Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

wesolyyyy pisze:dlatego też już tego LBRa nie sprzedam
Choć tyle.
wesolyyyy pisze:Generalnie moje przygody z DDNSem to między innymi ten temat:
Nawet mi się czytać nie chce. Szkoda czasu.
wesolyyyy pisze:na ten moment mam już plan - router znany, ustawię co powinno,
To po co nam zawracasz głowę nie istotnymi problemami?
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Ty sobie chyba jaja robisz. Założyłem temat w dziale "Co wybrać - sprzęt do internetu mobilnego", to żeście się przyczepili do wciskania mi na siłę porad w strawie DMZtu. Zarzuciłeś mi że pewnie nawet nie próbowałem tego ustawić to Ci wysłałem temat który pokazuje co było robione wcześniej, ale jaśnie panowi się nawet przeczytać nie chce. Ty chyba prywatnie policjantem jesteś, i to tym co pisze, bo od czytania jest kolega.

Proszę mi natychmiast pousuwać z tematu wszelkie posty jakkolwiek niezwiązane z wyborem nowego urządzenia. Tylko i wyłącznie o to pytałem. Całą resztę offtopicu zrobiliście Wy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

wesolyyyy pisze:Proszę mi natychmiast pousuwać z tematu wszelkie posty
Mogę cały temat usunąć, postów usuwał nie będę.
wesolyyyy pisze:Całą resztę offtopicu zrobiliście Wy.
Zabronisz nam?
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

wojteks pisze: Zabronisz nam?
"To po co mi zawracasz głowę nieistotnymi poradami?"
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: jfk »

wesolyyyy pisze: Z mojej perspektywy żmudne konfigurowanie wszystkiego by każdorazowo uruchomić jakąś drobnostkę, przy czym przy konfiguracji potrafiło się wysypać co innego, było męczące. Podłączam i ma działać. Także tym pięknym akcentem wolałbym zakończyć temat DMZtów i przekierowań.
A z mojej pewne i nie wymagające żadnych interwencji (a z "internetu mobilnego" korzystam 15-lat, prawie od samego początku z publicznym IP/nie było wówczas jeszcze LTE, tylko na HSPA+ działało... ) i nie obchodzi mnie Twoje użalanie/bo nie piszesz na prywatnym zamkniętym forum- dostałeś pewne i najbardziej racjonalne rozwiązania, z których też inni mogą korzystać dzięki Google/chcesz koniecznie bridge wybierz ofertę @matek451 i masz bridge.
wesolyyyy pisze: Z tym LBR20 mam jeszcze taki problem, że z jakiegoś powodu jest niestabilny.
Jak widać na zdjęciach z nim się dużo działo/także nie warto komentować... . Mam ten sprzęt i mogę się do paru szczegółów doczepić/ale nie do stabilności... .
wesolyyyy pisze: to żeście się przyczepili do wciskania mi na siłę porad w strawie DMZtu. Zarzuciłeś mi że pewnie nawet nie próbowałem tego ustawić to Ci wysłałem temat który pokazuje co było robione wcześniej, ale jaśnie panowi się nawet przeczytać nie chce.
Przeczytałem tamten wątek/dużo Moderator miał cierpliwości... ustawić 2 banalne opcje w LBR20 (DMZ na IP Asusa i dwa wyłączyć w nim wszystkie opcje firewall) i zapomnieć o jego istnieniu (chyba że się chce mieć do niego dostęp-ale to już wszystko ustawiane na Asusie... ). Z 2/3 postów na elektrodzie można wnioskować że miałeś problem ze zrozumieniem co tj. DDNS-to usługa przypisana do IP/ konfigurowana na sprzęcie (mogłeś mieć nawet 2 DDNS/w obu sprzętach, a dostęp do nich przez własną sub-domenę lub przez wgląd do konta DDNS i bezpośrednio po IP.
wesolyyyy pisze: Proszę mi natychmiast pousuwać z tematu wszelkie posty jakkolwiek niezwiązane z wyborem nowego urządzenia. Tylko i wyłącznie o to pytałem. Całą resztę offtopicu zrobiliście Wy.
Po historii na Elektrodzie wnioskuję że miałeś/byłeś gdzieś Moderatorem/Adminem tylko kompetencji nie wystarczało. Wyuczenie na pamięć słowa offtopic to za mało ... .
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

jfk pisze:Jak widać na zdjęciach z nim się dużo działo/także nie warto komentować... . Mam ten sprzęt i mogę się do paru szczegółów doczepić/ale nie do stabilności... .

Dodatkowe otwory w obudowie i wentylator to pewnie mały pikuś. Kupiłem go jako używany na Allegro za 600 złotych, podejrzewam że cena nie <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> się znikąd.
jfk pisze:Po historii na Elektrodzie wnioskuję że miałeś/byłeś gdzieś Moderatorem/Adminem tylko kompetencji nie wystarczało. Wyuczenie na pamięć słowa offtopic to za mało ... .
I tak i nie, ale to już bardzo zabawna historia o której wiedzą nieliczni znający mnie pod tym nickiem :)
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Patrzę sobie za anteną obsługującą 800-2700MHz wspierającą 4x4 MIMO, i w sumie z modeli wyglądających na sensowne mam tylko:
QUPANEL LTE MIMO 4X4, 10M (APLM4-1)
7 stów, ale kto wie...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

Zupełnie bez sensu.

Po przeczytaniu pierwszego lepszego opisu ta antena to jest klasa signalflex.
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Dostałem informację od Orange, że na używanym przeze mnie maszcie pracuje MIMO 4X4, na częstotliwościach "1.800, 800, 2100, 2600".
To "1.800" to 1800MHz, czy jednoczesnie 2 kanały w 800MHz?
Wg BTsearch Orange ma na tym maszcie tylko nadajnik 900MHz i 2100MHz:
Obrazek
Natomiast komplet częstotliwości ma Tmobile:
Obrazek Obrazek
To oznacza że korzystam z roamingu? Czy całośc jest jakoś wspólna?
W każdym razie, do MIMO muszę zmienić antenę, bo ten Cybertech nie ma szans odebrać 800MHz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Stacja ma na btsearch.pl nieaktualne dane, dla obydwu operatorów ma LTE2600+2100+1800+800 i 5G2100 w DSS z LTE2100, dlatego została zmodernizowana do MIMO4X4..
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Skąd czerpiesz więc takie informacje?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Kilka źródeł i wyciaganie logicznych wniosków z nich, oczywiście na podstawie dodatkowej wiedzy na temat budowy stacji bazowych NetWorks i Play, tam gdzie jest 5G2100 zawsze na pasmach pojemnościowych LTE jest MIMO4X4 a czasami też na LTE800, najlepiej wersyfikować to pod samą stacją bazową, ale też dokumentacja techniczna BTS-a. Trzeba wiedzieć gdzie i czego szukać, to lata nauki, analiz. Łowcy BTS-ów wykorzystują też konkretny telefon Samsunga, kody serwisowe , są aplikacje które pokazują potrzebne dane po zrootowaniu telefonu. Wystarczy posładać wszystko do kupy i wyciągnąć wnioski.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Czyli skomplikowane. Myślałem że jest jakiś inny serwis który ma aktualne dane. W moim przypadku czat z Orange był wystarczający ;)
Wracając do anteny - jako że jednym z kanalów dla mimo jest 800MHz, antena do wymiany. Nie mogę nigdzie znaleźć szerokopasmowej anteny na 4 kanały w polaryzacji krzyżowej. Mogą być dwie dwukanałowe?
Próbuję też znaleźć wkładki do patchpanelu z "beczkami" SMA, ale w Polsce ciężko. Duże straty sygnału są na nich?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: piotrzet »

MIMO 4x4 na LTE800? A które urządzenie poza Xperiami to wspiera?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Ten Zyxel w agregacji 4 pasm LTE obsługuje 14 strumieni czyli B20 MIMO2X2+B7+B3+B1 każdy MIMO4X4, tak samo w agregacji B20+B7+B3+n1 więc nawet jesli na BTS-ie jest 4x4 na LTE800 to z niego nie skorzystasz. Pomijam fakt że załaczenie się 4x4 na urzadzeniu klienckim to oddzielna bajka.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

No tak, ale by 4x4 zadziałało na jakimkolwiek paśmie, potrzebuję 2 anteny podwójne lub jedną poczwórną. A by jakkolwiek złapało 800MHz potrzebuję anteny na 800MHz. Mój wniosek był więc taki, że muszę kupić antenę 800-2600MHz poczwórną, lub 2 podwójne. A jeżeli 800MHz tylko w 2x2, to czy mogę użyć jednej anteny podwójnej 1800-2600MHz (obecny Cybertech), i do tego dołożyć podwójną 800-2600MHz? Czy router sam rozpozna gdzie ma podłączoną antenę szerokopasmową i połączy na niej 800MHz 2x2? Znaczy, czy będzie miał taką możliwość, bo co zrobi stacja nadawcza to inna sprawa.
I czy w takiej konfiguracji te 800MHz <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> coś zmienia? Teoretyczny transfer tej częstotliwości w porównaniu do pełnego obecnego transferu i spodziewanego transferu jest w zasadzie żaden, nie wiem tylko czy dodanie kolejnej częstotliwości jakoś nie skaluje reszty pasm...
No zielony jestem. Na codzień siedzę bliżej 50Hz niż 2600MHz :)

EDIT:
czemu podswietla "<font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font>" na różowo?
EDIT2:
w ogóle
EDIT3:
Aaaa... niefajnie z waszej strony tak śmiać się z upośledzonego językowo :P
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

wojteks pisze:Zupełnie bez sensu.

Po przeczytaniu pierwszego lepszego opisu ta antena to jest klasa signalflex.
Przepraszam, pomyliłem anteny bo wyglądają tak samo. Chodziło mi o tą:
QUPANEL 5G LTE HP MIMO 4X4, 5M (AP5G4)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

Link z którego czerpiesz o niej informacje podaj. Sama nazwa to mało.
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

https://www.wisp.pl/p8826,qupanel-5g-lt ... ap5g4.html
Chyba jedyny sklep w PL sprzedający ten model.
Absurdalnie szerokie pasmo, polaryzacja w podwójnym X, 4 kanały i 5m kabla LMR195.

Wolałem podać nazwę, bo nie bardzo wierzę w opisy produktów na stronie sklepu, a podejrzewałem że macie lepsze źródło :)

EDIT:
Wojtek, jakiś błąd jest na forum. Gdy wrzucę link w postaci "https://www.wisp.pl/p8826,qupanel-5g-lt ... ap5g4.html" i wyślę post, silnik forum w widoku tematu skraca go do formy "https://www.wisp.pl/p8826,qupanel-5g-lt ... ap5g4.html". Natomiast gdy edytuję ten sam post, w edytorze widać skrócony link który po wysłaniu przestaje działać i ma formę jak niżej:
https://www.wisp.pl/p8826,qupanel-5g-lt ... ap5g4.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Kabelek LMR195 czyli jak RG58, tłumienność około 0,6dB/m PRZY 1800/2100MHz, 0,7dB/m przy 2,6GHz i 0,9dB/m na 3,5GHz, czyli te 5m kabelka to strata zysku anteny około 3 dBi na LTE1800/2100, 3.5dBi na LTE2600 a na przyszłym 5g n78 około 5dBi. Czyli na czysto zostanie na pasmach pojemnościowych LTE około 3-4dBi zysku a do tego bardzo szerokie katy promieniowania 70 stopni.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Czyli nadal zostajemy przy Cybertechu:
https://www.cybertech.com.pl/p189,anten ... 00mhz.html
Jedną mam, dokupię drugą.
Zastanawia mnie jeszcze długość przewodów antenowych, bo to co piszesz jest poniekąd straszne - droga antena, a 5m kabelka sprawia że jest nic niewarta.
Antenę posiadam ze złączami N, dokupiłbym drugą identyczną. W obecnej konfiguracji wisi ona na szczycie ściany domu skąd przewody idą do domu (na strych), a ze strychu do szafy na piętrze. Teoretycznie miałbym możliwość zmiany kabli antenowych na myślę 1-metrowe i zamontowanie nowego routera bezpośrednio na strychu. Mógłbym wtedy użyć lepszych kabli pokroju H1000. Problem jest taki, że jest on nieogrzewany i słabo izolowany, przez co zimą jest tam bardzo zimno, a latem można brąz wytapiać. Czy takie skrócenie anten ma sens? Możliwość teoretycznie mam, ale musiałbym wiercić wentylację przez ścianę nośną co nie będzie łatwe.

EDIT:
Dobra, mam lepszy pomysł. Zamontuję router obok anten w bryzgoszczelnej skrzynce, i dociągnę tam Cat7 a PoE. Pozostałoby wtedy jedno pytanie, do którego muszę założyć osobny temat.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

wesolyyyy pisze:jakiś błąd jest na forum. Gdy wrzucę link
Nie, to nie błąd. Linki obejmujemy tagiem [ url ] [ /url ] wtedy edycja ich nie psuje.
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Ponownie trudny wybór - H1000 czy CNT400. W internecie czytałem, że niby 400 ma nieco mniejszą tłumienność, ale raz że środkowa żyła to aluminium, a dwa że może być za cienki do pracy przy 800MHz. Co sądzicie? Konkretnej informacji że któryś z nich jest dużo lepszy od drugiego nie znalazłem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

A jak długi masz obecnie kabel do Cybertecha? H155 ma tłumienność około 0,5-0,6 dB/m przy 1800-2600MHz, H1000 około 0,2-0,3 dB/m, przy 5 m kablach zyskasz z 1,5 dBi większy zysk na Cybertechu. Pytanie czy jest o co walczyć, bo na LBR20 masz z Cybertechem i H155 RSRP-90dBm, poprawisz pewnie do około -90dBm lub trochę lepiej ale czy to pozwoli na pracę w MIMO4X4 i znacznie przyspieszy łacze to się okaże. H1000 to kawał kabla, do niego złącza SMA czy N nie są tanie.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

matek451 pisze: H1000 to kawał kabla, do niego złącza SMA czy N nie są tanie.
Za późno. Zamówiłem już drugą antenę Cybertecha ze złączami N, 4 kable H1000 1m Nm/SMAm są w drodze. Zamontuję 2 anteny obok siebie, między nimi skrzynkę hermetyczną z ABSu do której wrzucę nowy modem. Ze skrzynki odejdę kablem Cat7 S/FTP na port 2.5Gbps Asusa i ustawię ten port jako WAN. Nowy modem też ma port 2.5Gb, stąd decyzja. W drugim temacie szukam rozwiązania problemu ze switchem, bo muszę z Asusa wyciągnąć wszystkie LANy, i wpiąć po 2 sztuki w switche. Tylko muszę je skonfigurować tak by miały 2 osobne grupy portów. Będzie zabawa. Generalnie po nocach transfer dobijał do 500-600Mbps, także wolę zawczasu przygotować się do przebicia gigabita.

Wiesz może jakiej przepustowości jest zasilanie masztu z którym się łączę? Na pewno będzie światłowód.

Edit:
Zapomniałem odpowiedzieć. Obecnie kable mają 5m, i nie H155 tylko LMR240.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

LMR240 ma tłumienność około 3,5-4,5 dB/10m przy 1800-2600MHz, 5 m kabla i złacze N na antenie i SMA na kablu to pewnie 4-5dBi straty z zysku Cybertecha. Na 1m H1000 z N, SMA i konektorze SMA-TS9 będzie moze około 3dBi straty więc walka o 2 dBm , tak jak pisałem moze uzyskasz około -90dBm na RSRP, zobaczymy jak przy tym wypadnie SINR bo na LBR20 brak tego parametru sygnału a Zyxel powinien go pokazać. Dosył trudno powiedzieć ale sa radiolinie 5000Mb/s z Grabina.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

Niby tak, ale za 2 5m kable LMR240 Nm/SMAm płaciłem coś pod 130 złotych, tak za 4 jednometrowe H1000 z takimi samymi złączami wyszło mnie 180. Więc cena powiedzmy podobnie, a jakościowo może być lepiej, i przede wszystkim pozbyłem się modemu z szafy.
2 switche 24P 1Gbps, wszystkie z PoE, i do tego 8 wkładek SFP+.
Chyba mi nie braknie miejsca ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wojteks »

Przyjdą kable H1000 i zobaczysz jak się komfortowo je układa i łączy do anteny i routera.

Nie wierzę że będzie MIMO 4x4 przy tak niskim poziomie sygnału ale testuj.
Nie pomagam na PW!
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: wesolyyyy »

wojteks pisze:Przyjdą kable H1000 i zobaczysz jak się komfortowo je układa i łączy do anteny i routera.
No anteny nie przeskoczę, ale za nią mam trochę miejsca. Od anteny pójdą do skrzynki wchodząc przez dławiki, i zaraz za dławikami będzie "wisiało" złącze SMA. Potem będzie 20cm kabelka RG174 zakończonego kątową wtyczką TS-5.
Będzie dobrze, byleby modem się nie orzegrzewał.

Dodano:
Czy kolejność podłączeń kabli antenowych do routera ma znaczenie? Jak to najlepiej połączyć?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Podwójny NAT - zmiana routera LTE na taki z trybem Bridge

Post autor: matek451 »

Konektor TS9 i nie kupuj póki nie sprawdzisz czy do Zyxela konieczny prosty czy kątowy bo i z tym bywały problemy w routerach z TS9, promień gięcia H1000 to minimum 7,5 cm, łatwo nie będzie, trzeba kupę miejsca.
ODPOWIEDZ