Pomoc w wyborze optymalnego sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
H3PO4PL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-04-04, 15:16

Pomoc w wyborze optymalnego sprzętu

Post autor: H3PO4PL »

Witajcie, zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze optymalnego sprzętu dla mojej lokalizacji: 53.12427167221698, 20.356626502550405

Obecnie korzystam z Huawei B525 stojącego w oknie na piętrze, jednak przestał on spełniać moje wymagania. Pożyczyłem na testy B818 i tak powstała idea przeniesienia modemu na strych. Poniżej załączam zrzuty ekranu testów które wykonałem za pomocą telefonu na strychu, w oknie za szybą. W miejscu w którym mniej więcej chciałbym umieścić przyszły modem. Testy wykonałem dla Play i Orange ponieważ to z nich obecnie korzystam (Play w B525 i Orange w telefonie)
Orange:
Obrazek
Obrazek

Play:
Obrazek
Obrazek


Modem chciałbym umieścić w oknie na strychu, następnie poprowadzić jeden LAN do PC na piętrze oraz drugi do telewizora na parterze. Niestety PC i TV stoją w dwóch przeciwległych rogach domu. Dodatkowo chciałbym mieć jeszcze sieć Wi-Fi, dlatego prawdopodobnie obok TV albo PC stanie coś co ją zapewni. Nie musi być ona super wydajna, może być poprawna, jest jedynie dodatkiem. Nie mam ustalonego budżetu, chciałbym wreszcie zbudować sieć która przestanie irytować, bo na światłowód nie mam co liczyć.
CCpl
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-01-22, 23:14

Re: Pomoc w wyborze optymalnego sprzętu

Post autor: CCpl »

Rzadko się zdarza - wysyłanie szybsze od ściągania :)
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyborze optymalnego sprzętu

Post autor: onken »

Raczej dość często ( jak są przeciążone nadajniki )

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
H3PO4PL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-04-04, 15:16

Re: Pomoc w wyborze optymalnego sprzętu

Post autor: H3PO4PL »

Cześć, ostatnio kontynuowałem testy z umieszczonym na strychu za szybą B818. To było w czwartek o godzinie 19. Poniżej umieszczam wyniki + parametry sygnału dla pojedynczych częstotliwości oraz dla agregacji.
800:
Obrazek
1800:
Obrazek
2100:
Obrazek
2600:
Obrazek
800+1800+2100+2600:
Obrazek

800:
Obrazek
1800:
Obrazek
2100:
Obrazek
2600:
Obrazek
800+1800+2100+2600:
Obrazek


Wyniki nie są jednak powtarzalne, przy agregacji wahają się dla pobierania od 50-200 Mbps w zależności od dnia i godziny. Domyślam się, że wynika to z przeciążenia nadajnika. Moje pytanie jest następujące. Czy jest coś co mogę zrobić (dokupić antenę?) /zmienić (zdecydować się na inny modem?) aby zniwelować ten efekt? Zależy mi głownie na uzyskaniu większej powtarzalności wyższych prędkości pobierania. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26136
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wyborze optymalnego sprzętu

Post autor: wojteks »

H3PO4PL pisze:przy agregacji wahają się dla pobierania od 50-200 Mbps w zależności od dnia i godziny. Domyślam się, że wynika to z przeciążenia nadajnika.
To wynika z obciążenia stacji bazowej i zarządzania pasmem/prędkościami przez operatora i router który też może przełączać się między pasmami/agregacjami.

Przy RSSI -51dBm zastosowanie anteny może pogorszyć pracę routera.
H3PO4PL pisze: Zależy mi głownie na uzyskaniu większej powtarzalności wyższych prędkości pobierania.
Możesz próbować ale wątpię aby dużo dało się poprawić.
Nie pomagam na PW!
H3PO4PL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-04-04, 15:16

Re: Pomoc w wyborze optymalnego sprzętu

Post autor: H3PO4PL »

Rozumiem, mam jeszcze pytanie o modem który będzie optymalny dla mojej lokalizacji. Obecnie korzystam z pożyczonego B818 i raczej jestem z niego zadowolony. Jednak nie wiem czy dla siebie również kupić B818 czy może w podobnej kwocie jest dostępna jakaś lepsza alternatywa? Patrzyłem na OLX na Huawei 5G CPE PRO 2, pytanie tylko czy byłby to upgrade w stosunku do B818 czy może dla moich potrzeb to zbliżone urządzenia. Nie wiem czy korzystałbym z 5G, ale taka dodatkowa możliwość na pewno by mi nie przeszkadzała. Mam świadomość ryzyka wynikającego z zakupu używanego sprzętu na takich portalach, dlatego pytam gdzie najlepiej weryfikować numer IMEI? Jest jakaś strona gdzie można to zrobić globalnie czy dla każdego operatora trzeba to robić w dedykowanym miejscu?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Pomoc w wyborze optymalnego sprzętu

Post autor: tomekwwa »

IMEI u każdego operatora osobno, ale zazwyczaj widać lub da się ustalić od zbywcy skąd pochodzi. Aby polepszyć wyniki i zwiększyć powtarzalność, ustawiając router patrz na parametr SINR i szukaj miejsca gdzie będzie wysoki i stabilny. Możesz wziąć CPE 2 PRO, o ile nie zamierzasz korzystać z innych BTSów, bardziej oddalonych, gdyż brak tam złącz anten do LTE. Da się je wyprowadzić ze środka, ale wymaga to przeróbek. Wyniki obu routerów na LTE będą podobne. Jak zacznie skakać po 5G to bywa różnie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze optymalnego sprzętu

Post autor: matek451 »

A ja bym sobie darował Huawei z wiadomych powodów, ze starszych sam korzystam z MC801A, cenowo wypadnie podobnie ale wartość dodana to jak dla wielu ZTE dodatkowe mozliwości stworzone przez społeczność zajmujaca się ich sprzętem, no i w razie czego anteny zew. na N78 bo złacza anten zew obsługują 3,4-3,8GHz. Z nowszych MC888 choć już bez złacz antenowych. Parametry sygnału w tym oknie z BTS-a na kominie Polmlek są poprawne ale SINR słabszy.
H3PO4PL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-04-04, 15:16

Re: Pomoc w wyborze optymalnego sprzętu

Post autor: H3PO4PL »

Dziękuję Ci za informację, poszukam dla siebie na początek może jakiegoś MC801A. Będzie to coś ciekawego po użytkowaniu od kilku lat sprzętu Huawei. A czy mógłbyś mi polecić jakiś sprzęt który zapewni sieć Wi-Fi? Od kilku dni testuje pożyczony AX3600, jednak jest on na oryginalnym sofcie i nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego pokrycia mojego domu nawet dla 2.4 GHz. Domyślam się że zainstalowanie chinskiej wersji programowania mogłoby w tym pomóc, ale zapewne są jakieś lepsze alternatywy jeśli chodzi o Wi-Fi w domu.
ODPOWIEDZ