Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
grzegorzl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-03-13, 06:49

Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: grzegorzl »

Witam serdecznie

Mam dziwną sytuację z którą nie potrafię sobie poradzić od dłuższego czasu, objawia się to częstymi problemami z internetem na łączu komórkowym.
Często prędkość downloads spada znacznie poniżej 1Mb podczas gdy upload potrafi osiągać nawet 30Mb w tym samym czasie.

Najpierw krótki opis samej instalacji:
Modem/Router Huaway B535
Antena zewnętrzna (2x Antena LTE Advanced 4G ATK502 DUAL TS5/TS9 ) ustawiona na samym szczycie dachu, podłączona do routera 5m dedykowanego przewodu kupionego wraz z anteną
Antena zewnętrzna skierowana na GPS: 52,465278,16,801944
Wewnętrzna jak sądzę łączy się z bliższym GPS: 52,502500,16,768056
Lokalizacja https://goo.gl/maps/ZP4VKFXeyBiZVhc19
Oparaator Orange
Maszty Orange w okolicy są dwa, w zasadzie jeden po jednej stronie domu, drugi po drugiej prawie w linii prostej

To co zaobserwowałem, to różnice pomiędzy działaniem na antenie zewnętrznej i na antenie jest duża i bardzo dziwna. W skrócie:
1) na antenie zewnętrznej download bardzo się różni, czasem poniżej 1Mb, czasem powyżej 15Mb, download najczęściej miedzy 8Mb a 20Mb, a czasem nawet 30Mb
2) na antenie wewnętrznej (wyłączone w software, do wtyków w modemie nadal podłączone przewody do anteny zewnętrznej) download znacznie częściej w okolicach 8-20Mb, download między 8-15Mb
Problem polega na tym, że wieczorami gdy rolety zjeżdżają problem z internetem potrafi być kosmiczny. Wydaje mi się, iż w tym czasie router łączy się do bliższego masztu, który prawdopodobnie jest bardziej obciążony, więc spada i jakość sieci i przepustowość samego masztu.
Stąd liczyłem na poprawę sytuacji z anteną zewnętrzną. Tymczasem na tej antenie czasem jest faktycznie tak, ze czasem jest możliwe spokojne korzystanie z internetu, a czasem nic się nie da zrobić.

Sprawdzałem parametry jakie pokazuje router dla tych anten. Poniżej krótki spis
Dla anteny wewnętrznej
RSRP -98dBm
RSRQ -10.0dB
SINR -4dB
RSSI -69dBm

Dla anteny zewnętrznej praktycznie w tym samym czasie
RSRP -83dBm
RSRQ -11.0dB
SINR -2dB
RSSI -53dBm

Najdziwniejsze wydają mi się wskazania SINR. Nie potrafię sobie już poradzić z tym problemem. mam wrażenie, że gdy wyniosłem tą antenę na dach (wcześniej była na wysokości parteru) - to skuteczność anteny zewnętrznej się jeszcze pogorszyła. Dziwne jest to, ze na antenie zewnętrznej upload dochodzi do 30Mb, podczas gdy na wewnętrznej nigdy takich parametrów nie osiąga. Jednocześnie download częściej działa lepiej przy antenie wewnętrznej niż zewnętrznej. Próbowałem swego czasu zmienić ustawienie anteny zewnętrznej na bliższy BTS, ale wówczas upload był prawie cały czas Mbit, ale wieczorami jak ludzie zaczynali korzystać z internetu prędkość download spadała nieomalże do zera. Stąd decyzja o skierowaniu anteny zewnętrznej w przeciwnym kierunku tego dalszego BTSa.

Byłbym wdzięczny za wszelakie porady, gdyż nie potrafię sobie poradzić z tym problemem już kilka kolejnych tygodni i pomysły już mi się skończyły :(
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: wojteks »

Pokaż obrazki z numerami stacji i poziomem sygnału, to co sądzisz ma mniejsze znaczenie (z anteną zewnętrzną i bez).

Skoro rolety powodują zanik sygnału to może antena zewnętrzna nie działa prawidłowo.

Nie zawsze umieszczenie anteny na dachu (szczycie) jest najlepszym rozwiązaniem. Może tak być że na szczycie jest więcej zakłóceń co może istotnie wpłynąć na SINR.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

Wybór w ciemno operatora, o tego slaby router i anteny i brak faktycznej lokalizacji stacji bazowych NetWorks w okolicy i DL<UL czyli zapchany BTS do kompletu i efekt tragiczny. Nie zrobiłeś niczego aby miec normalny internet u siebie,
grzegorzl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-03-13, 06:49

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: grzegorzl »

wojteks pisze:Pokaż obrazki z numerami stacji i poziomem sygnału, to co sądzisz ma mniejsze znaczenie (z anteną zewnętrzną i bez).

Skoro rolety powodują zanik sygnału to może antena zewnętrzna nie działa prawidłowo.

Nie zawsze umieszczenie anteny na dachu (szczycie) jest najlepszym rozwiązaniem. Może tak być że na szczycie jest więcej zakłóceń co może istotnie wpłynąć na SINR.
Zrobiłem zrzuty, w następujących sytuacjach
1) najpierw miałem antenę zewnętrzną
https://megadrive.pl/#/view/file/jkbsuk ... 20zewn.png
https://megadrive.pl/#/view/file/uqgkle ... 20test.png
2) Potem zmieniłem na antenę wewnętrzną i zrobiłem restart routera
https://megadrive.pl/#/view/file/i73nor ... 20wewn.png
https://megadrive.pl/#/view/file/f8ufqx ... 20test.png
3) Potem zmieniłem ponownie na ZEWNĘTRZNĄ i zrobiłem restart routera i wtedy nie byłem w stanie nawet na speed test wejść :(
https://megadrive.pl/#/view/file/i73nor ... 20wewn.png
4) Aby móc korzystać z internetu wróciłem ponownie do anteny wewnętrznej
https://megadrive.pl/#/view/file/ttiwnu ... wn%202.png
https://megadrive.pl/#/view/file/locti7 ... 20test.png
grzegorzl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-03-13, 06:49

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: grzegorzl »

matek451 pisze:Wybór w ciemno operatora, o tego slaby router i anteny i brak faktycznej lokalizacji stacji bazowych NetWorks w okolicy i DL<UL czyli zapchany BTS do kompletu i efekt tragiczny. Nie zrobiłeś niczego aby miec normalny internet u siebie,
Nie ma co ukrywać, że nie znam się na tym, stąd szukam porady.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: wojteks »

Wszystkie połączenia z 2100MHz, ciekawe dlaczego, nie masz jakiejś blokady tylko na to pasmo w routerze ustawionej?

To są 2 różne stacje bazowe, czym się kierowałeś przy wyborze tej słabej anteny i dlaczego jest ustawiona na inną stację bazową?

Wymuś po kolei każde z dostępnych pasm z anteną (800/1800/2100/2600) i tak samo bez anteny ale odłącz kable antenowe od routera o ile się da.

Test z anteną wewnętrzna to Rokietnica, Wielkopolskie, ul. Serwisowa 1/3 - maszt T-Mobile i ma powinny być 4 pasma dostępne.
Test z anteną zewnętrzną to nie wiadomo z jaką stacją się łączy ale raczej nie z tą której współrzędne podałeś.
Nie pomagam na PW!
grzegorzl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-03-13, 06:49

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: grzegorzl »

wojteks pisze:Wszystkie połączenia z 2100MHz, ciekawe dlaczego, nie masz jakiejś blokady tylko na to pasmo w routerze ustawionej?
Niestety mój router chyba nie pozwala na ręczne wybieranie pasm. W opcjach mam jedynie "Preferowany tryb sieci" gdzie są wartości "automatyczny", "tylko 3G" i "tylko 4G"
wojteks pisze: To są 2 różne stacje bazowe, czym się kierowałeś przy wyborze tej słabej anteny i dlaczego jest ustawiona na inną stację bazową?
Niestety nie znam się na antenach i kupiłem na zasadzie lektury opisów z Allegro - nie ma co ukrywać :(
Ustawiona jest w ten sposób, ponieważ jak ustawiałem ją jeszcze gdy była na parterze, wówczas otrzymywałem znacząco lepsze rezultaty niż router bez anteny umieszczony na parterze.
Potem wyniosłem router na piętro i antenę na dach i ustawiłem antenę na ten nadajnik w Rokietnicy o którym piszesz. Wtedy niestety wieczorami miałem download bliski zeru. Uznałem ze to kwestia obciążenia tego BTSa w Rokietnicy i obróciłem antenę w poprzednim kierunku (czyli jak była na parterze). Co ciekawe wówczas gdy antena była na dachu miałem gorsze osiągni niż gdy antena była na parterze - mimo tego samego kierunku.
grzegorzl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-03-13, 06:49

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: grzegorzl »

Próbowałem jeszcze zmienić wybór sieci z automatycznego na ręczne i wybrałem z listy dostępnych sieci Orange 4G i po takim wyborze <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie dało się korzystać z internetu - speed test pokazał 4Mb download, ale upload już 0Mb :(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

Więc na poczatek, z antena łączysz się z BTS-em NetWorks na maszcie Orange Pawlowicka, LTE2100 z niego, pewnie jak pasmo podstawowe w agregacji. Parametry sygnalu prawidłowe, SINR fatalny, stacja zapchana na amen, odległa OK 1 km. Bez anteny to Rokietnica-Serwisowa i te LTE2100 plus dodatkowe, parametry sygnału , slabsze, niski SINR stacja zapchana. I to wlaściwie wszystko, Orange z tych BTS-ów to padlina, sprawdzilbym jeszcze LTE2600 z nich a do tego jak dziala Orange z BTS-a w Chybach ale na cuda nie licz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: wojteks »

Do ustawiania pasm w b535 używa się zewnętrznych aplikacji. Na forum są nazwy i opisy ich działania.
Nie pomagam na PW!
grzegorzl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-03-13, 06:49

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: grzegorzl »

Dziękuję Wam za porady, ustawiłem antenę na chyby, zmieniłem z wykorzystaniem zewnętrznej aplikacji pasmo na 2600 i w dzień jest dobrze/bardzo dobrze. wieczorem kiedy wszyscy zaczynają korzystać z internetu jest słabo, ale czuję, że więcej już z tego rozwiązania wycisnąć się nie da :(
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem ze słabym łączem mimo zastosowania anteny zewnętrznej

Post autor: wojteks »

Skoro masz zasięg 2600 to potrzebujesz routera z agregacją co najmniej 3 pasm. B535 jest słaby.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ