T-mobile pomoc -wybór odpowiednich częstotliwości, anteny do poprawy sygnału, oraz trochę o BTS'ach.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
majek_oki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2023-03-23, 10:01

T-mobile pomoc -wybór odpowiednich częstotliwości, anteny do poprawy sygnału, oraz trochę o BTS'ach.

Post autor: majek_oki »

Cześć,
Na początku dokładniejszy opis, na koniec zadam nurtujące mnie pytania :)
Lokalizacja: Warszawa, ul. Barcelońska, okna/balkon tylko od strony ul. Katalońskiej.
Od stycznia używam internetu t-mobile, oferta bez limitu danych, prędkość max 90Mb/s. Router jaki dali do tego abonamentu to ZTE MF286D. Internet ogólnie miał fajne podrygi prędkości połączenia (15/20Mb/s), natomiast ping był bardzo wysoki, a samo łącze mocno niestabilne. Dodatkowo z informacji które wyczytałem, nie ma możliwości konfiguracji tego routera jeśli chodzi o wybór pasm. Z jakimi BTS się łączył - nie sprawdzałem, ale mogę gdyby była potrzeba.
Dlatego też przesiadłem się na Huawei B535, który mi zalegał w szufladzie. Prędkości na start niższe, natomiast sama stabilność połączenia oraz ping znacznie na plus.
Nie zmienia to faktu, że internet potrafi mocno zamulić, ping potrafi skakać, momentami nie da się obejrzeć yt w godzinach szczytu.
Dziś wykonałem testy. 18:45 - 19:15, router postawiony kolejno: Na parapecie przy oknie balkonowym, balkon podłoga, oraz postawiony na barierce balkonu.
Obrazek
Jak widać, Router łączy się tylko z dwoma BTS, 280 050 oraz 280 067, z czego ten drugi gorzej sobie radzi.
Na ten moment ustawiłem agregację pasm 1800+2100, podłączone pod BTS 280 050 - ale routera raczej nie zostawię na zewnątrz ;)
I teraz część moich pytań :)
p1. Router łączy się tylko z 280 050 oraz 280 067. A są jeszczez 2 BTS, które mogły by dać lepszy zysk. Czy możliwe że router robi błąd nie łącząc się pod nie? Mówię o 280 063 oraz 181 224. Jak widać na screenie, router by podłączyć sie do bts'ów z których korzysta, musi przejść sygnałem przez cały blok (Z racji okien od strony ul. Katalońskiej), a na 2 bts które wymieniłem miałby ładny strzał na wprost. (odległości praktycznie identyczne, w okolicach 500m). Czy anteną kierunkową wymuszę połączenie na te 2 bts? Jedyne co zauważylem (co mogłoby powodować problem), to brak na tych BTS pasm 800mhz. Ale nie wiem czy ma to jakikolwiek wpływ.
Obrazek
p2. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z tamtych bts, to czy są dostępne jakieś logiczne anteny nie-kierunkowe? Nie jestem w stanie ustawić ich w stronę BTS, no chyba że mam je ustawić w kierunku czyjegoś mieszkania :)
Mam nadzieję że na początku tyle informacji wystarczy do wstępnej analizy. Z góry dzięki za pomoc.

AD1. Ogólnie mam wrażenie, że da się jeszcze trochę wycisnąć z tego połączenia, tylko brakuje dobrego sygnału (blok może to mocno psuć). Może jakaś mocniejsza antena? Straty na kablu by nie było, max 3m by wystarczył do routera.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: T-mobile pomoc -wybór odpowiednich częstotliwości, anteny do poprawy sygnału, oraz trochę o BTS'ach.

Post autor: wojteks »

A nie ma tam w tym bloku światłowodu/kablówki?

Oczywiście że da się więcej wycisnąć ale to wymaga wymiany routera na taki z agregacją co najmniej 3 pasm i do niego dobrych anten bynajmniej nie dookólnych. Ten B535 to zapewne 232 więc w ogóle się nie nadaje, MF286 by się nadawał ale sygnał masz słabiutki a on ma specyficzna konfiguracje złącz antenowych.

Bez anten zewnętrznych zapomnij o LTE od TM.
Nie pomagam na PW!
majek_oki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2023-03-23, 10:01

Re: T-mobile pomoc -wybór odpowiednich częstotliwości, anteny do poprawy sygnału, oraz trochę o BTS'ach.

Post autor: majek_oki »

Jest światłowód, natomiast nie dogadałem się z właścicielem co do tego (wynajem). Więc trzeba działać na tym co jest, zwłaszcza że umowa podpisana i jeszcze trochę korzystać z niego będę musiał :)
Tak, router to dokładnie B535-232, agregacja 2 pasm. Z tego co po testach wywnioskowałem, to przy 1800+2100 powinny być dobre wyniki. 2600 na bts 280 050 bardzo słaby sygnał i słabe prędkości.
MF286 odpada właśnie z racji konfiguracji złącz antenowych + brak możliwości ręcznej agregacji pasm)

Ogólnie na celu mam zakupienie anteny, natomiast pytanie czy musi być to kierunkowa (czy inne wgl są warte uwagi).
Jeśli w dalszym ciągu byłby problem, na pewno rozważyłbym również wymianę routera

AD.1 Ok, doczytałem że anteny dookólne raczej odpowiadają. W takim wypadku pytanie czy przy antenach kierunkowych mam się dobijać do BTS'ów do których router się jeszcze nie łączył, czy ustawiać je w kierunku bloku i łapać sygnał przez niego do wykorzystywanych na ten moment przez router BTS.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: T-mobile pomoc -wybór odpowiednich częstotliwości, anteny do poprawy sygnału, oraz trochę o BTS'ach.

Post autor: wojteks »

majek_oki pisze:MF286 odpada właśnie z racji konfiguracji złącz antenowych + brak możliwości ręcznej agregacji pasm)
Skoro nie masz jak anten zewnętrznych założyć to bez znaczenia a pasma oczywiście że da się wybrać.

Anteny powinny celować w wybraną stację bazową i powinna być widoczność optyczna oraz czysta strefa fresnela. Montaż anten patrzących przez blok jest bez sensu.
Nie pomagam na PW!
majek_oki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2023-03-23, 10:01

Re: T-mobile pomoc -wybór odpowiednich częstotliwości, anteny do poprawy sygnału, oraz trochę o BTS'ach.

Post autor: majek_oki »

W takim razie chyba anteny odpadają kompletnie. Postaram się przetestować b818, wrócę tutaj jak coś pójdzie do przodu.
ODPOWIEDZ