Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tesshu
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2009-01-25, 15:40
Lokalizacja: Cz?stochowa

Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

Post autor: Tesshu »

Na początku chciałem przeprosić za założenie kolejnego tematu ale tak musiałbym pisać kilka postów w różnych tematach :)

Posiadam Orange Freedom Pro z modemem axcesstel MV410

1.Pytanko odnośnie anteny do CDMA - posiadam antene która jest podpieta pod telefony radiowe TP-sa czy będzie ona dobra do modemu??? czy działa na innym paśmie ... może ktoś z Was wie :) - w sumie koszta anteny są nie duże ale problem jest z zamocowaniem jej na zewnatrz dlatego pytam gdyż tamta już wisi i kable są przeciagnięte

2.Mam połączony internet przez ethernet czy gdy będe podłączał 2 kompa to musze coś w ustawieniach zmieniacz czy wystarczy podpiąc drugiego kompa przez kabel np: w 2 gniazdo ...jeżeli trzeba cos ustawiac prosze o mały tuotrial :)

3.Czy długość kabla antenowego ma znaczenie na sygnał?? tzn czym krótszy tym lepszy??? zauważyłem iż przy antenach na allegro są kable 10m to dla mnie troszke za mało dlatego pytam .

4. Czy długośc kabla sieciowego który będzie służył do podłączenia 2 komputera ma jakieś znaczenie na sygnał?? jak jest z transferem przy pracy na 2 komputerach .. dzieli się na pół???

Chyba na razie wszystko :) z góry dzięki za odpowiedzi

Mała ciekawostka .. tu gdzie mieszkam mam neostrade 2500MB - wczoraj i dzisiaj robiłem porównania sygnału na speed teście .... wczoraj na neo było 1300/300 Download/upload na Orange 1500/800 download/upload w dzień ,a w nocy x2 troche mnie to zdziwiło gdyż szybciej chodzi mi internet na CDMA ..... coś Neo leci w kulki z tym transferem .. już dawno nie miałem choćby 2000MB :/
Tam gdzie sie przeprowadzam i ma mi służyć Orange sygnał jest słabszy dlatego chcę dokupić antene zewnętrzną lub samochodową :P... jeszcze nie testowałem tyle co widziałem kolor diody ponieważ dopiero wczoraj udało mi się uporać z problemami które miałem przy instalacji modemu
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26151
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

Post autor: wojteks »

Tesshu pisze:gdy będe podłączał 2 kompa to musze coś w ustawieniach zmieniacz
Nie, podłączasz i powinno działać.
Tesshu pisze:czym krótszy tym lepszy?
Dokładnie tak. Przenieś axestela bliżej anteny (nawet jak trzeba to na strych)
Tesshu pisze:Czy długośc kabla sieciowego który będzie służył do podłączenia 2 komputera
Tesshu pisze:gnał, kabel do komputera może mieć 100m. Prędkość niestety nie podzieli się po połowie tylko będzie jak przy innych prostych routerach że jeden z ssaczy zatka łącze (przejmie całe pasmo i dla drugiego nawet gg może się zacinać)
Tesshu pisze:tu gdzie mieszkam mam neostrade 2500MB
Nie ma takiej neostrady. Jeżeli już to masz 2Mb a to że modem pokazuje prędkość 2.5Mb to nie ma znaczenia żadnego.
Nie pomagam na PW!
EmTeeDee

Re: Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

Post autor: EmTeeDee »

Witam! CDMA mam od 22stycznia , i jestem bardzo zadowolony po przesiadce z OF po EDGE - dla mnie bardzo prosto udało się to wszystko uruchomić-chodż jestem w tych sprawach laikiem(w sieci jestem od maja) :D Wpierw chciałem według instrukcji wszystko ustawić przez USB-ale chyba jest to nie dopracowane bo nie mogłem tego zrobić.Przez Ethernet poszło wszystko ok' a potem przerzuciłem się na WI-fi , i tak używam do tej pory.
Nie mam w sumie żadnych problemów sprzęt przez WI-fi łączy się nawet jak wyniosę go do drugiego pokoju-ok.10m nie przeszkadzają w tym grube ściany.Bez anteny zasięg świecił na pomarańczowo(3-4 kreski)do nadajnika mam 8km.i las dookoła-transfery były różne ale nie traciłem zasięgu i nic mi nie zrywało połączenia.Zauważyłem tylko że nie opłaca się korzystać z AxssesMenagera , bo nawet jak nie przegląda się neta i na menagerze pisze tryb uśpiony , to i tak dane są pobierane i wysyłane!
Dziś przyszła z Dipola antena ATK10 pod CDMA+10m kabla na razie "wisi'' w pokoju na karniszu-mam pełen zasięg(dioda zielona) no i lepsze są transfery :D -myślę że te 10m to jest jakoś ''naukowo''wyliczone, ale można dokupić przedłużacz jak komuś wydaje się za mało kabla.Obrazek
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

Post autor: Patryk »

Tesshu pisze:posiadam antene która jest podpieta pod telefony radiowe TP-sa czy będzie ona dobra do modemu???
Telefonów radiowych w Tepsie była swego czasu cała masa - na 160 MHz,300,450,800,1,6 GHz,2,4 GHz...może uściślisz,od czego to masz antenę ?
Jeśli od NMT450 (szara skrzynka terminal FCT450 RWT),to będzie "pasować",nawet wtyku na kabel nie trzeba zmieniać,bo jest TNC.

[ Dodano: 2009-02-03, 20:36 ]
Tesshu pisze:Czy długość kabla antenowego ma znaczenie na sygnał??
Owszem.
To zależy,jakie tłumienie jesteś w stanie przeboleć...być może zysk z wysokiego osadzenia anteny i np.wstrzelenia się w LOS będzie wyższy niż strata na kablu.
Tesshu
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2009-01-25, 15:40
Lokalizacja: Cz?stochowa

Re: Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

Post autor: Tesshu »

Jeśli od NMT450 (szara skrzynka terminal FCT450 RWT),to będzie "pasować",nawet wtyku na kabel nie trzeba zmieniać,bo jest TNC.
dokładnie takie sprawdzałem dzisiaj ;) są 2 radiówki (telefony) tylko ,że antena jest dośc stara i kabel bardzo długi więc nie wiem czy zda egazmin
Problem jest taki ,że jeżeli będe chciał antene zamontować aby domek nie zasłaniał jej to musze i tak sporo kabla ociagnąć bo sieciowy nie bardzo mam jak przeciagnąć w domu :P nie chce mieć pajęczyny ^^ Wie ktoś może czy bardzo sygnał będzie słabszy jeżeli antena będzie zasłonieta domem??? :P - wiem troche głupie pytanie
Jak już sie przeprowadze to będe testował - pierw poszukam jakiejś anteny samochodowej - może ktoś używał i ma jakieś doświadczenie z taką??
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

Post autor: krystianb »

Tesshu pisze:pierw poszukam jakiejś anteny samochodowej
Odpada (5 razy mniejsza czestoliwość), chyba że od telefonu NMT ale taki zabytek to raczej nie do znalezienia. Na początek to będziesz miał antenki w komplecie z modemem,
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
mimo87
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-09-26, 00:07
Lokalizacja: Starogród/WWa

Re: Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

Post autor: mimo87 »

Uważam teshu że zbyt chcesz przekombinować. Antena Atk 10 kosztuje raptem 60 pln możesz zaraz przy niej montować modem axestell i potem neta po wifi siać po domu, jeśli nie chcesz mieć kabli. anteny niedopasowane falowo tak naprawdę mają słaby zyski a raczej propagują falę stojącą i bardziej obciążają modem, myśle że jakby jeszcze złapał taką 900MHz częstotliwość 2 razy większa to nie było by tragedii. Ale jeśli chcesz osiągnąć max z tego modemu to pozostaje wydanie tych 60pln
pozdrawiam
EmTeeDee

Re: Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

Post autor: EmTeeDee »

Antena zewnętrzna (ATK10) dużo daje :ok: Jak jej nie miałem, to na standardowych antenkach miałem słabszy zasięg(dioda pomarańczowa)ledwo wyciągałem 900kbk/s (według speedtest) po kupnie anteny dzień czasu trzymałem ją w domu na karniszu od firanki :D pełen zasięg i osiąg ponad 1Mb/s Teraz antena jest ok 8m n.p.g - pełen zasięg-kierunek na oko bo las i nie widzę masztu który jest ok 8-9km. ode mnie. :ok: Obrazek
Tesshu
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2009-01-25, 15:40
Lokalizacja: Cz?stochowa

Re: Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

Post autor: Tesshu »

Odpaliłem neta w nowym domku na tej antenie orginalnej i jest różnie z transferem 500-1mb download 60-450upload (w dzień)
pomaranczowy kolor -czasem czerwony (ale nic nie rozłącza)
Tamta antena jednak nie pasuje - w tygodniu kupie tą za 60zł to nie jakis majatek :P:P na poczatku zostawie ja w domu ;)
Zewnętrzna antene podłączamy w TX/RT0?? (po prawej)
Co do wifi to niebardzo wiem jak podłączyc ;p;p ta ich instrukcja jest do du.....
EmTeeDee

Re: Kilka pytan - antena , podłączenie 2 kompa , wpływ kabli na

Post autor: EmTeeDee »

Witam! Ja kupiłem antenę ATK10 z kablem i wtyczką-daje to wielką różnicę ,nawet jak antenę miałem przez dzień w domu.Podłącza się ją z prawej strony,chociaż i działa z lewej,ale gorzej.Zaryzykowałem i wlazłem na oblodzony dach i też różnica jest ogromna.
Do Wi-fi nie potrzeba żadnej instrukcji-ja zainstalowałem ruter przez Ethernet-przez USB nie chciało-myślałem nawet że może nie ma zasięgu-Potem w połączeniu sieci bezprzewodowej klik na szukaj sieci i wsio :D Potem jeszcze tylko utworzyłem skrót na pasku zadań-wywaliłem AxssesMenagera i wszystko działa pięknie. :ok:
ODPOWIEDZ