Dobry zasieg, a internet slaby.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kubacc55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-04, 17:03

Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: kubacc55 »

Witam, mam problem poniewaz od jakichs 2 miesiecy mam slaby internet i to sie dzieje co jakis czas, tydzien dobrze, dwa źle chodzi. Otóż na routerze 4 diody zielone na 5 mozliwych. Czy to wifi w telefonie, czy wifi w laptopie lub kabel nie ma znaczenia. Zasieg jest dobry ponieważ nic sie nie zmienilo od poczatku. Lata miedzy 3 a 4 kreskami.

Internet bez limitu
Resetowalem router kilka razy
Sprawdzalem na kablu LANowym
Laptop czy telefon wifi niema znaczenia
Odległość od routera tez nie ma znaczenia, chodzi tak samo zle

Routera Huawei B535 - 232


Edit speed test

Ping 62 ms
Pobieranie 0.54 Mb/s
Wysyłanie 0.93 Mb/s
Ostatnio zmieniony 2023-03-04, 17:58 przez kubacc55, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: matek451 »

A kogo tutaj interesują twoje kreski, nie brak tematów których jasno napisane co nalezy zrobić zanim zada się pytanie, ty nie podałeś żdnych konkretów tylko pustosłowie.
kubacc55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-04, 17:03

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: kubacc55 »

Powiedz jakie konkrety podac, nieznam sie na tym <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> czego potrzebujesz kolego, a tematow nie widze o tych ktorych mowisz
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: wojteks »

Skoro nie chcesz to nie widzisz :(

Zadaj sobie troszkę trudu i przeczytaj kilka tematów o doborze/wyborze sprzętu.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: matek451 »

Większość ludzi nawet nie pofatyguje się aby poczytać te setki postów w których wszystko podane jest jak na tacy, każdego non stop trzeba pytać o to samo, czyli operator, lokalizacja, sprzęt , B535 ma diagnostykę sygnału , pasma, BTS-a. Ale to wymaga zalogowania się na router i pokazania zakładki Informacja o urzadzeniu. Speedtest to jedna wielka tragedia, kreski nic nie mówia ale tak niski UL to idealny dowód ze zasieg jest problematyczny.
kubacc55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-04, 17:03

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: kubacc55 »

Wybaczcie panowie ale ja w większości nawet nic nie rozumiem z tego co pisza ludzie w tych tematach.

Mam tez takie urzadzenie zeby sygnal lapalo. Dom jest w lesie jedyny, najblizsza wioska 2km dalej. Zaznaczę jeszcze raz ze wczesniej wszystko super dzialalo. Od kilku miesiecy sie cos zaczęło komplikowac
https://allegro.pl/oferta/antena-do-wzm ... 7247550300

Prosze to informacja o urządzeniu
https://zapodaj.net/551e01aa70e99.jpg.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: matek451 »

Dramat czyli wybór niewłaściwego operatora, T-mobile nie posiada w twojej lokalizacji aby świadczyć normalnie jakąkolwiek usługę internetu mobilnego, tym bardziej bez limitu danych. Słabe parametry sygnału na LTE800 z BTS-a golca only 800-900MHz na maszcie Plusa w Wężyskach. Nic z tym nie zrobisz, poprawa sygnału na 800MHz da niewiele bo stacje takie jak ta z których korzystasz są z reguły zapchane na amen. Na tym terenie i w szeroko pojętej okolicy kilkuset km2 T-mobile /Orange praktycznie nie istnieją. Nikt zorientowany nie weźmie tam usługi tych operatorów tym bardziej na abonament. Na tym terenie jest tylko jeden operator wart uwagi czyli Play. Pozostali są lata świetlne za nim, jako jedyny postawił tam sieć LTE z prawdziwego zdarzenia.
kubacc55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-04, 17:03

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: kubacc55 »

Rozumiem, tyle ze internet dobrze dzialal. Skad ta zmiana, wiesz moze?

A skad wiesz ze on do Weżysk jest podłączony? Blizej ma do Przychowa gm Bobrowice.
Ja mieszkam dokladnie w Bronkówku, obok Bronkowa

https://zapodaj.net/284293b794c81.jpg.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: matek451 »

Nie rozumiesz, internet z T-mobile nie ma prawa działać dobrze bo zasoby radiowe na tym BTS-ie są niewystarczające do tego aby uzyskać zadowalające prędkości, pasmo LTE800 ma pojemność 10MHz , do tego duży zasięg więc wszyscy klienci T-mobile w okolicy logują się do niego i je przeciążają. Nadmiar klientów, na dodatek z ofertami no limit skutkuje marnymi prędkościami, mozna poprawić parametry sygnału na 800MHz anteną zewnętrzna ale na zapchane BTS-y only LTE800 nie ma innego sposobu oprócz zmiany operatora na takiego który ma normalna infrastrukturę w tej okolicy. T-mobile/Orange to na ogromnym obszarze woj. lubuskiego dno i metr mułu. Nie należało brać od T-mobile abonamentu internetowego. Pomijam fakt ze ten operator stosuje ukryte lejki i QoS w swoich ofertach. Co rozumiesz pod pojęciem dobrego działania internetu bo dla mnie minimum to 50Mb/s na DL.
BTS-y Przychów i Bobrowice to taki sam syf jak Wężyska z gołym LTE800, zasięg masz z Wężysk, to nie tylko kwestia odległości ale też usytuowania sektorów na BTS-ie, sektor numer 3 z niego jest skierowany na ciebie.
Ostatnio zmieniony 2023-03-04, 22:51 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
kubacc55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-04, 17:03

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: kubacc55 »

Ale on dzialal dobrze, zmiana o jakies 50% sie zrobiła...

Zobacz post wyzej prosze, bo moze cos istotnego dopowiedzialem
kubacc55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-04, 17:03

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: kubacc55 »

Dobra, pobralem jakis program hmanager, zalogowalem sie, kliknalem tryb połączenia automatycznego "dowolne" i smiga jak kiedys, ogolnie super mi chodzi ten internet. <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> jak i czemu ale dziala jak kiedys. Dzieki, pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: matek451 »

Teraz masz 0,5Mb/s na DL jak to 50% to 100% to wcześniej miałeś 1Mb/s ? To nie jest normalny internet a dlaczego to dostałeś wyczerpującą odpowiedź, przetestuj innego operatora . Pokaż speedtest tego super internetu, niestety ale nic do ciebie nie trafia. W mobilnym mozna mieć dobre prędkości ale nie z takiej padliny, wyniku takiego jaki mam teraz https://www.speedtest.net/my-result/a/9108105760 ale jak Play odpali pełną mocą na pobliskim BTS-ie z agregację LTE2100+1800+800 to są szanse na duze prędkości, stacja pracuje na 3 sektorach z czego numer 1 jest na azymucie 80 stopni czyli na Bronkówek.
Ostatnio zmieniony 2023-03-04, 23:22 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
kubacc55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-04, 17:03

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: kubacc55 »

Przeciez specjalnie nie kupie plusa, playa, orange zeby testowac

Nie znam sie na tym, chyba ze moge jakos inaczej to sprawdzic

Dla mnie super to taki ktory mi bez problemu otwiera strony, nie musze czekac az sie film załaduje itp
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: matek451 »

Do właściwego wyboru operatora mobilnego trzeb mieć wiedzę, 99% ludzi dokonuje wyborów na slepo, z reguły błednie, niewłaściwy operator i sprzęt brak anten zewnętrznych wiec rezultaty sa kiepskie. Testy to zaden problem i wydatek, Play pre-paid 200GB/m-c za 15 zł, Plus 200GB/15 dni za 5 zł, T-MOBILE 555GB/m-c za 17,5 zł i Orange 200GB za 5 zł. Testy na zewnatrz na telefonie z NetMonster to łatwizna, interpretacja danych z aplikacji i wyników wymaga wiedzy, wystarczy poczytać w internecie te moje kilkadziesiąt tysięcy postów na fachowych forach i samemu zapytać i poprosić o pomoc. Skuteczność pozostawiam ocenie użytkowników. Majac B535 mozna zrobiść tez testy na nim, w Orange/T-mobile/Plusie nie masz szans na inne pasmo niż LTE800 i LTE900 Plusa. Tylko Play daje jakieś szanse na pasma LTE2100/1800 ale trzeba to sprawdzić, stacja stoi od kilku m-cy, jest po pomiarze PEM w dniu 20.12.2022, podczas pomiaru działała na LTE2100/1800/800 ale z mocą testową , jest szansa ze jest już po optymalizacji i świeci z docelowymi mocami.
kubacc55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-04, 17:03

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: kubacc55 »

A mozesz jeszcze powiedziec na co patrzec? Jakie informacje sa najwazniejsze w pomiarach?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobry zasieg, a internet slaby.

Post autor: matek451 »

Screeny z zakladki Live aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US pokazują potrzebne dane ale ich interpretacje wymagają wiedzy, tak samo jak ten screen z Informacja o urzadzeniu na B535 czyli CID, eNB, RSRP i SINR. Dodatkowo jesli operator ma kilka pasm na BTS-ie to dane dotyczace kazdego z tych pasm. Do zarzadzania pasmami i diagnostyki sygnału na B535 uzywa się np. na Windows LTEInspecteur https://drive.google.com/open?id=1K1-S4 ... 9smsP8ksL4
Te wszystkie narzędzia pozwalają uzyskać niezbędne informacje przy wyborze operatora, sprzętu i anteny zew. Ocywiście wymagana jest też wiedza pozwalajaca interpretować uzyskane dane , nie jest to prosta sprawa ale np. screnn z routera który pokazałeś wskazał na LTE800 T-mobile z 3 sektora na BTS-ie Wężyska.
ODPOWIEDZ