Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

wojteks pisze: Że jak? Tu jest dużo gorzej, nie dość że to wartości ujemne to jeszcze logarytmiczne.
Tak, gorzej, ale nadal dobrze. Wcześniej było powiedziałbym nawet bardzo dobrze.
wojteks pisze: Skoro nie wiadomo ile było na LBR20 to nie wiadomo ile uda się uzyskać teraz a RSSI słabsze i to dużo, SINR też słaby a właśnie od niego najwięcej zależy.

Może antenom należy inny tilt nadać, inaczej trochę obrócić a może te "pigtaile" są bardzo słabej jakości i z marnym ekranem .....
Atenami kręciłem. Były źle ustawione, i jak nakierowałem je bezpośrednio na maszt to sygnał się nieco poprawił. Podniosłem je też maksymalnie w górę. Może i 2-3 stopnie, ale zawsze coś.
Kable H1000 całkiem nieźle wykonane, bo i przy zaciskaniu ekran nieco widać także to jest ok. Pigtaile... musiałbym jednego rozwalić, ale nie są zbyt giętkie.
Też mi się wydaje, że główny problem to teraz SINR. Czytam w necie jak go zniwelować.
Widać też maszt z dachu. Między antenami a nim są 2 moje świerki (końcówki), 2 brzozy na terenie sąsiada, a poniżej linii widoczności jakoś 15-20m na oko jest lasek świerkowy.

Dodano:
2 możliwości. Wyczytałem że problem ze SINR może powodować drzewo na linii sygnału. No stoi końcówka wysokiego świerka jakieś 10m od anteny.
Druga możliwość to ekranowanie o którym pisałeś. Czy wyklejenie wnętrza mojej skrzynki grubą aluminiową taśmą samoprzylepną ma szansę pomóc?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

Drzewa wyciąć/przyciąć mocno, poczytaj o strefie Fresnela. Pisałem o ekranie/jakości pigtaili. Moim zdaniem ekranowanie puszki nie powinno nic zmienić ale .....
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Kupując pigtaile byłem mocno ograniczony bo uparłem się na kątowe złącza TS9. Teraz jak całość wisi widzę, że miałem sporo miejsca na wtyki proste.
Jak sprawdzić czy to wina pigtaili bez kupowania nowych na testy? Tanie to nie jest.
Strefę Fresnela ogarniam, ale nic nie jestem w stanie z nią zrobić. Najwyżej podnieść anteny na maszcie, ale traktuję to jako ostateczność - takie 2 duże anteny i spora skrzynka nie wyglądają zbyt ładnie, a z tyłu domu mi nie przeszkadza. Z resztą sam widzisz jak wygląda tamta ściana :P
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

Jak poczytałem starsze posty to na starych antenach było lepiej, dużo lepiej z SINR ( RSSI -87, RSRP -96, RSRQ -9 i SINR 12).
Coś poszło nie tak.
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Faktycznie zaraz pod zdjęciem pigtaili testowałem na stole. Wtedy było to podłączone kablem Nż/H115 5m/SMAż i pigtail, a teraz Nż/H1000 1m/SMAż i dokładnie ten sam pigtail. Antena prawdopodobnie jest ta sama, a nawet jeżeli nie to jest taka sama (druga, nowa), i identycznie ustawiona. W tym momencie mam SINR w okolicach 5-6dBm.
Jedyne co się zmieniło to kabel antenowy (ale tu chyba na lepsze), oraz sama antena zjechała pół metra niżej. Czy to stąd problemy? Myślę, że we wtorek upierdzielę świerkowi łepetynkę to się przekonamy. No i ofoliuję wnętrze skrzynki jutro na wszelki wypadek.
A pigtaili nie mam pojęcia jak sprawdzić. Widzę że Cybertech i Dipol sprzedają identyczne, na tych samych przewodach i tak samo wyglądających złączach. Mogłem <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> takie na kablach RG316 zamiast RG174, bo niby miedziany rdzeń a nie stalowy...
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Obrazek
SINR 10-16. Nic nie zrobiłem, ale prędkości wzrosły do 70/40. W nocy miałem nadal 60 pobierania, więc to nie obciążenie nadajnika, tylko jak pisał matek - za słaby SINR i nie włącza się QAM256.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: onken »

Ale to nadal mniej niż bylo, mam na myśli osiagi

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Od jakich parametrów włącza się QAM256?
<font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> po obiedzie linę i przesunąłem tego świerka o metr w bok. Wcześniej miałem SINR między 0-12 (odświeżałem dane co parę sekund przez minutę), a teraz jest to 6-15). Prędkości niestety nadal takie same.
Bo mam jeszcze jeden trop. Nie znam technicznej terminologii dlatego postaram się wytłumaczyć własnymi słowami, może zrozumiecie. Czy to przypadkiem nie jest tak, że nadajnik dzieli dostępną prędkość na "bloki", i te bloki przydziela poszczególnym odbiornikom ze względu na jakieś parametry? I wynikowa prędkość jest ograniczona właśnie do ilości bloków przydzielonych na mnie? Bo to by oznaczało, że z jakiegoś powodu nie przekroczę więcej nawet jeżeli jakość sygnału się podniesie.
Byłem pod nadajnikiem, na telefonie ze snapdragonem 888+ miałem dokładnie 200Mbps pobierania. Na nowym routerze od samego początku (nawet jak testowałem na starej instalacji) mam non stop 50-60 pobierania i 50-60 wysyłania. Bardzo jest to dla mnie dziwne. W nocy również dokładnie takie same prędkości a wtedy zwykle na starym sprzęcie prędkości biły rekordy.

Planuję tak - wejść na dach, odkręcić jedną antenę i podnieść ją możliwie wysoko na moich kablach, ewentualnie użyję poprzednich jak uda mi się je wyciągnąć na dach.
W nowym ustawieniu anten podłączę stary router i spróbuję czy pomoże na prędkości. Ale to jutro.
Generalnie mam 2 kombinacje ułożenia anten i 2 routery. Boję się tylko żeby nie był temu winny ten Zyxel.
Zaraz sprawdzę jakość parametrów na wszystkich 4 częstotliwościach osobno, wstawię co ustaliłem.

I małe ogłoszenie - prawdopodobnie będę miał jednego LBR20 do pozbycia się. Obudowa jest "uszkodzona" (czyt. zmodyfikowana), tj. wycięty górny plastik, sporo plastiku wewnątrz oraz we froncie wycięty otwór 80mm i wstawiony wentylator. Jeżeli chodzi o elektronikę, to wszystko działa, ale nie jestem pewien jej stabilności. Nie wiem czy to ja coś źle robiłem, czy sprzęt jest uszkodzony, ale lubił co jakiś czas zgubić sygnał LTE i nie było o tym informacji w logach. Pomagało "zastosowanie" dowolnych ustawień nawet bez ich zmieniania.

EDIT:
Teoretycznie max prędkość dla 4CCA i MIMO2x2 przy QAM64 to 150Mbps. A ja mam ledwo 1/3 z tego.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

Czy zyxel agregując upload nie obcina downloadu?

Zrób test zyxelem pod stacją bazową. Oczywiście parametrów z telefonu nie pokazałeś bo po co.
Nie pomagam na PW!
wesyr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-04-02, 12:35

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesyr »

Może jest to kompletnie strzał w ciemno, ale czy podłączenie anten w tym zyxelu jest na pewno w parze 1+2, 3+4? szukając po goglach i po forach widzę, że ludzie maja też taki problem (słaby DL/UL) i próbują różnych kombinacji podpięcia typu: 1+3, 2+4 - bo jak sam zauważyłeś informacji jak podpiąć prawidłowo brak.
Tylko tak jak mówie, to strzał w ciemno...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Na screenach z Zyela widać na DL pasmo LTE2600 jako podstawowe w agregacji z 3 pozostałymi. UL pokazuje tylko ze sa agregowane 2 pasma, pierwsze to 15MHz więc LTE2600 a drugie to 10MHz więc LTE1800. W teorii wszystko powinno działać ale coś jest z nim nie tak, SINR pozwala na modulację QAM64 i 50MHz pasma w agregacji MIMO2X2 z ta modulacja to w teorii 375Mb/s a na UL 25MHz w MIMO2X2 QAM16 w teorii do 62,5Mb/s. Biorąc pod uwagę realia, czyli słabsze parametry sygnału to UL jest OK, natomiast z DL daleko od oczekiwań, w nocy czy przy braku klientów z tytułu prędkości gorszych parametrów sygnału nie powinny tak odbiegać od poprzednich wyników, UL jest adekwatny do parametrów sygnału. Pytanie czy karta Orange ma dostęp do 5G ? Robiłeś speedtest na samym Zyxelu?
SINR jest miarą sygnału do szumów, w twoim wypadku nie osiagasz wysokich parametrów, świerk może być powodem ale nie tylko. Wyższa modulacja QAM256 załącza się przy SINR powyzej 16-17dB.
Przegladałem te fora z Zyxelem i jak czytam te ich opowieści o tych kombinacjach aby uzyskać 4x4 to dziwię się ze nie p....li tego na śmietnik, w materiałach od Zyxela nigdzie nie ma tak naprawdę informacji o tych złączach a z instrukcji jest odnośnik ze działają ponoć na 800-4000MHz. Ja już od dawna wyleczyłem się z 4X4 i takich choinek antenowych, wystarczyło ze mając WF860 sprawdziłem jak działa MIMO4X4 na 2 pasmach LTE w porównaniu do MIMO2X2 w agregacji 4 pasm LTE z QAM256 i teraz zawsze skupiam się na poprawie SINR do wartości pozwalających na taką modulację.
Czyli zestaw router QAM256+ zew. antena MIMO2X2 lub jak nie potrzeba śrubować parametrów sygnału MC7010 w Bridge I do niego porządny router wewnętrzny. Powiem szczerze że Zyxela też planowałem kupić, korespondowałem z tym gościem pytając jak działają w nim te 4 złacza anten zew. ale po twoim przypadku i lekturze na innych forach już mi to przeszło, chodził mi po głowie też NR7103 ale po pojawieniu się MC889 też sobie odpuściłem, coś nie mam przekonania do Zyxela, modele z X55 ale chipset budżetowy Mediateka to nie jest raczej wymarzona kombinacja.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

"Czy zyxel agregując upload nie obcina downloadu?"
Nie wiem co konkretnie masz na myśli, ale przeprowadziłem testy na każdej częstotliwości osobno. Generalnie problem jest taki, że wszystko się waha i często uzyskuję sprzeczne informacje. Najpierw przeprowadziłem testy każdej częstotliwości osobno:
2600MHz:
DL 35Mbps/ UL 43Mbps/ ping 20ms/ jitter 2ms
RSSI -76/ RSRP -88/ RSRQ -12/ SINR 11
2100MHz
36/42/39ms/20ms
-71/-80/-12/5
1800+MHz
34/30/19ms/3ms
-76/-85/-10/6
800MHz
6/15/30ms/13ms
-88/-100/-12/4
Natomiast w 4CCA miałem pobieranie i wysyłanie w okolicach 50-60, ping około 17, jitter 2. Także mi nie obcina downloadu.
Ale poszedłem zrobić screen z Netmonstera telefonem, ale z jakiegoś powodu połączył się tylko z 2100MHz uzyskując 90Mbps pobierania i jakieś 40 wysyłania. 4CCA nie mogłem wymusić, ale po ponownym uruchomieniu telefonu już w 3CCA (bez 800MHz) miałem 57 pobierania i 37 wysyłania. Także samo 2100 miało większe transfery.
Przeprowadziłem więc ponownie test na routerze i na 4CCA miałem 18/7, a na gołym 2100MHz miałem 26/45. Także wydaje mi się że to efekty mocno przeciążonego nadajnika. Pisałem do Orange i bot potwierdza problem z przeciążeniem tego nadajnika. Niżej screen Netmonstera:
Obrazek

Testu Zyxelem chyba nie będę w stanie zrobić, bo nie mam nigdzie w domu wtyczki samochodowej żeby go do auta podłączyć, a innego zasilania nie mam. Ale to również dobry trop, pokombinuję co da się w tej kwestii zrobić.

EDIT:
wesyr:
Od supportu Zyxela dostałem informację, że podłączenie anten nie ma znaczenia bo wszystkie złącza antenowe są takie same, a reszta jest po stronie softu. Ale tak, testowałem wiele kombinacji, i na pewno obecnie stanęło na 1+2 i 3+4.
matek:
UL większego nie potrzebuję, te 50-60 to i tak za dużo :)
Pytałem Orange - moja oferta nie ma właczonego 5G, i włączyć się nie da. Jednocześnie ustaliliśmy z gościem z czatu, że 5G w moim zastosowaniu będzie bez sensu, bo LTE w 4CCA zostawi go daleko w tyle. Ale mam pod ręką czystą kartę z Orange, to spróbuję wrzucić na nią kilka złotych i postarać się włączyć tam 5G, i jutro wejść na dach i potestować.

EDIT2:
Przeczytałem wszystko ponownie i nie odpowiedziałem na kilka rzeczy.
Normalnie speedtesty wykonuję na Asusie, bo speedtest na Zyxelu trwa dosłownie 5s i zanim się połączenie "rozpędzi" to test się kończy z podanymi wynikami rzędu 2Mbps wysyłania.
I coś mi uświadomiłeś - jeżeli w QAM64 i MIMO2x2 na 4CCA i 50MHz pasma to max 275Mbps, a poprzedni LBR20 miał maksymalnie takie parametry, to przy LBR20 musiało się włączać QAM256, bo w nocy miałem prędkości pod 500Mbps. Czyli musiał mieć SINR pod 17 minimum. Jutro zaczynam podmianki anten i routerów.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

G.. prawda, bot z Orange twierdzi ze BTS jest przeciążony a gość z Orange z kolei ze w agregacji 4 pasm LTE osiągniesz lepszy wynik niż na 5G2100, to się kupy nie trzyma, z 5G korzysta niewielu klientów skoro Orange wszystkich nie wpuszcza na nie a ilość sprzetu póki co jest mniejsza niŻ do LTE.
Kiedy miałes te 200Mb/s pod BTS-em bo to jest kluczowe dla potwierdzenia tego przeciązenia sektora na nim. Dl porównania sprawdź też jak działa Orange na LBR20 wystawionym na zewnątrz.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Nie żebym na siłę bronił gościa z Orange, ale podejrzewam że mówił o teoretycznej wartości pobierania jaką uzyskam na 4CCA. Bo jak piszę - parę tygodni temu w nocy to były transfery po 500Mbps. 5G2100 mi na tyle za cholerę nie pozwoli.
Mogę sprawdzić te 5G jutro jak kartę sobie przygotuję, ale to niewiele zmieni bo i tak nie będę go mógł używać przy moim abonamencie.
A te 200 pobierania miałem w zeszły czwartek, około godziny 8 rano. Ale było to na telefonie ze Snapdragonem 888+ i byłem kilkaset metrów od masztu.

EDIT:
wojtek, czas na forum się nie zmienił na letni.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: jfk »

wesolyyyy pisze: DL 35Mbps/ UL 43Mbps/ ping 20ms/ jitter 2ms
RSSI -76/ RSRP -88/ RSRQ -12/ SINR 11
2100MHz
36/42/39ms/20ms
-71/-80/-12/5
1800+MHz
34/30/19ms/3ms
-76/-85/-10/6
800MHz
6/15/30ms/13ms
-88/-100/-12/4
Natomiast w 4CCA miałem pobieranie i wysyłanie w okolicach 50-60, ping około 17, jitter 2. Także mi nie obcina downloadu.
Ale poszedłem zrobić screen z Netmonstera telefonem, ale z jakiegoś powodu połączył się tylko z 2100MHz uzyskując 90Mbps pobierania i jakieś 40 wysyłania. 4CCA nie mogłem wymusić, ale po ponownym uruchomieniu telefonu już w 3CCA (bez 800MHz) miałem 57 pobierania i 37 wysyłania. Także samo 2100 miało większe transfery.
Przeprowadziłem więc ponownie test na routerze i na 4CCA miałem 18/7, a na gołym 2100MHz miałem 26/45. Także wydaje mi się że to efekty mocno przeciążonego nadajnika. Pisałem do Orange i bot potwierdza problem z przeciążeniem tego nadajnika. Niżej screen Netmonstera:
Obrazek

Testu Zyxelem chyba nie będę w stanie zrobić, bo nie mam nigdzie w domu wtyczki samochodowej żeby go do auta podłączyć, a innego zasilania nie mam. Ale to również dobry trop, pokombinuję co da się w tej kwestii zrobić.

EDIT:
wesyr:
Od supportu Zyxela dostałem informację, że podłączenie anten nie ma znaczenia bo wszystkie złącza antenowe są takie same, a reszta jest po stronie softu. Ale tak, testowałem wiele kombinacji, i na pewno obecnie stanęło na 1+2 i 3+4.
matek:
UL większego nie potrzebuję, te 50-60 to i tak za dużo :)
Pytałem Orange - moja oferta nie ma właczonego 5G, i włączyć się nie da. Jednocześnie ustaliliśmy z gościem z czatu, że 5G w moim zastosowaniu będzie bez sensu, bo LTE w 4CCA zostawi go daleko w tyle. Ale mam pod ręką czystą kartę z Orange, to spróbuję wrzucić na nią kilka złotych i postarać się włączyć tam 5G, i jutro wejść na dach i potestować.

EDIT2:
Przeczytałem wszystko ponownie i nie odpowiedziałem na kilka rzeczy.
Normalnie speedtesty wykonuję na Asusie, bo speedtest na Zyxelu trwa dosłownie 5s i zanim się połączenie "rozpędzi" to test się kończy z podanymi wynikami rzędu 2Mbps wysyłania.
I coś mi uświadomiłeś - jeżeli w QAM64 i MIMO2x2 na 4CCA i 50MHz pasma to max 275Mbps, a poprzedni LBR20 miał maksymalnie takie parametry, to przy LBR20 musiało się włączać QAM256, bo w nocy miałem prędkości pod 500Mbps. Czyli musiał mieć SINR pod 17 minimum. Jutro zaczynam podmianki anten i routerów.
Chyba masz wyjątkowego pecha/najpierw ten trefny LBR20-u mnie trzyma sesję z Orange do 2 miesięcy/teraz mam ponad 11 dni/Voxel publiczny IP i wszystko działa. Co do pójścia w stronę Zyxela z antenami zewnętrznymi słabo to widziałem od początku- u nas nie ma w sklepach powszechnie dostępnych anten które można polecić/w tym Cybertechu nie ma myśli technicznej/badań/testów... . Co do sygnału to poniżej -70dB RSSI brutto można zapomnieć o max. osiągach, a u Ciebie jest problem/szkoda bo fajnie wykonana instalacja.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Literówka miało być 375Mb/s z tych 50MHz w 2x2 QAM64, przyrost modulacji do QAM256 przyspiesza o 1/3 czyli w teorii do 500Mb/s ,no i jesli tak było na LBR20 to musiała być ta modulacja . Gość z Orange nie ma zielonego pojęcia o czym mówi, teoria to jedno a praktyka drugie, no i nie da się wykluczyć ze Orange stosuje też ukryte lejki i ogranicza DL. Na pre-paidzie z dostępem do 5G moze ich nie być.
Ta a brak myśli technicznej w antenach Cybertecha z LBR20 jakoś nie przeszkadzał choć antena była jedna, kable o większej tłumienności i dłuższe, ale dla kolegi każdy powód aby dowalić Cybertechowi jest dobry :facepalm: . No i zapomnij o maksymalnych osiagach bo kolega tako rzecze, nie istotne że miałeś na LBR20 z Cybertechem zbliżone wyniki w czasie gdy na BTS-ie nie było klientów.
Fakty się nie liczą bo przeczą spiskowej teorii kolegi w sprawie anten Cybertecha.
Pisałem że problem to jest w tej kwestii w twojej lokalizacji i azymutach anten na BTS-ie NetWorks w ŁAMBINOWICACH, Wierzbie jest akurat pomiędzy sektorami, Router loguje się do sektora numer 1 , skierowanego na Sowin. Podobnie jest z telefonem w testach u ciebie, to PCI 31, ale test na telefonie pokazuje też 2 sektor z tego BTS-a w sąsiadach. To PCI 32, parametry sygnału z 2 sektora na LTE1800/2100/2600 są niewiele gorsze od tych z sektora 1. Sektor 2 jest skierowany na Niesiębędowice
. Nie wiem czy pomiary pod BTS-em wykonałeś na 1 czy na 2 sektorze, sektor 2 może być mniej obciążony bo jest skierowany na tereny mniej zaludnione, możliwe też że LBR20 logował się czasami do sektora 2.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Będąc pod masztem wydaje mi się, że łączyłem się z sektorem 2. Przynajmniej tak by wychodziło z kierunków, bo stałem na peronie PKP. Ale na papierze tego nie mam.
A mógłbyś sprawdzić maszt NYS7002, na Dworcowej 1 również w Łambinowicach? To niby maszt Playa, ale jako że mam włączony roaming danych może uda się z nim połączyć.
Znalazłem starą kartę Orange, już włączyłem na niej 5G. Jutro sprawdzę na routerze, ale zaraz skoczę i obok anteny sprawdzę na telefonie.
EDIT:
Kilka obliczeń przeprowadziłem. Wynika z nich, że w okolicach świerka promień pierwszej strefy Fresnela to 1,5m, czyli jestem w stanie tak go skrócić by odsłonił strefę. W okolicach 500m mam już 8m promienia i lasek chyba też jakichś iglaków, ale z tym nic nie zrobię, i wydaje mi się że nieco będzie zasłaniać. Więcej przeszkód nie widzę, bo w połowie niby 10m promienia ale też i łyse pole.
EDIT2:
Przeprowadziłem testy na telefonie, obok anteny:
Pobieranie 44, wysyłanie 18, ping 26, niżec screen z Netmonstera zaraz po zakończeniu testu:
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Dworzec to raczej od BTS-a na azymucie 180 stopni tak jak sektor numer 2 wiec test pod BTS-em raczej na nim, BTS Play cię nie interesuje. Przy okazji skręć anteny jeszcze bardziej w lewo, moze uda się złapać zasięg z 2 sektora.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

A jakbym jedną antenę skręcił na lewo, a drugą na prawo? W sensie jedna mogłaby mieć lepszy sygnał z sektora 1, a druga z sektora 2? No i co oznacza "bardziej"? O ile stopni? Bo przy dobrej pogodzie maszt widzę, to mógłbym całkiem nieźle wycelować.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Po zmianie połozenia anteny patrz na PHYSICAL CELL ID na ZTE, drugi sektor na LTE2600 ma PCI32, jesli taki się pojawi to połaczysz się z 2 sektorem. Anteny zawsze na jeden sektor.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Ten router chyba nie jest taki zły. Zrobiłem sobie właśnie spontaniczny speedtest i uzyskałem 80 pobierania. Zobaczymy co będzie w nocy.
RSSI mniej więcej -68 - -72
RSRP -82
RSRQ -9
SINR waha się od 22 do 6.
Jutro połażę po dachu i popatrzę.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Przeprowadziłem testy.
LBR20 z obecnie zamontowaną anteną dał taki sam efekt jak na Zyxelu. Parametry połączenia podobne, SINR nieznany. Podniesienie anteny na stare miejsce i prędkości po 120Mbps mimo, że parametry nie zmieniły się wcale.
To samo na Zyxelu - w obu lokalizacjach takie same prędkości i parametry.
Włożyłem do Zyxela kartę 5G, połączył się jak niżej:
Obrazek
Niestety prędkość pobierania spadła poniżej 30Mbps.
Skróciłem choinki, wszystkie, tak że na pewno nie przeszkadzają. Bez zmian w jakości sygnału i prędkościach.
Nie wiem co z tym teraz robić, bo już mi się nie chce. Zmieniać router? A może są jakieś lepsze kierunkowe anteny?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Z 5G mozesz sobie dać spokój, wolne toto a kotwica jak widać na LTE800. Szkoda ze nie wymusiłes tego 2 sektora kręcąc anteną bardziej w lewo, Cybertech ma kąt promieniowania około 30 stopni w poziomie, trudno o bardziej kierunkowe, moze jakiś pomysł na ofset, grid ale to i tak niewiadoma . Zrób test na telefonie w poblizu BTS-a ale z tego samego sektora co w domu i wtedy zobaczysz czy to obciążenie czy inna sprawa. Na LBR20 rok temu też łączyłeś się z 1 sektorem.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Zrobiłem sobie wycieczkę do Łambinowic.
Tutaj z sektora 1 (tego z którym się łączę z domu), ale z odległości 480m. Kierunek był bardzo podobny co z domu, ale ze 20 stopni bardziej na wschód.
Obrazek
Prędkości uzyskane to nadal 100 pobierania.
Natomiast to jest z sektora 2, konkretniej z miejsca z którego wcześniej uzyskiwałem wysokie wyniki:
Obrazek
Tutaj prędkości to okolice 80-90 Mbps pobierania. Chwilowo w tym miejscu zobaczyłem SINR na poziomie 24dB.

Czyli co, przeciążony maszt? Wyniki są dziwnie podobne na obu sektorach, także nie znam się, ale wydaje mi się że przeciążony jest nie sam nadajnik i jego anteny, tylko transfery zaczyna limitować ograniczony dosył masztu. Co by się nie działo, okazuje się że zawsze oba sektory wypadają bardzo podobnie.
Kolejna sprawa jaka mnie zastanawia to dziwna proporcjonalność uzyskiwanych wyników. Gdy 500m od masztu na telefonie mam wyniki 200Mbps i więcej, w domu mam powyżej setki. Gdy na miejscu mam okolice 100, w domu mam okolice 60. To tak powinno wyglądać?

Nie wymusiłem sektora 2 kręcąc anteną, bo zapomniałem wykonać tego testu. Jednakże wydaje mi się, że nie dam rady tego zrobić, bo przeszkadza mi dach. Ale jak przestanie padać to może spróbuję jak nie zapomnę.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: BikeBarian »

Wydaje mi się że masz anteny źle ustawione. Obie odbierają sygnał o tej samej polaryzacji. Jedna z anten powinieneś przekręcić o 90st ale z twoimi wspornikami do anten będzie to niemożliwe. Musiałbyś wspornik przekręcić o 90st. W obecnej konfiguracji uzyskanie MIMO 4x4 jest raczej niemożliwe.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Mogę bez problemu przekręcić antenę o 90 stopni. Patrz:
Obrazek
Ta blaszka przykręcana do anteny na 4 śruby pasuje w każdą stronę.
Jednakże jeżeli mnie matematyka nie myli, obrócenie anteny o 90 stopni sprawi, że nadal ta będzie odbierała sygnał w polaryzacji X +-45 stopni, ale oba kanały będą obrócone o 180 stopni i zamienione między sobą. Wątpię by dało to jakikolwiek efekt.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: krystianb »

wesolyyyy pisze:Jednakże jeżeli mnie matematyka nie myli, obrócenie anteny o 90 stopni sprawi, że nadal ta będzie odbierała sygnał w polaryzacji X +-45 stopni, ale oba kanały będą obrócone o 180 stopni i zamienione między sobą. Wątpię by dało to jakikolwiek efekt.

Dokładnie przekręcenie anteny o 90 stopni, to ten sam efekt co zamiana kabli miejscami. Jedną z anten trzeba by przekręcić o 45 stopni, wtedy efekt może być inny.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

krystianb pisze:Jedną z anten trzeba by przekręcić o 45 stopni, wtedy efekt może być inny.
Wtedy nie byłaby ustawiona w tej samej polaryzacji co nadajnik, a to bez sensu.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: BikeBarian »

Ale nadajnik jeśli ma MIMOx4 to każda wiązka jest w polaryzacji różniącej się od siebie o 45st.

Tu masz przykład takiej anteny:
https://www.southwestantennas.com/direc ... ghz-12-dbi

a tutaj troszkę inaczej wyjaśnione:
https://wireless-instruments.com/en/blo ... ty-system-
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Odkopuję mój temat ;) Widzę, że nie zauważyłem jednego postu:
BikeBarian pisze:Ale nadajnik jeśli ma MIMOx4 to każda wiązka jest w polaryzacji różniącej się od siebie o 45st.
Czyli musiałbym jedną antenę zostawić tak pod skosem jak obecnie, a drugą obrócić by była dolna krawędź była poziomo?!
matek co o tym myślisz? Bo mi się na logikę to nie klei, nikt nie używa anten o polaryzacji 0+90 stopni, a takie musiałyby wisieć na nadajniku by to co napisał BikeBarian miało sens.

Tymczasem spotkałem ma elektrodzie gościa który podsunął mi pomysł. Router Asusa może pracować w trybie bridge/router AiMesh. W tym trybie to nadal on zarządza siecią AP, oraz tym co podłączę do USB, ale cała reszta jest niedostępna. Działa to, podwójnego NATu nie ma ale mnie nie kontentuje.
Opcje IP-passthrough na NR5013 mają wypisaną informację, że włączenie IP-PT wyłącza NAT. Co ciekawe Asus nadal twierdzi że jest za podwójnym NATem.
Kombinowałem nad wyłączeniem NATu na Asusie. Wyłączyłem NAT, DHCP, wyłączyłem WAN i spiąłem Zyxela bezpośrednio z Asusem LANami. Oczywiście Zyxel w trybie routera. Czary się działy, oba routery widziały komplet urządzeń podłączonych do sieci. Wszystkie IP i wszystkie MAC.
Szukam jakiejś kombinacji opcji która nie tyle co ręcznie wyłączy routing przez router LTE, co go po prostu uniemożliwi. Tzn będzie włączony, ale nie będzie działał przez "błędnie" ustawione opcje i adresy.
ODPOWIEDZ