Huawei E5

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Witam,

posiadam internet bezprzewodowy blueconnect HuaweiE5 , lecz nie zadowala mnie prędkość owego internetu, szukałem na allegro, ale nie mogę znaleźć żadnej anteny do niego, więc czy jest coś, czym mogę ten zasięg wzmocnić i internet przyspieszyć??

Mieszkam na obrzeżach Gdańska, kod pocztowy 80-690, ul. Dulkowa (prostopadła do przegalińskiej)

czy może powinienem poczekać do końca umowy , ponieważ płacę za niego ponad 160zł i w obecnej chwili istnieje internet, który będzie o wiele szybszy, bądź mogę tego przyspieszyć znacznie?

Są chwilę, gdy działa ładnie i płynnie ( ściąganie około 200kb/s), a nie raz w ogóle strony się nie wczytują.

Proszę o pomoc

edit :

Nazwa urządzenia:
E5830 - dokładnie jest to ten model

[ Dodano: 2012-02-21, 09:16 ]
Odświeżam, może ktoś zajrzy i pomoże.
kamil8686
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2012-02-06, 17:01
Lokalizacja: Lublin

Re: Huawei E5

Post autor: kamil8686 »

Witaj.
pytanie jest następujące jaki obecnie ściągasz zasięg i wtedy można myśleć nad doborem anteny.
kolejna sprawa jak daleko znajdujesz się od nadajnika?

Mam też wątpliwości czy masz tam wejście antenowe jak nie masz to konieczny jest konektor uniwersalny

jeżeli chcesz antenę przenośną dobrej jakości
http://antenydomodemu.pl/product.php?id_product=24
lub kierunkową czyli stacjonarną
http://antenydomodemu.pl/product.php?id_product=14

tylko pytanie jaki obecnie ściągasz zasięg bo mogą się one okazać nieprzydatne ??
Markadiusz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 153
Rejestracja: 2011-08-07, 06:31
Lokalizacja: tak

Re: Huawei E5

Post autor: Markadiusz »

P4TRYK pisze:szukałem na allegro, ale nie mogę znaleźć żadnej anteny do niego
Prawidłowo.
P4TRYK pisze:160zł
W życiu bym tyle za internet nie zapłacił na miesiąc.
Jaką masz siłę sygnału? Daj wynik w dBm z Top_NetInfo (link na dole strony). Szybkość 200 kbps Cię zadowala? 200 kBps to nie jest tak wiele, a gdzie tam kbps... Jako, że to jest router, to przełóż go w inne miejsce-może będzie lepszy sygnał i pogódź się z tym, że w miastach sieć jest zasyfiona ogromną liczbą użytkowników. Zmień modem na taki ze złączem anteny (nie kupuj tego, co polecał kamil8686) i kup sobie antenę zewnętrzną i nakieruj na inny BTS niż ten, z którym łączysz się obecnie - może będzie mniej obciążony i dasz radę osiągnąć lepszy transfer.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei E5

Post autor: key »

kamil8686 pisze:jeżeli chcesz antenę przenośną dobrej jakości
....to nie kupuj tego co jest w linkach ponizej.

Sprawdz na jakiej czestotliwosci laczy sie twoj ISP i kup panel dla 2GHz lub Yagi dla 900 MHz.
Nie pomagam na PW.
cain
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2008-02-17, 14:47
Lokalizacja: Maszewo

Re: Huawei E5

Post autor: cain »

Jesteś pewny że jest tam złącze do anteny zewnętrznej? E5 raczej go nie ma więc bez zmiany urządzenia sygnału nie poprawisz anteną.
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Niestety, ale anteny do modemu nie kupie z tego co już wczoraj wygooglowałem.

Chodziłem po domu i obecnie znajduje się w najlepszym miejscu dla modemu.

Co do łączenia się, to łącze się z siecią 3G Era i nic więcej nie jest napisane,a siła sygnału to zazwyczaj jest dobra, nie raz spada bardzo nisko tak jak teraz, a nie raz jest prawie maksymalna, co do pogodzenia się z tą ilością, że przy większych miasta jest więcej użytkowników, to doskonale to rozumiem, no ale nie mogę tu mieć innego internetu niż bezprzewodowy, więc jakieś kroki i działania trzeba podjąć...

Ściągnąłem ten program top_net info i moc sygnału pokazuje mi coś takiego -99% dBm, 22% CSQ 7

Co jeszcze mogę podać ??

Co zrobić by polepszyć zasięg, co dokupić, czy modem zmienić, czy cokolwiek??

Co do tego panelu, to o żadnych panelach nic nigdy nie słyszałem, poprawi mi to jakość?

[ Dodano: 2012-02-21, 20:00 ]
Może powinienem kupić jakiś modem nowy + dobrą antene do niego?

Widziałem, że często tutaj chwalicie E353u-2 + antenę do tego, czy nic mi to nie da?
Markadiusz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 153
Rejestracja: 2011-08-07, 06:31
Lokalizacja: tak

Re: Huawei E5

Post autor: Markadiusz »

P4TRYK pisze:99% dBm, 22% CSQ 7
Co jeszcze mogę podać ??
Kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na nowy modem, to Ci poradzimy jakąś sztukę. ;) Sygnał jest zdecydowanie za słaby, musisz kupić modem ze złączem antenowym i do niego antenę zewnętrzną o niskim zysku (wystarczy, ale musi to być panel) i z krótkim kablem. Jeżeli cenowo Ci pasuje, to patrz właśnie na tego Huaweia, antenę ktoś inny Ci poradzi, bo nie pamiętam gdzie była taka mała na U2100 o zysku chyba 8 dBi, ale gdzieś na pewno.
OBE>POnK>OF>Margonet NET+BDI
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Kwotę, jestem skłonny wydać tyle ile trzeba, powiedzcie Panowie po prostu jaka będzie dla mnie tutaj najlepsza i taki kupie.

A przypadkiem nie trzeba sprawdzić jakie są tu obok anteny po mapce i po prostu pod to kierować się wyborem anteny, może podam na wszelki wypadek adres? Sprawdzałem na tej stronce, mam w okół mnie anteny w odległości 2-6km, tylko że przeszkadzają tutaj zdecydowanie teren zamieszkały, oraz drzewa.
Awatar użytkownika
pogodabartek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 816
Rejestracja: 2010-10-02, 22:30
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Huawei E5

Post autor: pogodabartek »

To podaj tą swoją lokalizację.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Huawei E5

Post autor: kmy »

Jęśli pieniądze nie graja roli to:
kup modem e353u-2 w Play na kartę za 209 zł
kup antene panelową w cybertechu:
http://www.cybertech.com.pl/p56,antena- ... fme-z.html

kup router Sapido RB1842 w komputroniku za 105 zł (zmień firmwere na najnowszy ze strony http://www.sapidotech.com/software.php? ... oods_id=19

antenę wystawiaj na nadajniki wg lokalizacji ze strony http://mapa.btsearch.pl/
wpisujesz swoja lokalizację, wybierasz sieć t-mobile i UMTS2100, masz 4 nadajniki do wyboru
i sprawdzasz, gdzie masz najlepszy transfer, konfigurujesz router, wkładasz modem i cieszysz się bezprzewodowym internetem,

modem nie ma simlocka, działa w każdej sieci, jak będziesz chciał zmienic operatora to bez problemu.

[ Dodano: 2012-02-23, 20:27 ]
pogodabartek pisze:To podaj tą swoją lokalizację
w pierwszym poście, Gdańsk, ul. Dulkowa :)
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Jeszcze jakieś pomysły, czy rozwiązanie, które podał kolega jest najlepsze?

Lokalizacja, tak jak pisałem Gdańsk, ul. Dulkowa
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Przepraszam, że odświeżam, ale jedynie kolega podał mi modem i resztę rzeczy do Niego, a ja chciałbym już powoli to zakupywać i chciałbym zapytać o zdanie innych kolegów-specjalistów, czy to co kolega podał będzie najlepszym rozwiązaniem i nic więcej nie kombinować?

Lokalizacja, tak jak pisałem Gdańsk, ul. Dulkowa
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E5

Post autor: YaHooo »

P4TRYK pisze: chciałbym zapytać o zdanie innych kolegów-specjalistów, czy to co kolega podał będzie najlepszym rozwiązaniem i nic więcej nie kombinować?
Moim zdaniem tak, nie ma co kombinować. Te rozwiązaniem jest dobre.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Witam,

zamówiłem sobie modem e353u-2 z allegro, teraz czekam na przesyłkę, a w między czasie chciałbym zamówić antenę, i teraz pytanie , otóż polecono mi antenę panelową :

http://www.cybertech.com.pl/p56,antena- ... fme-z.html

+ router z komputronika
http://www.komputronik.pl/product/12482 ... -1842.html

natomiast na forum przeczytałem nowszy wątek i koledze o takim samym modemie polecaliście:


http://www.cybertech.com.pl/p73,antena- ... kabel.html


Więc decyduje się na zakup, lecz sam się teraz pomieszałem, którą lepiej wziąć. Chciałbym wystawić ją jak najwyżej np. na dachu, natomiast tamta jest na rynnę jak dobrze rozumiem, czy nie będzie to za nisko i np. wał, który się znajduje w pobliżu nie będzie przeszkadzał, gdy antena będzie za nisko??

Kolejna sprawa, chciałbym się dowiedzieć, czy bardziej opłaca się brać internet na abonament, po tym jak sprawdzę, kupując karty sim róznych operatorów, który najlepiej działa, czy lepiej kupować sobie doładowania transferu, ponieważ nie ukrywam, że +10GB wykorzystywał w miesiącu i z tego co patrzyłem, doładowanie np. 50zł to tylko 5gb transferu (w play), natomiast abonament za 79zł mam 19GB transferu.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E5

Post autor: YaHooo »

P4TRYK pisze:Więc decyduje się na zakup, lecz sam się teraz pomieszałem, którą lepiej wziąć.
Te anteny są prawie takie same. Różnią się tylko zyskiem. Dlatego ja bym brał dokładnie taką jaką Ci koledzy polecili, czyli tą pierwszą.
P4TRYK pisze:nie ukrywam, że +10GB wykorzystywał w miesiącu i z tego co patrzyłem
To ja bym już brał po prostu abonament. Przy takich transferach nie ma co bawić się w prepaidy.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Huawei E5

Post autor: kmy »

P4TRYK pisze:(w play)
to co Ci polecałem to było na UMTS2100 T-moblie

jesli chcesz Play, to ten sprzęt tez jest dobry, ale masz tylko jeden nadajnik UMTS2100 PLAY na ul. Pieszej 1 i tam musisz kierować antenę

ponieważ jest to tylko jeden nadajnik na całą okolicę to spodziewać się można dużego obciążenia, a tym samym niskich prędkości, zalecam sprawdzenie kartą przedpłaconą.
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Witam,

dziś zakupiłem startówki wszystkich 4 sieci (t-mobile,plus,play,orange) i teraz mam pytanie, otóż dowiedziałem się w salonie play, że wszystkie te sieci bezprzewodowe w abonamencie są maks 6mbit/s, więc to prawda, czy tylko w salonie wprowadzono mnie w błąd, ponieważ widziałem, że na forum ludzie mają po 16mbit/s na speedtest.

Druga sprawa, jak mam sprawdzić rzeczywiste prędkości tych internetu jakie będę miał, jeżeli na startówkach jest napisane, że maksymalna prędkość na nich jest 1mbit/s, czy coś przeaczam?

Chciałem również zapytać o antenę, ponieważ potrzebuję prawdopodobnie kabla więcej niż 5m (wyczytałem, że czym dłuższy kabel, to tym gorzej), dlatego chciałem zapytać, czy ta antena będzie dobra :

http://www.cybertech.com.pl/p73,antena- ... kabel.html

z kablem np. 10m, czy starać się zrobić to tak, by był jak najkrótszy (5m)? Antenę chcę posadowić na dachu domu jednorodzinnego.


Pozdrawiam
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Huawei E5

Post autor: kmy »

P4TRYK pisze:czy ta antena będzie dobra :
bardzo dobra, a z kablem to prawda, im krótszy tym lepiej, ale bez paniki
10 m spokojnie może być, i tak bilans zysku będzie dodatni
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E5

Post autor: wojteks »

P4TRYK pisze:że wszystkie te sieci bezprzewodowe w abonamencie są maks 6mbit/s,
Są w takiej jaki masz abonament (Play i kiedyś Plus) albo maksymalnej dostępnej/możliwej w większości przypadków.
P4TRYK pisze: jak mam sprawdzić rzeczywiste prędkości tych internetu jakie będę miał, jeżeli na startówkach jest napisane,
Zależy od sieci, jedne ograniczają inne nie a w Play można dokupić prędkość.
P4TRYK pisze:czy ta antena będzie dobra
Zależy jaki masz sygnał bez anteny.
P4TRYK pisze: czy starać się zrobić to tak, by był jak najkrótszy
Może słabsza antena i krótki kabel wystarczy, zaoszczędzone pieniądze na router z obsługą modemu przeznacz.
Nie pomagam na PW!
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Więc tak,

kupiłem modem, antenę, oraz router, lecz router przez pomyłkę przysłali mi zły, zamiast tego Sapido przysłano mi TP-Link MR3020 i chciałbym się zapytać o opinie, czy jest on w miarę dobry, czy lepiej wymienić na tego Sapido, ponieważ nie wiem czy iść teraz odsyłać to na pocztę, na internecie opinie router ma dość dobre.

Co to jest karta przedpłacona, z tego co wiem w bankach ,obowiązują, ale w sieci mobilnych co to jest?
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Huawei E5

Post autor: kmy »

P4TRYK pisze:Co to jest karta przedpłacona
tzn, że najpierw płacisz później korzystasz
w internecie to jest karta SIM, na której masz np opłacony 1GB danych, wkładasz do modemu i korzystasz, jak przekroczysz limit to musisz ja doładować np. przez jakąś zdrapkę, SMS lub w banku, jest wiele metod zapłacenia.

[ Dodano: 2012-03-14, 13:37 ]
a co do modemu, to nie ma switcha LAN, jesli tylko na wifi to opinie faktycznie ma dobre w necie i mozna wrzucić alternatywne oprogramowanie open source
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Witam po długim czasie.

Zdecydowaliśmy się na internet z T-mobile (najwięcej w pobliżu anten UMTS 2100), dziś zamontowałem na dachu antenę, podłączyłem pod routera i .......... klops.


Wcześniej wystawiając antenę przez okno na kiju (niżej była niż teraz), miałem internet około 8mb/s na speedtest.net, a teraz zaledwie 2mb/s i to jeszcze najwięcej ile wyciągnę.

PING dość wysoki, bo około 200-500, a wynik ze speedtest,

Obrazek

czyli strasznie.

Antenę mam nastawioną na wprost nadajnika (nie widać go dokładnie, bo są lasy), jednakże wcześniej było 8-9 mb/s, a teraz 1-2, dlaczego tak jest, myślałem, że gdy będzie wyżej będzie lepiej.

Druga sprawa, mój router tp-link, strasznie słabe ma wifi, będąc w pokoju obok, mam połowę kresek, możecie polecić router z jakiejś górnej półki bym po całym domu ten zasięg miał i tylko nie firmy tp-link...


Pozdrawiam
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Witam,

dziś byłem pod 3 antenami wokół mnie i miałem zasięg 100% HSPA+ i na speedtest wynik był ściąganie około 2mb/s

http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/54.34424 ... 94702/z/15
to zrzut z ul. lazurowej

natomiast teraz stoję w gdańsku na ul.równa, niedaleko anteny :

http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/54.32766 ... 97632/z/15

i mam oto taki wynik, prawie 5x lepszy, przy sile sygnału 70%

Obrazek

jak to możliwe, jeżeli w Gdańsku powinno być więcej użytkowników i właśnie tutaj powinienem mieć gorszą prędkość?? Czy to jest wina anten, że są jakieś słabsze, czy jak???
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E5

Post autor: YaHooo »

P4TRYK pisze:Czy to jest wina anten, że są jakieś słabsze, czy jak???
Obciążenie sieci, czy łącze jakim połączony jest nodeB ze światem ma bardzo dużą rolę w tym jakie prędkości da się osiągać.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
P4TRYK
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2012-02-20, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Huawei E5

Post autor: P4TRYK »

Czyli z mojej strony już nic nie mogę zdziałać?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E5

Post autor: YaHooo »

P4TRYK pisze:Czyli z mojej strony już nic nie mogę zdziałać?
Niestety nie. Chyba, że kupić antenę kierunkową i próbować łapać inny, mniej obciążony nodeB.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
hipnotyze

Re: Huawei E5

Post autor: hipnotyze »

teraz to już nie warto montować anten zewnętrznych tylko urządzenia odu idu zintegrowane wtedy internet chodzi najlepiej. nie wspomnę juz o 5G
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei E5

Post autor: onken »

Jak masz daleko BTSa to żadne ODU IDU Ci nie pomoże, one mają anteny dookólne i nie za wiele dB

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E5

Post autor: matek451 »

To jest konto gościa z Warszawy który montuje ludziom nielegalne repeatery GSM i spamuje na forach, współczuję klientom którzy mieli z nim do czynienia. G.... nie sieją , sami się rodzą a dziś nie liczy się rzetelność i fachowość tylko głupawy, nachalny marketing, głupawe filmiki na YT i odpowiednio spreparowana strona internetowa na której wcisniesz szajs potencjalnym Januszom w tym nielegalne rozwiązania jak repeatery GSM. Ci klienci nawet nie są informowani że stosują nielegalne rozwiązanie za które jest kara a wykrycie przez operatora to bułka z masłem.
ODPOWIEDZ