Jak usprawnić internet LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Robson_Wolin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2023-03-14, 09:44

Jak usprawnić internet LTE

Post autor: Robson_Wolin »

Witam serdecznie.
Mam prośbę odnośnie poprawienia, na ile to możliwe, internetu w mojej lokalizacji.

Na początek piszę, że przejrzałem sporo postów na tym i innych forach. Trochę rozjaśniło mi to tematy z tym związane i pojęcia, o których wcześniej nie miałem minimalnej wiedzy. Moja lokalizacja jest na środku wyspy Wolin i posiadam dziadowski internet z Plusa ODU IDU 200. Wiem, że dużo było powiedziane na ten konkretny temat i nie będę się zbytnio rozpisywał, gdyż znawcy wiedza, o co chodzi. Mam jeszcze 1,5 roku do końca umowy i postanowiłem coś więcej wycisnąć, zainwestować parę groszy.

Połączenie było zazwyczaj słabe, niestabilne..... Ostatnio zakupiłem używaną antenę panelową taką prostokątną z dwoma gniazdami typu N. Do tego jest
około 5 metrów przewodu (dwóch przewodów połączonych ze sobą koszulkami i te mniejsze wtyczki z drugiego końca, jak przy ruterach. Przerobiłem ODU
wywalając wewnętrzne antenki i mocując dwa gniazda w obudowie. Całość podłączyłem. Antena jest na wysokości na razie kilku metrów. Z ODU do domu jest około 10m porządnego koncentryka TELEVES.

Po tej zmianie dość znacząco poprawiła się jakość internetu. Przede wszystkim jest stabilny i trochę szybszy. DL osiągnął raz nawet 20Mb na wyższym paśmie powyżej 2G. Nie mniej jednak po mapie BTS widzę, że mam tylko jedną stację z Wolina. Chciałem przetestować może Play, T-mobile, Orange w mojej lokalizacji.

Wiem, że zdecydowanie za mało danych z mojej strony na początek, ale na czym chcę się skupić.

1. Przede wszystkim chcę zmienić sprzęt. W oparciu o posty np. matek451 (ogromny szacunek do wiedzy !!!) celuję w Huawei np. B535-232 lub 535-333,
a może wystarczy B525 ???. Co byście doradzili w oparciu o BTS-Y i operatorów w mojej okolicy.

2.Myślę o takiej konfiguracji, a żeby zamontować u góry antenę zewnętrzną i przy niej w dodatkowej szczelnej obudowie plastikowej modem-ruter na krótkich przewodach antena-skrzynka (straty w.cz.).

3. Ze skrzynki plastikowej puścić jakiś porządny kabel ethernet w porządnym ekranie do domu do rypitera. Porządny ekran, ponieważ mam nadajnik KF i moce kilkaset wat. Nie chcę zakłuceń internetu w czasie nadawania.

A żeby nie wydłużać, zaciemniać posta w tym miejscu proszę o poradę, czy idę w dobrym kierunku. Wiem,że trzeba pomiary, ale przeglądając moją lokalizację i BTS-Y, operatorów w okolicy może można zasugerować sprzęt bez simlocka oczywiście. Którego rutera szukać. Chciałbym zakupić, a żeby w weekend już coś potrenować. Tyle się naczytałem, że zgłupiałem. Są rutery np. B535-232, B535-232a, jakieś PRO, itd.... Czym one się różnią ? Czy to nie ma znaczenia, który z tych trzech. Czy warto kupić B535-333. Czy jest sens.

Czy jest sens zmienić antenę, którą zakupiłem na antenę cybertecha dual, którą bardzo często sugeruje matek451.

Przepraszam za może chaotyczny post i prosze o ocenę mojej sytuacji. Pozdrawiam Robert.

Jak wstawić obrazek jpg. z dysku twardego, a nie poprzez link url. Wstawiłbym moją lokalizację. Tak, czy inaczej to środek wyspy Wolin, miejscowość Ładzin zachodniopomorskie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak usprawnić internet LTE

Post autor: wojteks »

Jaką antenę używaną kupiłeś? Konkrety jakieś podaj.

Zrób testy smartfonem z kartą Play i powiedzmy Orange. Pokaż obrazki z programu netmonster i speedtest do tego.

B535 to tylko i wyłącznie 535-350. Jednak to Huawei albo jego klon, odpuść, brak wsparcia producenta.

Co do lokalizacji to możesz podac współrzędne z google maps a obrazki się wstawia jako link do zewnętrznego serwera obrazków typu fotosik itp.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak usprawnić internet LTE

Post autor: matek451 »

Ten wybór Plusa ogólnien to nie był w tamtym czasie zły ale sprzęt do niego to inna sprawa, te antenki PCB w ODU to słaby żart, tuning ODU z anteną zew to jedyne wyjście, antena na 1800MHz bo tylko LTE1800 z Warnowa lub Dargobądza na tym ODU200 ma sens. Ale antena do ODU zawsze z krótkimi kablami około 1m aby uniknąć strat, testy kazdego BTS-a po kolei na LTE1800 i wybór tego który da lepsze wyniki.
Ładzin to trudna lokalizacja, BTS-y wszystkich dość daleko no i lasy po drodze, PLAY ma LTE1800+800 na BTS-ach Warnowo gdzie 2 sektor jest na ŁADZIN oraz w Dargobądzu i 1 sektor na Mokrzycę Wielką.
NetWorks jedyna sensowana stacja to Dargobądz z LTE2100+1800+800 na Kodrąbek. Wybór operatora zawsze na podstawie wczesniejszych testów, co do sprzętu to Play, Plus wystarczy B535-333 , podobnie do Orange/T-mobile do LTE2100+1800 z Dargobądza, ewentualnie gdybyś chciał jeszcze LTE800 z niego to B628-350 z agregcją 3 pasm LTE, antena zasadniczo na 1800-2100MHz a przy agregacji LTE2100+1800+800 pewnie jakaś szerokoasmowa. Pokaż jak wyglada teraz na ODU zakladka Status LTE oraz speedtest Plusa.
Robson_Wolin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2023-03-14, 09:44

Re: Jak usprawnić internet LTE

Post autor: Robson_Wolin »

Dziękuję Wam za odpowiedź.

Jako że jestem w pracy, to nie mogłem podać więcej danych, a na tą chwilę zależało mi na wyborze rutera. Wieczorem zapodam fotki z kompa odnośnie działania ODU. Moje dokładne położenie względem google maps 53.904337, 14.572830.

Antena, którą zakupiłem. Na tą chwilę mogę podać tylko link do zdjęć. Może administrator się nie wkurzy:

https://allegro.pl/oferta/router-4g-lte ... 2993613712

Nie wiem, jak ona się ma do:

https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html

Programy, które mi zasugerowaliście już mam zainstalowane na telefonie i komputerze (do włączenia agregacji dla Huawei)

Ten na komórkę nie za bardzo rozumiem, a chciałbym wiedzieć, jak to czytać. Robię speed testy, widzę lokalizację, siłę sygnału, a reszta mało zrozumiała :( Generalnie a żeby nie zabierać Waszego cennego czasu, to muszę się przygotować. Zakupię startery, ruter, może antenę (jeśli to coś poprawi, a tamtą odsprzedam taniej).

Telefon mam w orange, a więc jeden starter odpada. Zakupiłem starter plusa, a żeby zobaczyć sygnał na komórce w mojej lokalizacji. Słaby. Normalnie na gruncie na zewnątrz 2-3 kreski. Sygnał z Wolina. A więc zostaje dokupić starter T-mobile i Play. Czy dobrze myślę....

Jeśli wszystko ogarnę (zakupy, pomiary), to może w weekend zbiorę wszystko do kupy i się odezwę. Nie będę co chwilę pisał o wszystkim i o niczym hi.

Na koniec opiszę temat przewodu antena-odu.

Jak nadmieniłem, antena dotarła z przewodami oryginalnymi o długości około 5m. Postanowiłem sprawdzić i byłem w zasadzie pewny, ze będzie lepiej.
Zakupiłem dwa przygotowane kabelki ze stosownymi konektorami, ale o długości 2x0,5mb. Przewód H155. Zadowolony odpaliłem sprzęt i moje wrażenie jest takie, że subiektywnie jest gorzej. Na najwyższym paśmie (2000 z hakiem Mhz-nie pamiętam dokładnie cyferek :facepalm: ) jest teraz lekko mniej stabilnie. Na 1000.... też jakoś słabiej. Może jak na złość takie dni ??? No nie jest to samo. Oryginalny przewód to D155. Nie znalazłem nigdzie w necie, a żeby porównać tłumienia, pF..., ect. Dziwna sprawa.

Pozdrawiam. Robert.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak usprawnić internet LTE

Post autor: wojteks »

Robson_Wolin pisze:Antena, którą zakupiłem.
Nie wiem ile dałeś ale tej bym nigdy nie kupił.
Robson_Wolin pisze:Zakupiłem starter plusa, a żeby zobaczyć sygnał na komórce w mojej lokalizacji.
Pokaż zakładkę live z netmonstera.
Robson_Wolin pisze:Zakupię startery, ruter, może antenę
Z tym routerem i anteną to poczekaj, kilka dni nic nie zmieni a testy dadzą jakiś obraz. W play jest do włączenia promocja 200GB na start za 5+10pln, na testy w sam raz, ważne 30 dni. A skoro masz Orange to kupowanie TM zwykle nie ma sensu, raczej będą niewielkie różnice tylko bo mają wspólne stacje bazowe (część radiową).
Nie pomagam na PW!
Robson_Wolin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2023-03-14, 09:44

Re: Jak usprawnić internet LTE

Post autor: Robson_Wolin »

Dzięki.
Antenę kupiłem nie dawno za bodajże 115 zł + przesyłka. Trochę za późno zarejestrowałem się na tym forum. Temat zacząłem można powiedzieć przed chwilą i szybko się wszystko potoczyło. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, tylko coś poprawić.

Co do testów, to dzisiaj nic za bardzo nie zrobię. Cały czas leje deszcz. Teraz o tej porze też. Wszedłem na stronę speedtest orange i w paśmie 1800MHz
mam aktualnie Dl 13,19Mb/s i UL 0,35Mb/s ping 36ms jitter 6ms. Moc sygnału na dwie kreski. Dane ze strony logowania do ODU IDU. Ale internet trochę muli w tym momencie. Pogoda i pomiar mało miarodajny chyba. Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak usprawnić internet LTE

Post autor: matek451 »

Status LTE na IDU-ODU200 wyglada zupełnie inaczej, nie wystarczy się zarejestrować na forum, trzeba jeszcze współpracować z kimś kto ma o tym wiedzę, testy zawsze na zewnątrz, karta Plusa w telefonie i pokazujesz screen z NetMonster zakładka LIVE, sam nic nie odczytasz bo dla ciebie to tylko literki i cyferki. Taki sam test na telefonie z kartą Orange i też screen z NM i peedtest.
IDU pokazuje PCI i to po nim identyfikuje się BTS Plusa z którego korzystasz, antena przy ODU ustawiona na jaki BTS, antena szerokopasmowa czyli nieprzydatna do Plusa który tylko na LTE1800 jest w stanie dać sensowne prędkości, po speedteście widać ze masz bardzo słabe parametry na tym paśmie bo UL tragicznie niski. Nie kupuj sprzętu, anten itp bo póki co nie ma żadnych podstaw do właściwego wyboru.
Robson_Wolin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2023-03-14, 09:44

Re: Jak usprawnić internet LTE

Post autor: Robson_Wolin »

Pomiar na speed test Orange po przejściu na pasmo 2600MHz

DL 13,39Mb/s UL 0,31Mb/s Ping 4ms jitter 3ms

Testy z telefonem przy lepszej pogodzie i jak będę miał startery. W tym i poprzednim poście na oryginalnej sim karcie z plusa włożonej od nowości do ODU.

matek451
Dopiero dojrzałem posta. Oczywiście, że muszę współpracować. Ze wszystkim się zgadzam. Mam zamiar iść za Waszymi wskazówkami. Jak napisałem, to
zaopatrzę się w karty i we właściwych warunkach zrobię wszystko w/g zaleceń.

To, co zamieściłem teraz, to tylko tyle, a żebyście mieli chociaż takie info, jak to u mnie pracuje z tym sprzętem i na tą chwilę. Reszta potem, w tym tygodniu. Dziękuję za chęć pomocy wszystkim, póki co. Robert.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak usprawnić internet LTE

Post autor: matek451 »

LTE2600 Plus ma w Wolinie na Kościele i jeśli wymusiłeś to pasmo na ODU i antena na kościół to mozliwe ze to z tego BTS-a.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak usprawnić internet LTE

Post autor: wojteks »

Robson_Wolin pisze:dwie kreski
W ciąży jesteś?
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ