internet mobilny, słaby zasięg

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kmir
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2008-02-16, 23:08
Lokalizacja: mazowieckie

internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: kmir »

Cześć.

Muszę dobrać sprzęt do internetu mobilne w miejscowości:
Gołuń, 83-406 Gołuń

Jest tam bardzo duże zalesienie, zasięg w komórce jest zanikający, odległości o wszystkich BTSów podobna.
Jaki operator i sprzęt ma największą szansę na działanie?

Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: wojteks »

Pokaż jakiś test ze smartfona z androidem, program netmonster, zakładka live i do tego speedtest. Dla sieci której kartę w nim masz, test zrobiony na dachu/balkonie/w otwartym oknie.
Nie pomagam na PW!
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: pawel_b »

niestety ale musisz wyposażyć się w startery do testów, Orange lub TMobile
najbliższy BTS masz w Stary Bukowiec (Orange/TMobile) , jest jeszcze BTS Play w Nowa Kiszewa ale nie powala konfiguracją BTSa
przypuszczam, że z innych kierunków będzie dużo gorszy sygnał bo jeszcze więcej lasu i większa odległość
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: matek451 »

Play BTS Nowa Kiszewa działa w agregacji LTE2600+2100+1800+800, sektor 3 na Gołuń ale łatwo nie będzie. BTS Czarlina na sektorze 2 też 4 pasma LTE w agregacji, na 1 i 3 bez LTE2600.
kmir
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2008-02-16, 23:08
Lokalizacja: mazowieckie

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: kmir »

Niestety będę tam za 2 miesiące i chciałem przygotować sobie jakiś setup żeby zacząć sprawnie testy jak tam dotrę. Na razie mam 0 sprzętu i chcę na start kupić antenę i router, na miejscu mogę miksować kartami.
kmir
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2008-02-16, 23:08
Lokalizacja: mazowieckie

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: kmir »

Antena pewnie kierunkowa, nie wiem czy MIMO ma sens w takim środowisku.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: matek451 »

Orange/T-mobile to raczej tylko LTE800 z Czarliny, BTS NetWorks na maszcie w Starym Bukowcu ma LTE2100+1800+800 ale to po pierwsze daleko , za lasami a na dodatek sektory nie na Gołuń ale testować mozna, Play już opisałem, dla operatorów NetWorks zapewne antena pod LTE800 czyli na 800-900MHz, w przypadku Play i NW z S.Bukowca trzeba by sprawdzić pasma pojemnościowe LTE. To determinuje dobór anten, na 800-900MHz sprawdzone to ATK-10/20 ale pasma pojemnościowe LTE1800/2100 to antena na 1800-2100MHz. Dlatego tak istotny jest test na zewnatrz przed wyborem sprzętu, operatora na telefonie.
kmir
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2008-02-16, 23:08
Lokalizacja: mazowieckie

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: kmir »

A z Waszego doświadczenia to ma szansę jakkolwiek sensownie działać (gdzie sensownie dla mnie to 10/10Mbps), czy w takim otoczeniu nic sensownego się nie osiągnie i trzeba próbować z cudami w stylu starlink? Jak tam byłem ostatnio to każda sieć na telefonie na poziomie 0 była pomiędzy 1 kreską a brakiem usługi.
15 lat temu jak miałem takie problemy, to było zawsze CDMA :)
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: pawel_b »

kmir pisze:A z Waszego doświadczenia to ma szansę jakkolwiek sensownie działać (gdzie sensownie dla mnie to 10/10Mbps), czy w takim otoczeniu nic sensownego się nie osiągnie i trzeba próbować z cudami w stylu starlink? Jak tam byłem ostatnio to każda sieć na telefonie na poziomie 0 była pomiędzy 1 kreską a brakiem usługi.
15 lat temu jak miałem takie problemy, to było zawsze CDMA :)
Starlink? musiałbyś mieć bardzo odkrytą działkę na całym terenie, nie baw się w to....lepiej dobra antena kierunkowa do routera LTE. a jest w czym wybierać i koszty bez porównania !
kmir
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2008-02-16, 23:08
Lokalizacja: mazowieckie

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: kmir »

Mam jakąś 10-cio letnią ATK-20, więc pewnie na start do testu styknie, co teraz się kupuje prostego to takich zastosowań jako router? MF286? Mam jakieś stare modemy LTE (E3372), ale to już pewnie prehistoria.
Jak będę miał startowy setup i tam pojadę, to będę prosił o dalsze porady :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: wojteks »

kmir pisze:Mam jakąś 10-cio letnią ATK-20, więc pewnie na start do testu styknie
Może styknie o ile działa.
kmir pisze:co teraz się kupuje prostego to takich zastosowań jako router?
Do LTE800-900 to najtańszy B525/B535 ewentualnie droższy MF286 i wtedy jedna antena wystarczy podłączona do odpowiedniego gniazda.
Nie pomagam na PW!
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: pawel_b »

ATK-20 to na pasmo 800Mhz, transmisji danych na tym sensownej nie uzyskasz :(
router minimum Huawei B535, pewnie używki chodzą już za grosze, antena ATK504 dual SMA (podwójna ATK504)
kmir
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2008-02-16, 23:08
Lokalizacja: mazowieckie

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: kmir »

dzięki Panowie, będę wracał do Was - że tak powiem - z lasu
kmir
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2008-02-16, 23:08
Lokalizacja: mazowieckie

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: kmir »

Cześć.

Właśnie jestem na etapie zakupu routera i anteny. Kupuję ATK504 dual SMA i myślałem o zakupie MF286D, ale widzę że ma jakieś dziwne podejście do anten zewnętrznych. Czy nie lepiej będzie pójść w Huawei B535?
Przede wszystkim chciałbym uniknąć kwasu na początek, mogę zapłacić parę stów więcej żeby było bezproblemowo, więc mogę zainwestować w coś nowszego, tylko co?

Dodam tylko, że w tej konfiguracji zależy mi tylko na wyciągnięciu max z sieci komórkowej, jeśli będę potrzebował dodatkowych ustawień sieci lokalnej itd to dostawię sobie dedykowany router.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: matek451 »

A na podstawie czego kupujesz ATK-504 i te routery ? Co zmieniło się przez te 2 m-ce ? Zakup sprzętu w ciemno a potem kręcenie antenami w poszukiwaniu zasięgu, tak robi 99% ludzi i kończy z marnymi osiągami .
kmir
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2008-02-16, 23:08
Lokalizacja: mazowieckie

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: kmir »

Muszę od czegoś zacząć, bo nie chcę przez pierwszy tydzień zajmować się analizą i zostać bez netu. Zakładam że jak się nie sprawdzi to przez 14 dni mogę zwrócić sprzęt, ale na start chciałbym zacząć od czegoś sensownego z szansą na powodzenie. Zakładam też że to nie są tak wyspecjalizowane urządzenia, że tylko jeden zestaw ma szansę działać w podanej lokalizacji.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: matek451 »

Podważasz moją wiedzę i doświadczenie, zakładasz ze wiesz lepiej. Twoja sprawa, nie mój problem. Życzę powodzenia w wyważaniu otwartych drzwi, testy na miejscu na telefonie z kartami pre-paid to może z godzinę, telefon Android i screeny z aplikacji NetMonster to dla kogoś kto ma o tym pojecie to 5-10 minut analizy. Sam nie znam za wielu którzy sobie z tym radzą, dostałeś ode mnie wstępną informację o infrastrukturze operatorów na okolicznych BTS-ach .
Ty wybierasz drogę którą idzie większość czyli zakup routera, anten na ślepo i oczekiwanie na cud w tej trudnej lokalizacji, mobilny to nie TV , bez potrzebnej wiedzy moze ci 14 dni nie wystarczyć aby uzyskać optymalne wyniki.
kmir
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2008-02-16, 23:08
Lokalizacja: mazowieckie

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: kmir »

Spokojnie, nic nie podważam. Po prostu jadę na głęboką wieś, potencjalnie bez dostępu do internetu i kuriera i już włącza mi się syndrom odstawienia. Ale ok, zrobię po Twojemu i podeślę wyniki. W razie czego wypatrujcie na niebie SOS wysłanego znakami dymnymi ;)
kmir
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2008-02-16, 23:08
Lokalizacja: mazowieckie

Re: internet mobilny, słaby zasięg

Post autor: kmir »

Cześć.

Wracam do tematu.

Testowałem na kartach play oraz t-mobile:
- Play słabszy zasięg, download 0.37 Mbits
- T-mobile teoretycznie LTE, ale speedtest się wywala

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Jeśli potrzeba więcej danych, to prośba o info.
ODPOWIEDZ