Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Cześć.
Obrazek
Router LTE Orbi LBR20, antena Cybertecha Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz karta Orange. Był on dokładany do istniejącej sieci, dlatego podłączony jest do kolejnego routera zarządzającego siecią. Jakość połączenia super, internet śmiga jak powinien, ale jako że drugi router ma WAN-IP z puli LAN pierwszego routera, nie działa DDNS, nie działa dostęp z sieci WAN (z zewnątrz), no masa rzeczy nie działa. Sporo źródeł wskazuje podwójny NAT jako źródło problemów. Czytałem po internecie i muszę jakoś sprawić, by router LTE działał jako modem, i podał na swoje wyjście numer IP otrzymany od ISP, więc by drugi router miał publiczne WAN-IP. Jakie mamy opcje?
Myślałem początkowo o użyciu tego co mam. W ustawieniach LBR20 próbowałem włączać DMZ, ustawiać tryb Bridge ale bez efektu. W drugim routerze wyłączyłem NAT, to sieć padła :/
Myślałem nad tym, by zmienić LBR20 na inny router wspierający tryb bridge (transparentny?), ale ciężko cokolwiek znaleźć co będzie miało modem porównywalny do LBR20. Albo nie takie jak powinno, albo zabawki które na dłuższą metę nie podołają.
Router zewnętrzny który da radę to chyba tylko 2 modele Mikrotika z modemem kat.18, ale ich konfiguracja jest... straszna. Nie wiem czy dam radę.
Była też opcja zamontowania modemu LTE w formie karty m.2, podłączenie do komputera z jakimś oprogramowaniem routerowym, ale to już wygląda na dziwne druciarstwo i nie wiem jak stabilne jest to rozwiązanie.

Co więc proponujecie? Chcę tylko tyle by drugi router miał zewnętrzne publiczne IP od Orange na WANie.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: jfk »

Masz wykupiony zewnętrzny IP? Jeżeli masz wykupioną usługę zewnętrznego IP, ustaw na WAN IP następnego routera DMZ.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

jfk pisze:Masz wykupiony zewnętrzny IP? Jeżeli masz wykupioną usługę zewnętrznego IP, ustaw na WAN IP następnego routera DMZ.
Publiczny, dynamiczny.
Właśnie nie działa. Efektów brak. Oba routery mają opcje DMZ ale co bym nie zrobił to nie działa. Tu:
Obrazek
... chcę widzieć moje publiczne IP. Nic innego mnie nie interesuje.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

A jaki APN masz ustawiony na LBR20?
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

"vpn".
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: jfk »

wesolyyyy pisze:
jfk pisze:Masz wykupiony zewnętrzny IP? Jeżeli masz wykupioną usługę zewnętrznego IP, ustaw na WAN IP następnego routera DMZ.
Publiczny, dynamiczny.
Właśnie nie działa. Efektów brak. Oba routery mają opcje DMZ ale co bym nie zrobił to nie działa. Tu:
Obrazek
... chcę widzieć moje publiczne IP. Nic innego mnie nie interesuje.
A do LBR20 możesz się dostać zdalnie? Jeżeli wszystko działa OK-to w LBR20 ustawiasz DMZ na IP WAN kolejnego routera i powinno bez problemu działać (a jesteś pewien że na kolejnym urządzeniu masz aktywny dostęp zdalny? ).
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

Jaki DMZ?? :facepalm:
Port forwarding na LBR20 do tego Asusa co masz podłączony portem WAN do LAN routera LBR20
Ostatnio zmieniony 2023-03-19, 22:04 przez pawel_b, łącznie zmieniany 1 raz.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Do panelu konfiguracyjnego drugiego routera tak, tylko do ddns/IP muszę dopisać port 8444. Ale nic dalej nie działa, bo wszystko kłóci się z podwójnym NATem.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

pawel_b pisze:Jaki DMZ?? :facepalm:
Port forwarding na LBR20 do tego Asusa co masz podłączony portem WAN do LAN routera LBR20
Tak, i jak przekażę port 8444 to dostęp do panelu konfiguracyjnego Asusa mam. Ale ani rejestrator kamer, ani NAS, ani VPN na Asusie... no kompletnie nic nie działa mimo przekierowanych portów. Wszystko było już testowane.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

Port dla VPN tez musisz przekierować w zależności od rodzaju VPN!
To samo dotyczy dostępu do kamer, jak się do nich łączysz z zewnątrz? Przez rejestrator ? To tez musisz zrobic przekierowanie odpowiedniego portu ;) podobnie z NASem
No tak to działa, jeśli chcesz tego uniknąć to musisz przestawić LBR w tryb bridge ale Asus musi byc w trybie routera z NAT
Ale jak przestawisz LBR w tryb bridge to możesz mieć problem z zarządzaniem LBR, da się ale trzeba pokombinować
Ale żeby to wszystko w ogóle zadziałało musisz mieć uslugę LTE z publicznym adresem IP, masz takową? Sam DDNS nic Ci tu nie da jeśli nie masz publicznego adresu IP od operatora
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

pawel_b pisze:Port dla VPN tez musisz przekierować w zależności od rodzaju VPN!
To samo dotyczy dostępu do kamer, jak się do nich łączysz z zewnątrz? Przez rejestrator ? To tez musisz zrobic przekierowanie odpowiedniego portu ;) podobnie z NASem
No tak to działa, jeśli chcesz tego uniknąć to musisz przestawić LBR w tryb bridge ale Asus musi byc w trybie routera z NAT
Ale jak przestawisz LBR w tryb bridge to możesz mieć problem z zarządzaniem LBR, da się ale trzeba pokombinować
Ale żeby to wszystko w ogóle zadziałało musisz mieć uslugę LTE z publicznym adresem IP, masz takową? Sam DDNS nic Ci tu nie da jeśli nie masz publicznego adresu IP od operatora
Właśnie bardzo bym chciał uniknąć konieczności używania przekierowań, skoro jest to możliwe. LBR20 nie ma trybu bridge, potrzebuję nowego routera LTE który może pracować... tak jak potrzebuję. Mam publiczny adres IP od operatora, jak się wkurzę na DDNS to dopłacę do stałego adresu bo to też parę złotych.
Odnośnie routera, wyszukałem w necie kilka opcji które mają sens, ale nadal nie są idealne.
MC889 ma podane że moze pracować autonomicznie jako router, albo przy współpracy z zewnętrznym routerem czyli dokładnie to co potrzebuję. Martwią mnie tylko rozmiary - przy zestawie LBR20+antena Cybertecha wygląda on jak zabawka. Obawiam się że może nie dać rady (w pierwszym poście parametry sygnału na LBR20 i Cybertechu).
Mikrotik LTE LHG18 oraz ATL LTE18 też mogłyby się sprawdzić, ale GUI konfiguracyjne mnie trochę przeraża.
Matek wczoraj wspomniał na innym forum o B628-350 opisując jego działanie na identyczne jak potrzebuję, niemniej nie chciałbym schodzić poniżej 4CCA.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

Jedynym problemem który widzę przy użyciu DMZ w LBR20 na IP WAN Asusa to DDNS. Resztę powinien spokojnie ten drugi router obsługiwać jak wcześniej. Problem DDNS powinien załatwić czasowo klient na Windows/linux (do prób).

Jeszcze niektóre NASy czy inne urządzenia potrzebują aktywnego UPnP a to chyba domyślnie w LBR20 jest wyłączone, nie wiem jak w Asusie
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Sama usługa odświeżania adresu IP dla DDNS na Asusie działa poprawnie, bo sprawdzenie adresu przypisanego do nazwy DDNS poprawnie wyświetla IP zewnętrzne.
W LBR20 wydaje mi się, że UPnP włączyłem, w Asusie jest włączone na pewno. Mógłbym to sprawdzić gdyby konfiguracja z zewnątrz działała ;)
I przypominam - szukam urządzenia, a nie poprawnej konfiguracji, bo nad konfiguracją wraz z całą rzeszą ludzi siedzę od pół roku.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

Skoro LBR nie ma trybu bridge a masz publiczny adres IP, zrób na LBR port forwarding interesujących cię usług + DDNS, w tym momencie musisz oczywiscie zrobić port forwarding na Asusie żeby np. odwołać się do rejestratora, który masz od strony LANu Asusa ale juz do VPN nie musisz
A pomysł z DMZ na LBR nie jest zły bo uprości konfigurację ale tak czy siak DDNS powinien być na LBR a nie na Asusie
Możesz oczywiście poszukać routera z trybem bridge ale może się okazać że zamienił stryjek... ;)
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

Tak czy inaczej, nawet z DMZ na LBR musisz na Asusie zrobić port forwarding ale to chyba nie problem? ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

Wydaje mi się że LBR20 sam z siebie nie ma opcji zarządzania od strony WAN. Pytanie czy oprogramowanie alternatywne pozwala na coś takiego. Ewentualnie na ile można skonfigurować to po VPN dostępnym w LBR20.
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Nie nie, mam już dośc dłubania w konfiguracji LBR20. Samo urządzenie jest fajne i działa super, ale panel konfiguracyjny jest strasznie biedny. W porównaniu do niego Asus to mały kombajn do wszystkiego. A wcześniej miałem RT-AX11000, to już <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> była bestia, ale umarła od elektrostatyki i losowo gubiła pamięć.
Także chcę olać wszelkie DMZty i inne przekierowania, zapłacić tysiąc, dwa, trzy i mieć wszystko w d... ;)
[quote="pawel_b""]Możesz oczywiście poszukać routera z trybem bridge ale może się okazać że zamienił stryjek... ;)[/quote]
Możesz rozwinąć? Czyżby rozwiazanie z routerem bridge mogło generować jakieś problemy?
@wojteks nie jestem pewien, ale wydaje mi się że DMZ dotyczy jedynie portu WAN tego routera, ale nie dotyczy modemu LTE. Moje problemy na to wskazują chociaz głowy nie dam. <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> dziwnie się to urządzenie zachowuje.
A oprogramowanie alternatywne do tego LBR testowałem jedno (muszę poszukać nazwy) ale też nie było w sofcie tego co potrzebuję. Bo sam z siebie zarządzania z wanu nie ma, ale ma go Asus, więc byłem w stanie połączyc się z Asusem i wejść do panelu LBR20 jak z LANu.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

mówiąc o zmianie routera LTE miałem na myśli że możesz rozwiązać sobie problem z trybem bridge a z kolei nie być zadowolonym z modemu LTE, pomijam już kwestie że zdarzało sie tak że na routerach Huawei po aktualizacji oprogramowania potrafił zniknąć tryb bridge u niektórych operatorów,
swoja drogą do czego potrzebny jest ci ten Asus w domu skoro na LBR można uruchomić VPN?
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Dlatego właśnie przyszedłem o poradę nt. modemu. Przykładowo ten MC889 wygląda na papierze bardzo fajnie, ale z wyglądu jak zabawka.
Najchętniej wziąłbym coś z zewnętrzną anteną. Na innym forum proponowano mi modem LTE cat.20 na złącze m.2, i minikimpiter do obsługi tego wraz z softem pokroju OpenWRT, i też wyglądało to fajnie, bo do modemu podłaczało się 4 kable antenowe, ale ponownie - trudna konfiguracja i obawy o stabilność.
Asus był tam od początku, zarządza cała siecią, obsługuje VPN, parę bajerów nt. automatycznego przekierowywania pakietów gier, QoS, Firewall, wcześniej serwer drukujący zanim zmieniłem drukarkę, mam na nim klienta DDNS, i pracuje na nim mały NAS, bo podłączyłem do niego dysk USB w którym sieci bardzo szybki dysk nVME 2TB. Generalnie jest mi potrzebny ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Jak masz antenę Cybertecha i 1500 zł do wydania to kup sobie NR5103 i na nim mozesz robić co chcesz bo to Zyxel z zaawansowanym softem w tym Bridge, a do tego modem 5G/LTE, no i ma 4 złącza anten zew. TS9 więc i o MIMO4X4 mozesz powalczyć o ile działa na BTS-ie NetWorks w ŁAMBINOWICACH. No i ,musisz dokupić konektory SMA-TS9 do anteny.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: jfk »

wesolyyyy pisze: Także chcę olać wszelkie DMZty i inne przekierowania, zapłacić tysiąc, dwa, trzy i mieć wszystko w d... ;)
[quote="pawel_b""]Możesz oczywiście poszukać routera z trybem bridge ale może się okazać że zamienił stryjek... ;)
Możesz rozwinąć? Czyżby rozwiazanie z routerem bridge mogło generować jakieś problemy?
@wojteks nie jestem pewien, ale wydaje mi się że DMZ dotyczy jedynie portu WAN tego routera, ale nie dotyczy modemu LTE. Moje problemy na to wskazują chociaz głowy nie dam.
A oprogramowanie alternatywne do tego LBR testowałem jedno (muszę poszukać nazwy) ale też nie było w sofcie tego co potrzebuję. Bo sam z siebie zarządzania z wanu nie ma, ale ma go Asus, więc byłem w stanie połączyc się z Asusem i wejść do panelu LBR20 jak z LANu.[/quote]
Z tym DMZ to @ pawel_b tak namieszał ci że nie wiesz o co chodzi. Ustawiając DMZ na IP WAN Asusa- całych ruch/wszystkie porty masz otwarte na Asusie (różnica w pracy między bridge żadna/bo LBR to wydajny router, różnica jest w konfiguracji zaawansowanych usług sieciowych...). Mam LBR20, ZTE MF289F-OpenWRT i mimo tego że nie mają trybu bridge wszystko mi działa-serwer OpenVPN, DDNS... , mam też modemo-routery Zyxela z trybem bridge. P.S LBR20 można zarządzać zdalnie/podobnie jak Zyxel do którego można wbić się zdalnie nawet w trybie bridge.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

@matek451
Z tego co widzę po screenach to ten Zyxel ma opcję IP-Passthrough, czyli chyba nawet lepsze niż bridge ale zaczynam się gubić. Interfejs jak dla człowieka a nie programisty, fajny modem.
Jedynie kilka pytań:
Jak poznam że na maszcie w Łambinowicach pracuje MIMO4X4?
Przejściówki TS-9 na SMA to jakiekolwiek, czy jakieś konkretne? I tu się łączy kolejne pytanie - Bo antena którą mam ma 2 złącza na przewody. By podłączyć kolejne 2 w MIMO 4x4 muszę kupować drugą taką samą antenę i montować obok obecnej, i zejść 4 przewodami do routera? Jeżeli tak, to dokupiłbym drugą antenę i od razu komplet przewodów antenowych zakończonych w TS-9, bo od samych anten mam odłączalne.
Ale na ten moment wydaje się to najciekawszą opcją.
Jeżeli o 5G chodzi, to przejrzałem jeszcze raz mapę BTSearch, i okazało się że 5km ode mnie stoi maszt Tmobile/Orange, z wpisanym 5G na 2100MHz. Byłoby co z tego? Między nami jest mały lasek.
Obrazek
@jfk ja wiem, że to dla Ciebie proste, piękne i ogólnie super, ale zanim tu trafiłem przez pół roku z przerwami dyskutowałem ze specami z Elektrody jak to uruchomić, i za cholerę się nie dało. Max co uzyskałem, to mi router Asusa odpowiadał na ping z sieci komórkowej. Także mam dość. Płacę 2 kafle, ma działać a ja mam to w tylnej części.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Łambinowice działają na LTE2100 w DSS z LTE2100, tak samo jak Jasienica D. gdzie sa 3 pasma LTE ale bez LTE2600. Korfantów to pozwolenie Orange i tam tez 3 pasma LTE2100+1800+800 i brak 5G2100, Korfantów ma sektory na inne kieunki niz twój, Jasienica ma 1 sektor na ciebie. MIMO4X4 na BTS-ach z 5G2100 jest ale nie zawsze zadziała, ty masz z Łambinowic tylko dostateczne parametry sygnału LTE2600. Póki co próbowałbym na jednej antenie tak jak z LBR20 , a do tego kable antenowe moziwie jak najkrótsze.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

W sumie ten Zyxel ma możliwość ręcznego wyboru pasm, więc będzie można dokładnie zmierzyć co i jak tam mam.
Kable mam LMR240 2x5m, z jednej strony SMA, z drugiej typ N. Mogę zmienić na fabrycznie TS-9 żeby przejściówek nie stosować.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Nie, kup przejściówką SMA-TS9 lub krótki konektor SMA-TS9 prosty na RG174, LMR240 jest sztywny i lepiej podłącza się tym konektorem na RG174, mniejsze ryzyko wyłamania złącz anten zew. w Zyxelu. Znalazłeś ofertę na NR5003 u gościa na Allegro, pytałem go o te gniazda anten zew. w nim i napisał ze działają w zakresie 800-3800MHz czyli też na LTE800/900/1800/2100/2600 i 5G2100, 5G2600 które sa teraz u naszych operatorów. No i Zyxel konfiguracyjnie jest bogaty.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

jfk pisze:Ustawiając DMZ na IP WAN Asusa- całych ruch/wszystkie porty masz otwarte na Asusie (różnica w pracy między bridge żadna/bo LBR to wydajny router, różnica jest w konfiguracji zaawansowanych usług sieciowych...).
Mam takie same doświadczenia, w zasadzie dowolny router z ustawionym DMZ na kolejny router w sieci przekazuje wszystkie porty na drugi router i wtedy on (ten drugi) za wszystko odpowiada, w tym który ma włączony DMZ nie trzeba nic robić.
wesolyyyy pisze:ale zanim tu trafiłem przez pół roku z przerwami dyskutowałem ze specami z Elektrody jak to uruchomić, i za cholerę się nie dało.
Co się nie dało? Zaznaczyć w LBR20 DMZ na ip które dostaje Asus na WAN (można/trzeba Asusowi ręcznie IP ustawić na WAN). Może w ogóle o DMZ nie było rozmowy z nimi bo każdy uważa że DMZ to zło i otwarcie się na ataki z sieci, jest w tym trochę prawdy ale nie przy takim zastosowaniu. LBR w trybie DMZ powinien być "przeźroczysty". Wybranie z przeglądarki adresu ip-publiczne powinno wpuścić do zarządzania Asusem (o ile ma od strony WAN) a każde inne wybranie z numerem portu (ip-publiczne:numer_portu_usługi) powinno wpuścić do tej usługi poprzez Asusa. Tak samo powinny działać torrenty czy inne usługi.
Nie pomagam na PW!
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

To samo miałem na myśli ale napisałem że w można to zrobić na dwa sposoby bo sam pracuje z ortodoksami od security którzy na samo słowo „DMZ” dostają delirki ;) jak dla mnie coś nie tak zostało skonfigurowane skoro nie działało, to nie żadne rocket science
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: jfk »

wojteks pisze: Co się nie dało? Zaznaczyć w LBR20 DMZ na ip które dostaje Asus na WAN (można/trzeba Asusowi ręcznie IP ustawić na WAN). Może w ogóle o DMZ nie było rozmowy z nimi bo każdy uważa że DMZ to zło i otwarcie się na ataki z sieci, jest w tym trochę prawdy ale nie przy takim zastosowaniu. LBR w trybie DMZ powinien być "przeźroczysty". Wybranie z przeglądarki adresu ip-publiczne powinno wpuścić do zarządzania Asusem (o ile ma od strony WAN) a każde inne wybranie z numerem portu (ip-publiczne:numer_portu_usługi) powinno wpuścić do tej usługi poprzez Asusa. Tak samo powinny działać torrenty czy inne usługi.
A jak nie działa z DMZ, to i z bridge może być problem.
pawel_b pisze:To samo miałem na myśli ale napisałem że w można to zrobić na dwa sposoby bo sam pracuje z ortodoksami od security którzy na samo słowo „DMZ” dostają delirki ;) jak dla mnie coś nie tak zostało skonfigurowane skoro nie działało, to nie żadne rocket science
To są jakieś fobie niektórych informatyków/ na drugim routerze jest firewall i tam otwieramy tylko określone porty których potrzebujemy do naszych usług (ja ustawiając swój port na routerze/bramie z przekierowaniem do IP/portu 80, mam również dostęp do zarządzania modemo-routera który pełni funkcję stricte modemu).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

jfk pisze:A jak nie działa z DMZ, to i z bridge może być problem.
Zapewne autor tematu tego DMZ nawet nie spróbował.
jfk pisze:o są jakieś fobie niektórych informatyków
Niektórych to mało powiedziane, zapewne 99% tak ma. Dodatkowo wszystko ma być zahasłowane i to najlepiej długimi hasłami z generatorów a sieć w biurze ma mieć switche zarządzalne z izolowanym ruchem i przypisanym MAC do konkretnego gniazdka w ścianie (to akurat ma sens w biurze gdzie zawsze te same osoby siedzą przy tych samych biurkach).
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Nie było mnie chwilę, i widzę że dyskusja na tematy które nie mają dla mnie znaczenia trwa w najlepsze :)
Poprosiłem o radę nt. wymiany sprzętu na nowy, a nie nt. konfiguracji obecnego.
Generalnie moje przygody z DDNSem to między innymi ten temat:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic ... l#20292581
Było też trochę wiadomości na PW, ale jakby straciłem do nich dostęp :P Z mojej perspektywy żmudne konfigurowanie wszystkiego by każdorazowo uruchomić jakąś drobnostkę, przy czym przy konfiguracji potrafiło się wysypać co innego, było męczące. Podłączam i ma działać. Także tym pięknym akcentem wolałbym zakończyć temat DMZtów i przekierowań.

Ja generalnie na ten moment mam już plan - router znany, ustawię co powinno, i może uda się pokombinować z anteną. Ale antena do MIMO widzę skomplikowany temat, bo tu się od tysiąca zaczyna. Ostatecznie dorzucę drugiego Cybertecha.

Z tym LBR20 mam jeszcze taki problem, że z jakiegoś powodu jest niestabilny. Lubi od czasu do czasu zgubić połączenie, ale w logach niczego nie mam o tym. Brak internetu i wpisz pin. Początkowa źródłem problemu było przegrzewanie, ale raz że wtedy były wpisy o rozłączeniu, a dwa że powycinałem masę plastiku w obudowie i dołożyłem wentylator (dlatego też już tego LBRa nie sprzedam). Popełniłem z nim pewien błąd, ale to już historia na inny temat :)
ODPOWIEDZ