Publiczne IP + Router od operatora + Właśny router -> Jak najlepiej ustawić?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mwlodarc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2017-09-18, 16:01

Publiczne IP + Router od operatora + Właśny router -> Jak najlepiej ustawić?

Post autor: mwlodarc »

Witam,

Chciałbym poradzić się w sprawie jak najlepszego ustawienia urządzeń sieciowych w domu.

Mój aktualny sprzęt i połączenia:

Modem ONU z routerem HL-4G (celowo bez wifi, bo chciałem korzystać z własnego sprzętu) - nie mogę korzystać z trybu Bridge, ale jest tam opcja DMZ (na razie nie wykorzystuję jej).
Do tego Halnego podpiętą mam sieć mesh Asus Lyra Trio w trybie Access Point. Wszystko działa ok, ale brakuje mi funkcjonalności Asusa, których nie oferuje Halny (kontrola rodzicielska, itd.).

Próbowałem ustawić Asus Lyra Trio w tryb router. Wtedy też wszystko działało (łącznie z funkcjonalnościami, których nie ma w tyrbie AP) , ale obciążenie procesora w tym Asusie i zajętość pamięci była ciągle prawie maksymalna i wszystko chodziło wolniej niż w trybie AP (w AP osiągam deklarowane 600/60 w speedtest, w trybie Router było już tylko jakieś 300/60).

Pomyślałem więc, że zainstaluję jako drugi router inne, mocniejsze urządzenie od Asusa, np. XD6, a wszystkie moje Asus Lyra Trio powinny teoretycznie działać jako satelity sieci Mesh (zdaje sobie sprawę z tego, że są słabsze niż główny router).

Dostawca oferuje mi stały publiczny adres IP.

Docelowe ustawienia - pytania:

1) Router od dostawcy - co powinienem tutaj ustawić? Nie mam trybu Bridge, więc jak rozumiem, musi tutaj chodzić serwer DHCP, prawda? Mogę jednak włączyć DMZ, czy dobrze rozumiem, że przypisuję lokalny (z puli DHCP Halnego) adres IP Asusa?

2) Router Asus - tutaj nic nie zmieniam (jeśli nie potrzebuję)

3) Czy fakt posiadania publicznego IP może tutaj w jakiś sposób pomóc?

Pozdrawiam,
Marcin
ODPOWIEDZ