Routera z górnej półki - co aktualnie warto kupić?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wioras
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-10, 18:08

Routera z górnej półki - co aktualnie warto kupić?

Post autor: wioras »

Witam,
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w doborze routera z górnej półki. Zależy mi oczywiście na agregacji pasm + fajnie by było zobaczyć technologię 5g (tak w razie czego na przyszłość). Aktualnie posiadam router Huawei B315s-22 i jestem z niego średnio zadowolony. W połączeniu z zewnętrzną anteną daje radę, ale lepsze wyniki miałem na Huawei b535-232 z anteną wewnętrzną... :facepalm:

Mój budżet to 1000zł - co możecie mi polecić?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Routera z górnej półki - co aktualnie warto kupić?

Post autor: wojteks »

Do 1000 "przyszłościowy i z górnej półki" z 5G raczej nie realne.
Nie pomagam na PW!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Routera z górnej półki - co aktualnie warto kupić?

Post autor: tomekwwa »

Zależy jak rozumieć górną półkę, bo w porównaniu do B315 to wiele routerów jest z górnej półki :) Natomiast jest tylko kilka modeli, które mają 5G i obsługują zewnętrzne anteny na LTE, ale nie mieszczą się w przedziale do 1000 zł, a ich górnopółkowość jest dyskusyjna. Bo czy mówi ci coś marka Cudy?

I tak zaraz kolega matek poprosi cię o lokalizację i wyniki testów na NetMonsterze tego co masz by ci dobrać coś pod LTE i tym możesz się zająć, bo poprawa parametrów na LTE jest aktualnie kluczem do sukcesu, a nie półka routera.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Routera z górnej półki - co aktualnie warto kupić?

Post autor: matek451 »

Tak jak pisze kolega router dobiera się do infrastruktury operatorów na okolicznych ich BTS-ach, nawet najlepszy router nie pomoże gdy brak dostępu do stacji bazowych z agregacja pasm pojemnościowych LTE a na LTE1800 ma się RSRP na poziomie -110dBm i SINR skaczący.
Do tego brak testów innych pasm z eNB4555 więc tak naprawdę nie wiadomo jakie pasma są na nim dla "3" , jakie sa na nich parametry sygnału oraz jak wygląda na nich DL/UL w tych warunkach w godzinach szczytu internetowego. B535-232 to 2 pasma w agregacji z QAM64 jesli SINR pozwoli więc nie ma co porównywać z B315. Dysponując Iphonem można zrobić testy na nim a Field Test pokaże potrzebne dane, także to czy masz dostęp do 5G i na jakich pasmach. To garść informacji od hejtera twoich pomysłów na sprzęt bo ci co chwalili twoje wybory jakoś przestali się udzielać.
wioras
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-10, 18:08

Re: Routera z górnej półki - co aktualnie warto kupić?

Post autor: wioras »

Zdaje sobie poniekąd sprawę, że najlepiej byłoby dobrać technologie do konkretnego BTS'a jednak mój problem polega na tym, że nie jestem nawet w stanie oszacować, z jakiego nadajnika korzystam. Mieszkam w Irlandii i tutaj wygląda to chyba nieco inaczej jeżeli chodzi o dostęp do danych...

https://siteviewer.comreg.ie/ - tutaj jest moja mapa nadajników dla Irlandii

Najprawdopodobniej korzystam z któregoś z zaznaczonych na zdjęciu.
Obrazek

No i teraz pojawia się problem, bo gdy przechodzę do przeglądania detali każdego z nich, unikalne ID nadajnika jeszcze nigdy nie zgadzało się z informacjami, które znajdowałem w informacjach o połączeniu w routerze czy telefonie komórkowym. Przykładowo wyglądający Site ID GA0268. Na Routerze wyświetla mi się natomiast eNB4555. Może jestem mało kumaty, ale czy ktoś jest w stanie znaleźć taki nadajnik w tej okolicy? :)

https://siteviewer.comreg.ie/#location/ ... 20Irlandia

Nigdy nie udało mi się tego jeszcze rozszyfrować, a anteny ustawiałem na czuja w odpowiednim kierunku :zawstydzony:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Routera z górnej półki - co aktualnie warto kupić?

Post autor: matek451 »

Ale tu chodzi o sprawdzenie jakie pasma są na tym eNB4555, póki co to pokazałes dane na LTE1800 z niego, drogą dedukcji sprawdziłbym LTE2100/LTE2600 i porównał czy to też ten BTS, no i pytanie na który ustawione anteny?
wioras
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-10, 18:08

Re: Routera z górnej półki - co aktualnie warto kupić?

Post autor: wioras »

Hej Matek! Dzięki bardzo za update.

Wczoraj poobracałem dookoła antena i posprawdzałem wszystkie punkty BTS.

enB ID: 3334 / 1800MHz
SINR: 3dB / RSRQ: -8dB / RSRP: -100dBm / RSSI: -83dB,
Niestety nie udało mi się odczytać wartości z 2100MHz
Tutaj nawet pokusiłem się o dodatkowy speed test Ping: 65, Downlad: 53Mbps Upload: 24Mbps

enB ID: 4555 / 1800MHz
SINR: -5dB / RSRQ: -9dB / RSRP: -99dBm / RSSI: -83dB
enB ID: 4555 / 2100MHz
SINR: -15dB / RSRQ: -19dB / RSRP: -118dBm / RSSI: -91dB

enB ID: 3012 / 2100MHz
SINR: -11dB / RSRQ: -12dB / RSRP: -115dBm / RSSI: -95dB

enB ID: 5041 / 1800MHz
SINR: -10dB / RSRQ: -11dB / RSRP: -102dBm / RSSI: -83dB

Jeżeli moje rozumowanie jest prawidłowe to szukam teraz routera pod dwie konkretne częstotliwości 1800MHz oraz 2100MHz. Skanowałem nadajniki pod pozostałe częstotliwości ale żaden z nich ich nie obsługuje.

Czy na podstawie powyższych danych mógłbyś mi polecic jaki model Huawei oraz anteny zewnętrznej będzie odpowiedni? Rozumiem, że agregacja dwóch pasm jest wystarczająca?
wildpig
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2019-04-27, 11:10

Re: Routera z górnej półki - co aktualnie warto kupić?

Post autor: wildpig »

Z ciekawosci. Jaka jest teraz alternatywa dla starutkiego B818? Kosztowal bodaj 699, a teraz widze to samo (nadal cat 19 wiec zero postepu przez 3 lata), B818-263, chodzi ponad 2x tyle.

Maszt blisko (a jak byl bardzo daleko to tez ratowal sytuacje), wszystkie pasemka dostepne, aktualnie 818 chodzi na zapietych 1800+2100+2600 z pelnia kresek. ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Routera z górnej półki - co aktualnie warto kupić?

Post autor: wojteks »

I w PL na razie nic więcej poza marketingowym 5G nie uzyskasz.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

wioras pisze:Zdaje sobie poniekąd sprawę, że najlepiej byłoby dobrać technologie do konkretnego BTS'a jednak mój problem polega na tym, że nie jestem nawet w stanie oszacować, z jakiego nadajnika korzystam. Mieszkam w Irlandii i tutaj wygląda to chyba nieco inaczej jeżeli chodzi o dostęp do danych...

[...]

No i teraz pojawia się problem, bo gdy przechodzę do przeglądania detali każdego z nich, unikalne ID nadajnika jeszcze nigdy nie zgadzało się z informacjami, które znajdowałem w informacjach o połączeniu w routerze czy telefonie komórkowym. [...]
Tu się rzadko kiedy cokolwiek zgadza, niestety ale trzeba się przyzwyczaić. ;)

Zakątek co. Galway (o ile dobrze widzę) w którym mieszkasz to bida z nędzą jeśli chodzi o coverage. To się zresztą tyczy wielu innych zakątków bliżej i dalej. U Ciebie to nawet Imagine pisze że ma sieć zapełnioną i nie przyjmuje nowych abonentów.

Zgaduję że NBI pokazuje bardzo odległą datę przyłączenia? Koniec 2026 pewnie?

Jak tak, to pozostaje chyba tylko starlink.
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
ODPOWIEDZ