Brak internetu mimo działającego WIFI

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

Witam
Opiszę mój problem;
Światłowód dochodzi do modemu a do niego podpięty jest mój Fritz Boks Fon Wlan 7270.
Przez 2 lata umowy nie wiedziałem gdzie sprzęt stoi ani tym bardziej nie miałem potrzeby zaglądać do ustawień.

Około miesiąca temu zaczęły się problemy ; na komputerze mam 2 dyski z 2 windowsami ( win 10 i win 7).

Najpierw WIN10 przestał wczytywać strony po kablu i zaczął rozłąnczać internet po WIFI. Po jakimś czasie zaraził się Win 7.
Mam identyczny ruter na zapasię, więc go identycznie skonfigurowałem i podstawiłem w miejsce dotychczasowego - te same problemy.
Jeżeli chodzi o internet po kablu to jakoś doszedłem, że problemem są DNSy. Wpisałem w ruterze i w systemie 1.1.1.1 i 8.8.8.8 i internet po kablu chodzi - strony się otwierają. Nigdy do tej pory nie zdarzyło mi się żeby przy pdłączaniu komputera do rutera kablem musiał robić coś więcej niż wetknąć kabel.
Problemem jest dalej internet po WIFI. to znaczy w ruterze jest a na smartfony nie przekazuje. 2 Samsungi (S8 I M2) brak internetu mimo działającego WIFI (Telegram np. działa po WIFI), HUAWEI_P40_lite ma internet. Komunikaty z przeglądarek telefonów informują, że nie znaleziono serwera DNS danej strony.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki bo naprawdę nie wiem co dalej robić. Dostawca internetu światłowodowego twierdzi, że u niego jest ok. Podejrzewam jednak że nie jest tak do końca.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: wojteks »

A co będzie jak na stałe wpiszesz własne DNSy do routera 7270, tak żeby DHCP je przydzielało.
Nie pomagam na PW!
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

Po kablu teraz tak chodzi, DNSy są wpisane do komputera na stałe i do rutera. W ruterze wpis na stałe nie robi różnicy czy na stałe czy automatycznie. Po WIFI dalej internetu brak.
Ostatnio zmieniony 2023-01-24, 07:11 przez Ainat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: wojteks »

Wpisałeś w routerze i w komputerach (zapewne dlatego działa), pewnie po WiFi też komputery by działały gdyby zdefiniować własny DNS we właściwościach IPv4, jaki DNS dostają smartfony po WiFi?

Czy przypadkiem router nie dostał jakiejś aktualizacji?
Nie pomagam na PW!
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

Nie było aktualizacji od kilku lat.
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

"jaki DNS dostają smartfony po WiFi?
" gdzie to sprawdzić ?
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

Mogę prosić o pomoc ?
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

zaniosłem rutrer do prowidera. Powiedział, że od niego pobiera DNSy a po stronie lan wpisuje 1 nie wiadomo <font color="#FF00FF"><b>»»skąd««</b></font>. W komputereze ręcznie wpisane jest ręcznie 1.1.1.1 i 8.8.8.8. i działa a smartfony nie mają internetu.
Czy możliwe jest , że padły 2 rutery w jednym czasie ?

Czy ruter może być zainfekowany wirusem ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: wojteks »

Wątpię aby 2 routery padły w taki dziwny sposób, wirus też raczej nie.
Nie pomagam na PW!
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

Provider powiedział, że ruter w pamięci mógł zapisać jakieś bzdury i teraz wpisuje je po stronie LAN jako DNS. Robiłem RESET ale nie wyczyścił wszystkich danych w ustawieniach. Jak zrobić reset do ustawień fabrycznych. Czy wgranie ponownie firmware ostatniego(takie mam), wyczyści ruter z ewentualnych błędów? Gdzie znajdę takie firmware ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: wojteks »

Reset do ustawień fabrycznych robi się często z menu albo przyciskiem w sposób opisany w instrukcji/poradniku dla danego routera.
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Erbit »

Firmware zostaw w spokoju. To nie pomoże Tobie w rozwiązaniu problemu. Masz źle skonfigurowany router. Poprawnie skonfigurowany powinien przydzielać wszystkie potrzebne informacje wraz z DNS i wtedy działałoby to tak jak opisałeś "wkładasz kabel i już".

Z Twojego opisu już wiadomo, że problemem są DNSy. W tej klasie routerów DNSy najczęściej konfiguruje się gdzieś w konfiguracji serwera DHCP. Szukaj tam czegoś co może się nazywać "lokalny DNS" i wpisz tam adres IP swojego Fritza. Po tych zmianach wszyscy klienci powinni na nowo nawiązać połączenie z routerem aby pobrać nowe ustawienia - czyli należy rozłączyć WiFi w telefonie i połączyć ponownie a urządzenia podłączone kablem należy rozłączyć lub uruchomić ponownie.
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

W zakładce Network/Network Settings/IP Adresses /IPV6 Settings mam włączony Unique Local Adresses i DHCPv6 Servers in the Home Network.

Może to coś miesza ?

@Erbit
IPv4 address . . . podany ip rutera
Subnet mask . . . podana maska
 Enable DHCP server

DHCP server assigns IPv4 addresses
from . . .Podane IP od
to . . . IP do

W zakładce DNS SERVER mam
DNSv4 Servers

 Use DNSv4 servers assigned by the Internet service provider (recommended)

Ale jak wcześniej pisałem czy jest ustawione na automatyczne DNS czy wpisane ręcznie nie ma to znaczenia, jedynie wpisanie DNS ręcznie w komputerze pozwala korzystać z internetu po kablu, po WIFI już nie.

innych ustawień niema

Pisałem o tym wcześniej:
na jednej płycie mam 2 systemy: win 10 i Win 7 do 1,5 miesiąca wcześniej nie było na obydwu systemach żadnych problemów.
W tum czasie zaczęły się problemy na Win 10; przepadał internet po kablu (Wifi działało), Win 7 działał bez problemu. Po jakimś czasie problemy zaczęły się na Win 7, na chwilę obecną Internet po Wifi nie działa na obu systemach a po kablu działa po wpisaniu ręcznie DNS w systemach.
DHCP w systemach ustawione jest na auto i przydziela. Problemem są DNS.
Ostatnio zmieniony 2023-01-28, 13:03 przez Ainat, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: wojteks »

Wyłącz IPv6 na dobry początek, tak samo w komputerach możesz wyłączyć obsługę IPv6, na dziś to zbędna funkcja.
Nie pomagam na PW!
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

Co zrobiłem:

Mam identyczny ruter i przywróciłem go do ustawień fabrycznych ( wszystko się wyzerowało), podłączyłem go do modemu światłowodowego i skonfigurowałem połączenie z internetem. Po kablu działa ale tak jak poprzednio tylko po wpisaniu ręcznie DNS na komputerze.

Smartfony połączone po WIFI i jak poprzednio internetu brak.W telefonie w Android 9 pod siecią z którą jest połączony po WIFI pisze że " Internet może być nie dostępny"

IPV6 wyłączone w komputerze i Ruterze - nic to nie zmieniło.

Już głupi jestem, mogę kupić kolejny ruter tylko że podejrzewam że to samo będzie ?

Ma Ktoś jeszcze jakiś pomysł?
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

Uff
uruchomiłem internet na smartfonach: w telefonie wyłączyłem DHCP dla sieci do , której jest podłączony . Ustawiłem Statyczny i wpisałem takie same DNS jak w komputerze i działa.

O co tu chodzi nie mam pojęcia, może ktoś wygłówkuje z mojego opisu i tu napisze
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Erbit »

Każdy klient DHCP dostaje adres DNS od serwera DHCP. Skoro ręczne wpisanie DNS powoduje, że wszystko działa a z DHCP nie to oznaczam, że masz źle skonfigurowane DNSy. Ponieważ jednak (nie wiedzieć czemu) nie pokazujesz co masz wpisane w poszczególnych miejscach w konfiguracji pisząc
IPv4 address . . . podany ip rutera
Subnet mask . . . podana maska
Enable DHCP server
to niby jak możemy pomóc ?

musisz pomóc sobie sam - diagnostyka jest taka: źle masz skonfigurowany DNS albo złe DNSy przekazuje DHCP.
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

IPv4 address . . . 192.168.178.1
Subnet mask . . . 255.255.255.0
Enable DHCP server

DHCP server assigns IPv4 addresses
from . IP od 192.168.178.20
to . . . IP do 192.168.178.200

DNSv4 Servers
Use DNSv4 servers assigned by the Internet service provider (recommended)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: wojteks »

A co będzie ja w DNSv4serwers wpiszesz własne/inne serwery DNS?
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Erbit »

Ainat pisze: ....
DNSv4 Servers
Use DNSv4 servers assigned by the Internet service provider (recommended)
Pisałem już wcześniej. Tu powinieneś wpisać adres IP swojego routera czyli 192.168.178.1.

Ewentualnie wpisz tam zewnętrzny DNS tak jak sugeruje @wojtek np.
8.8.8.8
8.8.4.4
208.67.222.222
208.67.220.220

Po wprowadzeniu zmian klient (telefon, komputer) powinien ponownie pobrać dane na temat adresu IP czyli najlepiej rozłączyć go z wifi i połączyć ponownie. Urządzeniach podłączonych kablem można na moment wyjąć wtyczkę (jak nie umiesz inaczej tego zrobić).
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

@ wojteks -
@ Erbit - po zaznaczeniu w DNSv4 Servers "Use DNSv4 servers assigned by the Internet service provider (recommended)" i na karcie sieciowej komputera zaznaczenie "uzyskaj adres serwera DNS automatycznie" internet po sznurku jest. Przedtem nie było.

W telefonach jak w połączeniu ustawiłem z powrotem na DHCP internetu nie ma.
po przestawieniu na Statyczny
adres IP 192.168.178.20
brama 192.168.178.1
DNS1 192.168.178.1 (jak wpisałem 1.1.1.1 też jest internet)
DNS2 8.8.8.8

Jakiś postęp jest bo po sznurku na razie chodzi normalnie
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: wojteks »

Pokaż obrazek z tej strony gdzie konfigurujesz to w routerze bo coś mi się wydaje że całego okienka nie przepisujesz. Pokaż też obrazek tam gdzie masz konfigurację WAN routera.
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Erbit »

Na tym obrazku

https://ibb.co/Yfr2VDX

Masz ustawienia DNS. W moim przekonaniu wybór obecny (service provider) może prowadzić do różnych problemów gdyż zazwyczaj są to najmniej stabilne DNSy.

Powinieneś wybrać "use other". Obecny zapis w tym ustawieniu mówi, że klient ma korzystać z adresu wpisanego do pierwszego pola (pierwszy DNS) a jeśli będzie niedostępny to wtedy z drugiego (zapasowego).

Wpisany adres podstawowy "192.158.178.1" na pewno jest nieprawidłowy. W drugim oktecie powinno być 168 a nie jak pokazałeś 158.

Po drugie - jeśli chciałeś na próbę skorzystać z adresu 8.8.8.8 to powinieneś wpisać go do pierwszego pola (prefered) a nie do drugiego (alternative).

Reasumując - w polu "prefered" wpisz "8.8.8.8" i najlepiej zrestartuj router (wyłącz, włącz) to klienci pobiorą sobie nowe dane z DHCP.
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

Zrobiłem wszystko jak napisałeś

Internet po sznurku chodzi ok , w komputerze ustawiony na DHCP.
DNSy w ruterze wpisałem 8.8.8.8 i 1.1.1.1

Smartfony mają internet jak dotychczas tylko w ustawieniu statycznym, przy włączonym DHCP internetu brak. Z naczy się strony www się nie otwierają.
Ostatnio zmieniony 2023-01-29, 19:19 przez Ainat, łącznie zmieniany 1 raz.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Erbit »

Czy w smartfonach po zmianie na DHCP rozłączałeś WiFi i łączyłeś się ponownie ?
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

Tak wyłączyłem i włączyłem WIFI, jednak z DHCP nie otwiera stron www. Po DHCP w smartfonach przypisuje 1 DNS 192.168.178.1 widać to po przełączeniu na Statyczny; 1 DNS jest zmieniony z 8.8.8.8 właśnie na 192.168.178.1 . Zmiana na 8.8.8.8 otwiera strony bo internet jest cały czas świadczy o tym, że komunikator "Telegram" działa przy włączonym na telefonie DHCP.

Jeżeli dobrze rozumiem Ruter smartfonom przy DHCP przydziela swój adres IP jako podstawowy DNS a nie wpisany w ruterze 8.8.8.8 i to jest chyba cały problem ?
Dlatego w ustawieniu Statycznym i ręcznym wpisaniu DNS strony się otwierają w smartfonach a przy DHCP nie.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Erbit »

Wszystkie urządzenia korzystające z serwera DHCP powinny brać adres DNS z serwera DHCP. Adres 192.168.178.1 wskazuje na adres lokalnego DNS, za który powinien robić Twój router. Czy robi, nie wiem choć z poprawności działania Windowsa można wnioskować, że tak.

Lepszym testem będzie wpisanie 8.8.8.8 w ustawieniach DNS Twojego routera do pola "preferred DNSv4 server" - wtedy restart i urządzenia jako podstawowy adres DNS powinny otrzymać właśnie ten czyli 8.8.8.8.

Poszukaj także czy Twój router ma obsługę IPv6 i jeśli tak to ją wyłącz.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Erbit »

To się nazywa "głupi jestem" ;)

Ten screen
https://ibb.co/Yfr2VDX

pokazuje konfigurację połączenia z internetem (WAN)! Tu absolutnie nie może być adresu 192.168.178.1 ! Sorry... niedopatrzenie moje! Tu musisz wpisać albo opcję pierwszą (provider) albo przy drugiej opcji podać 8.8.8.8 a drugi możesz podać 8.8.4.4

Czy w sekcji (home network) nie masz nic na temat DNS ?
https://ibb.co/qM8nmWy

Może gdzieś u góry ?
Ainat
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2018-12-03, 00:53

Re: Brak internetu mimo działającego WIFI

Post autor: Ainat »

https://ibb.co/t2k5ywd
NA samum dole jest "DNS Rebind protection "a pod tym okno do wpisania chyba DNS

https://ibb.co/Yfr2VDX

teraz tutaj wpisane DNSy wpisane są takie:
8.8.8.8
1.1.1.1

Po sznurku jest już wszystko ok. Było ok; Przed chwilą przepadł internet -całe wczoraj i dzisiaj chodził na automatycznym pobieraniem DNS. Wpisałem ręcznie DNSy i ruszyło. Po WLAN jest problem z internetem DHCP przydziela smartfonom DNS 192.168.178.1

Jak patrzyłem do właściwości połączenia sieciowego przed awarią to ruter dla komputera przydzielił DNS 192.168.178.1 po mimo wpisania innych DNS w ruterze i działał z automatu.
ODPOWIEDZ