Co wybrać zamiast funbox 6.0

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
man1
Stały użytkownik forum
Posty: 72
Rejestracja: 2009-02-21, 21:12
Lokalizacja: z Mazur

Co wybrać zamiast funbox 6.0

Post autor: man1 »

Witam Doradzicie mi co wybrać zamiast funboxa 6,0 z orane.

Łącze: aktualnie 600Mb/s - w przyszłości może 1Gb/s
wifi :b/g/n/ac (ściany z żelbetonu)
lan : 3 pc
ONT: zewnętrzny
Aktualnie używam tp-link Archer VR600 ale zaczyna szwankować (szkoda bo spełniał moje oczekiwania)
https://youtu.be/cRqMiQf-Fq4 i teraz szukam czegoś dobrego i nie drogiego.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Co wybrać zamiast funbox 6.0

Post autor: piotrzet »

Budżet?
Awatar użytkownika
man1
Stały użytkownik forum
Posty: 72
Rejestracja: 2009-02-21, 21:12
Lokalizacja: z Mazur

Re: Co wybrać zamiast funbox 6.0

Post autor: man1 »

Jeśli chodzi o budżet to im tańszy tym lepiej.

Wstępnie załóżmy że do 500zł
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Co wybrać zamiast funbox 6.0

Post autor: consigliero »

Od niedawna mam tego funboxa 6 i jako że miałem wcześniej LTE z mikrotik to posiadałem archer 53 jako router. Po podłączeniu światłowodu przez krótką chwilę korzystałem z tego tp-link, bo był, ale po testach nie widziałem żadnej istotnej przewagi nad samym funboxem. Obecnie pozbyłem się dodatkowego routera a całość jest na sprzęcie który jest z Orange. Po LAN idzie kilka urządzeń plus kilka po WiFi. Prędkości są różne, ale podejrzewam że taka już natura WiFi. Po kablu jest lepiej ale te 600 to chyba tylko jak podepnę komputer do routera jako jedyne urządzenie. W gniazdku ze ściany przeważnie jest poniżej 600 za to UL zawsze jest stabilny
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Co wybrać zamiast funbox 6.0

Post autor: wojteks »

consigliero pisze:Po kablu jest lepiej ale te 600 to chyba tylko jak podepnę komputer do routera jako jedyne urządzenie. W gniazdku ze ściany przeważnie jest poniżej 600 za to UL zawsze jest stabilny
Czym testujesz? speedtestem?

Mam 1Gbps łącze i speedtest z laptopa po kablu nie daje rady (mam w laptopie bardzo dziwną konfigurację i wiele kart sieciowych więc może dlatego) wyświetla jakieś bzdurne wyniki typu 370/150 Mbps. Test zrobiony routerem Orbi LBR20 wykazuje 960 na 480Mbps więc zgodnie z tym co powinno być.
Nie pomagam na PW!
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Co wybrać zamiast funbox 6.0

Post autor: consigliero »

Tak zasadniczo to speedtestem, ale na początku było to jakimś powodem frustracji oraz kombinacji z urządzeniami, że może coś za słabo emituje. No ale podpięcie laptopa dawało pewnie podobne wrażenia jak u Ciebie, gdzie jest ta obiecana prędkość. Dopiero wczytanie się w warunki jakie należy spełnić aby wykonać pomiar dało lepszy obraz sytuacji. Ważne jest też jakie urządzenie podepniemy do kabla, Mac mini ma lepsze wyniki niż laptop ale 600 rzadko można zobaczyć. Zaobserwowałem też coś czego nie było przy LTE albo nie było tak prezentowane. Przy strumieniowaniu na przykład Disney w aplikacji z telewizora czasem pojawia się buforowanie. Mam swoje prywatne wytłumaczenie że obecnie tv próbuje korzystać z 4 k ale być może mu nie starcza pamięci na odświeżanie, sprawdzę w Apple TV gdzie jest pewnie większy bufor do wykorzystania, tam z kolei wcześniej były przycięcia na LTE, co było powodem korzystania z Aplikacji w TV. Co do samych pomiarów po WiFi to jest bardzo dziwnie w zależności jakiego programu się używa

https://youtu.be/vxgQok8P7g0?si=ZxW2IvQuEet3Armb
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: Co wybrać zamiast funbox 6.0

Post autor: consigliero »

Dzisiaj przyszli technicy i coś poprawili. teraz jak zrobię test certyfikowany to mam te obiecane 600 natomiast bez wypinania innych kabli i urządzeń jest w granicach 520
ODPOWIEDZ