Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
elzimny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-04-19, 09:30

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: elzimny »

Podłaczylem dzisiaj 5g cpe 2 pro. Dramat. Beznadziejne transfery uparł się na wolniejszego BTS a transfery gorsze od mr1100 o połowe. Zobaczę jutro bo może to losowa sytuacja. Co do ZTE MF 888 to nawet bym go zamówił ale efekt będzie pewnie ten sam. Brak możliwości wyboru BTS przekreśla sens inwestowania. Właśnie stąd się wziął pomysł anten zewnętrznych żeby je ukierunkować na konkretny maszt a przy okazji w teorii poprawić transfery (pod masztem na Xiaomi mi 10 idzie 300 Mbit
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: jfk »

elzimny pisze:Podłaczylem dzisiaj 5g cpe 2 pro. Dramat. Beznadziejne transfery uparł się na wolniejszego BTS a transfery gorsze od mr1100 o połowe. Zobaczę jutro bo może to losowa sytuacja.
W Twoich warunkach "to walka z wiatrakami" (przy bliskiej odległości do BTS, zakup odpowiedniej anteny o właściwym zysku i odpowiedniej propagacji fali graniczy z cudem, a co dopiero 2szt./a nie "tłuków" dostępnych powszechnie z kawałkiem laminatu/bez żadnych badań i testów laboratoryjnych oraz myśli technicznej/potwierdzonej patentami... ). CPE z kierunkową anteną/można spróbować (niestety warte uwagi są bardzo drogie... ), można spróbować tańszych produktów ZTE/Mikrotik (na zasadzie prób i błędów-zamawiać zdalnie i zwracać jak efekty marne... ).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: matek451 »

A czego się spodziewałeś po Huawei 5G i w jaki cudowny sposób na antenach wewnętrznych miałby akurat logować się do BTS-a z którego ty chciałbyś korzystać, Huawei to już historia w kwestii sprzętu klienckiego. Ten router czy B818 bez wsparcia producenta a ostatnie softy od Huawei Polska do nich to porażka. W przypadku Play najtańsza opcja to zakup anteny kierunkowej Dual LTE1800-2600MHz i próbować wymusić połaczenie z BTS-em na Zagórzańskiej kierując antenę na niego, masz to szczęście ze jesteś w podobnej odległóści od obydwu BTS-ów Play, sektory numer 3 skierowane są z kazdego na twój kierunek, no i odległości są wcale nie małe , testy na MR1100 wykonane wewnatrz domu? Na tym sprzęcie agregacja 3 pasm pojemnościowych LTE2600+2100+1800 MIMO 2X2 , powinna zadziałać modulacja QAM256.
elzimny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-04-19, 09:30

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: elzimny »

Jestem po dłuższych testach i różnice w tym czy dany router łączy się z konkretnym BTS zależą w pierwszej kolejności od jego anten a później od modemu który "wybiera sobie" co mu w teorii bardziej pasuje. Na CPE 2 pro samym przesuwaniem po parapecie, obracaniem rutera i unoszeniem go na różne wysokości w obrębie okna łączylem się z 3 różnymi nadajnikami. Potwierdzam że takie przestawienie routera które podnosiło na odpowiednim BTS parametr sinr (nawet bez podniesienia RSRP potrafiło potroić prędkość pobierania. Czasami urządzenie wybiera ze np główne pasmo to B3 i wyłączając to pasmo żeby modem złapał B1 a następnie ponowne włączenie B3 potrafi zmienić prędkość z np 90 Mbit na 190. Przypuszczam że gdybym postawił 4 różne urządzenia każdy miał by inne "preferencje" przy wyborze nadajnika. Taka loteria. Mieszkam w zbyt bogatym w nadajniki miejscu i korzystam z sieci która idzie w ilość a nie jakośc nadajników.
Wszystkie testy w tym samym miejscu na tym samym parapecie wewnątrz domu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: matek451 »

A co masz do jakości BTS-ów PLAYw tej okolicy , napisałem ci wyraznie jak wygladają sektory na tych 2 BTS-ach, mieszkasz w miejscu które jest akurat na ich kierunkach, do tego pewnie zasięg z kolejnej stacji bazowej, no i nie zapominajmy ze to Wałbrzych więc dochodzi konfiguracja terenu. Akurat w twoim przypadku bogactwo wyboru BTS-a to dobra informacja, niestety ale dobierasz słabe rozwiązania aby to wykorzystać.
van007daws
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-09-01, 20:27

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: van007daws »

Witam wszystkich,

Zdecydowałem się na B818 + ATK-504 w x cross no i tak w sumie nie spodziewałem się tak słabych wyników*, maszt jest widoczny, odległość około 350m, na maszcie jest orange na 4 częstotliwościach LTE z agregacją.
Huawei B818 po wymuszeniu agregacji 4 pasm wyciąga do ~95mbps
Galaxy S21 w różnych miejscach w okolicy (w tym dachu) wyciąga ~75mbps

SINR niestety straszny... Pytanie brzmi:

Czy jest coś co mógłbym jeszcze zrobić aby przyśpieszyć łączę?

około godziny 17 pojechałem jakieś 100m od masztu i tam telefon pokazał pobieranie 203mbps, wysyłanie 32mbps na LTE, a z ciekawości, 5G- 134mbps/58mbps

Dwa screenshoty:
B818 z ustawieniem anteny wewnętrzne:
Obrazek

B818 z wykorzystaniem ATK-504 oraz ustawieniem pasm w Hmanager:
Obrazek


*kiedyś "strzelalem" z około 1,5km do masztu na b535 z cybertech i wyciągałem 130mbps...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26133
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: wojteks »

Na 350m antena zewnętrzna to słaby pomysł, sygnał przesterowany.

Co za wybór pasm, pokaż testy dla każdego pasma osobno bez anteny.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: matek451 »

Brak screena z NetMonster na S21 w teście w domu i pod BTS-em opraz z samym B818 wystawionym na zewnatrz. Oczywiście pomysł z zastosowaniem ATK-504 poroniony i nie chodzi o przesterowanie parametrów sygnału. Stacja w lutym dostała 5G2100, jest po modernizacji.
van007daws
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-09-01, 20:27

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: van007daws »

Wracam z wynikami:

jest dużo screenów więc wrzuciłem na google drive.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing


predkosci.png = speedtesty z różnych pasm/kombinacji
NetMonster.jpg = NetMonster z dachu z S21 był obok anteny/tam gdzie również router był podczas testów na dworze.

Hmanager Legenda plików:

z anteną
1a. b1+b3+b7+b20
2a. b20 800
3a. b3 1800
4a. b1 2100
5a. b7 2600

bez anteny na piętrze
1b. b1+b3+b7+b20
2b. b20 800
3b. b3 1800
4b. b1 2100
5b. b7 2600

bez anteny na zewnątrz (dachu obok anteny) widząc maszt
1c. b1+b3+b7+b20
2c. b20 800
3c. b3 1800
4c. b1 2100
5c. b7 2600


odnośnie 5G to zanim zdecydowałem się na B818 to pani na infolinii powiedziała mi o maksymalnej prędkości 54mbps (tak 5g 54mbps) vs 600mbps względem LTE...
Właśnie zrobiłem test z 5G w miejscu obok anten i dostałem wynik 83,5/47,2 więc w sumie niestety różnicy prawie nie ma.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: matek451 »

Na LTE2600 sam router w miejscu anteny parametry sygnału jak z ATK504, na LTE1800/2100 nieco gorzej, skuteczność ATK504 pozostawiam bez komentarza. Do tego router w domu to 1 sektor a dwa testy na antenach i B818 obok to 2 sektor. Czyli lokalizacja pomiędzy sektorami 1 i 2, pewnie Liliowa. Na LTE2600 sygnał mozna spróbować poprawić ale czy to wpłynie radykalnie na poprawę nie wiem, brak testuu na telefonie pod BTS-em więc nie wiadomo czy logowałeś się do 1 czy 2 sektora i w jakich warunkach sygnału.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26133
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: wojteks »

Położenie blisko masztu i między sektorami. Wysoki poziom sygnału z sektora (RSSI) z którym jesteś połączony ale równocześnie wysoki poziom szumu od sektora w którego zasięgu też jesteś. Stąd niski SINR i bardzo niski RF-Margin.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: matek451 »

Tak jak pisze admin, blisko nie zawsze znaczy dobrze, wynika to z azymutów na których umieszczono anteny na BTS-ie i ich charakterystyki promieniowania, dodatkowo ATK-504 mają szerokie kąty promieniowania w płaszczyźnie poziomej.
van007daws
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-09-01, 20:27

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: van007daws »

Niestety przy samym BTSie nie zdążyłem dzisiaj zrobić pomiarów, a dom jest rodziców.

Tak analizuję wyniki i Wasze odpowiedzi za które dziękuję, jakie są wnioski, co mógłbym zmienić/poprawić? może zostawić temat? czy może pobawić się ukierunkowaniem anteny, bo szczerze wycelowałem na BTS, ale nie podnosiłem kąta aby jakoś tam cudownie celować w niego (antena trafia w prosto w budynek zza którego widać BTS), lub po prostu skierować w bok (może inny BTS? oddalony o 2,5km)- tak sobie gdybam


Ogólnie myślę, że mierzone wartości są tymi pesymistycznymi, gdyż mierzone były ok godziny 17 dzisiaj, wieczorem jakoś wiatr zawiał na 110mbps i to po wifi w średniej odległości od routera.

stojąc na podwórku w okolicy domu/na dachu z telefonem z włączonym LTE mam podobne parametry/prędkości co z atk-504

Ogólnie pytając rodziców to internet działa i go "nie brakuje"


użycie anteny jakie głupie by nie było, coś tam podnosi cyferki/przyśpiesza internet.


Nie wiem, może jakaś antena o mniejszym zysku czy zostawić temat jak jest? bo wychodzi na to, że problemem jest lokalizacja pomiędzy sektorami.


Edit: Dodam jeszcze, że wartości typu SINR strasznie skaczą od ujemnych np. -7 do dodatnich +14 na telefonie
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26133
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: wojteks »

Jeżeli internetu nie brakuje to szkoda drążyć, w tej odległości od stacji nawet antena tyłem będzie odbierać sygnał z tej stacji i szum z tej stacji.
Nie pomagam na PW!
oli00ee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2023-10-16, 22:43

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: oli00ee »

Panowie, mam problem ze świeżo nabytym B818-263 z drugiej ręki (wersja brandowana Vodafone + soft). Wszystko śmiga super oprócz WiFi.
Tu nie chodzi o słaby zasięg jak pisali inni użytkownicy. Tutaj zasięg to maks. 10 cm od routera. Rozebrałem go, dociskałem anteny od WiFi, odpiąłem je i żadnej poprawy. Na odpiętych nie ma wcale Wifi, na podpiętych wszystkich muszę praktycznie dotykać telefon routera, aby coś złapało
Może ktoś coś wie na ten temat? Grzebię już 2 godz. na Google po PL, ENG itp. i nic związanego z tym problemem nawet w bliźniaczych modelach.
Resetowałem do fabrycznych ten router już z 5 razy - nawet przy pierwszym konfigu rozsyła takie WiFi, mogła paść sieciówka?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26133
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B818-263 wnętrze routera + anteny LTE + Anteny Wifi + PCB

Post autor: wojteks »

Zwróć sprzedawcy chociaż jak rozkręciłeś to już może się nie udać.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ