Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Polycount
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-18, 10:26

Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Post autor: Polycount »

Witam, szukam pomocy w doborze odpowiedniej anteny kierunkowej i routera do swoich parametrów. Inernet w domku letniskowym w lesie na wsi, wcześniej miałem zestaw netbox z play z antena dookolna b2368-66 i byla lipa, często rwało intetnet lub byl bardzo powolny. Nie znam sie na tym ale doczytałem ,że anteny kierunkowy dobrze ustawione dają dużo większy wzrost niż anteny dookolne. Zestaw netbox nadal posiadam ale jesli jest szansa że z obecnej lokalizacji po zamianie anten można wykrzesać więcej to jestem w stanie zainwestować w nowe anteny i router.

Poniżej wrzucam screeny z pomiarów z działki i z balkonu z domku.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Co możecie doradzić mi przy tych parametrach? Czy te droższe anteny typu:
https://allegro.pl/oferta/antena-panelo ... 2977271453
https://allegro.pl/oferta/zestaw-mimo-s ... 3233827978

Czy ten sprzęt znacząco poprawiłby jakość internetu czy z perspektywy ceny i parametrow terenowych to jak strzelanie z armaty do kaczek.

Z góry dziękuje za wszelkie rady i sugestie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Post autor: matek451 »

Brak lokalizacji ale za jeziorem Chłopowo lasów ci dostatek, z BTS-a Krzęcin szczatkowe parametry sygnau na LTE800n a w sasiadach dwa inne PCI na LTE800 z podobnymi parametrami sygnału. Testy nie napawają optymizmem,
Polycount
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-18, 10:26

Re: Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Post autor: Polycount »

Lokalizacja to Chłopowo, na obrzeżach lasu lokalizacja poniżej.
https://goo.gl/maps/Vj8CAaCJdY4FHXZz6

Kod: Zaznacz cały

53°01'20.7"N 15°32'34.3"E
Czy jakakolwiek inna antena jest w stanie cos więcej zdziałać niż ta z zestawu netbox'a?
Polycount
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-18, 10:26

Re: Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Post autor: Polycount »

Zrobiłem rozeznanie w terenie i ok kilometr dalej właściciel jednego z domków używa anteny Mikrotik, Różnica w wysokości między moim i jego domkiem to ok 14m i tam uzyskuje transfery na poziomie 80-40mb. Jestem pewien że to szybkość jest poza moim zasięgiem ale jakby wykrzesać za pomocą tej anteny z 15-20 byłby zadowolony. Tylko teraz pytanie jaki zestaw wybrac. Czy opłaca mi się kupić wersje z modemem kat.6 LTE ale z zyskiem energetyczny anteny 17 dBi, czy wybrać opcje z modem kat.4 z zyskiem energetycznym anteny 21dBi?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Post autor: matek451 »

No to pokaż te 80Mb/s na tym Mikrotiku ale tak wieczorem, no i jaki operator u niego? To bardzo trudna lokalizacja, jedynie Play ma w tym rejonie LTE1800 a o zasięg w takim terenie trzeba powalczyć, z reguły zasięg na LTE800 , pasmo ma mała pojemność i duzy zasięg więc łatwo się zatyka, tak samo jak LTE900 Plusa , obydwa działają na 5MHz. Zasięgowe LTE800 Orange/T-mobile jest szersze bo ma 10MHz.
Polycount
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-18, 10:26

Re: Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Post autor: Polycount »

matek451 pisze:No to pokaż te 80Mb/s na tym Mikrotiku ale tak wieczorem, no i jaki operator u niego? To bardzo trudna lokalizacja, jedynie Play ma w tym rejonie LTE1800 a o zasięg w takim terenie trzeba powalczyć, z reguły zasięg na LTE800 , pasmo ma mała pojemność i duzy zasięg więc łatwo się zatyka, tak samo jak LTE900 Plusa , obydwa działają na 5MHz. Zasięgowe LTE800 Orange/T-mobile jest szersze bo ma 10MHz.
Osobiście widziałem u tej osoby tylko 38mb. Różnica w wysokości między działkami to ok 14m na długości ok 1-1,5km , dodatkowo są u mnie drzewa dookoła ,a w miejscu gdzie jest czyste okno przestrzenne mam widok na wzniesienie pola tak ,że patrząc z wierzchołka tego pola to czubki drzew na działce są w poziomie ze szczytem. Czy rzeczywiści antena dookolna traci dużo w stosunku do kierunkowej? Może niema sensu ładować kasy w niewielki przyrost szybkości.
Polycount
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-18, 10:26

Re: Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Post autor: Polycount »

1.
Czy ktos mógłby mi wyjaśnić czym antena Mikrotik LHG R https://mikrotik.com/product/rblhgr która ma zysk 21dBi LTE różni się od tych anten w zestawach np. LHGGM&EG18-EA lub ATLGM&EG18-EA które według specyfikacji mają tylko maksymalny zysk 17dBi.
Co sprawia ,że ten pierwszy model jest o wyższym zysku dBi? Konstrukcje wyglądają na takie same. Czy ta różnica 4dBi ma aż tak duży wpływ, patrząc z perspektywy mojej lokalizacji. Jeśli jest to zysk rzeczywisty do uzyskania to może lepiej kupić ta antenę bez modemu i ją doposażyć.
2. Nie bardzo też rozumiem dlaczego model LHGGM&EG18-EA 2x2 MIMO jest droższy od ATLGM&EG18-EA 4x4 MIMO? Czy tam są jakieś dodatkowe "smaczki" które wpływają na wyższa cenę tej pierwszej?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Post autor: matek451 »

A jakie to ma znaczenie, zysk i tak pewnie przybliżony i wyssany z palca, no i to szajs z portem 100Mb/s na zabytkowym SoC, cena jakaś kosmiczna i śmieszna za taką staroć. No bo toto nie ma modemu ale specyfikacja sprzętowa ogranicza LTE na nim do osiagów dostępnych w 2011 roku, port 100Mb/s to dobry był do modemu LTE 3 KAT.
ATL ma antenę o mniejszym zysku od LHG LTE 18 KAT. ale MIMO4X4, do tego obydwa mają port GE i w miarę nowy SoC Marvela sprzed 3 lat, anteny paraboliczne wymagaja precyzyjnego ustawienia na BTS , najlepiej działają z jego widocznością.
Polycount
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-18, 10:26

Re: Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Post autor: Polycount »

matek451 pisze:A jakie to ma znaczenie, zysk i tak pewnie przybliżony i wyssany z palca, no i to szajs z portem 100Mb/s na zabytkowym SoC, cena jakaś kosmiczna i śmieszna za taką staroć. No bo toto nie ma modemu ale specyfikacja sprzętowa ogranicza LTE na nim do osiagów dostępnych w 2011 roku, port 100Mb/s to dobry był do modemu LTE 3 KAT.
ATL ma antenę o mniejszym zysku od LHG LTE 18 KAT. ale MIMO4X4, do tego obydwa mają port GE i w miarę nowy SoC Marvela sprzed 3 lat, anteny paraboliczne wymagaja precyzyjnego ustawienia na BTS , najlepiej działają z jego widocznością.
Dziękuję bardzo za konkretną odpowiedz! Jestem laikiem w temacie czy mógłbyś mniej więcej wyjaśnić co wpływa na mniejszy zysk anteny ATL jej budowa, wielkość?
Polycount
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-18, 10:26

Re: Szukam pomocy w doborze anteny i routera.

Post autor: Polycount »

Niestety antena Mikrotik LHG LTE 18kit okazała się porażką.... Przez weekend starałem się ja ustawić w różnych częściach działki na różnej wysokości.
Z czterech przetestowanych operatorów tylko Plus nawiązał połączenie, które często rwało , maksymalny uzyskany transfer to od 0,5 do 1Mb/s ... Dla porównania w tych samych miejscach umieszczałem antenę dookolna Netbox 2.0 Huawei B2368 i transfery był na poziomie 5-6Mb/s.
Jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie/antena które mógłbym spróbować przetestować czy trzeba się pogodzić z tym ,że w tej lokalizacji już większych cudów nie zdziałam?
ODPOWIEDZ