[Orange] Modem LTE + mesh w domu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Qantum
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-03-09, 17:51

[Orange] Modem LTE + mesh w domu

Post autor: Qantum »

Witam,
Niestety firma, która miała mi kłaść światłowód na osiedlu, zrezygnowała z inwestycji, więc muszę wrócić do poprawy odbioru LTE.
Musiałem też zmienić koncepcję co do sieci wewnątrz domu, ponieważ mam coraz więcej urządzeń i jedno router zaczyna się nie wyrabiać.
Obecnie mam B528s-23a
Myślałem o budowie czegoś na zasadzie B818 na strychu i antena na dachu + zestaw Orbi RBK353 lub Asus RT-AX92U. Czy coś takiego miałoby sens?
Budynek z lat 80' więc żelbet.
Obecnie B528s jest na 1 piętrze połączony ze wzmacniaczem TP-Linka na parterze. Działać wszystko jakoś działa.

W takiej konfiguracji głównego zrobione są stare i nowe testy:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing Folder "Nowe 11.03.2023"
Najlepszy rezultat mam na 1800+2600. Nie wiem tylko dlaczego na samym paśmie 2100 router wariuje i nie mam połączenia z internetem.

Czy coś takiego ma szansę normalnego działania? Myślałem też o orbi LBR20, ale w tej samej cenie mam używany b818 + mesh. A do LBR20 kupić satelity to obecnie wyzwanie.

Lokalizacja to Górnicza 4, 59-140 Chocianów.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [Orange] Modem LTE + mesh w domu

Post autor: wojteks »

LBR20, antena zewnętrzna i do tego odpowiednie satelity najlepiej po kablu. Pasują satelity RBS20, RBS40, RBS50 i inne.
Nie pomagam na PW!
Qantum
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-03-09, 17:51

Re: [Orange] Modem LTE + mesh w domu

Post autor: Qantum »

Jedyne dostępne satelity, jakie znalazłem to RBS10, ale nie mają możliwości spięcia kablem.
Obecnie LBR20 najtaniej widzę nowy za 1725zł. Jest sens próbować bawić się w używany sprzęt?
Faktycznie zacznie to dużo lepiej funkcjonować w porównaniu do innego sprzętu w moich warunkach? Jednak samo urządzenie trochę kosztuje.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [Orange] Modem LTE + mesh w domu

Post autor: wojteks »

Wybór nie wspieranego już B818 to słaba opcja, szukaj jednak czegoś innego z gniazdami antenowymi SMA albo zewnętrznego CPE.
Nie pomagam na PW!
Qantum
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-03-09, 17:51

Re: [Orange] Modem LTE + mesh w domu

Post autor: Qantum »

Gdybym jednak zdecydował się na LBR20 jakiej anteny szukać? Powinienem szukać anteny MIMO 2x2 czy 4x4?
Coś takiego https://www.wisp.pl/p8984,qupanel-lte-m ... lm4-1.html czy to przerost formy?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: [Orange] Modem LTE + mesh w domu

Post autor: Mig25 »

Musiałbyś w LBR20 wyprowadzić dwie pozostałe anteny do MIMO4x4.
To już lepiej pomyśleć o jakimś ODU zewnętrznym , i go podłączyć do routera z mesh.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [Orange] Modem LTE + mesh w domu

Post autor: matek451 »

Deja vu lub inaczej powtórka z rozrywki. Ponad rok temu wszystko podane jak na tacy ale po roku te same pytania i zatrudnianie ludzi do tego samego tak jakby nic innego nie mieli do roboty, w ciagu roku nic się nie zmieniło, porzadna stacja NetWorks wisi na tym samym kominie, pasma te same, parametry sygnału w domu z niej na pasmach pojemnościowych słabe i do poprawy jak rok temu. Router który nigdy się nie nadawał do tego BTS-a. Rok temu udzielona porada co nalezy zrobić i zmienić , zakup anteny MIMO4X4 za ponad 700zł o niewielkim zysku i 10m kabelkami które maja tłumienność 0,6-0,7 dB/m odkrywczy, "na pewno" z nią na routerze zapnie się 4x4 z tego BTS-a, magia 4x4 jak widać nie przemija, jest jak YETI, ponoć jest na BTS-ach ale niewielu zobaczyło ją na telefonie/routerze /CPE LTE.
ODPOWIEDZ