System MESH podłączony pod ZTE 258

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marcin5001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2014-04-04, 10:51
Lokalizacja: Polska

System MESH podłączony pod ZTE 258

Post autor: marcin5001 »

Szanowni Koledzy,

Mam pytanie odnośnie systemu MESH. Pomogłem rodzinie wybrać/zainstalować Internet LTE (T-Mobile z ODU-IDU ZTE 258). Ich połączenie po kablu z racji słabej lokalizacji wynosiło max 3 Mb/s, aktualnie w LTE z anteną, która nadal nie jest w optymalnym miejscu wynosi 60 Mb/s. Planuje im rozprowadzić system mesh. Dodatkowo warto, aby mieli Internet również na podwórzu.

Oczekiwania:
-Wystarczający zasięg Wi-Fi w domu oraz na podwórzu (najlepiej, aby sygnał na otwartej przestrzeni działał do 40 m, prędkość wystarczy 5-10 Mb/s)

Obrazek

- Na czerwono zaznaczyłem modem-router ODU IDU ZTE 258 - musi być w tym miejscu. W pokoju w którym się znajduje, prędkość powinna być najwyższa.
- Na zielono zaznaczyłem system, który planuje kupić ASUS ZenWiFi AX XD4 MESH Mini
- Środkowy Mesh miałby przechwytywać sygnał od ZTE 258, wysyłać do dolnego Mesh i wysyłać przez okno na odległość około 40m sygnał Wi-Fi.
- Dolny Mesh ma do objęcia tylko te trzy pokoje.
-Odległości pomiędzy routerami to około 7-8m.

ZTE 258 + Mesh widziałyby się przez drewniane drzwi.
Prędkość najwyższa powinna być osiągana w miejscu gdzie jest ZTE 258 (na czerwono) inne pomieszczenia wystarczą, gdy Internet będzie do 5-10 Mb/s. - Wykorzystywany głównie do facebooka/messengera/wp.pl itp.

Tutaj rodzi się pytanie czy poprzez ZTE 258 i powyższy system Mesh można spiąć wszystko po WiFi ? Tak, aby Mesh łapał sygnał WiFi od ZTE 258 i następnie rozsyłał do drugiego mesh/urządzeń ?

Zdaje sobie sprawę, że najlepiej byłoby spiąć wszystko kablem Ethernet - jednak z racji tego, że prędkość/stabilność ping itp. nie są priorytetem, preferowany jest bez-kablowy system tak, aby w przyszłości ewentualnie dołożyć kolejne satelity również po Wi-Fi i powiększyć zasięg.

Trochę chaotycznie napisane, ale chciałem jak najbardziej zwięźle wszystko opisać!

Pozdrawiam i z góry dziękuje!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: System MESH podłączony pod ZTE 258

Post autor: wojteks »

Mesh łapiący WiFi od MF258 to repeater. Tylko kabel rządzi albo systemy 3 pasmowe (2.4, 5, 5 jako backbone między głównym routerem a satelitami).
Nie pomagam na PW!
marcin5001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2014-04-04, 10:51
Lokalizacja: Polska

Re: System MESH podłączony pod ZTE 258

Post autor: marcin5001 »

Dziękuje za odpowiedź! A mógłbyś podać jakiś system 3 pasmowy w przyzwoitych pieniądzach ? Ostatecznie jest szansa, że po prostu poprowadzę im te kable strychem, ale nie wiem czy się zgodzą bo jedyna możliwość to strychem kabel ethernet a następnie wyjście na zewnątrz poprzez okna.

Jeżeli podłączyłbym te Asusy kablem to przełączam ZTE w tryb mostu ? W sensie tryb mostu i dwa kable do router Asus czy główny Asus kablem a reszta przez WiFi ? Jeżeli tak to czy ten Asus w ogóle pokryje zasięgiem WiFi podwórze 40 metrów ? Jedyna przeszkoda to okno.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: System MESH podłączony pod ZTE 258

Post autor: wojteks »

marcin5001 pisze:A mógłbyś podać jakiś system 3 pasmowy w przyzwoitych pieniądzach ?
Netgear RBR20+satelity, RBR50+staelity itp.

Ewentualnie LBR20+antena zewnętrzna zamiast MF258 i do tego satelity.
Nie pomagam na PW!
marcin5001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2014-04-04, 10:51
Lokalizacja: Polska

Re: System MESH podłączony pod ZTE 258

Post autor: marcin5001 »

Nie mogę znaleźć tych modeli. A powiedz mi proszę, czy to będzie ok:
https://www.x-kom.pl/p/623143-system-me ... -3xap.html

Jeżeli tak to jak rozumiem podłączenie będzie odbywać się w ten sposób, że:

Opcja 1. Powyższy netgear router zbierze sygnał WiFi od ZTE 258 i następnie roześle go do satelit ?
Opcja 2. Czy może jednak ZTE powinien przejść w tryb bridge i porzez port LAN zaprowadzić sygnał do portu WAN Netgear a następnie ten Netgear rozprowadzi do swoich satelit sygnał za pomocą wifi ?

A może dwie opcje są prawidłowe ? W miarę możliwości preferowana jest opcja 1 z uwagi na to, że jak już wspomniałem, nie jest celem walka o każdy Mb/s a tylko doprowadzenie WiFi do jak największej powierzchni w domu i na zewnątrz.

PS: Dodatkowo jedna z satelit będzie przesyłać sygnał ethernetem do komputera stacjonarnego, ale tak jak wyżej, nie jest priorytetem tam wysoka prędkość czy stabilność połączenia. Nie ma tam ani graczy, ani zapalonych oglądaczy Netfliksa. Głównie chodzi o zwykłe przeglądanie Internetu i sporadyczne filmy.

Dziękuje za Twój poświęcony czas!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: System MESH podłączony pod ZTE 258

Post autor: matek451 »

Przy braku kabli MESH z backhaul po WiFi i kaskada pomiędzy satelitami z pominięciem routera. U mnie router LBR20,pierwszy satelita RBS50 10m dalej, 3 ściany po drodze, kolejny łączy się z nim i jest w garażu około 10m , 2 ściany nośne po drodze. Żadnych problemów z zasięgiem i prędkościami, na lato dodatkowo zew. satelita RBS50Y w zewnętrznym gnieździe prądowym, backhaul po WiFi z satelity w garażu, sieje na działkę 2000m2. Raz skonfigurowane działa bez zająknięcia. Oczywiście aktywny roaming w takiej sieci, inwestycja jednorazowa , nie tania ale warto uskładać i zainwestować. LBR20 zapewnia , u mnie prędkość Play na poziomie 250-350Mb/s , karty pozostałych operatorów działają nieco wolniej. Przy przechodzeniu aktywny roaming z urządzeniami klienckimi które go obsługuja działa, klienci szybko logują się do satelit, nie ma praktycznie żadnych spadków prędkości. Sprzęt Netgara czyli LBR20, RBR50/40/20 i satelity do nich z serii RBS50/40/20 , RBW30 i RBS50Y doskonale znany i sprawdzony, backhaul na dedykowanym radiu 5GHz do komunikacji pomiędzy elementami sieci MESH robi swoje. Urzadzenia klienckie nie mają do tego radia dostępu więc nic nie zakłóca komunikacji pomiędzy satelitami, dodatkowo to radio działa z większą mocą niz ogólnodostępne 5GHz dla klientów sieci WiFi. Sprzęt z serii RBK353/352 to router RBR350 i satelity RBS350, to AX1800 na dwóch pasmach, bez dedykowanego pasma do komunikacji pomiędzy elementami sieci MESH, satelity komunikują się na ogólno dostępnych pasmach .PorzĄdny AX MESH z 3 pasmami i backhaul na dedykowanym paśmie to inna półka cenowa.
Budowa sieci zależy od wymagań i budżetu, MF258k jako modem w trybie Bridge a dalej router i satelity MESH, u siebie podobną sieć oparłem o MC7010 w Bridge plus RBR50 jako router główny a dalej satelity jak wcześniej, w takiej sieci MC7010+RBR50 zastępują LBR20, MC7010 działa idealnie w trybie mostu z kazdym innym routerem.
W twoim wypadku musisz ustawić IDU w bridge i do niego router po kablu MESH plus satelity jak uważasz. Ewentualnie zakup budzetowego DECO M4 który moze pracować jako AP a nie router więc nie potrzebny jest tryb Bridge na routerze głównym https://www.tp-link.com/pl/support/faq/1842/ , nie wiem czy tak jest w przypadku Asusa którego chcesz kupić. Nie zmienia to postaci rzeczy czyli faktu ze do IDU musi być podpięty do jego LAN kablem router/AP MESH.
marcin5001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2014-04-04, 10:51
Lokalizacja: Polska

Re: System MESH podłączony pod ZTE 258

Post autor: marcin5001 »

Dziękuje za wyczerpująca odpowiedź! Na pewno byłbym w stanie rodzinę skłonić ku droższym rozwiązaniom, ale w tym przypadku na prawdę nie ma sensu naciągać na koszty. Prędkości rzędu 5-10 Mb/s wystarczą rozesłane po większej części domu. A w tym miejscu, gdzie zasięg ma być największy z racji najbardziej intensywnego korzystania - stoi ZTE 258, więc takie prędkości po WiFi zapewni.

Postawię na ten DECO M4, dziękuje za propozycję! Akurat 3 sztuki wyjdą. Ustawienie następujące:
- 1 sztuka na prawo od ZTE (czerwone na obrazku) - będzie rozsyłać sygnał do fotowoltaiki 10 metrów za oknem + część podwórka.
- 2 sztuka na środku oznaczona na zielono - będzie rozsyłać sygnał za okno w stronę podwórka tak samo jak wyżej.
- 3 sztuka na samym dole zgodnie z zielonym obrazkiem - zapewni sygnał dla drugiej części domu - plus po części na podwórko.

Tym sposobem obejmiemy cały dom + część podwórka.

Dziękuje za podpowiedzi wszystkim! Matek jak zwykle duże propsy. Na innym forum też mi pomogłeś nie raz. Dla wojteksa również słowa uznania!
ODPOWIEDZ