nowy dom, nowy problem - Mesh czy AP

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Stokrotka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2023-02-26, 00:06

nowy dom, nowy problem - Mesh czy AP

Post autor: Stokrotka »

Cześć
Drodzy forumowicze, chciałabym poprosić o pomoc w doborze sprzętu do rozprowadzenia internetu w domu, gdyż nie za bardzo się na tym znam.
Dom jest piętrowy o powierzchni 230m2. W ścianach jest już puszczona skrętka. Wydaje mi się, że punkty są dobrze rozmieszczone - na parterze 3 punkty (salon, kuchnia, biuro), na piętrze 2 punkty (w dwóch przeciwległych pokojach). Wszystko jest połączone na strychu, gdzie obecnie stoi router LTE WNC T-Mobile Internet 5G Home Office z anteną na dachu.
Myślałam dodatkowo o zakupie 3 routerów - 2 na piętro i 1 na parter do salonu (w biurze planowałam podłączyć sprzęty po kablu do switcha, natomiast w kuchni wyjście jest w przeszklonej meblościance i nie wiem czy jest sens coś tam montować).
W niedalekiej przyszłości ma być w mojej miejscowości światłowód.

1. Jaką technologię lepiej wybrać: MESH czy AP?
I jakie konkretne modele urządzeń polecacie, żeby wykorzystywały również możliwości światłowodu?

2. Niedługo planuję założyć monitoring (7 kamer). Jaki switch zarządzalny z PoE moglibyście polecić?

Budżet na routery i switch jaki mogłabym przeznaczyć to 3-4k.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: nowy dom, nowy problem - Mesh czy AP

Post autor: Erbit »

Stokrotka pisze:Cześć
... Jaki switch zarządzalny z PoE moglibyście polecić?
Wyjaśnij najpierw dlaczego zarządzalny.
Stokrotka pisze:...
Myślałam dodatkowo o zakupie 3 routerów
Zapewne myślałeś o 3 AP. 3 Routery nie są Tobie potrzebne. W jednej sieci powinien być jeden router,
Stokrotka pisze:...
1. Jaką technologię lepiej wybrać: MESH czy AP?
Niektóre AP mogą mieś "mesh" (cokolwiek to dla Ciebie znaczy) a inne AP nie więc pytanie jest... dziwne ale rozumiem, że wynika z niewiedzy.

Określ czego oczekujesz od tych AP czy też od tego "mesh" to będzie łatwiej.

[edyta]
Stokrotka pisze:...
Budżet na routery i switch jaki mogłabym przeznaczyć to 3-4k.
Przy takim budżecie celowałbym w AP Ubiquiuti. Nie są najtańsze ale montujesz, konfigurujesz i zapominasz. Spełnią spore wymagania też te, które opiszesz ;)
ODPOWIEDZ