Czy speed test oszukuje?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piotrekmos5
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-27, 22:17

Czy speed test oszukuje?

Post autor: piotrekmos5 »

Witam. Walczę ze swoim internetem domowym mobilnym i zauważyłem jedną zależność. Apka speed test oraz jej przeglądarkowa odmiana zawsze pokazują duże wyższe wyniki downloadu i uploudu w stosunku do innych apek czy stron. Często u mnie jest to wynik kilka razy przekłamy np.strona prędkość.pl czy test huactrl pokazuje DL 5 a speed test 30. Proszę o info czy inni też mają takie spostrzeżenia oraz jaka Apka do testów jest najwiarygodniejsza. Dzięki i pozdrowienia dla wszystkich:)
VAHANARA

Re: Czy speed test oszukuje?

Post autor: VAHANARA »

Rzeczywistą prędkość łącza BTS - router można pomierzyć jedynie speed-testem certyfikowanym przy połączeniu kompa do routera skrętką. Tam masz więcej --> https://pro.speedtest.pl/

Zwykłe speed-testy pokażą ci zawsze prędkość na trasie "wybrany do testu serwer" - "router", która z prędkością samego łącza może mieć niewiele wspólnego. Oczywiście - TEN SAM serwer powinien być wybierany, żeby móc cokolwiek porównywać...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Czy speed test oszukuje?

Post autor: key »

piotrekmos5 pisze:Apka speed test oraz jej przeglądarkowa odmiana zawsze pokazują duże wyższe wyniki downloadu i uploudu w stosunku do innych apek czy stron. ..... Proszę o info czy inni też mają takie spostrzeżenia oraz jaka Apka do testów jest najwiarygodniejsza.
Problem twoj wynika z nie rozumienia jak dziala przesyl danych w internecie.

Speedtesty staraja sie wykonac mozliwie krotkie (minimalna ilosc punktow miedzy komputerami) i mozliwie szerokopasmowe polaczenie, z nadzieja ze najwolniejszym punktem jest Twoje dojscie do internetu. W wiekszosci przypadkow to sie sprawdza.

Mozesz pobawic sie troche speedtestami i sprawdzic, jak zmienia sie przekaz przy zmianie miejsca, gdzie znajduje sie serwer testujacy, mozliwosci jego wyboru ma n.p. www.speedtest.net. Przetestuj szybkosc polaczenia z serwerem blisko, potem gdzies na drugim koncu USA - szybkosci beda rozne.

Szybkosc do danego serwera zalezy od tego jaka jest przepustowosc/obciazenie polaczen na trasie miedzy serwerem i Toba. Nie jest niczym dziwnym, ze do niektorych serwerow masz szybkosci duzo, duzo nizsze niz pozwala Ci na to przepustowosc Twojego wezla - hamuje Cie internet.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

W wielu kręgach panuje opinia że dostawcy internetu whitelistują połączenia z najpopularniejszymi speedtestami w celu poprawy swojej reputacji (w dużym uproszczeniu rzecz jasna). Że nijak się ma to do szarej rzeczywistości to raczej oczywiste.
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Czy speed test oszukuje?

Post autor: kamil666 »

Przerabiałem dziesiątki stron do testowania i polski speedtest.pl pokazywał 60-80, speedtest.net 40-60 jedynie https://www.nperf.com/pl/ pozywał to co realne na łączu dla porównania 60 speedtest.pl vs 180-200 nperf. I tylko tego polecam zarówno przez przeglądarkę jak i alokację na telefon.
piotrekmos5
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-27, 22:17

Re: Czy speed test oszukuje?

Post autor: piotrekmos5 »

Czy może mi ktoś wytłumacz poniższe dwa screeny. Oba testy na jednym urządzeniu, jeden po drugim. Skąd tak ogromna różnica? I który bliższy prawdy?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Czy speed test oszukuje?

Post autor: key »

Oba sa poprawne.

Testujesz z innymi serwerami, a test zawiera szybkosc na calej drodze - dlatego roznie wychodzi. Jak chcesz miec test samego polaczenia to sprawdz czy twoj ISP nie ma serwera testowego.

Porownujac do ruchu na ulicy: jadac n.p. z Warszawy do Ciechanowca i z Warszawy do Poznania tez nie oczekujesz ze bedziesz mial taka sama srednia szybkosc.
Nie pomagam na PW.
piotrekmos5
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-27, 22:17

Re: Czy speed test oszukuje?

Post autor: piotrekmos5 »

Dzięki za wytłumaczenie, wszystko w miarę rozumiem. Tylko w takim razie na które wyniki patrzeć przy wyborze najkorzystniejszej częstotliwości. Robię testy na Lte 800, 1800 i 2100 i na różnych speed testach wychodzą mi różne wyniki która najlepsza. Utrudnia mi to też wybór anteny, która będzie najlepsza pod daną częstotliwość:)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Czy speed test oszukuje?

Post autor: key »

Szukal bym mozliwie krotkiej drogi w internecie - czyli zaczal od sprawdzenia czy Twoj dostawca oferuje speed test.

Jesli nie, to sa testy umozliwiajace wybor dostawcy (n.p. www.internetspeedtest.pl ), ale nie wiem jak to jest tam zaimplementowane.

Sa tez serwisy ktore pozwalaja wybrac serwer testowy, n.p. www.speedtest.net

Droge pakietu w internecie mozesz sprawdzic przy pomocy komendy tracert. Wartoscia ktora w jakis sposob pokazuje jakosc polaczenia jest tez odpowiedz na ping - im mniejszy tym polaczenie jest krotsze/szybsze.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy speed test oszukuje?

Post autor: wojteks »

piotrekmos5 pisze:Robię testy na Lte 800, 1800 i 2100 i na różnych speed testach wychodzą mi różne wyniki która najlepsza.
No to pokaż tu poziom sygnału i speedtest (zawsze do tego samego serwera) dla każdej częstotliwości osobno.
Nie pomagam na PW!
rocky96
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2023-03-06, 15:05

Re: Czy speed test oszukuje?

Post autor: rocky96 »

Do testowania szybkości internetu polecam https://nano.komputronik.pl/n/predkosc- ... speedtest/ - wyniki są stabilne i dokładne. Test działa szybko, a jeśli ktoś jest laikiem, to ma wyjaśnione wszystkie wartości połączenia i podane przykłady tego co może wpływać negatywnie na szybkość łącza.
ODPOWIEDZ