Pierwszy internet mobilny

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Witam wszystkich,
Planuje instalacje internetu mobilnego LTE w domu, z racji iż będzie to dla mnie nowe doświadczenie, chciałbym się poradzić osób zorientowanych w temacie.

Na wstępie muszę zaznaczyć że mieszkam na wsi, miejscowość: Ośno 12 , 57 -120 Wiązów.
Operator: T mobile (inny nie wchodzi w grę, posiadamy dużo numerów na firmę oraz nielimitowany internet).

Jeżeli chodzi o zasięg sieci komórkowej w domu jest on bardzo słaby lub nie ma go w ogóle.

Niecały miesiąc temu sąsiad zakupił internet mobilny w t mobile z ruterem ZTE mf258k z antena zewnętrzna i postanowiliśmy przeprowadzić kilka szybkich testów w moim domu.
Początkowo było słabo, jednak udało mi się odnaleźć miejsce na strychu w którym jest dobry zasieg LTE + 3 kreski(telefon Samsung s22 ultra).

Podczas moich testów za pomocą telefonu osiągam dl na poziomie minimum 50mb/s i więcej (maksymalnie udało mi się osiągnąć 92mb/s).

Jeżeli chodzi o zte mf258k - 45 mb/s , dodam że użytkownicy chcieli korzystać z Internetu więc nie mieliśmy dużo czasu na testy i dokładne ustawianie anteny.
Podsumowując jeżeli telefon wyciągnął 92mb/s antena zewnętrzna powinna osiągać takie wyniki lub wyższe?
(U sąsiada dl.na poziomie 60mb/s)

Śledzę te forum od pewnego czasu i czytam na temat polecanych ruterów, jednak im dłużej tym większy mętlik mam w głowie.
Byłem dzisiaj w t mobile, zaproponowali mi wnc 5g home office , do wyboru mają jeszcze zte mc888 5g ale bez anteny zewnętrznej w zestawie która jest dla mnie niezbędna.

Czy zestaw ten się sprawdzi czy jednak szukać czegoś innego ?
W aplikacji netmonster telefon agreguje mi pasma 1800 2100 oraz 800 na poziomie 100dbm
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: matek451 »

Nie ma jak wybrać "optymalnego" operatora, potem zrobić testy z których nie pokazać nawet wyników. Na dodatek po sprawdzeniu na https://www.t-mobile.pl/c/oferta-specja ... iejsce=dom w lokalizacji Ośno 12 usługa internet bez limitu jest niedostępna.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Pomysł internetu mobilnego narodził się później niż wybór operatora.
Jutro postaram się załączyć jakieś zrzuty ekranu z testów które robiłem ostatnio oraz jutro zrobię kolejne.
Internet co prawda jest bez limitu danych aczkolwiek limit prędkości do 200mb/s w pakiecie magenta L.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: matek451 »

A w jakich godzinach robiłeś speedtesty ? Oferta domowy bez limitu danych na stronie jest weryfikowany po adresie i jesli T-mobile nie sprzedaje tam takich ofert to oznacza ze infrastruktura nie jest w stanie obsłużyć ruchu generowanego przez klientów korzystających z internetu bez limitu.
Co nie dziwi bo jeden BTS NetWorks Wiązów-Biskupicka tyłka nie urywa, to nie Play.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Testy były robione po południu i wieczorem.
Oferta jest na firmę.
Kolejny bts jest w brzezimierzu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: matek451 »

Pokaż screeny z aplikacji NetMonster bo one maja kluczowe znaczenie.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Jutro wrzucę zrzuty ekranu z Netmonster i speedtesty.
W docelowej lokalizacji anteny zew. telefon pokazuje mi bts w brzezimierzu i przy autostradzie oznaczony jako e40 agreguje pasma 1800 2100.
Najlepsze jest to że pokazuje mi w mojej miejscowości 2 btsy pod adresem Ośno 36, rozmawiałem z właścicielami to twierdzą że mają tylko satelitę
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

I czy istnieje możliwość agregacji pasm np 2100+1800 +1800?
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Podaję link do zrzutów:

https://drive.google.com/drive/folders/ ... NqTvDGozK5

Ogólnie te wyższe prędkości ze speedtest są wykonane w miejscu w którym osiągam najlepszy download, te niższe w tym samym pomieszczeniu lecz w innym położeniu telefonu.
Nie rozumiem dlaczego Netmonster pokazuje że mam w miejscowości Btsy lub odbiornik który stanowi jakiś most pomiędzy bts :? .
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: matek451 »

To są testy z godzin wieczornych, o 8 rano to kazdy operator działa OK bo o tej porze to nikt nie korzysta z internetu. Te prędkości to z 3 sektora w agregacji LTE2100+1800 z tego BTS-a w Brzezimierzu, parametry sygnału na tych pasmach słabe ale niezły SINR, jesli wieczorem sektor jest nieprzeciązony to ratuje wam tam tyłek w T-mobile bo 2 stacje bazowe we Wiązowie to nędza, infrastruktura NetWorks w tym rejonie słabiutka. To nie Play z 4 BTS-ami w okolicy , na 2 agregacja 4 pasm LTE a na 2 3 pasma bez LTE2600. Aplikacja pokazuje bzdury na mapce.
Ogólnie to zasięg głównie z BTS-a Brzezimierz lub Biskupicka a w sąsiadach jeszcze LTE800 z Kolejowej i takiej samej nędzy only LTE800 w Borku Strzelińskim.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Są tam również testy z godzin wieczornych po godzinie 20, download ponad 70mb/s.

Jak dla mojej miejscowości taki internet w zupełności by mi wystarczył, na tą chwilę mam orange na kablu i mam prędkość maksymalną na poziomie 7/1mb/s.
Hit: wieczorem potrafi być prędkość 1mb/s.
Teraz kwestia rutera z antena zewnętrzna, czy to co oferują w t mobile poradzi sobie w moich warunkach? , czy lepiej szukać czegoś innego?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: matek451 »

Ja tam widzę tylko testy pomiędzy 8-9 w dniu dzisiejszym ale to nie mój problem, dla mnie istotne sa tylko te wieczorne. Oczywiście to co ci wciskają w T-mobile się nie nadaje, WNC to szajs, MC888 to bardzo dobry router 5G/LTE ale nie posiada złącz anten zewnętrznych. Do infrastruktury T-mobile w tej okolicy wystarczy router za 350- 400 zł z 2CC CA QAM256 i zewnętrzna antena Dual LTE1800-2600MHz.
W T-mobile jedyny sensowny wybór to MC889+T5400 ale w ofertach MAGENTA BIZNES jest w ratach za ponad 1400 zł, MC888 o 100 zł taniej. Ceny netto, ogólnie kosmos, T-mobile dobrze kosi klientów biznesowych.
Routery LTE , wybór słaby, kiepski TCL z agregacja 3 pasm LTE to 729 zł w ratach, wart jest z 300 zł.
MF258k kosztuje w ratach ponad 1000 zł netto, śmiech z klienta. Nowe do kupienia za taka kwotę ale brutto.
Ogólnie do tej oferty sprzęt jest w kosmicznych cenach, taniej kupi się samemu.
W przypadku MF258k istnieje ryzyko ze bedzie skakal po BTS-ach bo antena ma bardzo szerokie katy promieniowania i ustawiona nawet na Brzezimierz moze bokiem, tyłem łaczyć się z innymi BTS-ami.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Powtórzę testy dziś wieczorem.
Zastanawiałem się nad mc899, na dzisiaj kwota 1599zł -dostępny.
Jeżeli chodzi zaś o t5400 nie mogę go znaleźć, w cenniku t mobile faktycznie jest taka pozycja.
Na stronie zte oferują t3000.
Czy chodziło Ci o ten ruter ?: https://www.euro.com.pl/routery/asus-as ... lsrc=aw.ds
Ostatnio zmieniony 2023-05-19, 10:49 przez Midurion, łącznie zmieniany 1 raz.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Speedtest z godzin wieczornych tych które miałem wrzucić w pierwszym linku.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... VnFSs-b0yv
Dodatkowo test z dzisiaj + zrzut z netmonster.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: matek451 »

Nie, to jest zestaw z T-mobile, sklada się z MC889 a do niego jest router wewnętrzny T5400 https://allegro.pl/oferta/router-5g-zte ... 3591379960, W T-mobile Magenta Biznes cena za zestaw to 24x60+9=1449 zł netto, brutto około 1800 zł, dla klientów indywidualnych jest w ofercie Internet domowy 3 razy taniej.
Ale do tego co prezentuje tam T-mobile to jak strzelanie do muchy z armaty. B535-333 za 379 zł i antena Dual LTE1800-2100 MHz z Cybertecha za 200 zł załatwi sprawę, czyli 600 z na sprzęt a od T-mobile tylko karta SIM.
Masz kupę szczęscia bo z 3 sektora na BTS-ie NW Brzezimierz hula wiatr a nie klienci, bo sektor celuje w poale proponuję wziąć pod uwagę fakt ze w tej ofercie operator stosuje ukryty QoS i w raz ze zużyciem danych obniżą prędkość stosując kolejne lejki, nawet do 10Mb/s. To wszystko pod pozorem ochrony sieci i sprawiedliwego dostępu do internetu.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Rozmawiałem z Panią z t mobile, na stanie mc889+t5400 nie ma ale spróbuję zamówić lub zrobić transfer z innego punktu t mobile.
W poniedziałek będę wiedział czy są dostępne czy też nie.
Kartę internetowa bez limitu danych już posiadam, jedynie prędkość ograniczona do 200mb/s którego i tak nie uda mi się przekroczyć.
Myślę że ten zestaw mc889 +t5400 to inwestycja przyszłościowa ponieważ nie sądzę aby dociągnęli tu prędko światłowód.
A jeżeli telefonem jestem w stanie wyciągnąć zadowalające efekty to takie renomowane idu odu powinno polepszyć zasieg oraz prędkość.
U sąsiada na mf258k prędkość nie schodzi niżej niż 40mb a zazwyczaj jest 60.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Speedtest po godzinie 16 :
https://drive.google.com/drive/folders/ ... FjVWukn774
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: matek451 »

A na jakiej podstawie sądzisz ze na MC889 internet przyspieszy, co najwyzej UL się poprawi, zapewne Pani w salonie ci to obiecała a to ona dla ciebie jest autorytetem. Mam zupełnie odmienne zdanie ale jak powszechnie wiadomo ja się nie znam. Tak samo jak to że T-mobile da ci no limit z prędkością ile fabryka dała do tych 200Mb/s z TB danych na m-c bez żadnego zmniejszania prędkości, to też Pani obiecała więc jest pewne jak skała.Obyś się szybko nie zdziwił.
W T-mobile cięcie prędkości w ofertach na abonament to norma, wraz ze zużyciem danych dostaje się kolejne lejki.
Dlatego ja korzystam z pre-paida i 555GB/m-c za 17 zł bo w tych taryfach nie ma zadnych takich ograniczeń i lejków.
[url]https://www.speedtest.net/my-result/a/9241219133[url] to w agregacji 3 pasm pojemnościowych LTE QAM256, na routerze za 500 zł.
T-mobile biznesowych kroi aż miło, za sprzęt drozej jak na wolnym rynku i lejki nawet do 10Mb/s jak zaszaleją i pociagną za dużo danych.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Pani w t mobile jest dla mnie autorytetem skąd te wnioski?.
Przecież sam napisałeś że mc889 +t5400 to jedyny ruter godny polecenia w t mobile, więc zapytałem o jego dostępność.
Nie martw się o koszty, bo moje pytanie nie brzmiało gdzie kupić takowy zestaw najtaniej, tylko które odu idu jest godne polecenia dla mojej lokalizacji.
W mojej opinii lepiej zainwestować w dobry zestaw na lata.
Nie wykluczam że jeżeli zestaw się sprawdzi wtedy może wypróbuje wspomniane przez ciebie prepaidy np z play skoro ma tu dość dobra infrastrukturę, o ile będą jakieś problemy z lejkami których nigdy nie doświadczyłem a pakiet ten posiadam od dłuższego czasu.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: onken »

Lejki ( w T-Mobile) jeśli już występują to są "dynamiczne". Czyli głównie w godzinach szczytu, odpukać, są to przypadki wyłącznie na przeciążonych BTSach.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: matek451 »

Mam zupełnie inne doświadczenia w kwestii lejka, taryfa Biznesowa no limit na wszystko i po 200GB klient został przycięty do 10Mb/s niezależnie od pory dnia do końca miesiąca, reklamacja i odpowiedź ze wszystko zgodnie z RŚUT. Stanowi wg. nich zagrożenie dla sieci operatora.
Niestety ale subiektywne spojrzenie dominuje. No i można sobie pisać, argumenty się nie liczą. Skoro tam z T-mobile jest tak cacy to czemu nie sprzedają juz domowego bez limitu danych dla adresu autora? Weryfikacja następuje po analizie obciążenia infrastruktury w danym rejonie, te okolice to jest nędza w wykonaniu NetWorks,stąd na tym terenie brak dostępu do ofert bez limitu danych.
Dolny ŚLĄSK to jest domena Play, ale skoro kolega chce to niech bierze sprzęt z T-mobile,a czy się sprawdzi to się okaże,
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: onken »

Pewnie i od rejonu to może zależeć.
Mam trochę kart od nich więc mam obraz jak to działa. Odpukać, mało jest u mnie takich lejków ale niestety występują.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Nikt nie napisał że jest cacy bo to t mobile.
Bazuje na t mobile z racji tego iż posiadam kartę internetową na firmę a nie dlatego że uważam że to najlepsza sieć.
Po prostu omijam dodatkowe koszty, a jeżeli bedą problemy będę myśleć co dalej.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Mam jeszcze jedno pytanie zanim dokonam ostatecznego wyboru sprzętu.
Czy zte mc889 jest równie wydajny tak jak antena kierunkowa?, czy może lepiej postawić na antenę kierunkową ?
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: consigliero »

Mam ZTE mf258k i chciałem zobaczyć czy modem ZTE mc 889 poprawi coś w mojej sytuacji. Po kilku próbach sprzedałem tego 889, odległość od BTS niwelowała przewagę techniczną 889. No a ZTE MF258 K musi być na zewnątrz i skierowany w kierunku BTSa, próbowanie urządzenia w domu może dać gorsze wyniki niż B818 którego miałem wcześniej i ten ostatni miał bez anten lepsze wyniki niż ZTE w tym samym miejscu w domu. Niestety trzeba sobie zadać trochę trudu i pochodzić po dachu skoro sąsiad jest chętny i użycza swój sprzęt.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

A jak porównujesz dwa zestawy? na którym miałeś większe prędkości? Mf258k czy mc889?
Bo jak mniemam sprzedałeś go dlatego że w twoich warunkach nie osiągał swojego potencjału, ale czy wypadał gorzej?.
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: consigliero »

W moich warunkach wypadał tragicznie, trudno było uzyskać połączenie z internetem. Wystawiony ponad dach w tym samym miejscu co 258 tylko w nim są anteny kierunkowe. Dlatego pisałem że w dużej odległości od BTS większe szanse są po stronie 258 niż 889, sprawdziłem to na własnej skórze licząc na cud, mimo że koledzy z forum raczej studzili moje pomysły.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

Mc889 również posiada antenę kierunkowa 6,5 dbi+ dookólna 4dbi.
Czasami wyżej nie znaczy lepiej tak przynajmniej mam na telefonie, mam nadzieję że mc889 się spisze.
Na starym modemo-ruterze bateryjnym w tym miejscu mam ok 30mb/s download na telefonie ponad 60.w porywach do 90.
Midurion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2023-05-18, 16:12

Re: Pierwszy internet mobilny

Post autor: Midurion »

matek451 pisze:Mam zupełnie inne doświadczenia w kwestii lejka, taryfa Biznesowa no limit na wszystko i po 200GB klient został przycięty do 10Mb/s niezależnie od pory dnia do końca miesiąca, reklamacja i odpowiedź ze wszystko zgodnie z RŚUT. Stanowi wg. nich zagrożenie dla sieci operatora.
Niestety ale subiektywne spojrzenie dominuje. No i można sobie pisać, argumenty się nie liczą. Skoro tam z T-mobile jest tak cacy to czemu nie sprzedają juz domowego bez limitu danych dla adresu autora? Weryfikacja następuje po analizie obciążenia infrastruktury w danym rejonie, te okolice to jest nędza w wykonaniu NetWorks,stąd na tym terenie brak dostępu do ofert bez limitu danych.
Dolny ŚLĄSK to jest domena Play, ale skoro kolega chce to niech bierze sprzęt z T-mobile,a czy się sprawdzi to się okaże,
Jak się okazało sprzęt się sprawdził i radzi sobie w moich warunkach doskonale, przy prowizorycznym teście wyszło to tak : https://drive.google.com/file/d/1BqYkUf ... p=drivesdk

SNIR na poziomie 14,8-16
RSRP 96-95
W ruterze ustawiłem tylko 4g bo zasięg 5 g może dotrze do nas w przyszłości.
Jednak przy połączeniu lte widnieje tylko b3 może przy lepszym ustawieniu złapie jeszcze 2100 bo jest dostępne na tym btsie.
Tak czy siak dziękuję bardzo za pomoc wszystkim osobą które starały się jakoś pomóc a w szczególności dla Matek451.
Jakbyście mieli jeszcze jakieś sugestie lub porady dotyczące ustawień które usprawniają działanie ZTE MC889 będę wdzięczny.
ODPOWIEDZ