Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

Panowie, gorąca prośba o opinię czy warto inwestować w sprzęt do LTE i ewentualnie co kupić. Obecnie posiadam neostradę ale opcja max to 10mbit/1mbit a realnie jeszcze jest mniej.
Lokalizacja Szczawno Zdrój, ul. Słoneczna
wyniki pomiarów:
Obrazek
pokój z komputerem

Obrazek
inne pomieszczenie

Obrazek Obrazek
dach

Opcja indoor byłaby najlepsza, generalnie mam maszt i mógłbym do niego przykręcić antenę, router musiałby być na strychu, ale temperatury pracy byłyby outdoorowe (strych nie jest ogrzewany).
Budżet powiedzmy 1500PLN, internet potrzebuję do pracy (wideokonferencje), czyli zależy mi na stabilnym łączu o stosunkowo niedużej przepustowości 4mbit/4mbit
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: wojteks »

A speedtesty gdzie?
Nie pomagam na PW!
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

Sorry jutro doślę w godzinach pracy będzie najbardziej wiarygodnie.
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

W uzupełnieniu pomiar z dzisiaj:

Obrazek Obrazek
pomieszczenie z komputerem

Obrazek Obrazek
inne pomieszczenie

Obrazek Obrazek
dach
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: wojteks »

Potrzebujesz routera agregującego 3 pasma i do tego dobrej anteny zewnętrznej 1800-2600 albo zewnętrznego CPE (ODU/IDU). Prędkości powinny być lepsze niż na telefonie.
Nie pomagam na PW!
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

Dzięki bardzo, a jakiś konkretny model routera byś polecił, nie zależy mi na bajerach raczej na pracy w temperaturach -10C do +50C albo jakie CPE?
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

Teltonika RUTX14 + taka antena: https://www.cybertech.com.pl/p189,anten ... 00mhz.html i będzie OK?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: matek451 »

Fajna nędza w Orange z Kusocińskiego, ale bez zaskoczenia bo stacja na 3 sektorze obsługuje 3/4 Szczawna Zdroju , nie posiada LTE2600, wieczorami zapewne lipa, speedtest o 14 przeciętny, agregacja LTE2100 jako podstawowe+ LTE800 z LTE1800, parametry sygnału na dachu dostateczne.
Router za ponad 2 koła to jak strzelanie do muchy z armaty i tak liczą się pasma pojemnościowe LTE, antena nie wiadomo po co o największym zysku na 2600MHz.
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

Uwielbiam "konstruktywną" krytykę na forum :D. Wybrałem ten router bo ma LTE cat 12 (więc powinien zagregować te 3 pasma o których piszesz) i teoretycznie będzie działał w 50C. Na antenach kompletnie się nie znam. Jeśli możesz, podpowiedz co kupić i nie będę więcej ciągnął tego wątku. Z góry dzięki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: matek451 »

Wybrałeś to po co pytasz, z mojej strony to właśnie próba ratowania ci tyłka i jak najbardziej konstruktywne. Wykonałeś speedtest o 14 więc on nie jest adekwatny do działania Orange w godzinach szczytu internetowego, o 14 to na BTS-ie jest mało klientów, ruch zaczyna się po 18, z racji twojej pracy pewnie interesuje cię też pora w której korzystasz z internetu w godzinach gdy ją wykonujesz.
Stacja bazowa na 3 sektorze obsługuje miasto uzdrowiskowe, trzeba się więc też liczyć ze wzmożeniem ruchu w sezonie letnim. Na terenie Szczawna Zdroju operatorzy nie mieli dotąd stacji bazowej GSM. NetWorks i Play wiszą na budynku POLSPORTU na Daszyńskiego, Play ma agregacjęLTE2600+2100+1800+800 oraz 5G2100 w DSS Z LTE2100, sektor numer 1 na azymucie 20 stopni na Szczawno, NetWorks z kolei ma tam też 4 pasma na LTE i taki sam azymut ale ogólnie u tych operatorów zasięg z tego BTS-a nie dociera do centrum Szczawna, do tego PLAY ma BTS na Basztowej ale sektory nie na twój kierunek, NetWorks ma zmodernizowany BTS na Podwale, ma 4 pasma i 5G2100 w DSS z LTE2100 ale w testach się nie pojawiła. Ogólnie więc z zasiegiem słabo, miejscowość uzdrowiskowa więc trudno o pozwolenia ale Play postawił w Szczawnie na Ofiar Katynia BTS na wypasie https://si2pem.gov.pl/media/504/lab/162 ... 6-2023.pdf , to pomiar PEM sprzed 2 m-cy, moze już działać.
Tak wyglada fachowe podejście do tematu a nie żadna krytyka ale ty i tak wiesz lepiej. Orange wcale nie musi być optymalnym wyborem, tak samo T-mobile, Plus w Szczawnie nie istnieje , Play i tak był najlepszy a po odpaleniu BTS-a w Szczawnie bezkonkurencyjny.
To w kwestii wyboru operatora, Teltonika to router za kupękasy ze zbednymi dla przeciętnego uzytkownika funkcjami sieciowymi, na dodatek modem tylko 12 kat. LTE, na pewno to nie jest optymalny wybór w relacji cena do mozliwości i potrzeb.
Co do anten to cudo z Teltoniki ma 4 złacza anten zew. do MIMO4X4 więc anteny albo 4 sztuki pojedyńczych szerokopasmowych lub 2x Dual LTE panelowe, oczywiście jak chcesz korzystać na nich z MIMO4X4, do MIMO2X2 wystarczy jednna dualna lub 2 pojedyńcze, tylko do stacji NetWorks bez LTE2600 optymalna antena o największym zysku na 1800-2100MHz.
PS.Ze swej strony nigdy nie kupiłbym Teltoniki za taka kasę gdybym nie korzystał z jej sieciowych bajerów, za taka kasę to mozna mieć CPE 5G/LTE z routerem wewnetrznym AX5400 i jeszcze zostanie z 700-1000 zł bo na Teltonikę z antenami trzeba wydaćo tyle więcej. Sprzęt na LTE12 z MC889 dzieli przepaść technologiczna.
A do Orange z tego BTS-a to wystarczy nawet router z 3/2 CC CA QAM256 za 400-700 zł i antena kierunkowa Dual LTE1800-2100MHz, ewentualnie router z 3CC CA QAM256 i antena Dual LTE1800-2600MHz gdybyś chciał wymusić połaczenie ze stacja bazowa NetWorks LTE2600+2100+1800, koszt około 200 zł.
To tyle z mojej strony w niekonstruktywnej analizie twojego tematu.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: jfk »

matek451 pisze:Teltonika to router za kupękasy ze zbednymi dla przeciętnego uzytkownika funkcjami sieciowymi, na dodatek modem tylko 12 kat. LTE, na pewno to nie jest optymalny wybór w relacji cena do mozliwości i potrzeb.
Co do anten to cudo z Teltoniki ma 4 złacza anten zew. do MIMO4X4 więc anteny albo 4 sztuki pojedyńczych szerokopasmowych lub 2x Dual LTE panelowe, oczywiście jak chcesz korzystać na nich z MIMO4X4, do MIMO2X2 wystarczy jednna dualna lub 2 pojedyńcze, tylko do stacji NetWorks bez LTE2600 optymalna antena o największym zysku na 1800-2100MHz.
PS.Ze swej strony nigdy nie kupiłbym Teltoniki za taka kasę gdybym nie korzystał z jej sieciowych bajerów, za taka kasę to mozna mieć CPE 5G/LTE z routerem wewnetrznym AX5400 i jeszcze zostanie z 700-1000 zł bo na Teltonikę z antenami trzeba wydaćo tyle więcej. Sprzęt na LTE12 z MC889 dzieli przepaść technologiczna.
A do Orange z tego BTS-a to wystarczy nawet router z 3/2 CC CA QAM256 za 400-700 zł i antena kierunkowa Dual LTE1800-2100MHz, ewentualnie router z 3CC CA QAM256 i antena Dual LTE1800-2600MHz gdybyś chciał wymusić połaczenie ze stacja bazowa NetWorks LTE2600+2100+1800, koszt około 200 zł.
To tyle z mojej strony w niekonstruktywnej analizie twojego tematu.
Idąc tokiem ceny/warunków w jakich @rop korzysta, to najlepszym wyborem są zintegrowane CPE Mikrotika o dużym zysku dB wbudowanej anteny https://www.wisp.pl/k100,akcesoria-gsm-lte,10.html, funkcje firmware zbliżone, a czy ktoś z nich korzysta, czy nie-lepiej zawsze je mieć. Równie dobrze można mieć puste firmware Huawei. ZTE MC889 ma za mały zysk zintegrowanej anteny (chyba że użyjemy je z anteną offsetową... ). Wracając do tej Teltoniki-MIMO 4x4 można sobie odpuścić.
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

Drogi użytkowniku matek451, po pierwsze bardzo dziękuję za szczegółową analizę i za ratowanie tyłka :), jednak chciałbym podkreślić jedno - przy moim nicknejmie jest "początkujący użytkownik forum", przy Twoim "guru bezprzewodowy" - ja jestem o tym na 100% przekonany i nieprawdą jest, że "wiem lepiej" raczej przyjmijmy, że wiem że nic nie wiem. Znaczy teraz wiem i to nawet dokładnie :), że najlepszym operatorem byłby Play. Pewnie polecę i kupię jakiś starter i pomierzę. Czemu ta droga teltonika, której wcale nie jestem fanem - tak jak pisałem - "Operating temperature -40 °C to 75 °C" pod nagrzanym dachem albo w zimie powinno wydać, inne były droższe albo tańsze ale cat 4/6. Chętnie wziąłbym coś innego, tańszego a resztę kasy zainwestował np w Lagavulin 16 - wierz mi. Z tego co poleciłeś (tak zrozumiałem) MC889 + AX5400 (ASUS czy TPLINK ?).
antena nie wiadomo po co o największym zysku na 2600MHz.
na boga skąd ja mam o tym wiedzieć, że ona taka jest?
ewentualnie router z 3CC CA QAM256 i antena Dual LTE1800-2600MHz
jakiś model konkretnie tego routera i anteny (link jakiś?) coś co działa OK taka prośba od newbie?

pozdrawiam
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

@jfk chodzi o MikroTik LHG LTE18 kit/MikroTik ATL LTE18 kit? bo tak z linku, który zamieściłeś to mi nie wyszło? Do tego dobiorę jakieś AP z PoE, żeby działało w uczciwych temperaturach. Dzięki
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: matek451 »

Pomiary parametrów sygnału na telefonie na zewnątrz z Kusocińskiego na LTE1800/2100 są dostateczne, nie widzę potrzeby srubowania ich poprzez stosowanie CPE LTE 18 KAT z anteną dużym zysku, osiągnięcie około -90dBm na RSRP przy pasmach pojemnościowych wystarczy do potrzeb kolegi, istotne jak wypadnie SINR w tych warunkach, wartość 6 dB na LTE2100 na telefonie czyli daleko do wartości pozwalającej na załączenie modulacji QAM256 i raczej na poprawie tego parametru warto się skupić bo to on ma większy wpływ na osiągi niż poprawa RSRP o kolejne 7 dBm do około 85dBm.
Nie rozumiem czemu router ma być na poddaszu ? W rozwiązaniu CPE 5G/LTE modem/router zintegrowany jest z anteną zew. a dalej kablem Ethernet do domu do routera wewnętrznego. Nie mitologizował bym możliwości sieciowych w tym tez tego Mikrotika.
W przypadku odpalenia PLAY na Ofiar Katynia , zasięg na Słonecznej bez problemu, proponuję najpierw zapoznać się z charakterystyką promieniowania pasm na nim, sektory 1 i 3 pokrywają praktycznie cała ulicę i centrum SZCZAWNA, 300-400 m do BTS-a od stacji bazowej walącej z takimi mocami plus sprzęt z dużym zyskiem to pewne przesterowanie sygnału.
Niestety ale testów Play brak więc trudno zweryfikować czy na Ofiar BTS już działa.
No i w całej tej dyskusji o ORANGE nikt nie bierze pod uwagę że stacja bazowa NetWorks na pylonie reklamowym na Kusocińskiego bez LTE2600 może być mocno obciążona w godzinach szczytu internetowego, spedtesty wykonane o 14 są niemiarodajne.
Ale jak widać autor już dawno wybrał więc to już nie mój problem, tak samo jak fakt że moje porady jak grochem o ścianę, test na karcie Play starter odNowa za 5 zł , doładowanie za 10 zł a potem kodem *111* 1219*1# włączenie na niej 200GB/m-c za darmo to z pól godziny do roboty a może wiele wyjaśnić.
No i proponuję testy ORANGE na dachu o tej porze bo może być niespodzianka, do tego sezon letni za pasem i w miejscowościach jak Szczawno Zdrój ruch sieciowy potrafi rosnąć w szybkim tempie i wtedy najlepszy, najdroższy sprzęt nie pomoże. Stacja na 35MHz pasma w 3 CC CA może mieć za mała pojemność aby dać radę z dużą ilością klientów w Szczawnie.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: jfk »

rop pisze:@jfk chodzi o MikroTik LHG LTE18 kit/MikroTik ATL LTE18 kit? bo tak z linku, który zamieściłeś to mi nie wyszło?
Tak, to budżetowe rozwiązanie do zastosowań zewnętrznych z deklarowanymi temperaturami pracy

Kod: Zaznacz cały

 Od -40 do 70 st. C 
(generalnie problemem nie jest niska temperatura, lecz wysoka, sam używam urządzeń wewnętrznych z dedykowaną temperaturą pracy powyżej 0 od 7 lat na zewnątrz/żadne się nie zepsuło, jeżeli już tracą wydajność to w temperaturach powyżej 30 stopni w cieniu). ZTE MC889 to zupełnie inna liga, ale wymaga autorskiego rozwiązania z anteną.
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

@matek451 - już wyjaśniam.
właśnie ten router z WiFi musi być na poddaszu, nie mam żadnej trasy kablowej z poddasza do pomieszczeń mieszkalnych, musiałbym dziurawić strop i robić jakiś trakt ale to rozwiązanie uznaje za bardzo awaryjne.
Ale jak widać autor już dawno wybrał więc to już nie mój problem, tak samo jak fakt że moje porady jak grochem o ścianę, test na karcie Play starter odNowa za 5 zł , doładowanie za 10 zł a potem kodem *111* 1219*1# włączenie na niej 200GB/m-c za darmo to z pól godziny do roboty a może wiele wyjaśnić.
Nie wybrałem, w poprzednim poście napisałem, że pomierzę Playem (zgodnie z Twoimi sugestiami, za które dzięki). Nawet kupiłem już ten starter tylko czasu brak. Pytałem w salonie Play czy coś wiedzą czy ten BTS odpalony ale nic nie wiedzą, więc pozostaje pomierzyć.

@jfk tak wiem, że problemem raczej zawsze jest wysoka temperatura, nieraz też widziałem ciągłe resety sprzętu z tego powodu, dlatego zwracam uwagę ten szczegół.

dzięki panowie
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: matek451 »

A po co ci WiFi na strychu i w jaki sposób chcesz korzystać z WiFi routera na niższym poziomie/poziomach domu, strop to jest z reguły idealny tłumik dla pasma 2,4GHz a szczególnie 5GHz czyli pasmach na jakich pracują dziś routery WiFi, moc pracy radia na tych częstotliwościach jest regulowana prawem. Skoncentrowałeś się na najmniej istotnym czynniku czyli temperatury pracy routera tymczasem czekają zupełnie inne problemy przy umieszczeniu routera na strychu i zamiaru korzystania z niego po WiFi w domu.
Play jako alternatywa dla Orange ale testów Orange w godzinach szczytu internetowego nie pokazałeś, z doświadczenia wiem że użytkownicy bywają często zaskoczeni, po podpisaniu umowy na 2 lata płaczą i płacą a internet działa im z prędkościami 5-10Mb/s gdy ludzie usiada do komputerów czy odpalą Netflixy.
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

Witaj, specjalnie dla Ciebie zrobiłem pomiar przez ten strop (ceramiczny), pod stropem w pewnej odległości od pionu stoi livebox. Oczywiście pomiar na 2,4GHz ale założyłem, że ta częstotliwość wystarczy, nie mam oczywiście wyników prędkości przesyłania danych:
Obrazek

Teraz pomiary z Play:

Obrazek Obrazek
Pokój z kompem

Obrazek Obrazek
Inne pomieszczenie

Obrazek Obrazek
Dach

Godzina nieidealna ale co zrobić. Z mojej opinii wynika, że mógłbym zostać przy Play z jakimś routerem LTE/WiFi indoorowym, co powinno mi zaoszczędzić środków i zabawy na dachu (ale może się mylę). Tylko jaki kupić :) pomożesz? Patrzyłem na netgear LBR20 ale drogi, albo może Deco X20-4G?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: matek451 »

Zaczynając od testów Play to widać wyraźnie że to co napisałem na ten temat sprawdza się w 100%, to nowa stacja Szczawno, sektor trzeci , parametry sygnału na pasmie podstawowym LTE2100 na dachu bardzo dobre, podobne na pozostałych 2 pasmach pojemnościowych LTE ale SINR tylkon dostateczny. To ze względu na to ze twoja lokalizacja jest pomiędzy sektorami 1-3 z tego BTS-a https://si2pem.gov.pl/media/504/lab/162 ... 6-2023.pdf, w sąsiadach pojawiają się PCI odpowiadające za 2 pozostałe sektory z wartościami RSRP podobnymi do tych z trzeciego. Wewnatrz RSRP nieco gorszy, co ciekawe na dachu pojawia się też PCI z BTS-a na Polsporcie z poprawnym RSRP na LTE2100 z pierwszego sektora' BTS Szczawno oczywiście na Ericssonie czyli przygotowany do 5G2100 w DSS z LTE21900, zapewne powieszone też anteny do C-Band pod przyszłe 5G na N78.
Co do umieszczenia routera na strychu to test Liveboxa wykonany ponizej ale pod routerem na 2,4GHz pokazuje poprawne parametry sygnału. Gorzej zapewne na 5GHz, brak pomiarów w pomieszczeniach oddalonych od tego punktu ale nie znam twojego domu, wielkości, odległości, ilośći poziomów, rozkladu pomieszczeń, ścian itp.
Zrób jeszcze dziś pomiar PLAY na tym strychu, screen z NetMonster i speedtest, mozliwe ze działa tam OK, a co do routera to czym się kierujesz wybierając Deco X20-4g? LBR20 znany , sam korzystam od dawna, zestaw LBR20+RBS50 , używany , pochodzacy ze zwrotów klienckich Telii to 1700 zł, 1100 a LBR20 plus 600 za satelitę RBS50. To 3 kanałowy MESH z dedykowanym kanałem zwrotnym na 5GHz. Oczywiście u mnie przetestowany w wielu ukladach LBR20 z tym satelitą i innymi RBS40/20 i RBW30.
Mam nadzieję że zrozumiałeś kto w tej dyskusji miał rację i dlaczego od początku pisałem jak i co nalezy zrobić u ciebie. Jasnowidzem nie jestem ale nie pomyliłem się w niczym, ja nie wypisuję bajek a doradzam na podstawie dogłębnej analizy tematu opartej na wyczerpującej wiedzy na temat lokalizacji, infrastruktury, wiedzy o sprzęcie i wlasnych doświadczeniach z nim.
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

Pomiar z poddasza:
Obrazek Obrazek
czym się kierujesz wybierając Deco X20-4g
- chyba tylko ceną ale faktycznie to słaby sprzęt.
LBR 20 - 1100PLN za używkę, 1800 nowy - nie najtaniej.
Oppo 5G CPE T1a - 950 za nowy
Huawei 5G CPE Pro 2 - 900 nowy,
ZTE MC888 5G - 1200 nowy
coś w tych cenach warto wziąć? czy coś kupić innego? Prośba o opinię.

Jedna uwaga:
Mam nadzieję że zrozumiałeś kto w tej dyskusji miał rację i dlaczego od początku pisałem jak i co nalezy zrobić u ciebie.
- ten temat jakby już zaistniał, nigdy nie twierdziłem, że nie masz racji, ba nawet nie miałem odrębnego zdania, stąd nic do zrozumienia dla mnie. Na początku odniosłem się tylko do Twojej "konstruktywnej" krytyki, bo potrzebowałem pomocy, zamiast uwag z których niewiele wynikało. Dobrze by było jakbyś zauważył, że nie występuje w roli adwersarza, to przysłuży się komunikacji i ograniczy niezdrowe emocje.
ja nie wypisuję bajek a doradzam na podstawie dogłębnej analizy tematu opartej na wyczerpującej wiedzy na temat lokalizacji, infrastruktury, wiedzy o sprzęcie i wlasnych doświadczeniach z nim
- prawda i szacun za to :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: matek451 »

Strych to agregacja LTE2600 jako podstawowe. parametry poprawne, SINR pozwoli l na zapięcie modulacji QAM256 na DL i QAM64 na UL, stąd na UL z 20MHzpasma na LTE2600 w MIMO2X2 UL przekroczył 50Mb/s. Pozostałe 2 pasma pojemnościowe LTE na dostatecznych parametrach sygnału.
Poranny speedtest ok. Widać ze stacja zarówno rano jak i wieczorem na 3 sektorze mało obciążona.
Co do sprzętu to wszystkie wymienione routery 5G nie posiadają złacz anten zewnętrznych. Ceny które podałeś dotyczą sprzętu z drugiej ręki, istotne jest od którego operatora są wzięte, nalezy weryfikować po IMEI bo ludzie wystawiają sprzęt który jest własnością operatorów.
Te routery musiałbyś ustawwić w miejscu gdzie parametry sygnału będą poprawne ale przyszłe 5G na 3,4-3,8 GHz w takich warunkach i tak wymagać będzie poprawy zasięgu, stąd router powinien mieć złacza anten zew. na te pasma.
Są takie , ewentualnie wspomniane CPE 5G/LTE jak MC889 czy MC7010 pracujace na zewnątrz.
LBR20 używany za 1100 zł to akurat ode mnie więc wiem jak wygladają i działają, u mnie kilka sztuk od 1,5 roku, ale to tylko LTE , posiadają złacza anten zew. SMA.
Jeśli zdecydujesz się na sprzęt do 5g to w grę wchodzą wspomniane CPE 5g, są dostępne w T-mobile/Plusie więc zawsze weryfikacja po IMEI lub w wolnej sprzedaży. W przypadku wyboru routera domowego w grę wchodzi praktycznie tylko MC801A, 700-800 ZŁ. Postawiony na strychu do pracy w agregacji pasm LTE lub 5G2100, w przyszłości po dodaniu anten zew na 3,4-3,8GHz działać będzie w MIMO2X2 na N78. Oczywiście zawsze sprawdzasz pochodzenie i IMEI.
CPE 5G to antena o zysku 5-7dBi na wszystkich pasmach 700-4000MHz MIMO4X4 gotowy od razu do pracy na wszystkich pasmach LTE i 5G.
Co do konstruktywności to chciałem ci od razu uświadomić co ci grozi przy wyborze Orange i chciałem ci oszczędzić wydatku na router 12 kat. LTE za ponad 2 tysiace który wymagałby i tak zakupu anten zew. całość z 2,5 tys. zł a efekt mógłby być marny. Czasami kubeł zimnej wody się przydaje, tym bardziej że pojawiają się też porady nie uwzględniajace potrzeb , warunków, stanu sieci operatorskich. Np. zakup Mikrotika z anteną zew. do Play skończyłby się przesterowaniem sygnału, no i Mikrotik wymagałby jeszcze zakupu routera wewnętrznego/AP.
W internecie zawsze trzeba podchodzić z rezerwą do opinii o operatorach, sprzęcie, niestety większość porad jest całkowicie nieprzydatna lub narażą na podstawowe błędy i nieuzasadnione wydatki.
rop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2012-05-13, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w dobrze sprzętu i opinia

Post autor: rop »

Dzięki zanotowałem :)

Ten MCA801A jest ciekawy bo działa do +55, więc by się nadał dobrze :) ktoś o nim napisał, że:
a/ 5G - DSS , NSA działa tylko na antenach wewnętrznych tego routera
b/ (tylko w trybie SA) górne złącze dla n41 - TDD 2600Mhz, dolne złącze n78 - TDD 3500 Mhz
CMC889/MC7010 też warte rozważenia :).
Mikrotik był dobierany do tego co pokazał Orange, przynajmniej ja tak zrozumiałem 12 kat. LTE też.
Dzięki za ten tip z IMEI bo to istotne:)
ODPOWIEDZ