Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
seba222333
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2022-12-09, 05:39

Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: seba222333 »

Witam wszystkich

Z racji mojego zawodu, często pracuję "w drodze" i potrzebuję dostępu do stabilnego internetu w różnych miejscach. Moje mobilne biuro, to przyczepa kempingowa i w większości przypadków nie ma z netem problemu, a wykorzystywałem do tego po prostu udostępnianie z telefonu komórkowego. Niestety są miejsca takie, że z internetem jest ciężko, nie mówiąc już o udostępnieniu sobie z jakąś rozsądną prędkością (muszę mieć dostęp po VPN do swojego serwera niestety).
W związku z powyższym chcę wykorzystać do tego celu stary router Huawei B525 (na razie) + zewnętrzna antena - z racji tej, że przyczepa to generalnie metalowa puszka, nie wszędzie jest zasięg. Czy do tego routera (i czy w ogóle) są jakieś anteny zewnętrzne, ale dookólne? Chciałbym ją zamontować na maszcie z anteną do telewizora, ale nie jest powiedziane, że kierunek dla anteny TV będzie też odpowiedni dla LTE, a nie da się obracać masztem niezależnie dla każdej anteny :(. Jeżeli nie, to wtedy pozostaje mi maszt zewnętrzny i antena panelowa do LTE, który będzie rozkładany tylko wtedy, kiedy będzie kiepski zasięg na antenie wewnętrznej. Czy są jakieś szybkozłączki do kabla antenowego? Niestety nie mogę wpinać się bezpośrednio w router kablem antenowym, musze mieć w połowie drogi złączkę :(
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: wojteks »

A nie prościej umieścić na maszcie router w puszce hermetycznej?

Pomijam że B525 m swoje lata świetności za sobą.
Nie pomagam na PW!
seba222333
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2022-12-09, 05:39

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: seba222333 »

wojteks pisze:A nie prościej umieścić na maszcie router w puszce hermetycznej?
Niestety nie jest prościej, bo nie zawsze muszę wystawiać maszt (jak jest w miarę zasięg, to nie wystawiam), trzeba ciągnąc do niego zasilanie.
Na maszcie, który jest wbudowany w przyczepę i na nim jest antena telewizyjna - na czas jazdy jest chowany (wystaje tylko o grubość anteny TV nad dach), a dodatkowe urządzenie będzie uniemożliwiało jego całkowite złożenie (nie chciał bym masztem zawadzić o coś). Jeżeli jednak nic innego nie wymyślę, to mam jeszcze jeden pomysł w zanadrzu!
wojteks pisze:Pomijam że B525 m swoje lata świetności za sobą.
Akurat taki router mam i na moje potrzeby daje radę, ale zawsze można na cos innego wymienić!
seba222333
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2022-12-09, 05:39

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: seba222333 »

Widzę, że jest "mały" problem, więc zapomnijcie o tym co pisałem wcześniej :)

Doradźcie w takim razie jaki sprzęt w miarę uniwersalny mam kupić do mojego specyficznego wykorzystania!

W środku przyczepy kempingowej potrzebuję WiFi + co najmniej 2x LAN. Niestety w wielu miejscach zasięg wewnątrz przyczepy jest tragiczny, dopiero wystawienie telefonu na zewnątrz daje jakie takie efekty. Korzystam od tego roku z oferty T-mobile, gdzie mam internet bez limitu danych.
Nie potrzebuję wyciągać nie wiadomo jakich prędkości, ważniejsze, aby łącze było stabilne.
Sensownym rozwiązaniem wydaje się zestaw ODU + IDU, żeby można było na maszcie zamontować antenę (a im ona będzie mniejsza, tym lepiej).
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: jfk »

O jest takie dedykowane do Twojego zastosowania ;) https://www.gl-inet.com/products/gl-x3000/
seba222333
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2022-12-09, 05:39

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: seba222333 »

jfk pisze:O jest takie dedykowane do Twojego zastosowania ;) https://www.gl-inet.com/products/gl-x3000/
hm... rozwiązanie niby dedykowane, ale jeszcze nie sprawdzone :( Poza tym w razie awarii to gwarancja do Korei :(

PS. zainspirowany tym, że ktoś wymyślił rozwiązanie dedykowane do kamperów / przyczep, postanowiłem poszukać innych rozwiązań europejskich i ... oczywiście, że takowe istnieją, ale ich cena wyrywa z butów :)
Dla przykładu:
- Peplink MAX Transit Pro - jedyne 1000 dolarów :P
- alphatronics STREAM - jedyne 2850 zł
- Netgear Nighthawk M5 - jedyne 4200 zł

Większość, którzy mają styczność z karawaningiem wie, że każda rzecz, która ma w swej nazwie "karawaning" i pochodne jest z automatu droższa, bo skoro stać cię na przyczepę za 100 tysięcy czy kampera za 500 tysięcy, to zapłacisz za szafkę dedykowaną 1000 zł :( Hitem był kiedyś na Alle.... bezpiecznik do toalety chemicznej za 25 zł/sztuka (i ktoś je kupował), gdzie to był zwykły bezpiecznik płytkowy samochodowy za 20 groszy/ sztuka.
seba222333
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2022-12-09, 05:39

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: seba222333 »

Poszedłem na łatwiznę, zakupiłem router ZTE 286d, podłączyłem w przyczepie i działa. Co najważniejsze stabilnie. Prędkości osiągane są w zależności od miejsca, w którym jesteśmy, ale najważniejsze że ogólnie wszystko działa.
Router ma zasilacz 12V DC. Próbowałem podłączyć go bezpośrednio pod akumulator, sprawdziłem napięcia miernikiem i z zasilacza działa bez problemu, z akumulatora nie. Co może być przyczyną ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: wojteks »

Musi być zbyt niskie napięcie z akumulatora, zasilacz zapewne daje większe niż 12V. Druga opcja to słaby kabel od akumulatora do routera, nie mam takiego sprzętu to testu zasilania z akumulatora nie zrobię.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: Mig25 »

MF288D działa bez problemu na zasilaczu 9V. Raczej problemem jest za wysokie napięcie ( takie powyżej 14V) , przy odpalonym samochodzie i ładowaniu z alternatora .Rozwiązaniem jest np. stara dioda prostownicza 2A lub większa , na której spadek jest 0,6V. Działałem kiedyś na wakacjach w takim układzie.
Jeśli akumulator ma te 12,5-12,8V to problemem jest złe podłączenie do routera.
seba222333
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2022-12-09, 05:39

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: seba222333 »

Dzięki za sugestie - sprawdzę dzisiaj jeszcze raz. Akumulator na 100% napięcie w okolicy 13,3V. Przewód obcięty z oryginalnego zasilacza. Ten akumulator to nie z samochodu, a z przyczepy, zasilany z PV. Regulator dba, żeby napięcie nie było większe niż 13,6 V.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: Mig25 »

Pamiętam ,że dopóki silnik nie był włączony to mf286d działał , a jak się silnik włączyło to przestawał , i dioda załatwiła sprawę. Ale jakie to było konkretnie napięcie "odcięcia mf286d" to nie mierzyłem.
seba222333
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2022-12-09, 05:39

Re: Internet mobilny - rozwiązanie uniwersalne

Post autor: seba222333 »

Biję się w piersi próbując zrozumieć co ja nawyprawiałem :( Oczywiście router działa z 12V :) Mierzyłem napięcie na jednym obwodzie, a wpinałem się do drugiego. W tym pierwszym zasilanie było cały czas, a w tym drugim tylko wtedy jak było włączone oświetlenie :P Coś mnie zamroczyło :P Na szczęście działa!
ODPOWIEDZ