Modem do T-Mobile bez limitu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vrd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-03-06, 11:18

Modem do T-Mobile bez limitu

Post autor: vrd »

Chciałbym dobrać sensowny sprzęt do internetu T-Mobile (bez limitu prędkości / bez limitu danych) - nowe SIM już zamówione, bez sprzętu.

Mam router (Firewalla) i access pointy WiFi (TP-Link Omada) z których jestem zadowolony, potrzebuję do tego podpiać źródło(a) internetu.

Dotąd korzystałem z T-Mobile 90Mbps na modemie ZTE MF286D, osiągane prędkości:
Download: ~85Mbps (okazjonalnie nawet do 140Mbps)
Upload: przeważnie ~5Mbps, nocą przy dobrej pogodzie zdarzało się ~15Mbps

Zależy mi przede wszystkim na poprawieniu prędkości upload (oraz drugorzędnie na wyciśnięciu max dostępnej prędkości download).

Do BTS`a mam ~3 km. Między mną a BTS`em głównie lasy.
Wokół domu drzewa wyższe od domu.
Maszt antenowy mam od strony BTS`a - na razie brak anten.
Najbliższy inny BTS, którego sygnał udało mi się złapać ma tylko LTE 800 (5+km). Inne BTSy 8+km.

Na BTS`ie ostatni były instalowane nowe anteny (wg. infolinii "do 5G"), więc nie wiem na ile dane z BTSearch.pl są aktualne.

Dane BTS`a (moja lokalizacja jest na południowy-wschód):

Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem do T-Mobile bez limitu

Post autor: wojteks »

Nas mało interesują obrazki z btsearch, pokaż testy sygnału.

Skoro to aż LTE800 to raczej niczego więcej się nie spodziewaj.
Wejdź na maszt i pokaż testy zrobione smartfonem z kartą TM. Poziomy sygnału z programu netmonster i speedtest w tym samym czasie.
Nie pomagam na PW!
vrd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-03-06, 11:18

Re: Modem do T-Mobile bez limitu

Post autor: vrd »

Warunki pogodowe: lekkie opady śniegu

Wyniki speedtestu (karta z ofertą 90Mbps):

Down: 74 Mbps
Up: 1.15 Mbps

Obrazek

NetMonster:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem do T-Mobile bez limitu

Post autor: wojteks »

Skoro jest 2100 i 2600 to powinno też być 1800, LTE800/900 szkoda sobie zawracać głowę chyba że to już jest LTE900 w miejscu gdzie było 3g 900MHz.

Router z dobrą anteną 1800-2600 i agregacją 3 pasm jest wskazany ewentualnie jakiś CPE z antenami kierunkowymi. Powinno to mocno poprawić upload.
Nie pomagam na PW!
vrd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-03-06, 11:18

Re: Modem do T-Mobile bez limitu

Post autor: vrd »

Przeglądając forum spotkałem propozycję takich sprzętów:

1) MikroTik LHG LTE18 kit (LHGGM&EG18-EA)
2) ZTE MC889

Oba zawierają w sobie anteny, więc to chyba nie do końca to czego powinienem szukać?

Różnego rodzaju anteny znajduję bez większego problemu, ale modemu / CPE chyba nie umiem szukać.
Nie widzę zbyt wielu tego typu produktów w sklepach internetowych.
Więc jak to się robi?

Czy powinienem znaleźć modem miniPCIe ze złączami antenowymi + mini komputer z linuxem, zapakować to w obudowę IP65 i powiesić obok anten?
Wolałbym coś gotowego...

Nasuwa mi się też dodatkowe pytanie, bardziej z ciekawości niż z przekonań: Czy mam do wyboru coś co nie używa chińskiego modemu?
vrd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-03-06, 11:18

Re: Modem do T-Mobile bez limitu

Post autor: vrd »

Prowadząc dalsze poszukiwania trafiłem na ciekawe urządzenie, które zdaje się robić wszystko i więcej. W moim zastosowaniu to pewnie przesada i cenowo też dość wysoko jak za opakowany modem Quectela (takie są w ich innych produktach, zakładam, że w tym też...):

Teltonika TRB500

Natomiast czytając specyfikację zdałem sobię sprawę, że potrzebuję Bridge/Passthrough żeby przekazać stałe adresy IPv4 & IPv6 od operatora dalej do swojej sieci. Czy takie coś da się zrobić na popularnych i polecanych wszędzie tutaj ZTE / Huawei?
ODPOWIEDZ