Problem z zasięgiem T Mobile na routerze TCL

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
finerek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-13, 22:44

Problem z zasięgiem T Mobile na routerze TCL

Post autor: finerek123 »

Witam wszystkich.
Jestem po przesiadce z zestawu e3372h + MR3040 na którym operował internet w Play LTE. Działało to tragicznie, ze względu na duże obciążenie BTS. W dzień download wyższy niż 2mb/s to był luksus, za to upload spokojnie dochodził do 50mb/s. Problemem, przez który zrezygnowałem z tego łącza było zrywanie połączenia po równo 3 minutach - jakby ograniczenie u operatora, bo udostępniając internet z telefonu - problem był identyczny)

Wziąłem na testy ofertę T Mobile, z routerem TCL LTE Cat13 z ofertą do 60mb/s. O ile prędkości w ciągu dnia bez większych problemów dochodzą do wartości zbliżonej do maksymalnej, tak jednak jest problem ze skaczącym pingiem. Przykładowy ping google.pl to to pokolei: 30,40,35,110,34,40,70,41,25,120. W wielkim skrócie - ping skacze w ciągu dnia. Router wskazuje ikonkę LTE+, co oznacza z tego co się dowiedziałem - agregację pasm 2600 + 2100. BTS oddalony w linii prostej o 400metrów, jednakże znajduje się na dachu bloku mieszkalnego, a moje mieszkanie jest na parterze i między routerem, a BTS jest przecięcie przez 2 budynki. Gdy przełączę na 3G, ping jest stale poniżej 20ms.

Parametry w routerze zaobserwowane w kilku losowych odstępach czasowych
RSSI między -58 a 60 dBm
Cell ID 71801634
RSRP między -89 a 93 dBm
SINR między 10 a 19 dB

Z tego co mi wiedza mówi, sygnał jest mocny, ale jednocześnie zaszumiony, coś typu duża moc, ale słaba jakość sygnału. Pytanie, czy zainwestowanie w antenę do montażu wewnątrz, podniesioną o +- półtorej metra i bardziej kierunkową charakterystyką mogłoby coś pomóc? Jeśli tak, to proszę o polecenie dobrego produktu, pod złącze TS9.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Problem z zasięgiem T Mobile na routerze TCL

Post autor: Hermogenes »

Zrezygnuj z agregacji, wybierz najlepsze pasmo; jedno tylko. Pozdrawiam Hermogenes
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Problem z zasięgiem T Mobile na routerze TCL

Post autor: Mig25 »

O ile ten TCL pozwala to ustawić...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem T Mobile na routerze TCL

Post autor: matek451 »

Oczywiście ze nie pozwala, przecież to Alcatel, soft ubogi do bólu, skoki ping w T-mobile to żadna nowość, trzeba się przyzwyczaić. Ten operator tak już ma. Na pewno nie zmieni tego jakaś antenka umieszczona wewnatrz obok routera.
finerek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-13, 22:44

Re: Problem z zasięgiem T Mobile na routerze TCL

Post autor: finerek123 »

TCL ma bardzo ubogie do wyboru funkcje. Tak jak wspomniałem - póki co testuję, a że mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu to nie chcę się pchać w żadne stałe łącza. Nawet byłbym skłonny wziąć ofertę T Mobile z późniejszą odsprzedażą routera i zakupie czegoś innego, bo z moich testów T Mobile działa najlepiej, bo oferuje najlepsze prędkości w mojej lokalizacji i warunkach. Jedna osoba ogląda netflixa, a ja bez problemu mogę grać czy przeglądać internet. Orange nie świadczy usługi na mojej ulicy(mimo, że na ulicy obok, oddalonej ode mnie o 2 domy już nie ma problemu. Play bardzo niestabilne połączenie, szczególnie że praktycznie non stop objaw zapchanego BTSa. Plusa nie testowałem, ale oferta cenowa mnie nie zadowoliła

Pobawiłem się trochę tmobile w zestawie z modemem huawei, gdzie mogę ręcznie wybierać pasma. Skacząc po kolei między pasmami, osiągnąłem na 2600 wynik 30mb/s pobierania, gdzie po przełączeniu minutę później na TCLa bez problemu miałem 60mb/s, a obecnie raczej sporo osób korzysta z internetu. Im niższe pasmo, tym prędkości są gorsze, ale ping także spada(co akurat na plus), niestety ale w dalszym stopniu skacze. Po przełączeniu na 3G - bez problemu osiągany ping z tym samym hostem między 16, a 20ms. Dla porównania, na światłowodzie w mojej lokalizacji jest to 10-13ms.
finerek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-13, 22:44

Re: Problem z zasięgiem T Mobile na routerze TCL

Post autor: finerek123 »

A więc kupiłem sobie na OLX zestaw dwóch anten, zwykłych batów antenowych ze złączem TS9, wystawiłem je za okno i na magnesie do góry nogami do tabliczki z numerem bloku i teraz zamiast 2m nad ziemią są 3,5m nad ziemią i to nad oknem. Pingi do tego samego hosta (w godzinach szczytu, czyli weekendowe wieczory) spadły, a dodatkowym atutem jest znaczny spadek utraconych pakietów. Zamiast skoków z 30ms do 100-130ms jest teraz max 60-70ms, co jest już o wiele mniej odczuwalne w grach. Prędkości praktycznie bez zmian. Ale warto wspomnieć, że w przypadku korzystania z kilku urządzeń jednocześnie, pingi także nie idą aż tak w górę. Parametry są następujące
RRSI poniżej 50dBm
RSRP 78-83dBm
SINR zaobserwowałem nie mniejszy niż 12.
Wychodzi na to, że moje okna w mieszkaniu dosyć mocno tłumią sygnał.
Moim zdaniem, dzięki tym antenom router zbiera zdecydowanie mniej zakłóceń czy sygnału z odbicia. Ewentualnie o ile router bez problemu odbierał sygnał z BTSa, tak już sam BTS miał problem z odbieraniem sygnału z routera
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem T Mobile na routerze TCL

Post autor: matek451 »

Wystarczyło wystawić router za okno aby osiagnąć to samo a moze nawet lepsze wyniki, okno czy ściany tłumią standardowo około 10dB , patyki przenosza punkt poboru sygnału na zewnatrz i nic więcej, SINR wewnątrz lepszy niż z nimi.
finerek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-13, 22:44

Re: Problem z zasięgiem T Mobile na routerze TCL

Post autor: finerek123 »

Problemów ciąg dalszy. Po przeprowadzce na inne warszawskie osiedle, mam wystawioną tą antenkę na magnes do barierki balkonowej. W jej widoku są dosłownie dwa BTSy. BTS nr 1 to 29189911, którego chcę unikać. Raz, że dalej ode mnie, dwa że dosył do niego to radiolinia 500Mb/s, a to oznacza w praktyce download 5Mb/s, upload na spokojnie w okolice 30-50Mb/s, prędkości są niezależne od częstotliwości. W nocy download dochodzi max do 20Mb/s, a Upload tyle samo. RRSI 50 dBm RSRP między 80, a 90 dBm no i SINR tragiczny od -3 do 3 dB. Jest drugi BTS 72176439 , do którego dosył to światłowód i wygląda, że nie jest obciążony, bo na telefonie gdy wyjdę na balkon (bezpośredni widok) to potrafię nawet dobić do ponad 100MB downloadu w godzinach szczytu.

Problem polega na tym, że w ofercie Internetu domowego na siłę próbuje mnie dobić do BTSa 29189911(nawet gdy przełożę kartę do telefonu), który jest chyba 4 BTSem w tej radiolinii, a Internet działa słabo. Obecnie router schowałem w pomieszczeniu za telewizorem z odłączoną antenką zewnętrzną, przez co łączy się z pożądanym BTSem z parametrami RSSI -72 dBmb RSRP -102 dBm SINR 3 dB. Wygląda słabo, ale sygnał stłumiony przez ściany, a co ważne, pozwala mi to praktycznie 24/7 mieć DL rzędu 60Mb/s - taki limit w umowie i 30Mb/s UL. Tutaj temat mógłbym zamknąć, bo to co ja oczekuję, to mam osiągnięte, pingi stałe poniżej 20ms, połączenia nic nie zrywa, jednakże po czasie router mimo wszystko próbuje się przełączyć na tego drugiego BTSa, gdzie wczoraj osiągnąłem rekordowe 0,97Mb/s pobierania i ponad 60Mb/s wysyłania. Teraz pytanie, jak to rozwiązać?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Problem z zasięgiem T Mobile na routerze TCL

Post autor: radius »

Musisz Netmonsterem odczytać PCI i EARFCN, a następnie zaopatrzyć się w sprzęt który pozwala to wymusić.
Wcześniej upewnij się, że metoda działa. Może się okazać, że operatorzy takie wymuszanie blokują.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ