Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

matek451 pisze:Konektor TS9 i nie kupuj póki nie sprawdzisz czy do Zyxela konieczny prosty czy kątowy bo i z tym bywały problemy w routerach z TS9, promień gięcia H1000 to minimum 7,5 cm, łatwo nie będzie, trzeba kupę miejsca.
W pracy bywało że gięło się kable 4x240/120, albo 1x300, także co Ty wiesz o kupie miejsca ;)
Kurde, faktycznie zamówiłem CRC9, czyli TS5...
Ojoj...
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

matek451 pisze:Konektor TS9 i nie kupuj póki nie sprawdzisz czy do Zyxela konieczny prosty czy kątowy bo i z tym bywały problemy w routerach z TS9, promień gięcia H1000 to minimum 7,5 cm, łatwo nie będzie, trzeba kupę miejsca.
Właśnie się rozejrzałem. Na moje oko jest masa miejsca na użycie kątowych wtyków i cieńkich przewodów, podobnie sporo sklepów sprzedających za granicą ten model routera oferuje w zestawie/rekomenduje jako dodatkowe akcesorium właśnie kątowe konektory TS9-SMA.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

2x złącze to 2dB straty, TS9 to bardzo słabe złącza. Czasami używanie kabli o super parametrach jest natychmiast niwelowane przez użycie jakichś tandetnych "przejściówek" ale co kto lubi. Tak samo złącza antenowe różnych producentów mogą być różne (szczególnie tych tanich producentów nie trzymają parametrów) a zarobienie takiego kabla w złączu też ma znaczenie.
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

No tak. Ale nie puszczę sygnału po samych kablach H115 albo RG174, tak samo jak nie podłączę kabla H1000 złączem TS9. Kompromisy będą zawsze.
Jednak konektory kupiłem poprawne na TS9. Dziwne, bo na allegro były sprzeczne informacje.
Obrazek
W każdym razie mam komplet danych i osprzętu na ten moment, za 2 tygodnie zacznę wszystko składać to zobaczymy jak pójdzie. Na razie temat otwarty na dyskusje.
Mam tylko jeszcze problem ze switchem - inny mój temat tutaj. Założyłem masę temtów na wszystkich forach o IT jakie znalazłem w necie, ale konkretów brak. Wiecze gdzie powinienem zapytać? Producenta na razie nie zapytam bo nie mam zapisanego numeru seryjnego.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Cześć wszystkim ponownie.
Wróciłem do domu, podłączyłem nowy router do starej instalacji. Na razie do zewnętrznych złącz antenowych (nie mogę dojść które są główne, prosiłbym tym o pomoc w tek kwestii bo nie są opisane) i mam sygnał o parametrach RSSI -87, RSRP -96, RSRQ -9 i SINR 12. Pracuje na 4CCA 2600+2100+1800+800 z szerokością kanałów 2x 15MHz i 2x10MHz DL, i 15MHZ+10MHz UL.
Nie ma podwójnego NATu! Także sukces.
Jutro robię całość na gotowo, prosiłbym też o wyjaśnienie jak podłączyć kable antenowe - która antena i który kabel do którego złącza.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Zapytaj tego gościa u którego kupiłeś ten router, on ogarnia takie tematy, jest z branży. Nie mam tego routera i raczej nie ma ludzi którzy by się nim bawili. Masz anteny Cybertecha , 2 szt ? Sprawdzałeś 5G2100 u siebie? Jakie masz prędkości w agregacji 4 pasm LTE?
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Prędkości są marne. Nie wiem jeszcze z czego to wynika (pewnie podłączenie anten) ale miałem okolice 60-100Mbps pobierania, jakieś 15 wysyłania (zawsze było 40) przy pigu niby poprawnym 20ms ale jitter w okolicach 30 a nie 1-2 jak na LBR20. Ale jak mówię, router opcji ma kupę, muszę podłubać. Niestety patrząc na pogodę, na dach wejdę dopiero we wtorek. Fajny mamy ten środek kwietnia, auto musiałem rano odśniezać ;P
Zapytam, dostałem uproszczoną instrukcję konfiguracji i numer telefonu w razie problemów.
5G2100 nie sprawdzałem jeszcze, bo tylko podmieniłem szybko routery i zostawiłem żeby sprawdzić stabilność. Podłubałem trochę przy switchu z którym mam problem i poszedłem spać. Dzisiaj może posprawdzam.
No i te kable H1000, faktycznie nie są one giętkie ;) A w ramach antenowej ciekawostki - układałem ostatnio na budowie kabel antenowy nieznanej mi nazwy, o średnicy 50mm. Wyglądał jak rura, ale jak się przecięło to w środku normalnie był ekran i centralna żyła, obie w formie miedzianej rurki a między nimi dobre 2cm izolacji z piany. Podobno do tego że jakby się paliłi to strażakom będą krótkofalówki lepiej działać ;)
Wracając do routera, mam nadzieję że da radę pracować będąc zamkniętym w hermetycznej szafce na zewnątrz. Teoretycznie elektronika jest identyczna co w NR7103, a tamten ma zakres -40 do +60*C, czyli powinno dać radę.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

A który dokładnie kupiłeś? Zyxel NR5103 czy ktory? Bo ten pracuje od 0 do 40 stopni
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

NR5103. W specyfikacji tak ma, ale jak patrzyłem po zdjęciach to PCB z NR5102 albo 103 jest bardzo podobne, więc to tylko kwestia skroplin i niehermetycznej obudowy. Jak taką dodam to powinno działać.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

matek451 pisze:Zapytaj tego gościa u którego kupiłeś ten router, on ogarnia takie tematy, jest z branży.
Jednak nie ogarnia, ale wcale mu się nie dziwię. Dostałem od niego oryginalną instrukcję do tego urządzenia, link niżej:
https://drive.google.com/file/d/1AUxZMK ... share_link
Ale nie ma w niej nic o kolejności portów. Dostałem jednak informację, że "W Polsce interesują mnie 2 dolne porty, jako że są one do obsługi LTE, a 2 górne są do 5G gdzie w PL 5G chodzi na pasmach LTE". Nie będę odnosił się do tej wypowiedzi, potraktuję ją jako wskazówkę, czyli teoretycznie 2 górne to jedna antena, a 2 dolne druga antena i kolejność nie ma znaczenia?
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Dostałem odpowiedź od supportu Zyxela:
Kolejność podłączenia kabli do złącz na obudowie NR5103 nie ma znaczenia - może je Pan podłączyć w dowolnej kolejności , konieczne jest aby antena obsługiwała częstotliwości wspomniane w karcie katalogowej :
https://www.dropbox.com/s/wqo6f4qlkkv8k ... 2.pdf?dl=1
Także sprawdzimy. Kończę właśnie instalację na dachu, zaraz podłączenie w domu i zobaczymy jak to działa. No i wyślę zdjęcia konstrukcji :P
wesyr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2023-04-02, 12:35

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesyr »

wesolyyyy pisze:Dostałem odpowiedź od supportu Zyxela:
Kolejność podłączenia kabli do złącz na obudowie NR5103 nie ma znaczenia - może je Pan podłączyć w dowolnej kolejności , konieczne jest aby antena obsługiwała częstotliwości wspomniane w karcie katalogowej :
https://www.dropbox.com/s/wqo6f4qlkkv8k ... 2.pdf?dl=1
Także sprawdzimy. Kończę właśnie instalację na dachu, zaraz podłączenie w domu i zobaczymy jak to działa. No i wyślę zdjęcia konstrukcji :P
Obserwuje temat od paru dni, bo możliwe, że też taki sprzęcik kupię za miesiąc/dwa - bo dostawca światłowodu się wypiął na mnie....
Więc na zdjęcia i informacje jak to poprawnie zmontować czekam z niecierpliwością :D
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Zdjęcia dzisiaj powinienem dosłać, tylko padać zaczyna. A odnośnie poprawności montażu... no liczę na cud :P
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Jednak nie będzie dzisiaj zdjęć. Leje i jest zimno :) Podłączyłem prowizorycznie do routera telefon z tetheringiem i mam całe 50Mbps pobierania.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Dobra, poskładałem całość i wygląda na to że działa niemal jak powinno. Tzn adresy super, routing na Zyxelu wyłączył się sam i mam gołe publiczne IP na Asusie.
Jeszcze będę testował, ale wydaje mi się że spadła mi prędkość pobierania. Może obciążenie nadajnika, może nie, poszperam. Ale za to wzrosła prędkość wysyłania z 42Mbps do okolic 60Mbps.Podejrzewam, że to przez zmianę parametrów połączenia, niżej screeny:
Obrazek
Niby 4CCA działa jak powinno, 5G się raczej nie włączy ale jest ustawione na automatyczne przełączanie.
Obrazek
APN oczywiście ustawiony na publiczny dynamiczny IP Orange.

No i na koniec kilka zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

Ta ściana domu z szafką to na którą stronę świata jest skierowana?
jak dla mnie to tę szafkę lepiej było zamocować od wewnątrz domu..
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Na północ.
Wewnątrz nie da rady, bo po drugiej stronie ściany jest strych na którym latem temperatura przekracza tysiąc stopni :)
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

ok, to rzeczywiście ta północ Cię tu ratuje
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Agregacja 4 pasm LTE , jako podstawowe LTE2600, RSRP sie poprawił nieznacznie bo kable antenowe o nizszej tłumienności i przede wszystkim króciutkie, SINR niestety słaby więc modulacja zapewne QAM64, nie pokzałeś DL , UL na poziomie 60Mb/s bo to BTS Orange i z 2 CC CA na UL i 25MHz pasma więc przyspieszyło. Dołozenie 2 anteny raczej nic nie dało bo skoro DL nie poszybował w górę to MIMO4X4 nie działa.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Idę na dach jeszcze pozamieniać anteny, a nóż się uda poprawić. A pobieranie również w tym momencie 60Mbps. Wcześniej na LBR20 było o tej porze jakoś 100-160. Zobaczymy w nocy czy będą wyniki po 300-400Mbps jak wcześniej.

EDIT:
Kurcze, liczyłem na znaczną poprawę, pozmieniałem pół sieci w domu i mam tego Zyxela podłączonego do ASUSa po łączu 2,5Gb WAN, następnie asusa do switcha Zyxela po 2 kablach 1Gb w agregacji łącz, także sieć mogłaby popchać nawet te 2,5Gb na Wifi i po 2Gb po kablu łącznie, a tu kicha :c
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

skoro podłączyłeś na porcie 2,5Gbps to upewnij się jaką on prędkość rzeczywiście wynegocjował pomiędzy Zyxelem a Asusem ;)
żeby się się nie okazało że spadł na 100mbps w autonegocjacji..
tak na marginesie, pamiętaj też że LAG czyli agregacja nie daje ci 2Gbps MAC do MAC, LAG nie robi load-balancingu dla takiej samej pary adresów MAC tylko dla różnych par, innymi słowy, nawet gdybyś z Zyxela miał prędkość ponad 1gbps do Internetu to i tak pojedyncza stacja w domu nie wyciągnie więcej niż 1Gbps w LAG do jednego adresu ale oczywiście ten LAG daje korzyść w LANie u Ciebie bo zwykle jednocześnie kilka stacji transmituje w LANie wieć sumarycznie jesteś na plus
Ostatnio zmieniony 2023-04-08, 14:18 przez pawel_b, łącznie zmieniany 3 razy.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Asus podaje że połączenia ma prędkość 2.5Gbps, tymczasem modem nie widzi połączenia wcale, bo ma wyłączony routing i włączane IP-Passthrough, więc generalnie w spisie podłączonych urządzeń jest kompletnie pusto.
Wiem że ta agregacja tak działa, ale to nadal lepsze niż nic i o wiele za dużo niż potrzebuję. No i w teorii pełne 2,5Gbps będę mógł uzyskać na telefonie i laptopie, które dwupasmowo łączą się z routerem Asusa bezpośrednio, a żadne inne urządzenie nie byłoby w stanie tego wykorzystać.
Inna sprawa, że agregację włączyłem jednocześnie na routerze i switchu, a to też pewnie nie jest bez znaczenia.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Nie znam twojej lokalizacji ale skoro to ściana na N a anteny w lewo od tego azymutu i 3 sektor z Łambinowic to jakoś sobie tego nie mogę wyobrazić. A test prędkości trzeba było wykonać bezposrednio z Zyxela po LAN przed ustawieniem go w Bridge czy to IP -Passtrough.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

@matek451
Obrazek
A speedtest zaraz zrobię bo idę na dach pobawić się antenami :)
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: pawel_b »

tak jak kolega @matek451 Ci napisał, masz za niski SINR żeby Ci wskoczył na QAM256, pytanie tylko czy to kwestia, że antena za mało kierunkowa czy np. zakłócenia między sektorami albo od innego BTS ale tu już są koledzy z większą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie, szkoda że tego uchwytu na anteny nie masz trochę dłuższego bo trochę inny kat mógłbyś złapać
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

O, to jest możliwe. Patrz na obrazek wyżej - żółta linia ma 2,5km. Jakieś 800m na południe od masztu (górny koniec linii) stoi masz Playa. Może jakbym obrócił anteny bardziej na północ, byłoby lepiej...

Dodano:
Ej, chyba przeciążony maszt. Wlazłem na dach, i zawsze (2 tygodnie temu i przez ostatni rok) miałem na gołym telefonie pobieranie 100Mbps, a teraz nadal 60 jak na routerze, upload wiadomo, spadł.
Sprawdzę to o czym mówiliśmy, anteny widzę że już na oko każda jest inaczej i na razie zostawię.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

Sobota i wszyscy w okolicy netflixa czy tam inne streamingi oglądają, pogoda nie zachęca do spacerów raczej.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Lokalizacja na skraju sektora, Wierzbie jest praktycznie pomiędzy sektorami.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Tak, ale wcześniej (na LBR20) działało to bardzo dobrze. W dzień okolice 100-200Mbps, w nocy pod 400-500. Wysyłanie zawsze 40Mbps. Teraz pobieranie 60, wysyłanie 60. Ale jako że na telefonie mam również identyczną prędkość pobierania, to raczej nie jakość sygnału limituje mi transfery.
Jeżeli zaś chodzi o porównanie sygnału między routerami - najpierw LBR20, potem NR5013E:
RSRP - (-94) (-88) dBm chyba dobrze
RSRQ - (-14) (-10) dBm też dobrze
RSSI - (-60) (-70) dBm czyli raczej bardzo dobrze
SINR - (n/n) (6) dB niby źle, ale w sumie nie wiadomo jak było na LBR. Da się to jeszcze poprawić?

EDIT:
Dostałem potwierdzenie od Orange, że od kilku dni nadajnik jest mocno obciążony.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

wesolyyyy pisze:RSSI - (-60) (-70) dBm czyli raczej bardzo dobrze
Że jak? Tu jest dużo gorzej, nie dość że to wartości ujemne to jeszcze logarytmiczne.
wesolyyyy pisze:SINR - (n/n) (6) dB niby źle, ale w sumie nie wiadomo jak było na LBR.
Skoro nie wiadomo ile było na LBR20 to nie wiadomo ile uda się uzyskać teraz a RSSI słabsze i to dużo, SINR też słaby a właśnie od niego najwięcej zależy.

Może antenom należy inny tilt nadać, inaczej trochę obrócić a może te "pigtaile" są bardzo słabej jakości i z marnym ekranem .....

O MIMO 4x4 z takimi słabymi parametrami zapomnij.
wesolyyyy pisze:Dostałem potwierdzenie od Orange, że od kilku dni nadajnik jest mocno obciążony.
Zjechali wszyscy na święta i oglądają z nudów streamingi.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ