jak oszczedzac na danych

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
S.N.A.J.P.E.R
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2006-09-11, 18:42
Lokalizacja: Ciechanów (Miasto) 100KM od Wa-Wy

jak oszczedzac na danych

Post autor: S.N.A.J.P.E.R »

Dokładnie zgadzam się z kolegą, z internetu trzeba korzystać z głową, jeśli korzystasz z internetu za pomocą gprsu napisz do mnie na PW podam ci artykuł w którym jest napisane jak korzystać z internetu z głową naprawde bardzo cenne porady dzięki nim naprawde można zaoszczędzić trochę kasy :wink: :P
Awatar użytkownika
pablo
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2006-06-26, 21:02
Lokalizacja: Zamość

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: pablo »

Może i nam się to przyda?
Ja jestem zainteresowany.
Pozdrawiam.

Huawei E220/Iplus/Linuks/~do 1.5Mbps na HSDPA
michal_99
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2006-05-17, 11:06

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: michal_99 »

podaj kolego ten artykul na forum tez chetnie poczytam...
Awatar użytkownika
S.N.A.J.P.E.R
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2006-09-11, 18:42
Lokalizacja: Ciechanów (Miasto) 100KM od Wa-Wy

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: S.N.A.J.P.E.R »

Autorem tego artykułu jest "Nazcain" z pewnego forum, nie będę podawał linku do forum bo to już raczej reklama.

Proszę wszystko bardzo dokładnie przeczytać jeśli nie rozumiemy, przeczytajmy to wszystko parę razy.
Witam. Smile

Chciałbym rozpocząć tutaj dyskusję na temat dostępu do Sieci za pomocą technologii GPRS i porad dla wszystkich jego użytkowników.

Ci, którzy zmuszeni byli do korzystania z tego typu połączenia internetowego, znają jego uciążliwość i wiedzą, jak cenne są wszystkie porady, które pomogą im łączyć się taniej i efektywnej. Ze swej strony przedstawię swoją historię i rady dla wszystkich, którzy mają zamiar korzystać z tej ciekawej technologii.

Z GPRS-u korzystam już przeszło rok. W moim miejscu zamieszkania ciężko o porządny dostęp do Internetu. Ale trzeba sobie jakoś radzić - dlatego po okresie wydania fortuny na kafejki internetowe, wspólnie z bratem wpadliśmy na egzotyczny wówczas pomysł - zrobimy sobie własny Internet. Wink Dowiedzieliśmy się, co musimy zdobyć, kupiliśmy kabel USB do telefonu komórkowego i komputera, zdobyliśmy sterowniki do komórki i... podłączyliśmy się. Radość nasza była duża, ale szybko okazało się, że potrzebujemy mniej kosztownego rozwiązania (korzystaliśmy wówczas z domyślnej taryfy POP w Idei - 25 gr za 50 KB). Dowiedzielismy się o pojawieniu się alternatywy - jaką był pakiet w Jednej Idei, gdzie po jego wykupieniu cena za 50 KB odebranych i wysłanych danych wynosiła 5 groszy. Z czasem wpadliśmy na ciekawy sposób - co miesiąc kupowaliśmy nowy starter Jednej Idei za 25 zł i aktywowaliśmy pakiet na GPRS za 50 zł (wówczas - a nawet do dziś, jeśli ktoś ma starter Jednej Idei - można było wykupić pakiet za pół ceny), co nam starczyło na miesiąc średniej aktywności w Sieci (było to 50 MB do wykorzystania). Ciekawym ułatwieniem było pojawienie się starterów o wartości 25 zł do kupienia za 12,50 zł - nakupowałem więc takich 10 na Allegro. Smile Jakiś czas temu pojawiła się też ciekawa promocja w Plusie - SIMDATA, gdzie 100 KB kosztuje 3 grosze. Kupiliśmy więc starter i mieliśmy 100 MB za 30 zł na miesiąc. Niestety, promocja ta obowiązywała do końca stycznia tego roku. Co dalej - nie mam pojęcia, być może trafi się jeszcze coś ciekawego dla nas. Aktualnie "jadę" na ostatnim z dziesięciu zakupionych starterów Jednej Idei. Wink

Rok doświadczenia w korzystaniu z tej niecodziennej metody internetowej aktywności dał mi wiele pożytecznych wskazówek do jej efektywniejszego użytkowania:

1. Strony WWW
Do przeglądania zasobów Internetu używam przeglądarki Opera - ma ona dużą przewagę nad innymi browserami, jeśli chodzi o użyteczność na polu oszczędniejszego korzystania z Sieci:
a) szybkie wyłączenie obrazków (z równie szybkim włączeniem ich, jeśli zajdzie taka potrzeba) - w wersji do 7.5 ikonka za to odpowiedzialna jest domyślnie widoczna na pasku interfejsu (w nowszych wersjach trzeba ją przywołać w opcjach);
b) cache'owanie obrazków - bardzo pożyteczna opcja - jak wspomniał w swoim felietonie w "Internet Makerze" Krzysztof Gontarek - wszystkie obrazki, jakie wczytuję, zostają zapisane na dysku i przy nastepnym wejściu na daną stronę już pojawiają się na niej, przy czym wczutują się z dysku, nie ściagając się ze strony;
c) przyjazny tryb offline - większość stron zostaje w locie zapisana na dysku, a kiedy chcę odnaleźć jakąś informację, która była na odwiedzonej np. tydzień temu stronie, po prostu zaznaczam "Przeglądaj w trybie offline" i wpisuję adres strony lub szukam jej w menu Historia - po czym strona się ładuje z dysku, a ja znajduję swoją informację (limit MB zapamiętywanych stron można ustawić w opcjach - niestety przy dużej ilości przeglądarka uruchamia się nieco wolniej);
d) wyłączenie pluginów typu Flash - wyłączam animowane gify, muzykę w tle i flashe na stronach - grzebiąc w opcjach i plikach konfiguracyjnych Opery;

2. E-mail
Zamiast pobierać wszystkie wiadomości, które trafiają na moją skrzynkę mailową, wolę ściągać tylko te, które sam wybieram - resztę (sp-am, niechciane maile) usuwam już na serwerze. Używam do tego małego programu PopTray, który ściąga tylko nagłówki maili (pobiera z serwera poczty kilka zamiast kilkuset KB) - orientuję się, które wiadomości są od znajomych, a które trafią do usunięcia. Te niechciane usuwam od razu, a resztę ściągam już normalnym programem pocztowym. To wszystko wbrem pozorom jest bardzo szybkie i przyjemne.

3. Kominikacja
Do rozmów on-line używam Gadu-Gadu z wtyczką wyłączającą wszystkie reklamy w tym kominikatorze, przez co płacę tylko za otrzymany i wysłany tekst - co nawet przy intensywnym używaniu tego programu kosztuje mnie nie więcej niż 2 zł na miesąc. Wink

4. Zabezpieczenia
Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że jakiś program będzie miał ochotę połączyć się z Internetem i przy okazji niepostrzeżenie "nabić" mi parę KB. Nie mogę na to pozwolić, więc korzystam z firewalla (Kerio). Każdy ruch do i z Sieci jest monitorowany i mam oko na wszystkie połączenia.

5. Własny serwer
Dodam jeszcze, że wszystkie moje aplikacje PHP, fora, serwisy, itd. testuję najpierw na własnym komputerze bez łączenia się z Internetem, a dopiero później wysyłam na serwer online, przez co oszczędzam niepotrzebny ruch.

Dzięki tej wiedzy, za 25-30 zł na miesiąc można bez problemów korzystać z Internetu poprzez GPRS - na co macie tu dowód (na forum MI/IM jestem codziennie :]). Internet jest praktycznie cały dzień włączony (z przerwami na ładowanie baterii), a płacę tylko za ściągane dane.

Chętnie podzielę się z innymi użytkownikami GPRS-u szczegółami. Jeśli ktoś z Was ma jeszcze inne porady dotyczące tego zagadnienia, byłbym wdzięczny, jeśli się również nimi podzieli. Smile

Pozdrawiam.
michal_99
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2006-05-17, 11:06

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: michal_99 »

ten artykul nijak ma sie do tematu... w tym tekscie jest poruszony temat jak oszczedzac na danych, a tych ktorzy maja iplusa abonamentowego to raczej nie dotyczy... jedynie tyle zeby dluzej jechac bez limitu
Awatar użytkownika
S.N.A.J.P.E.R
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2006-09-11, 18:42
Lokalizacja: Ciechanów (Miasto) 100KM od Wa-Wy

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: S.N.A.J.P.E.R »

Fakt nie dotyczy tylko iplusa abonamentowego, Ale całą reszte dotyczy.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: Sundance_kid »

To się nijak ma do tematu. Bo Pimosz ma problem z płatnymi usługami a artykuł dotyczy zmniejszania liczby sciąganych danych a co za tym idzie mniejszych opłat. To co jest w nim napisane też mogłabym sama napisać.

EDIT:
Faktycznie trochę mija się z tematem dlatego wyodrębniłem ten wątek od tematu "Moja tragedia"
END EDIT

bob
Awatar użytkownika
S.N.A.J.P.E.R
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2006-09-11, 18:42
Lokalizacja: Ciechanów (Miasto) 100KM od Wa-Wy

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: S.N.A.J.P.E.R »

Dobra dobra, to przyda się ludziom "jadącym" na np simdacie.
art-72
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2007-09-07, 14:14

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: art-72 »

S.N.A.J.P.E.R pisze:Fakt nie dotyczy tylko iplusa abonamentowego, Ale całą reszte dotyczy.
Dotyczy też abonamentowców, przecież mają limnit np. 1Gb, a potem operator robi ciachu ciachu w transferku...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: Fanta »

Odgrzebałeś wątek sprzed roku... :lol:

A o limitach to już wszyscy dobrze wiemy...;)
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: mar_kow »

S.N.A.J.P.E.R pisze:...Proszę wszystko bardzo dokładnie przeczytać jeśli nie rozumiemy, przeczytajmy to wszystko parę razy...
...Treść zawiera nie tylko wskazówki jak oszczędzać kB danych ale pozostałe elementy przydatne dla sprawnego funkcjonowania komputera. Ja również stronki przeglądam za pomocą Opery a Kerio to dobry firewall... Dodałbym AdMuncher do ogólnego blokowania reklam i Ad-aware SE Prof do skanowania aplikacji szpiegujących...
Awatar użytkownika
norbert486
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-25, 07:55

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: norbert486 »

Bardzo dobrym sposobem na zaoszczędzenie około 30-40% pobieranych danych jest programik onspeed sam go używam i działa wyśmienicie, jest płatny ale jest też okres testowy.Polecam
e50+iplus=180kb/s
diy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-04-01, 14:43
Lokalizacja: z nik?d

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: diy »

Czy korzystając z modemu iplusa (+simdata) jak czytam tekst na stronie www, to czy są naliczane impulsy czy też liczy się tylko każdorazowe "wgranie" strony? Bo wydaje mi się że licznik bije nawet gdy nic się nie ściąga.. :niepewny:
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: Sundance_kid »

diy pisze:czy też liczy się tylko każdorazowe "wgranie" strony?
Płacisz tylko za przesyłane dane a nie za czas, a to, że ściaga sobie dane może być spowodowane: komunikatorem, aktualizacja programów, antywirusem, wirusami i tym podobnymi gadami.
cysio
Stały użytkownik forum
Posty: 137
Rejestracja: 2007-01-04, 23:17
Lokalizacja: Łódź

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: cysio »

Zalezy tez od strony, jesli korzysta z technologi AJAX to mimo zaladowanej strony moze na biezaca doczytywac dane i je aktulizowac w sposob niezauwazalny. Ale takich stron jest niewiele jeszcze niestety, a szkoda bo dzieki poprawne wykorzystanie AJAXu mozna zaoszczedzic by troche cennych danych :ok:
diy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-04-01, 14:43
Lokalizacja: z nik?d

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: diy »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
compile
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-09-19, 11:47
Lokalizacja: Poznań

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: compile »

Polecam dodatek do Firefoxa slogger. Zapisuje stronki, na których byliśmy, a po ponownym wejściu wczytuje obrazki z dysku, pobierając tylko tekst.
PS. Po limicie tzn. 32kb/s stronki bez tego łądują się dłuuugo;/
Ostatnio zmieniony 2008-04-13, 23:05 przez compile, łącznie zmieniany 1 raz.
diy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-04-01, 14:43
Lokalizacja: z nik?d

Re: jak oszczedzac na danych

Post autor: diy »

Akurat mam wyłączone obrazki więc raczej nie skorzystam, ale dzięki za podpowiedź.
ODPOWIEDZ