Podział Neostrady w mieszkaniu

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Reinchenbach
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-06-28, 11:39
Lokalizacja: Siedlce

Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: Reinchenbach »

Witam. Myślę że można znaleźć tę informację na forum ale są różne wątki i jakoś się gubię w tym wszystkim. Opiszę swój problem.
Mieszkam w małym 55 m2 mieszkaniu. Korzystam z Neostrady. Gniazdko telefonu jest w przedpokoju pod półką. Modem Neostrady (Thomson Speed Touch) jest do PC podłączony przez USB i modem stoi na obudowie a od gniazdka telefonicznego do modemu jest pociągnięty kabel (ok 2m). Chcę do końca miesiąca kupić laptopa i chciałbym w obu komputerach mieć internet, ale nie ma możliwości pociągnięcia kabla i poza tym dobrze byłoby abym z internetu w laptopie mógł korzystać i w pokoju i np. w kuchni. Więc pomyślałem o sieci bezprzewodowej. Nie mam w komputerze stacjonarnym żadnej karty bezprzewodowej, jedynie zwykłą sieciówkę.
Stąd moje pytania.
- Jakie urządzenia muszę kupić aby ten internet działał poprawnie i żeby zbudować to bezprzewodowe połączenie?
- Na co zwrócić uwagę przy kupnie laptopa aby mógł pracować w sieci bezprzewodowej?
- Czy będzie możliwa komunikacja między PC a laptopem (np. jakaś gra w sieci, czy wysłanie jakiegoś pliku)?
- Czy łącze będzie udostępnianie dynamicznie(tj. że jeżeli jeden komputer jest wyłączony to na drugim mam pełne łącze)?
- Czy jest możliwość ręcznego przydzielenia wielkości łącza do poszczególnych komputerów (tj. mam Neostradę 1Mb i np. w danym momencie chciałbym mieć w laptopie 3/4 łącza a w stacjonarnym 1/4 a w innym momencie 50/50, itp) ?

Jestem laikiem w tych sprawach, więc bardzo proszę o wyrozumiałość i poradę. Dziękuję.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: krystianb »

1. Router z modemem adsl i ap (ma też zwykle 4 porty lan do połączania urządzeń kablem)
2. Praktycznie każdy laptop ma wbudowaną karte sieciową wifi, bodajrze raz w biedronce sprzedawali bez.
3. Tak (czasem w routerze trzeba wyłączyć ap isolatnion)
4. Tak
5. W zależności od możliwości routera, do takich zadań naljepiej nadają sie routery z możliwością zmiany firmware na openwrt. Wtedy możliwości są znacznie większe. Choc nie wiem w jaki sposób chcesz zmieniać te parametry, czy zależnie od godziny czy jakoś inaczej.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26151
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: wojteks »

krystianb pisze:do takich zadań naljepiej nadają sie routery z możliwością zmiany firmware na openwrt.
Jeżeli ma być do neostrady i jedno pudełko a jeszcze z regulacją pasma to coś z oferty www.draytek.pl
Nie pomagam na PW!
Reinchenbach
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-06-28, 11:39
Lokalizacja: Siedlce

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: Reinchenbach »

Jeżeli chodzi o podział tego łącza to w główniej mierze nie chciałbym aby ono się marnowało. Powiedzmy, siostra na stacjonarnym będzie rozmawiała na gadu-gadu i otworzy 5 stron na krzyż a ja w tym czasie chciałbym ściągnąć jakiś plik na laptopie. I trochę bezsensowne byłoby gdyby byłby podział tego łącza 50/50 bo na jednym komputerze by się marnowało, a na drugim by brakowało.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26151
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: wojteks »

bo na jednym komputerze by się marnowało, a na drugim by brakowało
Wiemy że o to Ci chodzi. Rozwiązaniem są routery z podziałem pasma.
Nie pomagam na PW!
Reinchenbach
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-06-28, 11:39
Lokalizacja: Siedlce

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: Reinchenbach »

Jeżeli chodzi o router to myślałem nad czymś takim:
-http://www.allegro.pl/item665099351_rou ... sylka.html

- http://www.allegro.pl/item662767236_lin ... g54g2.html

- http://www.allegro.pl/item670701758_d_l ... trada.html

Czy te modemy oferują automatyczne rozdzielanie łącza?? Który byłby najlepszym wyborem w mojej sytuacji, a może coś innego?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26151
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: wojteks »

Reinchenbach pisze:Czy te modemy oferują automatyczne rozdzielanie łącza?
Nie rozumiemy się, one dzielą łącze ale tu chodzi o podział pasma a te routery tego nie robią, niby mają jakiś QoS ale to nie manager pasma jaki byś chciał mieć.
Reinchenbach pisze:Który byłby najlepszym wyborem w mojej sytuacji, a może coś innego?
Z tych trzech to w kolejności 1.Linksys 2. Tp-Link.

Podział pasma to
http://www.draytek.pl/index.php?k=produkty&d=2&n=187
albo
http://www.draytek.pl/index.php?k=produkty&d=2&n=87
Nie pomagam na PW!
Reinchenbach
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-06-28, 11:39
Lokalizacja: Siedlce

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: Reinchenbach »

Aha teraz rozumiem. Pozostaje jeszcze jedna kwestia, budząca moje wątpliwości.
Bo jeżeli wziąłbym tego DrayTeka to nie ma problemu bo mogę dowolnie dzielić to pasmo, ale gdybym wybrał np. router Linksysa, to czy on rozdzieli mi pasmo na pół tak że mając Neostradę 1Mb na każdym z dwóch komputerów miałbym cały czas 0,5 Mb, niezależnie od tego czy jeden komputer jest tylko włączony czy dwa?? Czy może automatycznie będzie rozdzielał pasmo w charakterystyce zmiennej tak że jak jeden komputer korzysta z aplikacji potrzebującej małej ilości łącza (np. radio internetowe) to pozostała część łącza będzie dostępna na drugim?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: Jo_gurt »

Reinchenbach pisze:Jeżeli chodzi o podział tego łącza to w główniej mierze nie chciałbym aby ono się marnowało. Powiedzmy, siostra na stacjonarnym będzie rozmawiała na gadu-gadu i otworzy 5 stron na krzyż a ja w tym czasie chciałbym ściągnąć jakiś plik na laptopie. I trochę bezsensowne byłoby gdyby byłby podział tego łącza 50/50 bo na jednym komputerze by się marnowało, a na drugim by brakowało.
W tym przypadku nie jest potrzebny router z podziałem pasma. Nie jest tak, że jak włączysz dwa kompy to każdy dostaje automatycznie po połowie. Do zastosowań takich o jakich mówisz wystarczy taki najtańszy.
Problemem będzie jeśli ktoś zacznie namiętnie ściągać coś z p2p lub ogromne pliki. Wtedy QoS i podział pasma jest jak najbardziej wskazany.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: krystianb »

Jo_gurt pisze:Do zastosowań takich o jakich mówisz wystarczy taki najtańszy.
No bez przesady jak kupi jakiś wynalazek, to może sie sam wysypywać bez obciążenia. Ale tp link powinien się nadać.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Reinchenbach
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-06-28, 11:39
Lokalizacja: Siedlce

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: Reinchenbach »

Najbardziej przychylny jestem do takiego rozwiązania:
Ten router: http://www.allegro.pl/item662767236_lin ... g54g2.html

I ta karta sieciowa:
http://www.allegro.pl/item662689884_tp_ ... ys24h.html
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: krystianb »

Router będzie stał daleko od stacjonarnego, bo jak nie to nie ma co się bawić w karty wifi. Tylko użyć kabla ethernet co jest w kompecie z routerem ewentualnie kupić dłuższy.

[ Dodano: 2009-06-28, 16:45 ]
Wadą tego routera linksysa jest brak wyjścia na antene zewnętrzną. Przez ile ścian max będzie przechodził sygnał?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: Jo_gurt »

krystianb pisze:No bez przesady jak kupi jakiś wynalazek,
Źle się wyraziłem. Chodzi mi o najtańszy z polecanych (że nie musi być Draytek).
Reinchenbach
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-06-28, 11:39
Lokalizacja: Siedlce

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: Reinchenbach »

Router stałby 5,5 metra od stacjonarnego i nie ma możliwości poprowadzenia kabla. Sygnał nie przechodziłby przez żadne ściany między routerem a stacjonarnym, a jeżeli chodzi o laptopa to max przez 1, ale to tylko w 1 pokoju.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Podział Neostrady w mieszkaniu

Post autor: krystianb »

Nie doczytałem, w takim razie router spokojnie się nadaje, ale o karcie wifi do stacjonarnego raczej pomyślał bym o czymś na pci, jakoś karta sieciowa na usb nie wzbudza mojego zaufania. Tylko w ostateczności jak komp jest zaplombowany to usb, takie mam podejście do sprawy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ