrawiam!
dokti
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-08-22, 14:42

Re: Pomoc w doborze sprzętu - zmiana operatora na Orange

Post autor: dokti »

Edit

1. Obawiam się, że drzewa które mam po drodze do BTS'a sprawią, że w/w Mikrotik będzie miał kłopot z sygnałem. Pewnie dlatego go wcześniej odpuściłem.
2. B818-263 ciężko dziś znaleźć nowy w cenie poniżej 2k, a to już cenowo na poziomie LBR20 (powoli robi mi się mętlik).
3. Czy odpuścić całkowicie tego WF258k?

ps. router będzie w zamkniętym pomieszczeniu więc współpraca z anteną zewnętrzną niezbędna.

Please help!
ODPOWIEDZ