Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

Dzień dobry.
Bardzo proszę o pomoc.
W przyszłym tygodniu przeprowadzam się w miejsce, w którym jest bardzo słaby sygnał internetowy.
Wiem, że w niedalekiej przyszłości sytuacja się poprawi, bo Play wydzierżawił od sąsiada działkę pod maszt. Tymczasem sygnał jest słaby i z tego, co jest chciałabym wycisnąć tyle, żeby mieć w miarę sprawny internet.
Na chwilę obecną sąsiedzi korzystają z Orange i ... narzekają.
Proszę o poradę jaką kupić antenę i router.
Moja lokalizacja to Bolejny 4 w warmińsko-mazurskim.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: wojteks »

Pokaż testy Play i Orange zrobione smartfonem, program netmonster, zakładka live i wstaw tu obrazek, do tego speedtest. Przydałaby się też dokładniejsza lokalizacja.
Nie pomagam na PW!
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

Zrobiłam testy.
Po ustawieniu na Play wyskoczył komunikat, że nie ma sygnału (czy jakoś tak).
A poniżej wstawiam to, co pokazał Netmonster i Speed test ustawiony na Orange:

No i nie wstawię, bo nie umiem :/
Dostanę podpowiedź, plis? :)
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: matek451 »

Silne parcie na Orange, jedyny BTS NetWORKS z LTE2100+1800+800 w Lipowie Kurkowskim, obok maszt PLAY z LTE1800+800, do tego takie same w Witramowie i Łynie. Witramowo na światłowodzie więc docelowo pewnie na 4CC CA, ŁYNA powinna dostać na pewno LTE2100 bo ma dobry dosył, mozliwe że i LTE2600 a Lipowo LTE2100, ogólnie to te 3 BTS-y do sprawdzenia.
W Orange sasiedzi słabo bo nie potrafia korzystać z BTS-A w Lipowie, tylko LTE2100+1800 z tego BTS-a daje szanse na szybszy internet w Orange I T-mobile.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: wojteks »

Obrazki wstawiamy jako link do zewnętrznego serwera w stylu fotosik.pl czy jako link do udostępnionego pliku/obrazka z własnego google drive czy podobnego.
Nie pomagam na PW!
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

Dziękuję za okazaną pomoc.
Za kilka godzin kończy mi się umowa z Orange na Neostradę i abonament komórkowy. Rano już będę odcięta od świata.
Jestem trochę spanikowana, bo to pierwszy raz od 20 lat zostaję odcięta od światłowodu. W tej panice kupiłam router Huawei B818-263 4G LTE 3 Prime w nadziei, że jakiś fachowiec coś mądrego z tego wyczaruje.
Teren wkoło mojego nowego domu jest górkowo-dolinkowy i pewnie z tego powodu nie można złapać sygnału Playa mimo, że jest w podobnej odległości jak ten w Lipowie. Zdaję się tymczasowo na Orange i czekam na maszt Play, który ma stanąć w centrum wsi.
A gdyby ktoś chciał mi powiedzieć czy wybór routera, który kupiłam jest słuszny to będę wdzięczna :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: matek451 »

A ile dałaś za B818 i dlaczego akurat ten router, Orange w ciemno wcale nie oznacza ze na nim będą cuda wianki, to tak nie działa. Orange z jedną stacją bazową na cała okolicę to moze być porażka, szczególnie na zasięgowym LTE800.
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

Router kosztował 1500 i kupiłam dlatego, że miał ponad 200 pozytywnych opinii, wręcz zachwytów.
Na cuda i wianki nie liczę, chcę przetrwać z w miarę dobrym internetem w oczekiwaniu na maszt Playa we wsi.
Umowy z Orange nie podpisywałam, kupiłam niezobowiązujący pakiet startowy na internet mobilny i w każdej chwili mogę przejść na innego operatora.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: wojteks »

nimuszka pisze:Router kosztował 1500 i kupiłam dlatego, że miał ponad 200 pozytywnych opinii, wręcz zachwytów.
Opinie stare, przepłaciłaś pewnie tak z 1000pln, no może 700.
nimuszka pisze:kupiłam niezobowiązujący pakiet startowy na internet mobilny
Pokaż testy z routera lub smartfona. Przy paśmie 800MHz nie licz za bardzo na "normalny" internet.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: matek451 »

Szok, 1500 zł za B818 który już jest nieprodukowany, bez wsparcia Huawei z ostatnimi aktualizacjami softu pełnymi bugów. Do tego router z TS9 i słabym WiFi. Opinie w internecie nieadekwatne do rzeczywistości, B818 to przeciętny router z bardzo dobrym modemem LTE. Wartość tak jak pisze kolega, używane od 600 zł.
Ale nie moja kasa nie mój problem, za 1500 zł kupiłbym zupełnie co innego, w twoim przypadku to nieuzasadniony wydatek, sam , nawet najlepszy router w tej lokalizacji nie zdziała wiele.
Do BTS-a Lipowo około 5 km z tego kawał lasu po drodze, w domu to co najwyzej jakiś słaby sygnał na LTE800, czyli zasięgowym paśmie które w tej okolicy obsługuje większość klientów, szerokość 10MHz to za mało aby ci klienci nie wysycili go.
Na dziś do Orange /Play wystarczyłby B535-333 za 400 zł, router z 2 CC CA QAM256,idealnie sprawdzajacy się w agregacji LTE2100+1800 z anteną Dual LTE1800-2100MHz.
Orange na pre-paid to wiadomo, karta pre-paid i 2TB za 360 zł na rok ale ja i tak próbowałbym z Play i 200GB/M-C ZA 13-15 zł, na dziś mozliwość połaczenia z jedną z 3 stacji bazowych w okolicy. Antena zew. i tak konieczna, do Play i Orange taka sama .
Proponuję zacząć od testów na tym B818 ale na zewnatrz, należy zapoznać się z aplikacjami na Windows/Android do zarzadzania pasmami na HiLink i diagnostyki sygnału.W ORANGE kluczowe sa pasma LTE2100 i LTE1800, ale sprawdzasz też LTE800. W Play podobnie bo mozliwe ze dzial juz LTE2100 na którymś z tych 3 BTS-ów.
A co do BTS-a u sąsiada to daleka droga, póki co to nawet nie ma wniosku o pozwolenie budowlane u starosty powiatu Nidzica, brak pozwolenia UKE.
BTS o ile kiedyś w ogóle stanie to tak za jakieś 2 lata.
Na dziś trzeba powalczyć o zasięg z tych juz działajacych lub Orange/T-mobile z Lipowa K.
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

Obrazek

Obrazek[/img]
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

Nie wiem jakim cudem mam jeszcze internet, umowa wczoraj wygasła.
Udało mi się wrzucić screen z netmonstera a w linku jest screen ze speed testu.
Trochę mało mnie pocieszyliście ;)
Ale wdzięczna jestem za każdą radę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: matek451 »

A te testy wykonane w domu czy na zewnątrz? Tak jak pisałem połaczenie z Lipowem na LTE800, parametry sygnału bardzo słabe ale przyzwoity SINR ale to nie dziwi bo w okolicy brak jakichkolwiek stacji NetWorks. Speedtest wykonany o 14 wypadł przyzwoicie ale liczą się te speedtesty wykonane w godz. 19-23 gdy ludzie korzystają masowo z internetu?
W sąsiadach szczatki sygnału na LTE1800 i jakieś resztki na LTE2100 z tego BTS-a .
Takie same testy należy zrobić dla Play.
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

Ten test zrobiłam w domu. Dom z kamienia, ściany 80 cm grubości sprawy nie ułatwiają.
Próbowałam zrobić test dla Play ale nie udało się. Wyskoczył komunikat że nie może połączyć się czy jakoś tak.
Zaraz spróbuję wrzucić test, który robiłam na zewnątrz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: matek451 »

Parametr sygnału lepsze, szczególnie na LTE1800/2100 a na LTE800 bardzo dobry SINR co przekłada się na fajny speedtest, wyszedł zaskakujaco dobrze ale tak jak napisałem liczy się ten wykonany wieczorem . Ogólnie to pojawia się jakaś szansa, router już masz wiec pozostaje dokupić antenę zew. Sama widzisz ze poprawa sygnału gdy router na zewnatrz skutkuje lepszym DL.
No i pozostaje jeszcze kwestia testów Play na zewnatrz, zakladka Live na NetMonster w jego wypadku powinna oprócz danych połaczenia pokazać dużo informacji w sąsiadach. W Orange wszystko jest jasne bo jest w okolicy praktycznie tylko jedna stacja bazowa tego operatora.
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: matek451 »

W przypadku Orange antena szerokopasmowa do LTE800 moze się sprawdzić ale z LTE1800 a tym bardziej z LTE2100 moze być kiepsko, to typowa antena LOG-PERIOD, zysk 15dBi wyssany z palca, tak naprawdę 10-11 dBi w zależności od pasma. Ta z linka ma za duzo kabla, 15m to strata około 4,5dB z zysku anteny, na 1800/2100MHz strata wyniesie około 7dB więc z zysku zostanie około 4-7dBI w zależności od pasma. W twoim przypadku walczy się o kazdy dBi sygnału więc kabel jak najkrótszy, no i kwestia słącza. B818 ma TS9 więc wymagany jest konektor SMA-TS9.
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

Czy mógłbyś mi podrzucić link do właściwej anteny?
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

https://new-electric.erli.pl/produkt/an ... _UQAvD_BwE

Ta ma TS9 i krótszy kabel ale czy inne parametry ma dobre?
Cholera, za trudne to dla mnie :/
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: matek451 »

To typowy elektrośmieć z Signaflex, ogólnie wszystko co od tego hndlarza mydłem i powidłem to tandetny syf, stek bzdur w opisie, zysk wyssany z d..., unikać . To podstawowy dostawca dla Januszy, kupują masowo i nic nie osiagaja na tych tłumikach. Kabel najlepiej na wymiar czyli mierzysz od miejsca montazu anteny do miejsca gdzie stanie B818, najlepiej sznurkiem .
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

https://allegro.pl/oferta/polska-antena ... YAQAvD_BwE

Proszę jeszcze o ocenę tej anteny.
Tu sprzedający dopasowuje końcówki i długość kabla.
Pytanie o pozostałe parametry.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: matek451 »

To ma być antena pracujaca na 800-900MHz i na 1800-2100MHz bo nie wykluczamy korzystania z LTE800 Orange, z anten LOG-PERIOD polecana to ATK-504 lub TRANS DATA KYZ 10, zawsze 2 sztuki bo to MIMO2X2, gdyby chodziło tylko o LTE1800+2100 to wybór panela z Cybertecha. Końcówki to nie b problem.W przypadku ATK504 z Telkobu mozna zamówić z kablami na wymiar i konektorami.
nimuszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-12-15, 13:30

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: nimuszka »

Dziękuję :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: matek451 »

https://telkob.pl/pl/p/2x-ATK-504-Pasmo ... 244-zl./60 , tylko zmierz te kable, mają być możliwie jak najkrótsze, maksimum to 10m, złącza SMA+2xkonektor TS9. Masz zawsze 14 dni na testy i ewentualny zwrot przy zakupie na odległość.
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: sn1p3r »

A co jest nie tak z b818 że już go nie polecacie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: wojteks »

Brak wsparcie producenta, wadliwe oryginalne firmware i wycofywanie się z rynku tegoż producenta. Dodatkowo słabe złącza antenowe.
Nie pomagam na PW!
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Prośba o pomoc w doborze anteny i routera

Post autor: sn1p3r »

wojteks pisze:Brak wsparcie producenta, wadliwe oryginalne firmware i wycofywanie się z rynku tegoż producenta. Dodatkowo słabe złącza antenowe.
Kiedyś pamiętam to był top na tym forum.
A teraz za czym warto się rozglądać?
ODPOWIEDZ