Pomoc w wymianie routera

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mim1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-09-26, 19:31

Pomoc w wymianie routera

Post autor: mim1 »

Czesc,
mam problem z obecnym routerem HUAWEI HG8245Q2. Czesto go trzeba resetowac, nie pokrywa z zadowalajaca jakoscia domu. Opis domu: 2 pietra po 90m2, parter: router nie jest w centralnym miejscu, lecz blisko niego. Pietro: brak skretek w scianach, mozliwosc wypuszczenia kabla w miejscu gdzie stoi obecnie router. Zapotrzebowanie: parter - tutaj potrzeba pasma 5GHz z racji sporadycznego cloud gamingu, pracy zdalnej 2 osob. Dodatkowo na parterze kilka stalych odbiornikow typu tv, odkurzacz itd. Pietro - glownie stale elementy typu kamerka w pokoju dzieci, odkurzacz, odbiorniki temp itd. Nie jestem obeznany w tym srodowisku, dopiero co zaczalem czytac w zwiazku z moja potrzeba. Potrzebuje porady na temat doboru sprzetu. Na poczatku bylem zainteresowany systemem mesh, lecz po chwili czasu doszedlem do wniosku ze raczej mi tego nie potrzeba. Wydaje mi sie, ze to czego potrzebuje do dobry router i access point. Czy dobrze mysle? Jesli tak, to prosze o propozycje sprzetu w ktory mam sie zaopatrzyc. Budezet +/- 1500zl. Preferuje sprawdzone firmy na ktorych mozna polegac. Oczywiscie, z racji na (wydaje mi sie) moje male wymagania, jesli da sie zalatwic sprawe taniej, to chetnie poslucham
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wymianie routera

Post autor: wojteks »

Najpierw zmolestuj dostawcę o sprawny router lub wymianę na mediakonwerter. W zależności od tego czy pozostanie router czy pojawi się mediakonwerter możesz wybierać nowy router. Oprócz niego potrzebujesz AccesPointa 2.4/5GHz WiFI 5/6 (może nawet 2 sztuk) i co się da kablem połączyć.
Nie pomagam na PW!
mim1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-09-26, 19:31

Re: Pomoc w wymianie routera

Post autor: mim1 »

Dostawca juz raz wymienil router na nowy. Powiedzieli mi, ze przy tej predkosci lacza nie przewiduja innych modeli. Nie chce mi sie juz z nimi walczyc, wole <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> sprawy w swoje rece i zalatwic to raz a konkretnie. Po wstepnej analizie rynku i dostepnych recenzji(pewnie wiekszosc sponsorowana) upatrzylem sobie dwa routery ktore byc moze pokryja caly dom z poziomu parteru. Wydaje mi sie, ze moge podjac to ryzyko. Gdy jeden router nie uciagnie, to wtedy bede szukal access pointa. Co myslisz? Oto dwa modele ktore wyszly calkiem spoko na testach i ich cena jest zblizona. TP-Link Archer AX73(620zl) i Asus Rt-Ax82U(700zl).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wymianie routera

Post autor: wojteks »

Na początek musisz mieć router/mediakonwerter który trzyma połączenie ze światłowodem, bez tego nawet najcudowniejszy router za 1000 czy 2000pln nic nie pomoże. W opisy sprzedawców i producentów że są zasięgi po 100m nie wierz (to marketing).
Będziesz też miał kolejny NAT itp.
Nie pomagam na PW!
mim1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-09-26, 19:31

Re: Pomoc w wymianie routera

Post autor: mim1 »

Po dosc dlugiej rozmowie z dostawca ustalilismy, ze wymienia obecny router na nowy. Bedzie to ten sam model, bo nie przewiduja innego przy tej predkosci lacza. Zapomnialem dodac we wczesniejszych postach, ze po kablu internet jest stabilny. Przypuszczam ze istnieje cos takiego jak modul wifi w routerze i to on jest awaryjny. Jestem prawie pewien ze na przestrzeni tych kilku miesiecy mialem taka sytuacje, ze internet na komputerze polaczonym po kablu dzialal, a wifi wariowalo. Oczywisice reset routera pomagal. Co do tego co napisales, to sie totalnie zgadzam. Nie przekazalem kluczowej infomacji o stabilnym laczu po kablu. W planach mialem wylaczyc wifi na obecnym routerze i do niego polaczyc po kablu nowy router na parterze,a nastepnie do niego podlaczyc ten z pietra.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wymianie routera

Post autor: wojteks »

Ale w takiej sytuacji nie potrzebujesz kolejnych routerów a tylko AP podłączone kablem do tego co masz.
Nie pomagam na PW!
mim1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-09-26, 19:31

Re: Pomoc w wymianie routera

Post autor: mim1 »

Zakladajac ze nowy router bedzie sprawny i nie wysiadzie po kilku tygodniach/miesiacach to masz calkowita racje. Moze lepiej kupic router z funkcja access pointa i w razie gdy problemy powroca, to ustawic go jako router? Moze moje zalozenia z gory ze nowy router znowu padnie sa dziwne ale postawcie sie w mojej sytuacji, to juz drugi egzemplaz z ta sama wada. Z tego co wiem, to jest to dosc popularna usterka wsrod klinetow od tego dostawcy. Wracajac do tematu, czy da rade stworzyc jedna siec wifi z routera i kilku access pointow? Chodzi mi o automatyczne przelaczanie sie pomiedzy nadajnikami z najlepszym sygnalem. Jakos nie moge sobie wyobrazic, ze na parterze bedzie jedna siec, na pietrze druga i bede musial za kazdym razem zmieniac siec.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wymianie routera

Post autor: wojteks »

Skoro po kablu te routery od dostawcy działają zawsze dobrze (nie maja awarii) to możesz w nim wyłączyć WiFi i podłączyć 2-3 AP. Sieć WiFi z tych AP może nazywać się tak samo i mieć to samo hasło ale każdy powinien być na innym kanale. Osobiście tego nie lubię i wolę aby każdy AP wystawiał osobną sieć ale co kto lubi.

Jeżeli to jest nadrzędne wymaganie (płynne przełączanie urządzeń między AP) to kup zestaw router+satelity od Netgeara (serie RBR+RBS z WiFi 5/6). Router od dostawcy przełącz w tryb bridge o ile ma taką możliwość.
Nie pomagam na PW!
mim1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-09-26, 19:31

Re: Pomoc w wymianie routera

Post autor: mim1 »

Rozumiem. Dzieki za pomoc
ODPOWIEDZ